Doğu Türkistan'da hacca gitmek neredeyse imkansız

Doğu Türkistan'da hacca gitmek büyük bir sosyal problem haline geldi. Çin hükümeti, Doğu Türkistanlılara ancak 60 yaşından sonra hacca gitme izni veriyor.

06 Eylül 2017, 14:56

Doğu Türkistan'da hacca gitmek büyük bir sosyal problem haline geldi. Çin hükümeti, Doğu Türkistanlılara ancak 60 yaşından sonra hacca gitme izni veriyor. Ancak 60 yaşında dahi hacca gitmenin kolay olmadığı öğrenildi. Pasaportlara el koyan ve ya hiç bir şekilde pasaport sağlamayan Çin hükümeti bu şekilde hacc merasimini gerçekleştirmek isteyen Doğu Türkistanlıların önüne büyük engeller çıkartıyor.

Geçtiğimiz yıldan beri Doğu Türkistan'da milyona yakın insanın yurtdışına çıkışına izin verilmedi. Yurtdışında eğitim gören Doğu Türkistanlı öğrencilerin geri dönmesi emredildi ve dönmeyenlerin ailelerin tehdit edildiği ve hatta tutuklandığı öğrenildi. Yine geçen yıldan beri büyük bir pasaportlara el koyma operasyonu bölgede uygulanmaya devam ediyor.

Çin diğer ülkeler gibi belirli bir hacc kotasına sahip. Bunun 12,000 kişilik olduğu öğrenilirken, Uygur aktivistler bunların çoğunluğunun da yine resmi görevlilere ve güvenlik görevlilerine dağıtıldığını giden kafileye eşlik ettiklerini aktardı. Bu kotanın Çinli Müslümanları (Tungan/Hui) da kapsadığını belirtelim. 

Tüm bu etkenler Doğu Türkistanlıları tehlikeli ve hatta tek yönlü rotalara yöneltiyor. Hacca gitmek için farklı rotalar kullanan Doğu Türkistanlılar için hacc yolu çok daha meşakkatli hale geliyor. Bazıları trenle Moskova'ya oradan da İstanbul'a geçerek Suudi Arabistan elçiliğinden hac vizesi almayı ümit ediyor. Bazıları ise zorlu dağ geçitlerinin bulunduğu Taşkurgan bölgesinden Pakistan ulaşmak ve oradan hac görevlerinin bulunduğu Mekke ve Medine'ye ulaşmaya çalışıyor.

Birçok Doğu Türkistanlı'nın ise gittikleri kaçak hac görevlerinden sonra ülkelerine dönemedikleri öğrenildi. Yıllarca ailelerinden uzak kalan Doğu Türkistanlıların hac görevlerinden sonra Suudi Arabistan ve ya Türkiye'de ikamet ettikleri öğrenildi.

http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/dogu-turkistan-da-hacca-gitmek-neredeyse-imkansiz/158951/

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 01 Eylül 2009 - Doğu Türkistan'da Üniversitelerden Uygurca Dilinin Resmen Kaldırılması
  • 02 Eylül 2009 - Rabia Kadir'in Tutuklanarak 8 Yıl Hapse Çarptırıldı.
  • 05 Eylül 1995 - A.ötkürün Vefati
  • 08 Eylül 2001 - Şair Ruzi Sayit'in Vefati
  • 11 Eylül 2001 - Büyük Yazar Turgun Almas'in Vefati
  • 13 Eylül 1964 - Doğu Türkistanda İlk Atom Bombasi Atilişi
  • 26 Eylül 1949 - Doğu Türkistan'da Çin Tarafından Komünizim Resmen Ilan Edildi.
  • 30 Eylül 1945 - Ünlü Şair Lütfullah Mütellip'in Çinlilerce Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım