• 26.08.2020
  • 5910 defa okundu

Doğu Türkistan’dan alınan haberlere göre, Kaşgar ve Urumçi kentinde uygulanan sokağa çıkma yasağı 1,5 aydır devam ediyor. Çin hükumetinin evlere kapattığı ailelere gıda yardımında bulunmadığı ileri sürüldü.

“EVİNİZDE UN VAR ONU KULLANIN”

Doğu Türkistan’dan gelen ses kaydı, Çin hükumetinin insanların hayatını hiçe saydığını ortaya serdi. İlgili ses kaydında, gıda yardımı yapılmasını isteyen Doğu Türkistanlılara, “Hepinizin evinde un var. Undan hamur yapıp fırında pişirin ve onunla idare edin” cevabı verildi.

HAYATTA KALMA MÜCADELESİ VERİYORLAR

Doğu Türkistan’da 1,5 aydır sokağa çıkma yasağı bahane edilerek, evlerine kapatılan Doğu Türkistanlılara gıda yardımı yapılmadığını gösteren bir ses kaydı ortaya çıktı.

Söz konusu ses kaydında, kendilerine gıda yardımı yapılmasını isteyen ve aç kaldıklarını belirten Doğu Türkistanlılara devlet yetkilisi olduğu düşünülen bir kişinin evde bulunan unlardan kendinize ekmek yapın dediği görüldü.

Unlarının bittiğini belirten Doğu Türkistanlılar, un yardımı için 5 gün önce başvuruda bulunduklarını ancak kimsenin gelmediğini belirtti. Patates ve havuç yiyerek hayatta kalmaya çalışan Doğu Türkistanlıların bu çağrılarına aldırmayan Çin hükumetinin ise ne zaman yardım yapacağı merak konusu oldu.

  • Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/1-5-aydir-sokaga-cikmalari-yasak-olan-dogu-turkistanlilara-gida-yardimi-yapilmiyor/237772/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kaşgar , Urumçi ,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için