KARABÜK ÜNİVERSİTESİNDE UNUTULAN VATAN DOĞU TÜRKİSTAN ANLATILDI

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Türkiye Sorumlusu Seyit Tümtürk ‘Unutulan Vatan Doğu Türkistan’ı dile getirdi.

01 Mayıs 2015, 01:17

Karabük Üniversitesi İşletme Kulübü, Çevre Sağlık Kulübü, Sosyal Sorumluluk ve Dayanışma Kulübü işbirliğinde düzenlenen ‘II. Sosyal Gelişim Zirvesi’ programının son günündeDünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Türkiye Sorumlusu Seyit Tümtürk ‘Unutulan Vatan Doğu Türkistan’ı dile getirdi.

II.Sosyal Gelişim Zirvesi programın ‘Unutulan Vatan Doğu Türkistan’ konulu son konferansta Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Türkiye Sorumlusu Seyit Tümtürk : “Doğu Türkistan Hoca Niyaz Hacı tarafından kurulmuştur. Doğu Türkistan Türk milletinin ilk İslam medeniyetidir.35 milyon Doğu Türkistanlı Çin yönetimi tarafından işgal altında yaşamaktadır. Modern matbaa ağaçtan oyma harflerle Doğu Türkistan’da başladı. Doğu Türkistan Yusuf Has Hacib, Kaşgarlı Mahmut gibi önemli insanlar yetişmiştir. Doğu Türkistan eserleri incelenirse tarih yeniden yazılabilir.” diyerek Doğu Türkistan ile ilgili bilgiler verdi.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Türkiye Sorumlusu Seyit Tümtürk’e Teşekkür Sertifikasını takdim ederken, Karabük İlim Kültür Derneği Başkanı İkram Doğan da hediye takdiminde bulundu.

4 bine yakın öğrencinin katılmalarıyla gerçekleşen II. Sosyal Gelişim Zirvesi konferansları toplu çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Yorumlar

  1. | 01 Mayıs 2015, 02:00

    Bu konferans için çok teşekkür ederim.Allah razı olsun inşallah böyle aktiviteler devam eder.Bu dava herkes tarafından öğrenilir

Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım