Sincan Uygur Özerk Bölgesinde karbon salımını azaltılacak

Doğu Türkistan olarak da bilinen Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi yönetimi tarafından yayınlanan "2017 İklim Değişikliği ile Mücadele Çalışmaları Yönetmeliği"ne göre, bu yıl Sincan Uygur Özerk bölgesinin karbon salımı, 2016 yılına oranla yüzde 2,52 oranında azaltılacak.

13 Temmuz 2017, 20:00

Enerji Günlüğü – Çin'in doğusunda yer alan Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde iklim değişikliğine yol açan karbon salımı geçen yıla göre bu yıl yüzde 2.52 azaltılacak.

Doğu Türkistan olarak da bilinen Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi yönetimi tarafından yayınlanan "2017 İklim Değişikliği ile Mücadele Çalışmaları Yönetmeliği"ne göre, bu yıl Sincan Uygur Özerk bölgesinin karbon salımı, 2016 yılına oranla yüzde 2,52 oranında azaltılacak.

Yönetmeliğe göre, Çin Devlet Konseyi'nin ilgili planlaması uyarınca, Sincan Uygur Özerk Bölgesi 13. Beş Yıllık Planı kapsamında, bölgedeki Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYİH) birim karbon salımının yüzde 12 oranında düşürülerek 12. Beş Yıllık Plan'a göre yüzde 1 oranında daha azaltılması hedeflenmekte.

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/23538/sincan-uygur-ozerk-bolgesinde-karbon-salimini-azaltilacak.html

NOT:

Enerji elde etmek için fosil yakıtların kullanılması sonucunda ortaya çıkan sera gazı emisyonları çoğunlukla karbon ve karbondioksit gazlarının yoğun biçimde atmosfere salınımı, küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olmaktadır.

Karbon salınımında dünyanın ilk  sırasında bulunan Çin Doğu Türkistan toprakları üzerinde kurmuş olduğu kömür santralleri ile o toprakların coğrafyasını değiştirirken dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan insanların canını hiçe saymaktadır.Katil Çin devleti bir taş ile iki kuş vurmuş gibi , hem iltica ettiğin topraklardaki zenginliğe sahip çık ,hem dünya yı yok et. 

Dünyadaki karbondioksit salınımının yüzde 45'i ABD ve Çin'e ait.(http://t24.com.tr/haber/kuresel-karbon-saliniminin-yuzde-40indan-sorumlu-abd-ve-cin-paris-iklim-anlasmasini-onayladi,358175)

  • Çin 8.9 milyon metrik tonla dünyanın en çok karbon emisyonuna neden olan ülkesi(http://www.yesiloji.com/yesilhaber/dunya-karbon-salinimi-rekoru-kirildi-en-fazla-karbon-salinimi-hangi-ulkeden/)

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım