DOĞU TÜRKİSTAN'DA CENAZE NAMAZI DA YASAK

Aksu da partiye üyesi Uygur memurların cenaze namazının camilerde kılınması yasaklandı .

05 Mayıs 2017, 19:13

Doğu Türkistan'ın Aksu vilayeti kartal pazarında yaşayan Nurdun Turdi Uygur memur 2 yıl  önce vefat ettiğinde  ailesi Müslüman Uygurların  dini  örf adetlerine  göre mahalledeki   camide  cenaze  namazını  kıldırıp   sonra  mezarlığa defne eder .

Kartal Pazarı  hükümet   organları olaydan haberdar olduktan sonra ,  Nurdun Turdı  ailesini, cenazeniz 'partiye  üyesi memurların cenazesini defin  kanununa uymadı 'diye  cezalandırıldı . 

Kartal pazarı  Çin yönetimi,  Nurdun Turdi'nın cenaze  namazını , kanunsuzca camide kıldırdın diye  ailesine verilmesi  gereken  defin  parası ve 6 aylık  geçim yardımını keserek  cezalandırdı .

Olayı  araştıran Rfa yetkilileri ,Aksu kartal pazarındaki  ilgili memurdan sorduğunda' ''bebeklere isim koyma ,evlenmek isteyen çiftlerin nikah yapması  ve cenaze defin işlerinde  bazı yasakların olduğunu'' söyledi .   Cenaze namazını kıldıracak imam i  kent sekreteri belirlemesi ve onaylaması şartı  olduğu dile getirilmiştir.

Aksuda ,  partiye  üyesi memurların cenaze yasakları ,  adaletsiz zalim   Çin'in  ,Doğu Türkistan da sevilen  bir  çok isimlerin  yasaklaması ,Yurt dışında eğitim gören öğrencileri korkutup geri çağırması gibi kanunsuz yasakları  , uluslar arası medya ve insan hakları teşkilatlarının dikkatini çeken bir  zamana denk geldi .

Dünya  Uygur kurultayı dini işler müdürü Turguncan Alawıdın bu konu hakkında yapyığı açıklamada , Çin devleti  'aşırı dincilik'  bahanesiyle Doğu Türkistan da yaşayan mazlum Uygur Türklerini  sinsice asimilasyon yaparak,  haksız yasaklarla ,Uygurların  dinini , dili, düşünce özgürlüğünü, örf adetlerini  yok etmekte dir.

Kaynak : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/siyaset/uyghur-kadir-05032017163419.html?encoding=latin

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 01 Temmuz 1974 - Türkiye-çin Arasinda İlk Ticari Antlaşma İmzalandi
  • 05 Temmuz 2009 - Urumçi Katliami
  • 07 Temmuz 1995 - Hoten Ayaklanmasi
  • 16 Temmuz 2011 - Esir Milletler Haftasi
  • 22 Temmuz 1933 - Abdulhalik Uygurun Şehit Edilişi
  • 28 Temmuz 2014 - Yarkent-ilişu Katliamı

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım