Katliama seyirci kalmayın’

Türk Eğitim sen tarafından düzenlenen konferansa katılmak üzere Çorum'a gelen Doğu Türkistan Kültür...

14 Ekim 2012, 22:36

 

Türk Eğitim sen tarafından düzenlenen konferansa katılmak üzere Çorum'a gelen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, yıllardın toprakları Çin tarafından gasp edilen ve adeta katledilen Doğu Türkistan halkı için destek istedi. "Doğu Türkistan'ın tek kurtuluş çaresi, Türk Milleti'nin sahip çıkmasıdır." diyen Tümtürk, tek suçlarının Türk ve Müslüman olmak olduğunu söyledi.

 

Türk Eğitim Sen'de düzenlediği basın toplantısı ile Doğu Türkistan'da yaşanan zulme değinen Seyit Tümtürk, 5 Temmuz 2009'da yaşanan katliamın ardından Türkiye'de herkesin ayağa kalkarak mitingler tertip ettiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın net tavrı sonucunda da Çin'in fiili katliamlarını durdurduğunu açıkladı.

 

2009'dan bu yana toplu katliamların yaşanmamasına rağmen, Çin'in uyguladığı sinsi planların halen devam ettiğini, özellikle dini vecibelerin yasaklandığı Doğu Türkistan'da Kur'an öğrenen çocukların gözaltına alınarak işkence ile şehit edildiği, Kur'an okuyan kadınların bulunduğu bir yere yapılan baskınla çok sayıda müslüman kadının öldürülerek sokaklara atıldığını anlatan Tümtürk, "Çin hain planlarından vazgeçmiş değil. Tek çocuk politikası ile yıllardır Doğu Türkistanlı Müslüman Türk Milleti'nin yok olması için bir bahanedir. Yaşları 7-8 olan çocuklarımızı, iki dil eğitimi bahanesiyle Çin'in iç bölgelerine götürüp, orada dinden uzak ateist nesiller ve milletine ihanet ettirebilecekleri gençler olarak yetiştiriyorlar. 18-20 yaşındaki genç kızlarımızı, istihdam bahanesiyle yine iç bölgelerdeki şehirlere götürüp, esirlere bile lâyık görülmeyecek şartlarda çalıştırılıyor, bunla da yetinmeyip kızlarımızı gayri ahlaki durumlara zorluyorlar." dedi.

 

Çin'in Doğu Türkistan'daki yapıyı değiştirmek ve gelecekte oralarda tamamen Çin baskısını artırmak için kendi vatandaşlarını göç ettirip çoğunluğu sağlamaya çalıştıklarına da değinen Seyit Tümtürk, Çin'in uyguladığı karartma ve iletişim imkansızlığı yüzünden pek çok olaydan aylar sonra haberlerinin olduğunu, ancak gelişen internet teknolojisi ve sosyal medya aracılığı ile katliamların tüm dünyanın gözü önüne serildiğini söyledi.

 

Doğu Türkistanlılar'ın tek kurtuluşlarının Türkiye'nin ve Türk Milleti'nin desteğiyle mümkün olacağını tekrar eden Tümtürk, Türk Halkı'ndan mutlaka Doğu Türkistan'a sahip çıkmalarını istedi. Tümtürk, "35 milyonluk Müslüman Türk Milleti'nden müteşekkil olan Doğu Türkistan, Çin'in zulmü ve katliamıyla yok olmama mücadelesi veriyor." diye sözlerini tamamladı.


http://www.corumhakimiyet.net/Detay/36152/-KATLIAMA-SEYIRCI-KALMAYIN-.aspx
 

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 01 Eylül 2009 - Doğu Türkistan'da Üniversitelerden Uygurca Dilinin Resmen Kaldırılması
  • 02 Eylül 2009 - Rabia Kadir'in Tutuklanarak 8 Yıl Hapse Çarptırıldı.
  • 05 Eylül 1995 - A.ötkürün Vefati
  • 08 Eylül 2001 - Şair Ruzi Sayit'in Vefati
  • 11 Eylül 2001 - Büyük Yazar Turgun Almas'in Vefati
  • 13 Eylül 1964 - Doğu Türkistanda İlk Atom Bombasi Atilişi
  • 26 Eylül 1949 - Doğu Türkistan'da Çin Tarafından Komünizim Resmen Ilan Edildi.
  • 30 Eylül 1945 - Ünlü Şair Lütfullah Mütellip'in Çinlilerce Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım