Müebbet Hapse Çarptırılan Gülmire Emin'in eşi BM İnsan Hakları Toplantısında Konuştu

Müebbet hapis cezasına çarptırılan Gülmire Emin’in eşi Bahtiyar Ömer Birleşmiş Milletler İnsan Hakları toplantısına katılarak 5 Temmuz Urumçi Olayları ve sonrasında yaşanlar ile Uygur halkının bu gün ki durumu hakkında konuştu

28 Mart 2011, 19:10

Müebbet hapis cezasına çarptırılan Gülmire Emin’in eşi Bahtiyar Ömer Birleşmiş Milletler İnsan Hakları toplantısına katılarak 5 Temmuz Urumçi Olayları ve sonrasında yaşanlar ile Uygur halkının bu gün ki durumu hakkında konuştu.

 

Birleşmiş Milletler teşkilatının bu yıl 16. düzenlediği geniş katılımlı toplantısı Cuma günü sona erdi. Bir ay boyunca süren toplantılara Dünya Uygur Kurultayı da katıldı. Bu katılımların biri de şuan müebbet hapis cezasını çekmekte olan Gülmire Emin’in eşi Bahtiyar Ömer’in söz alması oldu. 5 Temmuz Urumçi Olaylarından sonra yakalanarak mahkûmiyet alanların durumu hakkında konuşan Ömer Dünya Uygur Kurultayının girişimi ile toplantı da konuşma fırsatı buldu.

 

Bahtiyar Ömer toplantıda eşi Gülmire Emin’in 5 Temmuz Urumçi Olaylarından dolayı müebbet hapis cezası ile cezalandırıldığını söyledi. 5 Temmuz günü olan olaylar hakkında kendisi ile telefonda konuştuğunu durum hakkında kendisine Urumçi de yaşananlar hakkında eşinin kendisine bilgi verdiğini aktaran Ömer eşinin Çin makamlarınca bu konuşmasının devlet sırrını ifşa etmek olarak yorumlandığını ayrıca 5 Temmuz Olaylarının da düzenleyicisi olarak tutuklandığını söyledi. Bahtiyar Ömer eşine isnat edilen bu suçlar sonucu mahkeme kararı ile ömür boyu hapis cezası aldığını anlattı.

BM İnsan Hakları Toplantısına 25 den fazla ülkeden delege ve temsilci katılarak birçok konu da bildiri ve sunum yapıldı. Bahtiyar Ömer dışında Dünya Uygur Kurultayı temsilcileri de konuşmalar yaparak katılanlara çeşitli bilgiler aktardılar.


RFA Uygurca Haber Servisinden Alınarak Sadeleştirilmiş ve Türkçeye Çevrilmiştir.
Çeviren: Gökbayrak Dergisi

Kaynak: http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/tepsili_xewer/gulmire-imin-03282011153848.html?encoding=latin

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım