Malezya En az 11 Uygur Türk'ünü Çin'e Teslim etti

Malezya nın Başkenti Kualalampur da Bulununan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine siyasi iltica talebinde Bulunarak cevap beklemekte olan 19 Ugur Türk'ünden en az 11 kışı Malezya Polislerince Çin'e teslim edildiği bildirildi.

23 Ağustos 2011, 23:00
Malezya nın Başkenti Kualalampur da Bulununan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine siyasi iltica talebinde Bulunarak cevap beklemekte olan 19 Ugur Türk'ünden en az 11 kışı Malezya Polislerince Çin'e teslim edildiği bildirildi.

Doğu Türkistan dan on binlerce kilometre mesafeyi bin çeşit zorluklarla kat ederek ek malezya ya gelip sığınan 11 uygur genci Çin'e teslim edildi .bunların Malezyadaki  Çin makamlarının  şikayeti üzerine tutuklanmasının ardından Başta DUK olamak üzere Türkiyedeki Doğu Türkistan Teşkilatları Vatandaşlarını  kurtarmak için elinden gelen gayretti gösterdi .BM ve Avrupa Parlamentosu nezdinde de girişimlerde bulunuldu ve  Türk Dişişleri Bakanlığı ve malezyadaki Türk büyükelçiliği ile temasa geçildi ise de   bişey yapılamadı.

Onları kurtarmak için malezyadaki Malay sivil toplum Kuruluşları ile temasa geçilip kardeşlerimiz için birşey yapılması konusunda ricada bulunuldu .Malezya İDSB Başkanı ve Malezya Musluman Gençler Hareketinin yetkilileri bu konuda Geniş bir basın açıklaması yaptı ve Malezya İçişleri bakanı ilede Görüştükleri ifa edildi.

İlk defa Avustralya medyası tarafından gündeme getirilen 19 Uygurdan dan 11 kişi dün Malezya polisi tarafından Çin Büyükelçiliğine teslim edildi.3 kişi serbest bırakılacak denildi ve kalan 2 kişi ise tekrar malezyada yargılanacağı öğrenildi, kalan 3 kişinin durumu ise netlik kazanmadı. malezyadaki Çin Büyükelçiliğine teslim edilen Uygurların henüz Çin'e getirilip getirilmediği netlik kazanmadı.
Geçen hafta Tayland makamlarınca Çin'e teslim edilen 5 Uygur'un ardında Malezyanında insan haklarına aykırı olarak Benzerini yapması diasporada yaşayan Doğu Türkistanlıları derin üzüntüye sevketti.bundan 2 sene evvel Kamboçya da ki BM Mülteciler ofisine sığınan 21 Uygur'un Çin'e teslim edilmesi BM nin güvenilirliğini sarsmıştı.

http://www.uygurunsesi.com/?mxz=haber&hid=667

Yorumlar

  1. ulkuselvi | 25 Ağustos 2011, 12:54

    Bu nasıl bir müslümanlıktır nasıl bir insanlıktır BM den beklerimde Malezya bunu nasıl yapar?Vicdansızlar korkularınız esiri olmuşsunuz dilerim Rabbim Lut kavminden beter eder hepinizi.

Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım