ÇİN HAPİSHANESİNDE BİR ALİM DAHA İŞKENCE İLE ŞEHİT EDİLDİ

Doğu Türkistan'ın Büyük İslam Alimi ve Eğitimcisi Çin hapishanesinde işkenceye dayanamayıp şehit oldu

17 Haziran 2017, 21:00
Doğu Türkistan'ın Büyük İslam Alimi ve Eğitimcisi Çin hapishanesinde işkenceye dayanamayıp şehit oldu
Ben de bizzat çok yakından tanıdığım ve onun açtığı YABANCI DİL OKULUNDA 2 sene Urdu Dili öğretmenliği yaptığım çok değerli üstadımız, 
Doğu Türkistan'ın Kaşgar da yetiştirdiği Büyük İslam Alimlerinden Abdülhamit  DAMOLLAM hayatını mazlum Doğu Türkistanlıların ilim be irfan ile aydınlanması için adamış, toplumumuzun dış dünya ile olan irtibatını güçlendirmek ve seviyesini yükseltmek için yasal yollarla Yabancı Dil okulları açmıştı. Ama Çin hükümeti sonunda o okulları de hiç bir sebep göstermeden kapatmışlardı. 
Senelerdir ev hapsinde tutulan, kapa önüne iki polis memuru yerleştirerek, evine her gelen gideni fişlemeye koyan, camide imamet, tedris , nikah ve her türlü faaliyetten men edilerek, sosyal hayattan bütünüyle tecrit edilmiş Büyük Alimimiz geçen aylarda çoluk çocuk bütün akrabaları ile birlikte tutuklanıp hapse atılmıştı.
Özgür Asya Radyosunun araştırmaları ve elden edilen bilgilere göre, bu kez hapishanedeki Çin işkencelerine dayanamayıp, şehit olmuştur. (inşallah) 
Büyük Alim Abdulhamit DAMOLLAM hayatı boyu gençleri ilim ve bilimle kuşanmaya ve cehalete karşı mücadele etmeye davet ettiği için şehit edilmiştir. 
Büyük Alim Abdulhamit DAMOLLAM insanları Çine karşı sokağa çıkmaya değil, imana, İslama, milli bilinç ve manevi değerlerine sahip çıkmaya davet ettiği için şehit edilmiştir. 
Büyük Alim Abdulhamit DAMOLLAM mazlum Doğu Türkistanlıların en büyük birinci vazifesinin, topraklarını korumak değil, milli ve dini kimliğini korumak, kendi varlığını korumak olduğunu genç beyinlere kazmış, insanları güya pasif direnişe çağırmış olmasından dolayı şehit edilmiştir. Allah şehadetini kabul eylesin.
( انا لله وانا اليه راجعون)
Ya rab bu mübarek ayda mustazaf ve mazlum müslümanların dualarını kabul eyle, işgalci zalim Çin'i kahreyle ve bizlere bir çıkış yolu göster.,
Abdülhamit Damollama Allah'tan rahmet diliyoruz Ailesinin ve Doğu Türkistan camiası ve Türk dünyasının başı sağolsun!
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım