DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI

Türk Cumhuriyetleri 25 yaşında! Peki biz neredeyiz; hamaset bölgesinde! Yaşa Turan çok yaşa! O kadar!...

18 Haziran 2017, 22:20

Devasa bir ülke olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin Batı ve  Kuzey Batı’sına bizim literatür  bir oryantalist mukallidliği olarak  “Doğu Türkistan” derler! Çinliler  ve onların tarih görüşleri  “Sonradan elde edilen vatan” anlamında ısrarla “Sinkiang” tabirini kullanırlar ve okullarında da böyle okuturlar! Tabii olarak  Çin okulları değil  “Uygur Okulları”nı kasdediyoruz! Mutlaka bir ülkenin  doğusu batısı vardır; fakat bu coğrafi tanımlamalar bir devlet veya medeniyet istilâhı olamaz! Adından da anlaşılacağı gibi bir tane “Türkistan” vardır; o da  Türkler’in “Uluğ” deyimi ile adlandırdıkları  büyük Türkistan! Mesahasını tarih ve medeniyet tarihi çizmiştir; Güneyde Himalayalar, Kuzeyde   Atlas Okyanusu’na kadar  devam eden Sibirya, batıda Ural Dağları! Doğuda Mançurya,  Çin ve Türk hududunu teşkil eder ki, burası ile deniz arasında  malum “Mongloid” kavimler yaşamaktadır; ki bunların bile Türkler’le müşterek medeniyet  unsurları vardır. Japonlar’ın  Asya ilgisinin temeli de budur. Koreliler elbette başlı başına  XX.yüzyıl  siyaset tarihidir!

 

Tarihte  Doğu ve Batı diye ikiye ayrılmış, bölünmüş bir “Türkistan” kaydı yoktur; elbette coğrafya bir etnololoji bilimidir; hatta tersi de doğrudur! Coğrafyaya etnik adları  medeniyet ve tarih verir; o sebeble Türkistan deyimini, yazmaya çizmeye çok ilgili olmayan Türkler vermemiştir; bunu tarih bilimi ve sosyoloji belirlemiştir! Batı denilen Türkistan’da birer vilâyet büyüklüğünde  5 Türk Cumhuriyeti vardır; elbette Tacikistan da bunlardan biridir! Olacak ya, doğuda, Çin bölgesinde de  güya  “Özerk” bir  idare içinde  5 vilayet bulunuyor ve buna Çin milliyetçileri “Sinkiang” diyor! Çin şöveni  Li Sheng bu beş vilayetin  alanını 1.664.900 km.kare olarak ifâde ediyor; doğru sayalım! Bu alanda  Türk ana kavimlerinden “Uygurlar” yaşar; lâkin her Türk boyundan  insanlar hâlâ  bölgenin hâkim rengidir! Nüfusları 60 milyondur. Uygurlar ile Çin hududu  5600  km.’dir, ülke Çin’in  altıda birine tekabül etmektedir!

 

Çinliler’in tarih boyunca  Türkler’le mücadeleleri hep bu alan yüzünden meydana gelmiştir;  Çin kendi coğrafyası ve tarihi ile hiçbir geçmişi olmayan Kuzeye tecavüz ederken Türkler de  vatan savunması yapmış  ve zaman zaman Cengiz Han ve Emir Timur’da olduğu üzere  Çin üzerine yürümüşlerdir.  Asıl Çin “Güney Çin”dir, Türkler hiç bir surette  kendilerini koruma refleksinin dışında  buralara inmemişlerdir; çünkü inenler daima Çinli’leşmiştir. Tarih kritiği yapılan “Kitabeler” gibi yazılı belgeler çok açıktır! Vatana tecavüz eden Türk unsurlar değil Çin sürüleridir.

 

Li Sheng’in   taze bilgilerine göre  Uygur Özerk Bölgesi, 5 Özerk İl, 7 İl, 3 şehir, ayrıca il merkezlerine bağlı 9 şehir 7 Özerk şehir,62 İlçe, 6 Özerk ilçe, 11 Mahalle, 857 kasaba  bulunuyor. Anlayacağınız  Çin emperyalizmi  kendine göre bir idari taksimat  yapmış! Fakat  başta Urumçi olmak üzere  Özerk illerin ahalisi Uygur, adları da Türkçedir! Arap coğrafyacılar Doğu Türkistan’ı  “Üç Dağ-İki Havza” olarak  tarif etmişlerdir; Altay-Tanrı-Karakurum Dağları; havzalar ise  Cungar ve Tarım havzalarıdır! Sadece Tanrı Dağları 2500 km, Altaylar’ın doğuya bakan  yüzü  400 km, Karakurum Dağları’nın bu yüzü ise 1800 km.’dir!  Aslında uzun uzadıya  açıklamaya gerek yoktur; coğrafya adlarından bile bu geniş ülkenin  Türk vatanı olduğunu anlarsınız!

 

Cengiz Han Moğolları’ndan sonra  Çin’in bunalımlı tarih devresi,  Uygurlar’ın “Hocalar Devri” denilen inkıraz yıllarıdır! Bugün Amerika tıpkı IŞİD hareketinde olduğu gibi  “Hocalar Devri”ni dirilterek   aklı sıra Çin’i dağıtmak istiyor! O sebeble Rabia Kadir gibi  bazı Uygur liderler Amerika’ya yerlemiş; Kadir Türkiye’ye giremiyor, çünkü Çin baskısı var! Avrupa dalga geçiyor; Türkiye’de bilmem kaç  Uygur Derneği var! Çocukluğundan tanıdığımız, anası Çukurovalı  İsmail Cengiz “Sürgünde Doğu Türkistan Başbakanı”; çalışıyor ama imkânı nedir;  devlet elinden tutar mı, bilmiyoruz! Eskilerin âlem yaptığını duyuyor çok üzülüyoruz, acaba doğru mu?  1949 Doğu Türkistan Cumhuriyeti Genel Sekreteri İsa Yusuf Alptekin hareketi bir hayli toparlamıştı. Şimdi Sovyetler zamanında olduğu gibi bu iş  Amerikalılar’a kalmış; bizleri Sovyetler’e düşman ettikten sonra  işte  1992 tablosu! Çin için de  aynı istikamette gidiyoruz;  Uygur kardeşlerimiz ne yapsın, belki başka imkânları da yok!

 

Ah ah! Çarşamba  ve  Pazar günleri büyük emek mahsülü  şu yazıları yazıyorum; lâkin okuyucu bini bile bulmuyor! Amerikalılar “Li Sheng Uygur Tarihi” başlıklı  geçen hafta yazımla ilgili  bir radyo programı yapmışlar! Yani onlar görüyor, elleri de uzun, peki biz neredeyiz? Soğuk savaş döneminde  Türkistan Tarihi çalışmalarımız ve yazılarımız   yine bunlar tarafından defalarca konu edilmişti; ama günümüzde herkes kendi yolunda; yani   her şey bitti mi? Türk Cumhuriyetleri  25  yaşında! Peki biz neredeyiz; hamaset bölgesinde! Yaşa Turan çok yaşa! O kadar!

Ali BADEMCİ

https://www.ulkucukadro.com/2017/06/dogu-turkistan-davasi-2/


 

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım