Uygur Öğretmenler İşsizlikle Karşı Karşıya

Uygurca eğitim alarak okullarından mezun olan ve bu gün öğretmenlik görevlerini yerine getiren Uygur Öğretmenleri arasında işsiz kalma endişesi yaşanıyor.

20 Mayıs 2011, 15:14
Uygurca eğitim alarak okullarından mezun olan ve bu gün öğretmenlik görevlerini yerine getiren Uygur Öğretmenleri arasında işsiz kalma endişesi yaşanıyor.

Çin hükümetinin çift dille eğitim adı altında başlattığı yeni eğitim düzeni ile Uygurca eğitim görmüş ve bu gün öğretmenlik görevini sürdüren bir çok öğretmen, işsiz kalma korkusu yaşarken, bir çoğu da Çinçeyi iyi bilmediği gerekçesi ile işten çıkarıldı. Çift dilde eğitim kapsamında işlerine son verilen öğretmenlerin yerine Çin'in iç kesimlerinden öğretmenler boşalan görevlere getirilmektedir.

Edilen bilgiye göre Doğu Türkistan'da yürütülmekte olan çift dilde eğitim sistemi ile Uygur gençleri özellikle ilk okul çağında ki çocuklar ana dilde eğitim alma fırsatından mahrum kalmaktadır. Ayrıca bu eğitim sistemi ile yıllarca öğretmenlik görevinde bulunan öğretmenler de Çince'yi iyi bilmedikleri gerekçesi ile işten çıkarılmaktadır.

Doğu Türkistan'da bir köyde öğretmenlik yaptığını ve bu yıl 48 yaşına girdiğini söyleyen bir Uygur öğretmen "Hem kendisi, hemde diğer köy öğretmenlerinin Halk Öğretmenleri ismi ile uzun yıllar öğretmenlik hizmetinde olduğunu, özellikle köy yerlerinde ki imkansızlıklar nedeli ile çok zor şartlar içerisinde Öğretmenlik yaptıklarını ancak çift dilde eğitim sistemine geçilmesi ve Çincenin Uygur bölgesin de gelişmediği gerekçesi ile birçok öğretmenin görevine son verildiğini" açıkladı.
Görüştüğümüz bu öğretmen işten çıkarıldığını ve uzun yıllar yaptığı öğretmenlik hizmetinin karşılığında alması gereken tazminatında verilmediğini, ayrıca kendilerinin işten çıkarıldığı gibi yerlerine Uygurca bilmeyen ve Çin'in iç kesimlerinden getirilen öğretmenlerin yerleştirildiği bilgisini verdi.

Dünya Uygur Kurultayı sözcüsü Dilşat Reşit ise konuya ilişkin yaptığı açıklamasında "Çift dilde eğitimin aslında Uygurca'yı tamamen eğitim ve öğretim hayatından kaldırmak olduğunu, böylece Uygur çocuklarının ana dilde eğitim alamayacak duruma gelmesi ile asimilasyon sürecinin devam etmesinin sağlandığını" söyledi. Dilşat Reşit açıklamasında ayrıca bu siyasetin Uygur öğretmenlerinde işsizliğe itilmesi yönünde bir eylemi de beraberinde getirdiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım