• 10.05.2020
  • 5140 defa okundu

Çin Komünist Partisi resmi web sitelerinin “Uygur” kelimesini "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" tanımından kaldırarak sadece "Xinjiang Özerk Bölgesi" kullanımında bulunduğu bildirildi.

Doğu Türkistan'daki Çin Komünist Partisi resmi web sitelerinin “Uygur” kelimesini şu anda Doğu Türkistan için kullandıkları sözde resmi adı olan "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" tanımından kaldırarak sadece "Xinjiang Özerk Bölgesi" şeklinde kullanmaya başladığı öğrenildi.

Çin’in organ yayınlarından Çin Haberler sitesi, Tanrıdağ gazetesi, Xinjiang gazetesi, Halk haberler sitesi ve diğer haber kaynaklarında Doğu Türkistanla ilgili tüm haberlerde Çinliler tarafından kullanıldığı ve resmi olarak bilinen adı "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesindeki Uygur kelimesini tamamen çıkartıp doğrudan "Xinjiang Özerk Bölgesi" olarak adlandırılmaya başladığı ve Doğu Türkistan'daki kukla yöneticilerininde “Xinjiang özerk bölge başkan veya Xinjiang özerk bölge siyasi komiseri” olarak adlandırılmaya başladığı ifade edildi.

2 Mayıs tarihli Çin’in resmi web sayfası olan blog.sina.cn sitesinde yayımlanan “Bu senelik iki oturumun reformunda yeni eğilimler” başlıklı bildiride Çin genelinde bölgelerin hangi merkezden yönetileceği ve nereye bağlı olduğu verilmesine rağmen Urumçi ve Kaşgar sırasıylan Doğu Türkistan şehirlerinin merkezi yönetimi “Xinjiang Özerk Bölgesi” olarak kaydedildiği ve Uygur kelimesinin sansürlendiği görüldü.

Ancak Çin devleti bu haberi yayınladıktan 4 gün sonra haberin toplumda kargaşa oluşturacağı endişesiyle haber kaynağını yayından kaldırdığı bildirildi.

Gözlemciler Çin'in gasp ettiği Uygur Türk topraklarının “Yeni sınır“ anlamına geldiğini Xinjiang olarak adlandırılmasından ve hele ki Uygur bölgesi denmesinden rahatsız olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Türkistan Press

  • Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/4338985/uygur-tanimi-dogu-turkistandan-silindi
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Tanrıdağ gazetesi,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için