Artık Uygur Türklerine Yapılan Zulme Sessiz mi Kalacağız?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında geldiği Çin'de mevkidaşı Wang Yi ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Tek Çin Politikası'na en büyük destek veren ülkelerden biri olduğunu söyledi.

03 Ağustos 2017, 20:05

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Çin ziyaretinde dikkat çeken detay.Çinli mevkidaşı Wany Yi’yle görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin’in güvenliğinin Türkiye’nin güvenliği anlamına geldiğini belirterek, “Türkiye’de Çin’i hedef alan hiçbir faaliyete izin vermeyeceğiz. Ayrıca, Çin’i hedef alan haberleri kaldırmak için önlem alacağız” diye konuştu.

Bu bağlamda Çin’in çeşitli baskı ve zulmü altında bulunan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türkleri’nin haklarını savunmak ve Çin’in zulmünü eleştirmek ülkemizde artık yasak hale geleceğe benziyor.

Böyle bir adımın neden atıldığı ise anlaşılamadı.Ankara, Uygur Türkleri’ne yönelik muamele ve yaptırımlarından ötürü Çin’i sürekli eleştiriyordu.

Çin Yurt Dışında Okuyan Uygur Türklerini Sorgulamak İçin Geri Çağırmıştı

Çin hükümetinin Mayıs ayından bu yana yurt dışında eğitim gören Uygur Türklerine tebligat göndererek, ülkeye geri çağırdığını bildirmişti.

Tebligatların genellikle gönderildiği kişinin aile üyeleri gözaltına alındıktan sonra iletilirken Tebligatı alıp dönen bazı öğrencilerin ülkeye giriş yapar yapmaz gözaltına alındıkları gelen bilgiler arasındaydı.

Çin ile yapılan temaslardan sonra Çin’in bu talebine cevap verilip Çin zulümünden kaçıp ülkemize sığınan ve okumaya gelen soydaşlarımızın geri gönderilmesinden endişe ediliyor.

http://www.haber3hilal.com/uc-hilal/artik-uygur-turklerine-yapilan-zulme-sessiz-mi-kalacagiz-h26782.html

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım