Ağla Doğu Türkistan ağla

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 10-14 Mayıs tarihleri arasında Van’da düzenlenen “21. Yüzyılda İslam Dünyasına Stratejik Bakış Uluslararası Kongresi sonuçlandı.

13 Mayıs 2017, 19:26

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 10-14 Mayıs tarihleri arasında Van’da düzenlenen “21. Yüzyılda İslam Dünyasına Stratejik Bakış Uluslararası Kongresi sonuçlandı.

 Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 10-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve 24 farklı ülkeden 49 bilim insanının katılım sağladığı 21’inci Yüzyılda İslam Dünyasına Stratejik Bakış Uluslararası Kongresinin sonuç bildirgesi Rusça, Arapça, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 4 ayrı dilde deklare edildi. Konusu, kapsamı, katılımcı bilim insanı ve katılımcı ülke çeşitliliği itibariyle böylesi bir kongre bölgede ilk kez düzenleniyor. Kongreye Türkiye’den 59, 24 farklı ülkeden 49 olmak üzere 108 bilim insanı katılım sağladı. Yurtdışından Irak, Mısır, Fas, Ukrayna, Tunus, Libya, Cezayir, Suriye, İspanya, Umman, Ürdün, Yemen, Kazakistan, Çin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Filistin, İran, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Afganistan, Hindistan, Azerbaycan, Bulgaristan ve Özbekistan’dan katılımlar gerçekleşti. Kongrenin ana çerçevesini oluşturan İslam Dünyası’nda Jeopolitika; Toplum ve Siyaset; Kültür, Eğitim, Ekonomi, Bilim ve Teknoloji başlıkları altında 26 oturumda 100 bildiri sunuldu. Bilimsel tartışmalar yapıldı, sunumlar ve tartışmalar Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça olmak üzere dört dilde gerçekleştirildi. 

Sonuç bildirgesinde DOĞU TÜRKİSTAN

 - Kültür ve inanç değerlerini yaşama hürriyeti, bireyin ve toplumların en temel hakkıdır. Doğu Türkistan’ın kadim halkı olan Uygurlar da inanç ve kültürlerini özgürce yaşayabilmelidirler.

Evet koca İslam Dünyasının Doğu Türkistan için alınan karar..

O kadar katılımcı akademisyenler neden İslam dünyasının inleyen sesine kulak tıkayıp dört kelimeyle kendilerini avutuyorlar,kader diyelim ağla Doğu Türkistan ağla  

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 01 Eylül 2009 - Doğu Türkistan'da Üniversitelerden Uygurca Dilinin Resmen Kaldırılması
  • 02 Eylül 2009 - Rabia Kadir'in Tutuklanarak 8 Yıl Hapse Çarptırıldı.
  • 05 Eylül 1995 - A.ötkürün Vefati
  • 08 Eylül 2001 - Şair Ruzi Sayit'in Vefati
  • 11 Eylül 2001 - Büyük Yazar Turgun Almas'in Vefati
  • 13 Eylül 1964 - Doğu Türkistanda İlk Atom Bombasi Atilişi
  • 26 Eylül 1949 - Doğu Türkistan'da Çin Tarafından Komünizim Resmen Ilan Edildi.
  • 30 Eylül 1945 - Ünlü Şair Lütfullah Mütellip'in Çinlilerce Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım