TUTUKLAMALAR DEVAM EDİYOR

25 Mart 2008 Çin'in Xien eyaletinde çalışma amacıyla burada bulunan 9 Uygur Çin gizli servisince tutuklandı. Şimdiye kadar bu insanların nerede oldukları konusunda herhangi bir haber alınamamıştır.                              

ODULLU İNSAN AVI

Çin Olimpiyatın güvenliği bahanesi ile güvenlik önlemlerini arttırarak, ödüllü insan avına başladı. Doğu Türkistan'ın KUÇAR şehrinde bölücü ve terör mensuplarını ihbar edene 200 bin YUAN ödül verileceğini ilan ederek insanları bu yollarla tutuklamaktadır. 

GULCA'DA 45 KİŞİ TUTUKLANDI

Çin, Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde izinsiz dini faaliyetlerde bulunmak ve bölücü örgütlere yardım etmekle suçladığı 45 kişiyi tutukladı.Şehirlerde yapılan arama ve tutuklamalara köy kasaba ve kırsal kesimde de devam edilmekte insanların dinleri ile alakalı yazılı eserler toplanmakta bulunduranlar tutuklanmaktadır. 

KUKLA BAŞKANDAN ÇARPICI AÇIKLAMA

Pekin yönetiminin geçen yıl sözde otonom, Uygur özerk bölgesi başkanlığına getirdiği kukla başkan Nur BEKRİ çarpıcı bir açıklama yaparak Çin topraklarında en güvenli bölgenin Xinjang yani (Doğu Türkistan) olduğunu ve bu bölgenin daha da güvenli duruma getirmek için her türlü imkanın kullanılacağını ifade etti. Pekin yönetiminin isteklerini yerine getirirken Uygur halkını zulüm işkence ve baskıları ile hayatlarından bezdirmeye çalışmaktadır. 

İŞ VAADİ İLE ASİMİLASYON YAPIYOR

Doğu Türkistan'ın değişik il, ilçe, köy, kasabalarından Çin'in iç bölgelerine emek fazlası iş gücü nakil işlemi olanca hızıyla devam ediyor. Gitmemek için karşı gelenler tutuklanmakta tutuklanmayı göze alanlar karşı gelmekte göze alamayanlarsa bu bölgelere gitmektedir. Kız çocuklarını göndermek istemeyen aile fertleri de tutuklanmaktadır. Çin'in iç bölgelerine götürülen bu genç kızlar ve kız çocukları gayri ahlaki fuhuş sektörlerinde pazarlanarak yok edilmeye çalışmaktadır. 2008 yılsonuna kadar iç bölgelere 1.200.000 kişiyi göndermeyi hedeflemektedir. 

GENÇ KIZLARA YENİ BİR CEZA DAHA

Kaşgar şehri yerel yöneticileri yeni bir karar alarak Çin'in iç bölgelerine çalışmaya gitmeyenler için resmi olarak evliliklerine izin verilmeyeceği hakkında bir genelge yayınladı. Evlilik çağına gelen genç kızlara evlenme müracaatında önce Çin bölgesindeki işe gitmeleri ondan sonra evlenmelerine onay vereceklerini ve bu mecburi çalışma sürelerinin 2 yıl olduğunu bildirmekteler. Evlenme izni alamayanlar resmi nikahsız yaşama yollarına baş vurmakta, Çin bu aldığı kararla Müslüman Uygur halkının manevi değerlerini ve dini inançlarını yıkmaya çalışmaktadır. 

DALAY LAMADAN AÇIK VE NET İFADE

Çin işgalindeki Tibet'in ruhani lideri Dalay LAMA Türk televizyon kanalları içinde ilk röportajını TRT ile yaptı. TRT'nin hazırladığı "KIRMIZI HAT" programında Devrim Gürkan'ın sorularını yanıtlayan ruhani lider dünyanın bugününden medeniyetler çatışmasına, Tibet'ten, Doğu Türkistan'a kültürel özerkliklerin korunmasından uluslararası sistemin yeniden yapılanmasına kadar tüm düşüncelerini açıkça ifade etti. Devrim Gürkan'ın Doğu Türkistan ve Uygur halkı ile ilgili sorduğu soru üzerine, evet bugün tüm dünya ülkelerinin ve uluslar arası insan hakları örgütlerinin, raporlarının da açıklamaları ile Çin işgali altındaki milletler arasında Doğu Türkistan ve Uygur halkının Çin'in akıl almaz işkence ve zulümlerine maruz kaldığını söyleyerek Doğu Türkistan ve Uygur halkının gördüğü zulme ve işkenceye üzüldüğünü açık ve net bir şekilde açıkladı. 

UYGUR HALKINDAN ZORLA YARDIM TOPLANIYOR

Çin'in SİÇÜEN eyaletinde meydana gelen depremden sonra Doğu Türkistan'da zoraki yardım kampanyası başlatıldı. Şehir, ilçe, köy, kasaba ve mezra demeksizin fakir halkın üzerine yüklenen yardım kampanyasında toplanan nakdi yardım 83 milyon YÜEN'den fazla olup bu yardımlar hala toplanmaktadır. Çok zor şartlar altında geçimini sağlamaya çalışan Uygur halkına yardım kampanyası adı altında bir yük daha yüklenmiştir. 

ÇİN HÜKÜMETİ GADDARLAŞTI

23 Mart da HOTEN de Uygur kadınlarının protestosunun yapıldığı gün aynı saatlerde KARAKAŞ nahiyesinde gerçekleşen protesto gösterilerinde yüzlerce insan yaralanmış yüzlercesi de gözaltına alındı. Çin güvenlik güçlerinin tutukladıkları kişiler arasında insanı şaşırtacak yaşta tutuklu var,daha orta okul talebesi çocukları da tutuklamıştır.Çin hükümeti zaten yıllardır yapıyordu tutuklamaları, yaşlı demeden kadın demeden ama, Çin artık canileşti, çocukları tutukluyor. Çin medyası ve güvenlik güçleri KARAKAŞ TA meydana gelen protesto gösterisini her ne kadar kamuoyundan ve dünyadan gizlemek isteseler de bir Çinli polisin verdiği bilgilerle gün yüzüne çıktı, güvenilir kaynaklardan alınan haberde tutuklanan çocukların daha ortaokul 2 ve 3 cü sınıf öğrencisi oldukları doğrulandı. 

ÇİN, ARTIK CAMİ YIKMAYA BAŞLADI

Çin, Doğu Türkistan'ın AKSU şehrine bağlı KELFİN ilçesinde bundan 10 yıl önce inşa edilen ve Müslüman halkın ibadet ettiği camiyi yıktı. Caminin yıkım sebebi olarak yasaya aykırı ve izinsiz yapıldığı öne sürülmekte, halbuki din ve ibadet özgürlüğünden bahseden Çin, geçmişteki MAO'lu yıllara döndü. Müslüman halkın ibadethaneleri ve kutsal değerlerine el uzatan Çin'de insan haklarını düşünmek ne kadar doğrudur. Camilerinin yıkılmaması için direnen insanlar ise gözaltına alınmıştır. Bu yıkılan caminin asıl yıkım sebebi PEKİN'de yapılacak olimpiyatların afişlerini camiye asılmasına karşı çıkan Müslüman halka verilen bir cezadır. 

KREŞTEN BAŞLAYAN ÇİFT DİLLE EĞİTİM HIZLANDI

Çin Doğu Türkistan'ın AKSU şehrinde pilot bölge olarak başlattığı çift dille eğitim'de kreşten okula programını açıklayarak kreşte eğitim gören çocuk sayısının 300 binin üzerinde olduğunu kreşten okula çift dille eğitim programının yakın bir tarihe kadar hedeflenen rakamın üzerine çıkacağını bu programı Doğu Türkistan'ın geneline yayılması için çalışmaların hızla sürdürüldüğü bildirilmekte,Çin uygulamaya geçirdiği bu proje ile ana dilleri Uygur'ca olan çocukları Çin dili ile tanıştırarak Uygur dilini unutturmaya çalışmaktadır. 

GUANTANAMODAKİ UYGURLAR ABD SENATOSUNDA

ABD senatosu dış ilişkiler insan hakları ve uluslar arası komisyonu toplandı. Senato dış ilişkilerdeki 06 Nisan 2008 tarihindeki toplantısında GUANTANAM O'DAKİ suçsuz olduğu anlaşılan Uygurların sorunları avukatları aracılığı ile senato komisyonu tarafından masaya yatırıldı. GUANTANAM O'DA tutuklu Uygur Bahtiyar'ın avukatı Elizabeth R GİLSON Afganistan'da ABD tarafından tutuklanarak GUANTANAMO hapishanelerinde tutulmakta olup hiçbir Uygur'un El KAİDE örgütü ile ilişiğinin olmadığını Çin'den kaçmalarındaki sebepler ise burada yaşadığı zulümden dolayı olduğunu fakat Afganistan'da ABD tarafından yakalananların bugün ise her ne kadar suçsuzda olsalar gidecekleri veya sığınacakları ABD den başka bir ülkenin olmadığını ifade etmiştir.  

 ABD BAŞKANI BUSH’TAN AÇIKLAMA

ABD de uluslar arası din özgürlüğü kanunun kabul edilişinin 10.yıl toplantısında bir açıklama yapan Başkan Bush özgürlükleri için çalışan milletler gibi Uygur halkının demokrasi ve özgürlükleri için yaptık-ları mücadeleye saygı duyulması gerektiğini söyledi. 

ÇİN'DE SALIVERİLEN TUTUKLULAR GÖZ HAPSİNDE

Çin hükümeti salıverdiği tutukluları göz hapsinde tutuyor, salıverilen tutukluların suçu her ne olursa olsun günlük hayatlarında da tutukluluğu devam ediyor. Dünyanın hiçbir coğrafyasında görülmeyen baskı ile karşı karşıya olan Doğu Türkistan halkı her geçen gün artarak devam eden baskı zulüm ve işkence ile kendi topraklarında dünya milletleri ve kamuoyunun gözleri önünde sanki açık hava hapishanesinde yaşar hale gelmiştir. 

MEKKE'DE ULUSLAR ARASI İSLAM DİYALOG KURULTAYI YAPILDI

Suudi Arabistan'ın MEKKE şehrinde uluslararası İslam diyalogu adlı bir konferans düzenlendi. Konferansın açış konuşmasını Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin ABDUL-AZİZ yaptı, toplantıya ABD, Kanada, Avustralya, Türkiye, Mısır, Pakistan, Hindistan ye diğer İslam ülkelerinden 500 ün üzerinde İslam bilgini davetlinin katıldığı toplantıda değişik toplumlardan delegelerin temsilci olarak katıldığı ve Doğu Türkistan'ın Müslüman Uygur halkını Sırajettin AZİZİ temsil etti. Üç gün süren toplantıda uluslar arası dinler ve toplumlar diyalogu konuşuldu.

  • 993 defa okundu.