Hindistan’da Müslüman Alimler Müslümanlardan Çin’de Üretilen Seccadeyi Boykot Etmesini İstedi

...Uygur Müslümanlarının özgürlüklerini engelleyen bir ülkede üretilen seccade de namaz kılmanın uygun olmadığını söylemiş ...

18 Mayıs 2017, 20:38
Hür Asya Radyosunun 15 Mayıs Haberinde, Hindistan Müslümanların bilinen sivil toplum kuruluşlarından olan “Birleşmiş Müslümanlar platformu ” da, Hindistan Müslümanlarının Çin’de üretilen seccadeyi boykot etmelerini istemiş.
Hindistan Vakti Gazetesinin bugünkü haberine göre, boykot konuşması “Birleşmiş Müslümanlar platformu ” alimlerinden Mevlana Muhammed Husamidin Sani tarafından ilan ettirmiştir.
Mevlana Muhammed Husamidin Sani Müslümanların Çin’de üretilen seccade, halı ve başka ürünleri satın alırken dikkatli olmasını söyleyerek, Uygur Müslümanlarının özgürlüklerini engelleyen bir ülkede üretilen seccade de namaz kılmanın uygun olmadığını söylemiş ve “Biz Çin hükümetinin Uygur Müslümanlarının günlük dini özgürlüğüne türlü engeller koyduğuna medyadan okuyoruz, böyle durumlarda Müslümanların Çin’de üretilen seccade de namaz kılması caiz değildir” demiş.
Mevlana Muhammed Husamidin Sani yine Hindistan’ın sanayi ülkesi olduğunu ve kendi ülkesindeki milyonlarca Müslümanlar için seccade üretmesini ve onların dini hayatlarında kullandığı ürünleri de üretmesini talep etmiştir.
Doğu Türkistan’da Çin hükümetinin İslam dinimize ve Müslümanlara yönelik zulüm ve baskısının arttırmasına karşı dünya Müslümanları ellerinden geldiği kadar Çin yapımı ürünleri boykot ederek Doğu Türkistanlı kardeşlerine destek çıkmaktadır ve Çin hükümetinin insanlık dışı uygulamalarını protesto etmektedir.

Uygur Nidası İnternet Radyosu:

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 01 Eylül 2009 - Doğu Türkistan'da Üniversitelerden Uygurca Dilinin Resmen Kaldırılması
  • 02 Eylül 2009 - Rabia Kadir'in Tutuklanarak 8 Yıl Hapse Çarptırıldı.
  • 05 Eylül 1995 - A.ötkürün Vefati
  • 08 Eylül 2001 - Şair Ruzi Sayit'in Vefati
  • 11 Eylül 2001 - Büyük Yazar Turgun Almas'in Vefati
  • 13 Eylül 1964 - Doğu Türkistanda İlk Atom Bombasi Atilişi
  • 26 Eylül 1949 - Doğu Türkistan'da Çin Tarafından Komünizim Resmen Ilan Edildi.
  • 30 Eylül 1945 - Ünlü Şair Lütfullah Mütellip'in Çinlilerce Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım