Yarkent-İlişku Katliamı hala Çin'in devlet sırrı

Yeken Katliamı Üzerinden 3 Yıl Geçti Can Veren Türk Olunca Pek Bilinmiyor !

27 Temmuz 2017, 20:50
Yeken Katliamı Üzerinden 3 Yıl Geçti
Can Veren Türk Olunca Pek Bilinmiyor !
İşgal altında tuttuğu Doğu Türkistan'da Yarkent bölgesinde, 2014 yılı Ramazan Bayramı'nın birinci günü katliam yapan ve yüzlerce Doğu Türkistanlı Uygur Türkü'nü öldüren Çin Ordusu'nun bu katliamı halen dünya gündeminden saklanıyor.

Bölgeden gelen bilgilere göre, Çin yönetimi Yarkent-İlişku'da başlattığı katliamı ve bölgeye uyguladığı kuşatmayı hala sürdürüyor. Çin medyası ve ordusu da bölgeden haber sızmaması için sıkı bir sansür politikası uyguluyor. 

Yarkent-İlişku'da yaşanan katliamı dünyaya bir mektupla duyuran 22 yaşındaki Doğu Türkistanlı Ebubekir Rahim de geçtiğimiz günlerde Çin ordusu tarafından susturulmuştu.

Ebubekir Rahim, Çin ordusu tarafından tutuklandıktan bir süre sonra, Çin devlet televizyonuna çıkarıldı ve yazdığı mektuptaki katliam bilgilerini inkar etti. Rahim'in işkence altında konuştuğu belirtilirken kendisinden daha sonra haber de alınamadı. Bölgedeki kaynaklar, Ebubekir Rahim'in işkenceyle konuşturulduktan sonra Çin ordusu tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtiyor.

Yarkent-İlişku'da gerçekleştirilen katliamla ilgili konuşan, Ankara Üninersitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve strateji uzmanı Doç. Dr. Erkin Ekrem de “ Çin’in bugüne kadar Yarkent-İlişku olayları hakkında her hangi bir açıklama yapmamasını şüphe ile karşılıyorum ve tuhaf buluyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Çin ordusunun, 2014 Ramazan Bayramı'ın birinci gününden başlayarak üç gün boyunca Yarkent-İlişku bölgesinde büyük bir katliam yapmıştı. Bazı gördü şahitleri, bu katliamın 2009 yılında yine Çin ordusunun Doğu Türkistan'da gerçekleştirdiği Urumçi katliamından daha büyük olduğunu söylüyor.

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım