5 TEMMUZ KATLİAMI BASIN BİLDİRİSİ

tüm dünyayı uyarıyoruz Doğu Türkistan’da yaşanacak yeni bir kıyımın ve vahşetin tek müsebbibi komünist Çin devletinden başkası değildir.

04 Temmuz 2017, 19:50

Türklüğün ve İslamiyet’in beşiği sayılan aziz yurdumuz Doğu Türkistan’da acının, zulmün ve şiddetin ayyuka çıktığı 5 Temmuz 2009 Urumçi katliamının sekizinci yılında kalabalık ve amaçsız yığınlara inat. Demokrasi havarilerinin boş vermişliğine ve umarsızlığına inat kısık seslerimizle, inançla ve iman dolu yüreklerimizle burada Çin büyükelçiliği önündeyiz. Buradayız! Çünkü milyonlarca masum ve mazlum soydaşımızın katiline karşınızda hiç kimse veya hiçbir güç yok sanmayın yüce ALLAH’ın inanmış kulları olarak biz var demek için buradayız.

Bundan sekiz yıl önce Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de patlak veren hadiseler de binlerce soydaşımız Çin’in askeri gücü ve paramiliter kuvvetlerince şehit edilmiş aylarca süren operasyonlar sonrasında ise on binlerce insanımız sözde mahkemelerle idam sehpalarında can vermiş veya ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir. Şimdi tarihin tozlu sahifelerinde unutulmaya veya unutturulmaya çalışan “Urumçi katliamı”nın yıl dönümünde dünyanın gözü önünde cereyan eden bu katliam ve vahşeti unutturmayacağımızı ifade ediyoruz. 5 Temmuz 2009 yılında Urumçi sokaklarında akan masum Uygur kanı hale tazedir ve akmaya devam etmektedir. Komünist Çin yönetimi Uygur halkının etnik kimliğine ve inancına olan saldırısının şiddetini her geçen gün arttırarak devam etmekte ve kendi halinde gelecek kaygısı ile hayata tutunmaya çalışan halkımızı tahrik etmektedir. Doğu Türkistan bölgesini sürekli olarak baskı altında tutan bu baskıcı zihniyetin tek bir amacı vardır. O da Doğu Türkistan’dan yeni bir Afganistan veya Suriye çıkarmak böylece Uygur halkını ve kimliğini kolayca yok etmektir. 2009 yılından bu güne kadar uygulanan ve halen uygulanmakta olan bu baskıcı politikanın bizlerce başkaca bir izahı yoktur.

                Son yıllarda başlayan Ramazan orucu yasağını iyice arttıran Çin yönetimi yeni kurallar getirerek halkımızın inanç ve kimliği üzerinden halkımızı tahrik etmektedir. Bu gün Doğu Türkistan’da camiler tutsak, din adamları komünist ideolojinin esiri olmuştur. Halkımızın milli kimliği Komünist Çin yönetiminin kirli ve kan kokan ayakları altında ezilmektedir. Müslüman Uygur Türklerine ait düğünler ve cenaze merasimleri dahi komünist parti ideolojisine göre düzenlenmekte Müslüman Türk çocuğuna İslam ve Türk’e ait isimler konulamamaktadır. Doğu Türkistan’ı yeni bir imha çemberinin içine alan Çin yönetimi dünya da esen İslamafobi’den ve radikal İslam kisvesi altında İslam’ın güzelliğini ve adaletini yok eden güruhların eylemlerden aldığı güçle Uygur Türklerine yönelik akıl almaz bir baskı politikasını hızla uygulamaktadır. Öyle ki bu gün Çin yönetimi yurt dışında bulunan Uygurlara ülkenize dönün çağrısı yapmaktadır. Üstelik bu çağrı devletin eliyle soydaşlarımızın akrabaları tarafından yapılmaktadır. Geri dönmeyen Uygurların ise yakın, uzak demeden çoluk, çocuk tüm akrabaları zindanlara atılmakta, elinde avucunda ne var ise Çin devleti tüm birikimlerine el koymaktadır. Son günlerde yaşanan bir başka hadise ise Mısır’ın cuntacı hükümeti eliyle ortaya konmaktadır. Mısır’da okumak veya çalışmak maksadı ile bulunan Uygur Türkleri Mısır hükümetince tutuklanmakta ve Çin’e iade edilmektedir. Bu durum sadece Mısır’la da sınırlı değildir nerede ise Çin dişini geçirdiği tüm devletler de bu işi kolayca yapmaktadır.

                Yukarı da belirttiğimiz gibi 5 Temmuz 2009’da başlayan katliam ve etnik temizlik gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Doğu Türkistan’da yaşanan devlet terörü artık halkımızın sabrını taşırmaktadır. Uygur Türkleri adeta devlet eliyle terörize edilmektedir. Bu durum yaşanacak yeni Urumçi katliamlarına davetiye çıkarmaktadır. Buradan tüm dünyayı uyarıyoruz Doğu Türkistan’da yaşanacak yeni bir kıyımın ve vahşetin tek müsebbibi komünist Çin devletinden başkası değildir. Elinde ki masumların kanına bakmadan kendini aklamaya çalışan Çin devletinin bundan böyle yapacağı açıklamalar dikkatle incelenmeli ve okunmalıdır.

                5 Temmuz 2009 Urumçi katliamında, akabinde ve öncesinde devam yaşanmış tüm katliamlarda şehadete erişen soydaşlarımızı bir kez daha ALLAH’tan rahmet diliyor. Sesi kısılan ve zulme göğüs germeye devam eden Müslüman Uygur Türk’ünün sesi olmaya devam edeceğiz. Saygılarımla  05.07.2017    

                                                                                                                                                                       Seyit TÜMTÜRK

 

                                                                                                                                        DOĞU TÜRKİSTAN

                                                                                                                       KÜLTÜR ve DAYANIŞMA DERNEĞİ

                                                                                                                                         GENEL BAŞKANI

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım