Doğu Türkistan'da 20 Kazak öğrenci tutuklandı

Geçtiğimiz günlerde çeşitli üniversitelerde okuyan 20 Kazak öğrenci, dini ibadetlerde bulundukları gerekçesiyle tutuklandı.

03 Eylül 2017, 22:05

Doğu Türkistan'da Çin hükümetinin baskısı Uygurlarla sınırlı kalmıyor. Geçtiğimiz günlerde çeşitli üniversitelerde okuyan 20 Kazak öğrenci dini ibadetlerde bulundukları gerekçesiyle tutuklandı. Çin'in üniversite ve kampüslerinde dini ibadette bulunmayı, dini kıyafetler giymeyi yasakladığı biliniyor.

RFA (Özgür Asya Radyosu) tutuklu öğrencilerden ikisinin bilgilerine ulaşmayı başardı. 21 yaşında Jilin Geleneksel Çin Tıbbı Üniversitesi'nin birinci sınıf öğrencisi Saltanati Murat ve 20 yaşında Changchun Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Aliteng adlı bir Kazak öğrencisinin tutuklu oldukları öğrenildi. İkisinin de Doğu Türkistan'ın Kazak yoğunluklu ve Kazakistan'a sınırı bulunan Altay bölgesinin Jeminay ilçesinden iki kadın öğrenci oldukları belirtildi. İkisinin de dini ibadetlerden dolayı kendi sınıf arkadaşları tarafından ihbar edildikleri öğrenildi. Ayrıca çarşaf ve ya burka gibi giysiler olmasa da uzun etekler ve başörtüsü giydikleri için de suçlandıkları belirtiliyor.

Bir başka tutuklanma vakası ise Kazakistan'daki akrabalarını ziyaret eden ve geri dönüşünde 12 yıl hapse çarptırılan Tahirsuz Davutkhan adlı bir öğrenci oldu. Davutkhan'a avukat hakkı tanınmadığı da belirtildi. Börtala bölgesinde Kazakistan sınırındaki bir grup çiftçi, köylü, öğrenci ve yerel memurun ise bir sosyal medya mecrasında grup sohbetinde, Kazakistan'a nasıl iltica ederiz adlı konuşmalarından dolayı tutuklandığı öğrenildi. Çin'in özellikle "wechat" adlı programda kullanıcıların her bilgisine ulaştığı biliniyor. Ayrıca telefonlara yüklenmesi zorunlu olan uygulamalarla dijital gözetimi en üst seviyede tuttuğu da yakın dönemlerde öğrenilmişti. 

Çin'in esareti altındaki Doğu Türkistan'da 1,5 milyon Kazak bulunduğu belirtiliyor.

http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/dogu-turkistan-da-20-kazak-ogrenci-tutuklandi/158915/


Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 01 Eylül 2009 - Doğu Türkistan'da Üniversitelerden Uygurca Dilinin Resmen Kaldırılması
  • 02 Eylül 2009 - Rabia Kadir'in Tutuklanarak 8 Yıl Hapse Çarptırıldı.
  • 05 Eylül 1995 - A.ötkürün Vefati
  • 08 Eylül 2001 - Şair Ruzi Sayit'in Vefati
  • 11 Eylül 2001 - Büyük Yazar Turgun Almas'in Vefati
  • 13 Eylül 1964 - Doğu Türkistanda İlk Atom Bombasi Atilişi
  • 26 Eylül 1949 - Doğu Türkistan'da Çin Tarafından Komünizim Resmen Ilan Edildi.
  • 30 Eylül 1945 - Ünlü Şair Lütfullah Mütellip'in Çinlilerce Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım