KAYSERİ 5 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI

Katil Çin devletinin 5 Temmuz 2009 yılında Doğu Türkistan'da gerçekleştirmiş olduğu soy kırım dünyanın dört bir yanında çeşitli etkinliklerle yad edilirken Kayserimiz'de bu utanç gününü unutmadı.

05 Temmuz 2017, 19:36

Katil Çin devletinin 5 Temmuz 2009 yılında Doğu Türkistan'da gerçekleştirmiş olduğu soy kırım dünyanın dört bir yanında çeşitli etkinliklerle yad edilirken Kayserimiz'de bu utanç gününü unutmadı.

Başta Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği olmak üzere  Genel Merkezi Kayseri'de bulunan Diriliş Ocakları ile ortaklaşa Kayseri Cumhuriyet meydanında bir protesto eylemi gerçekleştirerek 5 Temmuz Çin katliamı bir kez daha hatırlatıldı.Çok sayıda Doğu Türkistanlı hemşerilerimiz yanında Diriliş Ocakları üyeleri de hazır bulundular ellerindeki Albayraklar ve Gökbayraklar miting alanına ayrı bir anlam kattı.

Açılış konuşmasını Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği başkanı sayın Seyit Tümtürk'ün 5 Temmuz Çin katliamının Doğu Türkistan davasının bağımsızlık yolunda kilometre taşı olduğunu belirterek, 5 Temmuz 2009 yılında Urumçi sokaklarında akan masum Uygur kanı hale tazedir ve akmaya devam etmektedir, Doğu Türkistan bölgesini sürekli olarak baskı altında tutan bu baskıcı zihniyetin tek bir amacı vardır. O da Doğu Türkistan’dan yeni bir Afganistan veya Suriye çıkarmak böylece Uygur halkını ve kimliğini kolayca yok etmektir. diyerek sözlerine şöyle devam etmiştir, Son yıllarda başlayan Ramazan orucu yasağını iyice arttıran Çin yönetimi yeni kurallar getirerek halkımızın inanç ve kimliği üzerinden halkımızı tahrik etmektedir ayrıca Son günlerde yaşanan bir başka hadise ise Mısır’ın cuntacı hükümeti eliyle ortaya konmaktadır. Mısır’da okumak veya çalışmak maksadı ile bulunan Uygur Türkleri Mısır hükümetince tutuklanmakta ve Çin’e iade edilmektedir. Bu durum sadece Mısır’la da sınırlı değildir nerede ise Çin dişini geçirdiği tüm devletler de bu işi kolayca yapmaktadır.diyerek duygularını dile getirmiştir.

Diriliş Ocakları genel başkanı sayın Cihan Uruç'ta yaptığı konuşma ile Doğu Türkistan halkının yalnız olmadıklarını  ata yurdumuzda Adeta bir terör devleti şeklinde uygulamalar yapan komünist Çin devleti, bölgede uyguladığı zorunlu kürtaj ile, soydaşlarımız üzerinde insanlığa sığmayan nüfus politikaları gütmektedir. Doğu Türkistan Dünyada İslamiyete karşı baskının en fazla olduğu birkaç ülkeden birisi olup, işgalci Çin tarafından uygulanan bu baskılar sonucunda soydaşlarımız dini uygulamalarını çok zor şartlar altında gerçekleştirmektedir diyerek Çin devletinin devlet terörünü dile getirmiştir.

Uyhgurnet sitesi baş yazarlarından değerli büyüğümüz Hamit Göktürk'te yaptığı konuşma ile Çin devletinin  5 Temmuz 2009'da işlemiş olduğu sistematik soy kırımı dile getirerek Doğu Türkistan Türklerinin yalnız olmadığını dönemin başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu katliamın soy kırım olarak dile getirmesinin katil Çin devletini dizginlediğini ifade etmiştir.

Kayseri Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen bu protesto eylemimiz sorunsuz bir şekilde son bulmuştur.Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım