Çin'in Çift Dilde Eğitim Kararlığı

Çin hükümeti (Doğu Türkistan’da) Uygur bölgesinde 11. 5 Yıllık planı doğrultusunda yürüttüğü eğitim siyasetinin parçası olan “Çift Dilde Eğitim”in üzerine özel önem vermekte. Bu nedenle 11. 5 Yıllık Programın tamamlanması üzerine rapor yayınlandı.

25 Mayıs 2011, 16:41

Çin Gelecek 5 Yıl İçinde Uygur Eğitim Sistemini “Çift Dilde Eğitim”e Geçirmeye Kararlı

Çin hükümeti (Doğu Türkistan’da) Uygur bölgesinde 11. 5 Yıllık planı doğrultusunda yürüttüğü eğitim siyasetinin parçası olan “Çift Dilde Eğitim”in üzerine özel önem vermekte. Bu nedenle 11. 5 Yıllık Programın tamamlanması üzerine rapor yayınlandı.

Bu yıl Çin hükümetinin Uygur bölgesindeki, 11. 5 yıllık siyasetinin ekonomik stratejisinin tamamlandığını 12. 5 yıllık planın ise bu yıl başlanacağı. Şu anda Çin mercilerinin 11. 5 yıllık plan doğrultusunda Uygur bölgesindeki tüm şehirlerde yürütülen stratejinin ve bundan elde edilen sonuçları arka arkaya açıklamaya başladı. 23 Mayıs günü Uygur özerk bölgesi yetkili makamları 11. 5 yıllık plan doğrultusunda eğitim alanında elde edilen sonuçları “11. 5 Yıl İstatistiki Rakamları” raporu ile yayınladı.

Çin hükümetinin Uygur Bölgesindeki 11. 5 yıllık planı çerçevesinde 2005 yılından başlayarak 2010 yılına kadar olan beş yıllık sürede Uygur bölgesindeki Uygur ve diğer azınlıkların bir önceki eğitim sisteminde okula başlamadan önce aldıkları 3 yıllık öğrenime kabul edilen çocukların sayının 361,600 olduğu. Bu sayının okul çağına erişmemiş Uygur ve diğer azınlıkların çocuklarının %56,5 ne denk geldiği bilgisine yer verildi.

Merkezi Çin hükümetinin “Çift dilde eğitime tüm azınlık çocuklarının başlaması gerek” tavsiyesi ile 5 yıl içinde bütün (Doğu Türkistan) Uygur bölgesinde bulunan toplam 1695 yerde çocukların konuşmaya başlaması ile Çince eğitim verilen anasınıfları kurulmuştur. Çift dilde eğitim veren anaokullarında görevli öğretmenlerin sayısının ise 50 bine yaklaştığı kaydedilmiştir.

Çin hükümet daireleri 2012 yılına kadar Uygur bölgesindeki var olan ilkokulları çift dilde eğitim veren okullara çevirerek, Milli (Uygurca) İlkokulların ise hepsinin Çince eğitim veren okullar ile birleştirileceğini planladığını. 2005 yılında çift dille eğitim veren okulların sayısı 754 iken 2010 yılına gelindiğinde ise bu sayının 1376’a yükseldiğini. Şuanda bu planın uygulanması ile %85 oranına yaklaşıldığı bununla birlikte Çin sınıflarında veya çift dille eğitim sınıflarında okuyan Çinli öğrenciler haricinde ki, azınlık milletlerinin öğrencilerinin sayısının 204 binden, 827 bine çıktığı belirtilirken. Bu durum Çince eğitim ve öğrenim gören Uygur ve diğer azınlıklara mensup öğrencilerin sayısının 5 yıl içinde 3 kat arttığını göstermektedir.

Uygur Eğitim Sistemini Yok Etmek Bedeline Açılan Yeni Sayfa
Açıklanan rapora göre beş yılda 210 bin öğretmen Çince ders vermek için, 12,223 öğretmenin sadece ilkokul ve ortaokulda çift dilde eğitim vermek için hizmete alındığı, pedegoji okullarında ise 6,000 öğretmenin bulunduğu 9,000 öğretmenin ise uzak kasaba ve köylerde görevlendirildiği açıklandı. 11. 5 yıllık eğitim işleri dökümanında Uygur bölgesinde çift dilde eğitimi güçlendirmek için öğretmenler üzerinde özellikle durulması gerektiği vurgulanmaktadır. (Doğu Türkistan) Uygur bölgesinde anaokullarından başlayarak lise ve dengi okullarda ki öğretmenlerin çift dilde eğitime katkı seviyesinin %99,78 olarak gösterilmiş ancak açıklanan raporda ve dökümanlarda Uygur ve diğer azınlıklara mensup öğretmenlerin “Çift Dil Sınavı” sonrasında elenerek öğretmenlik görevinden alındıkları ve haklarının verilmediği ise hiçbir şekilde beyan edilmemiştir. Bu durumda olan öğretmenler ve aydınlar ise bu uygulamanın Çin hükümetinin Uygur eğitim ve öğrenim hayatını yok etmek bedeline açtığı yeni sayfa olarak nitelemektedirler ve bu politikanın neticesinin hiçbir şekilde ilerleme kayıt edemeyeceğini vurgulamaktadırlar.

12. 5 yıllık planın devamın da çift dilde eğitimin (Doğu Türkistan) Uygur bölgesi için çok önemli olduğu belirtilirken. Çin haber ajansının verdiği haberlere bakıldığında Uygur bölgesine yardım edecek olan diğer 19 bölge 5 yıl için çift dilde eğitimin yaygınlaşması ve geliştirilmesi için 8 milyar 222 milyon yuan bütçe ayırmış olduğu bu ise toplam bütçenin %12,87sine karşılık geldiği belirtildi.
 
Radia Free Asia Uygurca Servisinden Alınarak Türkçe'ye Çevrilmiştir.

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 01 Eylül 2009 - Doğu Türkistan'da Üniversitelerden Uygurca Dilinin Resmen Kaldırılması
  • 02 Eylül 2009 - Rabia Kadir'in Tutuklanarak 8 Yıl Hapse Çarptırıldı.
  • 05 Eylül 1995 - A.ötkürün Vefati
  • 08 Eylül 2001 - Şair Ruzi Sayit'in Vefati
  • 11 Eylül 2001 - Büyük Yazar Turgun Almas'in Vefati
  • 13 Eylül 1964 - Doğu Türkistanda İlk Atom Bombasi Atilişi
  • 26 Eylül 1949 - Doğu Türkistan'da Çin Tarafından Komünizim Resmen Ilan Edildi.
  • 30 Eylül 1945 - Ünlü Şair Lütfullah Mütellip'in Çinlilerce Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım