Uygurlu öğrenciler sorgulanmaya devam ediyor

Üç hafta önce Mısır polisi tarafından tutuklanan yüz Uygurlu Ezher öğrencisi Çin polisi tarafından kafalarına siyah poşet geçirilerek sorgulanıyor.

06 Ağustos 2017, 23:14

Uygurca yayın yapan Özgür Asya radyosu Mısır hapishanelerinde gözaltında tutulan Uygurlu öğrencilerin Çin polisi tarafından sorgulandığını duyurdu.

Üç hafta önce yüz Uygurlu Ezher öğrencisi Çin devletinin isteği üzerine evlerinden ve yurtlarından toplanarak Mısır polisi tarafından tutuklanıp hapishaneye konuldu. Şu ana kadar avukatların ve insan hakları temsilcilerinin öğrencilerle görüşmesine izin verilmedi.

Öğrencilerden edinilen bilgilere göre Doğu Türkistanlı öğrenciler kötü şartlarıyla bilinen Tarra,Akrab ve Burcul Arab hapishanelerine dağıtıldılar. Öğrencilerden biri hapishane görevlilerinden birinin telefonuyla Uygurca yayın yapan Özgür Asya radyosuna ulaştı. Öğrenci, Çin polisinin öğrencileri sorgularken kafalarına siyah poşet geçirdiklerini ve çok zor şartlarda sorgulanduklarını bildirdi. Tutuklu Uygurlu öğrenci günde bir kere yemek verildiğini, sıcak hava ve kötü şartlar sonucunda çoğunun hasta olduğunu haber verdi. Ayrıca aralarında Kazak öğrencilerinin de bulunduğunu ve Kazaklara Uygurlarla olan irtibatları sorulduğunu aktardı.

Şu ana kadar Mısır makamlarından öğrencilerin akibetiyle ilgili bir açıklama yapılmazken Çin pasaportu taşıyan Ezher öğrencilerine yönelik tutuklamaların devam ettiği yönünde haberler gelmekte. Şu ana kadar serbest bırakılan öğrenci olduğu yönünde basında herhangi bir habere de rastlanmadı.

http://www.timeturk.com/uygurlu-ogrenciler-sorgulanmaya-devam-ediyor/haber-696166

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım