DOĞU TÜRKİSTAN UNUTULDU”

*** Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinin en önemli nedeninin enerji kaynakları olduğunu belirterek 63 yıldır ülkelerinde sistematik bir asimilasyona tabi tutulduklarını söyleyen Seyid Tümtürk, “Nemrut, Firavun ve Hitler bile böyle po.

16 Ekim 2012, 22:43

*** Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinin en önemli nedeninin enerji kaynakları olduğunu belirterek 63 yıldır ülkelerinde sistematik bir asimilasyona tabi tutulduklarını söyleyen Seyid Tümtürk, “Nemrut, Firavun ve Hitler bile böyle politikalar uygulamadı. Adaletsizliğin asıl merkezi Birleşmiş Milletler’dir” dedi.

 

Doğu Türkistan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyid Tümtürk, 63 yıl önce yeraltı ve yerüstü kaynakları için Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan’ın gerek Türkiye, gerek Türk Cumhuriyetleri gerekse İslam coğrafyası tarafından sahipsiz bırakıldığını belirterek “Bundan cesaret alan Çin sistematik bir soykırım uyguluyor” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu’na bağlı Türk Eğitim-Sen tarafından “Kardeşine Sahip Çık” sloganı ile düzenlenen “Unutulan Vatan; Doğu Türkistan” konulu konferans Turgut Özal İşmerkezi Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Doğu Türkistan ile ilgili resim sergisinin açılışının yapılması sonrasında saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansa Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Ünlü, Kamu-Sen İl Başkanı Mahmut Alparslan, Ülkü Ocakları İl Başkanı Mesut Çelik, TÜRKAV Çorum Şube Başkanı Erhan Çevik, Kamu-Sen’e bağlı sendikaların başkanları, çok sayıda sendika üyesi ile aileleri katıldı.

Doğu Türkistan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyid Tümtürk’ün konuşmacı olarak katıldığı konferansın açılışında konuşan Alparslan, soydaşlarımızın acılarına ortak olmak amacı ile böyle bir programı düzenlediklerini kaydetti.


    

Peygamber Efendimiz’in “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” sözünü hatırlatarak günümüz uygar dünyasının Doğu Türkistan’daki soykırıma sessiz kaldığını söyleyen Alparslan, “Bu suç işlenirken Batı’nın haçlı zihniyetini anlıyoruz ama içimizdeki insanların duyarsızlığını anlamıyoruz. Irak’taki ölen ABD askerlerine, Somali’de, Açe’de ölen kardeşlerimize üzülenler Doğu Türkistan için niye kılını kıpırdatmıyor? Onların tek suçu Türk ve Müslüman olmaları mı? Soydaşlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

Dünya Uygur Kongresi 1. Başkan Yardımcısı da olan Seyid Tümtürk’ün özgeçmişinin okunmasının ardından ise konferansa geçildi. Doğu Türkistan’da 63 yıldır süren işgalin en önemli nedeninin enerji kaynakları olduğunu ve Çin’in kullandığı tüm enerjisinin yarısının bu bölgeden karşılandığını söyleyen Tümtürk, “Coğrafi olarak bize en uzak olmasına rağmen Doğu Türkistan bize ruhen, fikren ve ülkü olarak en yakın coğrafyadır. Ama bu coğrafya kaderine terkedilmiştir. 35 milyon nüfusu ile en büyük ikinci büyük Türk devletidir. Çin haksız yere işgal ettiği topraklarımızda 63 yıldır sistematik bir soykırım uygulamaktadır. Nemrut, Firavun ve Hitler bile böyle politikalar uygulamamıştır. Adaletsizliğin asıl merkezi ise Birleşmiş Milletler’dir. Çin’den çekinen ülkeler yaşananlara seyirci kalmaktadır. Bizim üzüldüğümüz Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ve İslam Teşkilatı Örgütü de sessiz kalmasıdır. Aile planlaması kotası kapsamında 10 milyona yakın doğum engellenmiştir. Bugüne kadar büyük ve küçük çaplı ayaklanmalar ile bağımsızlığımızı kazanmaya çalışsak da her seferinde Çin yönetimi tarafından katliamlara uğramışızdır. Doğu Türkistan bugün büyük bir Açıkhava hapishanesidir” dedi.

Türkiye’nin zalimlerin karşısında durmasını istediklerini ifade eden ve Suriye meselesine de değinen Tümtürk, “Bugün Rusya ve Çin, başta Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerde yaşayan Türklerin bir gün birleşecek olmasından korktuğu için Beşad Esad’a destek vermektedir. Türkiye bugünkü politikaları ile büyük olamayabilir ama ne kadar pasif kalınırsa kalınsın ekonomik ve siyasi gelişmelerin ardından hepimizin arzu ettiği birliği kimse engelleyemeyecektir” dedi.

Doğu Türkistan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Tümtürk, ülkemizde Başbakan Mesut Yılmaz tarafından çıkarılan ve “Doğu Türkistan” kelimesinin bile yasak hale getirildiği genelgenin geçen yıl kaldırıldığını ama daha sonraki dönemde Çin ile bir çok anlaşmaya da imza atıldığını belirterek Türkiye’den konuya daha duyarlı yaklaşım beklediklerini sözlerine ekledi.

Konferans sonunda Seyid Tümtürk’e plaket verildi.


http://corumhaber.net/?sayfa=haberdetay&id=10715&kategori=guncel&proid=0cfc33d3_corumhaber

 

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 01 Eylül 2009 - Doğu Türkistan'da Üniversitelerden Uygurca Dilinin Resmen Kaldırılması
  • 02 Eylül 2009 - Rabia Kadir'in Tutuklanarak 8 Yıl Hapse Çarptırıldı.
  • 05 Eylül 1995 - A.ötkürün Vefati
  • 08 Eylül 2001 - Şair Ruzi Sayit'in Vefati
  • 11 Eylül 2001 - Büyük Yazar Turgun Almas'in Vefati
  • 13 Eylül 1964 - Doğu Türkistanda İlk Atom Bombasi Atilişi
  • 26 Eylül 1949 - Doğu Türkistan'da Çin Tarafından Komünizim Resmen Ilan Edildi.
  • 30 Eylül 1945 - Ünlü Şair Lütfullah Mütellip'in Çinlilerce Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım