Seyit TÜMTÜRK

Dünya Uygur Kurultayı

Başkan Yardımcısı

 Çin önümüzdeki Ağustos ayında gerçekleştireceği Pekin 2008 olimpiyatları öncesi yıllardır uyguladığı baskı zulüm işkence ve cinayetlerine yenilerini ekleyerek devam ediyor. Olimpiyat denince akla gelen spor, sporda barış ve kardeşlik demektir,olimpiyatlar birbirine saygı duyan farklı kültürlerin bir arada yaşadığı barış dolu bir dünyanın sembolüdür. İnsan sevgisi ve spora saygıyı ön planda tutarak, en büyük ülkelerden en küçüğüne en zengininden, en fakirine kadar dünyanın her ülkesinden binlerce sporcu dostluk ve barış mesajları verirken olimpiyatları izleyenler her türlü fikir ve düşünceyi bir yana bırakarak aynı heyecan ve coşkuyu paylaşırlar.

Çin devletine bu olimpiyatın verilmesi için oy kullanan dünya devletleri, Çin'de yaşanmakta olan insan hakları ihlallerini bilmiyorlar mıydı acaba?

Bu ülkeye bu organizasyonun verilmesi yaptıklarının bir ödülümüydü? Çin kendisine verilen bu olimpiyat organizasyonunu tabiî ki yaptıklarına karşılık bir ödül olarak görmekte bundan dolayı dünya ülkelerini ve milletlerini hiçe sayarak zulme ve işkenceye aralıksız devam etmektedir.

Olimpiyatlar öncesi güvenlik amaçlı baskılarının dozunu arttırarak zulüm ve işken

celerini mazlum Doğu Türkistanlı Uygur halkının üzerinde uygulamaktadır, insanları çeşitli suçlarla itham ederek tutuklamakta hatta bunu daha ileri götürerek kendi oluşturdukları halk mahkemelerinde yargılamaktadır. Bunun açık örneği 08.07.2008 günü Doğu Türkistan'ın Tarihi şehri Kaşgar da yaşandı.

Kaşgar'da çeşitli suçlarla itham edilerek tutuklanan 20 kişiyi halk mahkemesinde yargılayarak Abdulveli Emin ve Muhtar Satı-valdi, isimli Uygur kardeşimizi idam etti. Diğer 3 soydaşımızı geciktirmeli idama, diğer 15 kişiye de müebbet hapis cezasına çarptırın işti r. Yine bu menfur olaydan sonra 09.07.2008 de Doğu Türkistan'ın URUMÇİ şehrinde bir eve yapılan baskın sonucu burada bulunan hiçbir suçu olmayan insanların üzerine ateş açılmak sureti ile 5 Uygur kardeşimizi şehit etmiş 2 si ağıryaralanmış8 kişide tutuklanmıştır.

Çin burada Dünya kamuoyu ve dünya milletlerini yanıltmaya ve aldatmaya devam etmektedir. Olimpiyat güvenliğini bahane ederek Doğu Türkistan halkı üzerindeki baskı zulüm işkenceyi arttırmakla birlikte işlediği cinayetlerine yenilerini ekleyerek Uygur halkını sindirmek ve şiddete zorlamak istemektedir. Şehitlerimize C. Allah'tan rahmet diliyor, Çin'i bu işlediği suçtan dolayı nefretle kınıyoruz.

  • 1139 defa okundu.