Çin; Afganistan'daki Uygur Sığınmacıyı Vazgeçirmeye Çalışmakta!

Pakistan doğumlu Kamirdin Abdurahman adında ki Uygur 2009 yılında ziyaret ettiği, Yarkent şehrinde, Çin istihbarat ekipleri tarafından haksız yere gözaltına alınmış ve 15 gün boyunca sorgulanmıştır.

11 Ekim 2011, 15:00
Pakistan doğumlu Kamirdin Abdurahman adında ki Uygur 2009 yılında ziyaret ettiği Yarkent şehrinde, Çin istihbarat ekipleri tarafından haksız yere gözaltına alınmış ve 15 gün boyunca sorgulanmıştır.

İstihbarat ekipleri sorgularının sonunda Kamirdin Abdurahman'ı Çin için casusluk yapmaya zorlamış, Abdurahman'da polislerin elinden kurtulmak için yalan da olsa bu teklifi kabul etmiş.Doğum yeri olan Pakistan'a döndüğünde ise Çin istihbaratları ile olan iletişimini kestiğini ve RFA (Radio Free Asya) aracılığı ile de içinde bulunduğu durumu dünya kamuoyu ile paylaşmıştı.

Radyoya verdiği bu mülakat sonrasında kimliği belirlenemeyen Pakistanlılarca tehdit telefonları almaya başlayan Kamirdin Abdurahman. Çareyi eşi ve çocuklarını da alarak Afganistan'a gitmekte buldu. Afganistan'a geldiğinide BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine başvurarak sığınma talebinde bulunan Abdurahman'ın bu talebi BM Mülteciler Yüksek Komiserliğince onaylandı. Çin istihbaratı ise siyasi sığınma fikrinden vazgeçirmeye çalışmakta.

http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/tepsili_xewer/uyghur-panahliq-10112011154250.html?encoding=latin

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım