Erdoğan ARIPINAR 
TMOK Fair Play Konsey Başk.

1960 Roma yaz olimpiyatı’ndan buyana 5 yaz 1 kış olimpiyatına katıldım.1992 Barcelona yaz olimpiyatı’nda yönetici idim. Diğerlerinde ise gazeteci.
Bu yıl Ağustos ayında Kızıl Çin’in başkenti Pekin’de yapılacak olan 29’uncu Yaz Olimpiyat oyunlarına gitmiyorum. Bu bireysel bir protestodur. POSTA’nın sayın okuyucuları bundan önceki yazılarımdan da hatırlayacaklardır.
Olimpiyat bir barış ve sulh toplantısıdır. Çin’deki olimpiyat bu tariflerden hiçbirisine uymuyor. Evet, eskiden tam kızıl, şimdi pembe olan Çin dev bir ülke.
Başta ABD ile olmak üzere milyonlarca dolar ticaret gücü, kaçak yollardan ülkelere sokulan ucuz, kalitesiz, taklit mallarla dünya piyasalarını etkileme oyunu var, amma Çin dünyada insan haklarını çiğnemede de en ön sırada. İşgalci bir ülke.1950’den bu yana 58 yıldır işgal ettiği Doğu Türkistan’ı (20 milyon nüfusa sahip. Halkı Uygur Türk’ü ve Müslüman) her türlü baskı ile elinde tutuyor.En ufak bir hareketi kanla bastırıyor.Daha geçenlerde olimpiyat afişlerini asmıyorlar diye bir camiyi yıktırdılar.Onun yanı sıra dünyanın tarih müzesi olan Tibet’i silah zoru ile işgal etti.Tüm dünya buna seyirci.Olimpiyat meşalesinin kıtaları gezen koşusunda hem Tibetliler hem de Doğu Türkistanlılar hür dünyaya seslerini duyurmaya çalıştılar.Amma maalesef herkes Pekin yolcusu.Türkiye’de buna duyarsız.O kadar ki, bir büyük gazetenin köşe yazarı EURO 2008 de Milli Takım’ı desteklemek için tribünlerde gök rengindeki bayraklarını açan Doğu Türkistanlılar’ı ve bayraklarını tanımayıp;turkuaz bayrak açan gericiler diye yazı bile yazdı.Çin, olimpiyatı izleyecek gazetecilere vize vermek için bir de ültimatom imzalamalarını istedi;”Halkla konuşmak yasak.Sporun dışında fotoğraf çekmek yok.” Pekin’de Çin hür dünya ülkelerini geride bırakmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. 4 yıldan beri eski Doğu Almanya’nın (dopingci antrenörleri Çin’de çalışıyorlar. Dünya Anti-Doping Ajansı korkudan doping kontrol merkezlerini bu olimpiyatta neredeyse yüzde yüz arttırdı. Peki, niçin yazımın başında “Teşekkürler (!)Pekin’ dedim? Çünkü Doğu Türkistan’ın ve Tibet’in durumunun hür, fakat sağır dünyaya bir defa daha hatırlatılmasına vesile olduğu için.
Pekin için tek temennim, Bizim Ay-Yıldızlı çocuklarımızın başarılı olmalarıdır,o kadar.

Erdoğan ARIPINAR
Türkiye Milli Olimpiyat
Komitesi Fair Play Konseyi Bşk.

Posta Gazetesi 23 /7 2008

.

  • 896 defa okundu.