Musa Muhammed 17 Yıl Hapse Mahkum Edildi.

Kamboçya'dan İade Edilen Uygurlardan Musa Muhammed 17 Yıl Hapse Mahkum Edildi. Çin Devleti siyasi iltica talebinde bulunan 20 Uygur'u 19.12.2009 tarihinde Kamboçya'dan geri almıştı.

25 Ocak 2012, 15:36
Kamboçya'dan İade Edilen Uygurlardan Musa Muhammed 17 Yıl Hapse Mahkum Edildi.
Çin Devleti siyasi iltica talebinde bulunan 20 Uygur'u 19.12.2009 tarihinde Kamboçya'dan geri almıştı.

Bu olaydan sonra uluslararası insan hakları örgütleri bahsi geçen 20 Uygur'un durumları hakkında Çin Hükümetinden birçok kez bilgi almak üzere girişimde bulunmasına karşın, Çin bu taleplerin tamamına kulak tıkamakla yetinmişti. Edindiğimiz bilgiye göre Kamboçya'dan iade edilen bu 20 kişi içinde bulunanlardan Musa Muhammed hakkında bazı bilgiler gün yüzüne çıkmakta, Aksu şehrinin Üçturfan ilçesinden olan Musa Muhammed'e 17 yıl hapis cezası verildiği gelen bu bilgiler arasında.

Yerel halktan edindiğimiz bilgi Musa Muhammed Üçturfan ilçesinin Akyar kasabasının 15. köyü nüfusuna kayıtlı, bu yıl 25 yaşına giren Musa Muhammed Kamboçya'dan iade edilerek Üçturfan cezaevine konuldu. Buradan da Kaşgar'da bulunan Yanbulak Cezaevine nakledildi.
Gelen bilgiler arasında Kaşgar Orta Dereceli Mahkemesinde geçtiğimiz yılın Eylül ayının 20. günü görülen duruşma da Musa Muhammed adlı kişiye 17 yıl hapis cezası verildi. Yine Musa Muhammed'in yakın çevresinden edinilen bilgiye göre Musa Muhammed'in ailesi oğullarının peşinden iki defa Kaşgar Yanbulak Cezaevine gitmelerine karşın, cezaevi güvenlik birimlerinin Musa Muhammed'in hapiste olduğunu ancak kendisi ile görüştürülmeyeceğini beyan ederek. Ailesinin yanlarında getirdikleri giyecek ve yiyecekleri de almadıklarını bildirildi.

Musa Muhammed'in ailesi oğullarının 17 yıl hapis cezasına çarptırıldığını çevrelerinden işittikten sonra, Kaşgar Şehri Mahkemesine giderek Musa Muhammed hakkında verilen ve kesinleşen hüküm belgesini yetkililerden talep etmelerine karşın, mahkeme yetkilileri bu belgelerin Musa Muhammed'in kendisine verildiğini söyledi.

Mahkeme yetkilileri Musa Muhammed'in 17 ceza aldığını ve Turpan'da bulunan Daşiyen (Daxiyen) cezaevine nakledildiğini de sözlü olarak ailesine bildirdi. Edindiğimiz bilgilere göre Kamboçya'dan iade edilen Musa Muhammed verilen 17 yıllık mahkumiyet cezasını Daşiyen cezaevinde çekmektedir.

Bu haber Radio Free Aisa (Hür Asya Radyosu) Uygurca Bölümünden Alınmıştır.
Çeviri: Gökbayrak

Haber Kaynağı:
http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/tepsili_xewer/musa-muhemmed-01252012160711.html?encoding=latin

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 01 Eylül 2009 - Doğu Türkistan'da Üniversitelerden Uygurca Dilinin Resmen Kaldırılması
  • 02 Eylül 2009 - Rabia Kadir'in Tutuklanarak 8 Yıl Hapse Çarptırıldı.
  • 05 Eylül 1995 - A.ötkürün Vefati
  • 08 Eylül 2001 - Şair Ruzi Sayit'in Vefati
  • 11 Eylül 2001 - Büyük Yazar Turgun Almas'in Vefati
  • 13 Eylül 1964 - Doğu Türkistanda İlk Atom Bombasi Atilişi
  • 26 Eylül 1949 - Doğu Türkistan'da Çin Tarafından Komünizim Resmen Ilan Edildi.
  • 30 Eylül 1945 - Ünlü Şair Lütfullah Mütellip'in Çinlilerce Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım