• 26.08.2020
  • 6478 defa okundu

İçim o kadar acıyor, o kadar sızlıyor ki. Görüntüleri izledikçe, Doğu Türkistan‘daki Uygur Türkü kardeşlerimin çektiği ıstırabı hissediyor, kahroluyorum. Onların yaşadığı çaresizliği, umutlu bekleyişlerinin karanlıklara hapsolduğu anları usumdan çıkaramıyorum.
Hele şu görüntülerde izleyeceğiniz ufacık çocuğun yaşadığı korku dolu, kimsesizlik kokan çaresiz bakışlar günlerdir gözlerimin önünden gitmiyor.
Bu duygu dolu anlarda acımalarım kime biliyor musunuz? Gözünü kan bürüyen, soysuz Çinlilerin soydaşlarımıza yaptığı işkencelere veya emperyalist, kapitalist güçlerin bu zulüm karşısında hiç mi hiç ses çıkarmayışlarına değil kuşkusuz. Onlar, yaratılışlarının ve içinde bulundukları dünya görüşünün gerektirdiği gibi davranıyorlar. Nasıl ki bir köpeğin havlaması garipsenmezse, emperyalizmin de ezilen insanları desteklememesi hiç yadırganmamalı.

Üzüldüğüm şey, bizden imdat bekleyen Uygur Türkleri’ne hiçbir şey yapmayışımız, yapamayışımız. Türkiye, dünyadaki Türk devletlerinin en güçlüsü olarak dünya devletleri üzerinde belli derecede söz sahibi olmasını kullanabilir ve belki Çin’in bu politikadan vazgeçerek TÜRKler’e soykırım yapmasını siyasi yollarla engelleyebilir.
Hatta Çin’e nota vererek, onları savaşla tehdit edebilir. Türkiye’nin gücü buna yeter, hatta artar. Hiç olmazsa Türkiye’de yürüyüşler ve imza kampanyaları düzenlenip Uygur Türkleri‘ne destek sağlanabilir. Fakat söylediklerim nafile. Ne Türk halkından bir ses çıkıyor, ne de devlet büyüklerinden.
Filistin için sokaklara dökülenler, şimdi neredeler? Doğu Türkistanlılar kanı, dili, dini, kültürü ve tarihi bizimle aynı olan kardeşlerimiz. Filistinliler ise yalnızca müslüman oldukları için bize yakınlar. Şimdi Filistin için yollara dökülürken, Doğu Türkistan’daki olaylardan habersiz yaşayana TÜRK diyebilir misiniz? Kül Tigin’in tek mızrakla on tanesini yere serdiği aşağılık çinli köpekler, Türk korkusundan Çin Seddi’ni yaptıklarını unutmuş gibi (veya onun intikamını alırcasına) zavallı bir çocuğu böyle dövüyorlar. Ey TÜRK, şimdi sen bu zulmün karşında sustuğun sürece, güzel günler göreceğine inanıyor musun? Tanrı TÜRK’ü korusun!
Orkun KUTLU
Uygur türkleri ile ilgili BBC araştırmalarının youtube videolarını izleye bilirsiniz...

  • Kaynak: http://turalcomerdoglu.weebly.com/makaleler/dogu-turkistandaki-cin-zulmu
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Filistin

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için