KATİL ÇİN'DEN AÇIK TEHDİT

Çin Ulusal Muhabirler Derneği Beijing'de Basın toplantısında "Doğu Türkistan ve Kuşak ve Yol" ipek yolu projesi hakkında yapılan toplantıda açıktan açığa yapılan bir tehdit ile Doğu Türkistan'daki huzursuzluk ipek yolu kuşağı üzerinde bulunan ülkelerin bundan zarar göreceğini ima etmektedirler.

29 Haziran 2017, 20:32

Çin Ulusal Muhabirler Derneği Beijing'de Basın toplantısında "Doğu Türkistan ve Kuşak ve Yol" ipek yolu projesi hakkında yapılan toplantıda açıktan açığa yapılan bir tehdit  ile Doğu Türkistan'daki huzursuzluk ipek yolu kuşağı üzerinde bulunan ülkelerin bundan zarar göreceğini ima etmektedirler.

Değerli Doğu Türkistan dostları sizlere Çin resmi haber ajansının açıklamasını aynen paylaşıyoruz.

   Xinjiang'ın İstikrarı Tüm İpek Yolu'nun İstikrarıdır

Çin Ulusal Muhabirler Derneği Beijing'de Basın Sempozyumu düzenledi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi uzmanı He Xingliang, "Xinjiang ve Kuşak ve Yol" başlığı altında yerli ve yabancı muhabirlerle görüş alışverişinde bulundu.

He Xingliang, sempozyumda tarihi İpek Yolu'nun Xinjiang'ı derinden etkilediğine işaret ederek, İpek Yolu sayesinde Xinjiang'ın Batı ve Doğu kültürlerinin kaynaşma merkezine dönüştüğünü ve çok etnik gruplu, çok dilli ve çok dinli bir bölge olduğunu söyledi.

Tarihi İpek Yolu'nun Xinjiang'a sıkı sıkıya bağlı olduğuna dikkat çeken He, tarihte Xinjiang'da istikrar olduğunda tüm İpek Yolu'nun istikrarlı olduğunu, Xinjiang'da karmaşa olursa aynı şekilde tüm İpek Yolu'nun kesintiye uğradığını savundu.

Kuşak ve Yol girişiminin tarihi İpek Yolu'nun yenilenmiş ve seviyesi yükseltilmiş versiyonu olduğuna dikkat çeken He Xingliang, Xinjing'da yaşayan çeşitli etnik grupların tarihi İpek Yolu ruhunu yaygınlaştırmaları, Çin milletinin kalkınması hedefine ulaşmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini vurguladı.

http://www.criturk.com/haber/siyaset/xinjiangin-istikrari-tum-ipek-yolunun-istikraridir-30723

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım