• 04.03.2018
  • 1289 defa okundu

Merkezi Hollanda'da bulunan Türkevi Araştırmalar Merkezi’nce organize edilen 8. AVRUPA TÜRKÇE SÜRELİ YAYINLAR SEMPOZYUMU’nun“Londra’dan Pekin’e Türk Toplulukları ve Yeni İpek Yolu Projesi”nde konuşmacı olarak Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Seyit Tümtürk konuşmacı olarak iştirak etmiştir.
Bu Sempozyuma Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa, Makedonya, İngiltere, Hollanda, Doğu Türkistan, Fas, Arnavutluk’tan konuşmacı ve delegeler katılıyor.
Sempozyumda Yeni İpek Yolu Projesi üç oturum halinde ele alınıyor. Oturumlarda şu konular üzerinde fikir alışverişi yapılacak:
-Yeni İpek Yolu Projesi; hedefleri ve yeni küresel entegrasyon modeli,
-Yeni İpek Yolu Projesi; Türk toplulukları, kültür, ve sivil toplum etkileşimi,
-Yeni İpek Yolu Projesi; yerelden küresele Türkçe basın yayın ve medyanın konumu.
Yani önce Proje teorik olarak anlatılıyor. Yeni İpek Yolu Projesi nedir, nasıl doğdu, nereye gidiyor? gibi sorulara cevap aranıyor. Sonra projenin Türk toplulukları için, özelde de kültür, STK ve medya üzerinde ne anlam ifade ettiğini tartışacaklar.
Amsterdam’daki Sempozyuma TÜRK KONSEYİ - Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi, TÜRKSOY - Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi, Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi Stratejik Araştırmalar Merkezi, Hollanda Centre for Public Debate, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, katılacak tır.
Amsterdam’daki Sempozyum programı Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi, UKID Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (Türkiye), Avrasya Yazarlar Birliği (Türkiye), Avrupa Türk Basın Yayın ve Gazeteciler Birliği (Almanya), Eurovizyon Gazetesi (İngiltere), Yeni Balkan Gazetesi (Makedonya), Alsar Vakfı (Arnavutluk), EkoAvrasya Derneği (Türkiye), Avrupa Türkleri Düşünce Platformu (Almanya), Belçika Türkçe Medya Birliği (Belçika), Türk-Alman Yazarlar Birliği (Almanya), Paradigma Araştırma Merkezi (Kosova), HABER Gazetesi (Hollanda), Türkiye-Fas İş Konseyi (Fas), Hollanda Uygur Vakfı (Hollanda) Kanal Avrupa Televizyonu (Almanya) işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Dernek başkanımız Seyit Tümtürk yaptığı konuşmada ''Çin'in bir kuşak bir yol projesiyle birlikte yayılmacı politikasının Doğu Türkistan başta Türk Dünyasına olumsuz etkilerinden söz etti. Çin'in kuşak yol projesi ile Dünyaya barış huzur ve ekonomik refah getireceğinden bahsederken Pekin'den Londra'ya bu güzergahın kilit noktası olan 35 milyon Uygur Türkünün yaşadığı Doğu Türkistan'daki soykırım derecesindeki uygulamalarını dile getirdi.

Bugün Çin'in kuşak yol projesine en büyük engel olarak gördüğü Doğu Türkistan'da 1 milyon Uygur Türkünün kamplarda işkence gördüğü ve kardeş aile projesiyle Uygur ailelerin evlerine Çinlilerin yerleştirildiğini cezaevinde ölümlerin ve organ ticaretinin devlet eliyle uygulandığını ifade ettik. Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da durum böyleyken bir kuşak yol projesi Türk İslam Dünyasınca ne kadar sürdürülebilir. Bunun sorgulamasını yaptık.''

Basının yoğun ilgi gösterdiği konferansta Holanda'da bizleri yalnız bırakmayan Doğu Türkistanlı kardeşlerimize teşekkür ettik.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Hollanda,Londra’ Pekin’Doğu Türkistan,Çin, Türkevi Araştırmalar Merkezi,Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa, Makedonya, İngiltere,,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için