Af Örgütü Uygur Mültecilerin Durumu Endişe Verici

Uluslararası af Örgütünün açıklamasına göre Malezyalı yetkililer tarafından tutuklanan 24 Uygur mülteci hakkında ciddi endişe edildiği tutuklanan Uygur mültecilerin Çin’e edilmesinde kaygı duyulduğu belirtilen açıklamada İnsan hakları raporları zaten kötü olan Çin tarafından bu Uygurlara kötü muamelede bulunulabileceğinin bu nedenle bu 24 mültecinin risk altında bulunduğu kaydedildi.

21 Ağustos 2011, 22:27

Uluslararası af Örgütünün açıklamasına göre Malezyalı yetkililer tarafından tutuklanan 24 Uygur mülteci hakkında ciddi endişe edildiği tutuklanan Uygur mültecilerin  Çin’e edilmesinde kaygı duyulduğu belirtilen açıklamada İnsan hakları raporları zaten kötü olan Çin tarafından bu Uygurlara kötü muamelede bulunulabileceğinin bu nedenle bu 24 mültecinin risk altında bulunduğu kaydedildi.

Uluslar arası Af Örgütünün Avustralya mülteci sözcüsü Dr. Graham Thom ise yaptığı açıklamada “Eğer Malezya Uygurlar gerçekten sınır dışı ederek Çin’e teslim etmiş ise uluslar arası hukuku açıkça ihlal etmiştir” dedi.

Dr. Thom “Avustralya ve Malezya arasında imzalanan mültecilerin iadesine yönelik anlaşmanın henüz kurumadığını, Malezya’nın tamamen keyfi ve savunmasız insanları tutuklamasının arkasında güçlü korkuları” olduğu sözlerine ekledi.

Ayrıca Uluslar arası Af Örgütünün yaptığı açıklamada Çin geçtiğimiz aylarda Uygur özerk bölgesinde ki olaylara müdahalesi ile 15 kişinin hayatını kaybettiği, böylesi gerginlik ve olaylar sonrasında Pekin’in kitlesel tutuklamalar ile bu olaylar hakkında konuşanları da çeşitli girişimlerle susturduğu kaydedildi.

http://www.amnesty.org.au/news/comments/26538/

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım