gokbayrak 
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma 
derneği Genel MerkEzi-KAYSERİ

08.03.2008 Kayseri Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği hanımlar komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü dernek genel merkezinde kutlandı.8 Mart Dünya kadınlar günü ve dolayısı ile bir basın açıklaması yapan hanımlar komisyonu başkanı sn Rabiye İlktürk şöyle dedi.
Dünya kamuoyu, hiç olmazsa bu gün, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Doğu Türkistanlı Kadının sesini duysun. Dış dünyaya kapalı yaşamak zorunda bırakılan, sesini Doğu Türkistan sınırları dışına ulaştıramayan Doğu Türkistanlı Kadınların, sessiz feryadına kulak versin. Bugün “Dünya Kadınlar Gününde” Doğu Türkistanlı kadınları, anaları unutmayın. Bu günden itibaren Emperyalist Çin’in zulmünü devam ettirmesine, Doğu Türkistanlı kadının, Doğu Türkistanlının sesini kısmasına, Doğu Türkistan’ı sömürmesine, bebekleri katletmesine izin vermeyin.

KAŞGARLI MAHMUT’U ANDIK

10.03.2008 Kayseri:Doğu Türkistan Kültür Dayanışma derneği Genel Merkezi toplantı salonunda Erciyes Üniversitesi öğretim üyeleri ve çok sayıda hemşerilerimizin katıldığı KAŞGARLI MAHMUT’U anma toplantısı düzenlendi.
Açılış Konuşmasını Dernek Genel Bakanımız Sayın Seyit Tümtürk’ün Yaptığı Toplantıda Sırası İle Erciyes Üni.Fen-Edebiyat Fak.Öğretim Görevlisi Prof.Dr.Mustafa Argunşah,Aynı fakülteden Prof.Dr.Nevzat Özkan,ve Prof.Dr.Metin Karaörs ,Prof.Dr.A.Kadir Yuvalı,Tarihçi Yazar Kayseri B.B.Başkanı Danışmanı Sayın Mehmet Çayırdağ, İlimizin Değerli Avukatlarından Sayın Nevzat Türkten,Kayseri Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Sayın Alim Gerçel,Emekli Hava Albay Sayın Mustafa Çelik,Özbekistan Türklerinden Öğretmen Sayın Nurettin Hatunoğlu,Derneğimizin Ankara Şube Başkanı Sayın Hayrullah Efendigil Başta Olmak Üzere Yönetim Kurulu Üyelerimiz Hazır Bulunmuştur.
Konuşmacılar Günün Önemi İle İlgili Konuşmalarda bulundu Unuesco Tarafından 2008 Yılının Kaşgarlı Mahmut Yılı İlan Edilmesinden Sonra Sık Sık Bu Tür Etkinliklerin Düzenleneceğini Belirten Dernek Genel Başkanımız Sayın Seyit Tümtürk Bu Vesile İle Doğu Türkistan Davasının Gündeme Geldiğini Dile Getirdi. Doğu Türkistanlı Kızımız Dilara Süydünlü Sayın Nurala Göktürk’ün Yazmış Olduğu Biz Doğu Türkistan Kızıyız Adlı Şiiri Okuyarak Bütün Dinleyicileri Duygulandırmıştır.
Bu etkinliğimiz başta TRT-İNT ve Kampus TV,Erciyes TV tarafından kamuoyuna sunuldu.

TRT-İNT DERNEMİĞİZİ ZİYARET ETTİ.

11.03.2008 tarihinde TRT-İNT televizyonu derneğimizi ziyaret ederek Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı başkan yrd. Sayın Seyit Tümtürk ile röportaj yaptı.
Sayın Tümtürk Doğu Türkistan’ın bugünkü durumu ile Çin hükümetinin 11 Eylül olaylarını bahane ederek yürüttüğü Doğu Türkistanlıları karalama kampanyası ile ilgili açıklamalarda bulunarak 2008 Yaz Olimpiyatlarının Pekin’de İnsan Haklarında sicili bozuk olan bir ülkede yapılıyor olmasını kınayarak sözlerine söyle devam etti.
Bütün dünyada Doğu Türkistan davası siyasi platformlarda gündeme gelirken Türk basınında da yer alması hususunu dile getirerek.Zulmün ebedi olmayacağından söz eden Tümtürk 2008 Pekin Olimpiyatlarının ardından Çin’de Doğu Türkistan olmak üzere esaret altında tuttuğu bütün halkları Berlin ve Moskova Olimpiyatlarında olduğu gibi hür ve özgür bir biçimde kendi topraklarında yaşayacaklarını dile getirdi..

DYP GENEL MERKEZİ ZİYARET EDİLDİ.

13.03.2008 Ankara: Doğru Yol Partisi genel merkezi Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği Genel başkanı ve DUK başkan yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk ve Ankara Şube başkanı Sayın Hayrullah Efendigil tarafından ziyaret edildi.
Ziyaret esnasında DYP genel başkanı Sayın Av. Çetin ÖZAÇIKGÖZ ile görüşen temsilcilerimiz Doğu Türkistan hakkında kendilerine geniş bilgi verdi ve bir rapor takdim etti.
Doğu Türkistan'da son zamanlarda meydana gelen olaylar, Çin hükümetinin uyguladığı zulüm politikası anlatıldı.

DÜNYA ŞİİR GÜNÜ NEVRUZ VE DOĞU TÜRKİSTAN

21.03.2008 Kayseri: Kayseri Kültür ve Turizm derneğinin organize ettiği 21 Mart 2008 Dünya şiir günü ve NEVRUZ kutlamaları Kayseri Ticaret Odası Toplantı salonunda kalabalık bir misafir topluluğunun katılımı ile kutlandı.Toplantının açış konuşmasını Kayseri kültür ve Turizm derneği Başkanı Sayın Alim Gerçel bey yaptı. Sn.Alim Gerçel’in konuşmasından sonra kürsüye gelen Erciyes Üniversitesi öğretim üyesi Sn. Metin Karaörs ERGENEKON’dan günümüze TÜRK dünyası ve NEVRUZ konulu bir konuşma yaptı.Daha sonra kürsüye konuşmacı olarak Yardımcı Doçent Bayram Durbilmez, TÜRK dünyasında NEVRUZ bayramı kutlamaları ile kendi şiirlerinden örneklerle NEVRUZ bayramının Türk dünyasındaki önemini anlattı.Daha sonra sırası ile sahneye gelen şairler ve halk ozanları kendi şiirlerinden örnekler sundu.Doğu Türkistanlı kadın şairlerimizden Sn. Nurala Göktürk’ün NEVRUZ adlı şiirini Doğu Türkistanlı kardeşimiz Dilara Süydünlü okudu. Program ödül töreni ile sona erdi.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİNDE NEVRUZ VE DOĞU TÜRKİSTAN

21 Mart 2008 Nevruz bayramı dolayısı ile Erciyes Üniversitesinde Doğu Türkistanlıların katılımı ile bir dizi faaliyet gerçekleştirildi.Gündüz programında Doğu Türkistan folkloru ve müziğinden örnekler icra edildi. Milli kıyafetli gençlerimizin folklorik gösterileri eşliğinde zengin Uygur mutfağının bulunduğu standı onurlandıran başta Sn.Valimiz, Belediye Başkanları,Üniversite rektörümüz,Askeri ve mülki erkan öğretim üyeleri ve öğrencilere yemeklerimizden ikram edildi. NEVRUZ dolayısı ile Çin işgalindeki aziz yurdumuz Doğu Türkistan ve kültürünü bir kez daha kamuoyuna tanıtma fırsatı bulduk.Gece programı Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür sitesi toplantı salonundaki NEVRUZ şenlikleri Doğu Türkistanlı sanatçı Şef Abdullah Köse yönetiminde Kayseri Büyükşehir Belediyesi konservatuarı müzik topluluğunun konseri ile devam etti. Doğu Türkistanlı öğrencilerimizin folklor ve müzik ziyafeti ile açılan şenlikte Doğu Türkistan müziği ağırlıklı olarak icra edildi.NEVRUZ bayramı dolayısı ile Doğu Türkistan’ı, müziği,kültürü,medeniyeti ile tanıtma fırsatı veren başta Erciyes Üniversitesi,Rektörlüğüne Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuar öğrencilerine,ayrıca Doğu Türkistanlı sanatçı Abdullah Köse’ye katkılarından dolayı Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak teşekkür ederiz.

ANKARA'DA NEVRUZ VE DOĞU TÜRKİSTAN

23.03.2008 Türkiye KAMUSEN’e bağlı Türk eğitim sen Ankara şubelerinin organize ettiği NEVRUZ yapılan şenliklerle Ankara’da kutlandı. Programa sırasıyla Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği Ankara şubesi,Bulgaristan Türkleri kültür ve dayanışma derneği,Azerbaycan kültür derneği,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kültür derneği,Kırım Türkleri kültür dayanışma derneği,Irak Türkmenleri kültür ve yardımlaşma derneklerinin katılımı ile NEVRUZ bayramı kutlandı.Şenliklere katılan dernekler yöre mutfaklarından örnekler ve yörelerinin kıyafetlerini tanıtan stantlarında yörelerini tanıtmaya çalıştılar.NEVRUZ şenlikleri mehteran bölüğünün konseri ile açılarak çeşitli yöre halk müziğinden örneklerle devam etti.Pazar sabahı başlayan şenlikler akşam saatlerine kadar bir bayram coşkusu ile kutlandı.Bizde bu vesile ile Tüm Türk Dünyasının NEVRUZ bayramlarını en içten dileklerimizle kutlar nice nevruz bayramlarını birlik ve beraberlik içerisinde kutlama dileğiyle.

KAYSERİ VALİMİZE NEZAKET ZİYARETİ

24.03.2008 Kayseri valiliğine atanarak göreve başlayan Sayın valimiz Mevlüt Bilici beyefendi derneğimiz Genel Başkanı sayın Seyit Tümtürk ile yönetim kurulu üyeleri ve mahallemiz ileri gelenlerinden oluşan bir heyetle makamında ziyaret edildi.
Sayın valimizin şehrimize atanmasından dolayı nezaket ziyaretinde bulunan heyet Başkanı Sn. TÜMTÜRK tarafından sayın valimize Doğu Türkistan hakkında geniş bilgi verildi. Doğu Türkistanlı heyeti çok samimi ve sıcak bir ortamda karşılayan sayın valimize Doğu Türkistan’ın günümüzdeki durumu ve Derneğimizin faaliyetleri çalışmaları hakkında bilgi verildi. Sayın valimize ziyaretimizin anısı için Doğu Türkistan’ın milli giysisi olan (Doppa)ve Gökbayrak hediye edildi.
KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET

25.03.2008 Kayseri Kocasinan ilçe Belediyesi Başkanı Bekir Yıldız makamında derneğimiz Genel Başkanı sayın Seyit Tümtürk başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri ve mahallemizdeki ileri gelen büyüklerinden oluşan bir heyetle ziyaret edildi. Ziyaret esnasında sayın başkan Bekir Yıldız son günlerde dünyada yaşanan olaylar ve Doğu Türkistan’daki son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Derneğimiz yönetim kurulu heyeti sayın başkana Doğu Türkistan davasına ve halkına bu yakın ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET

25.03.2008 Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Mehmet Özhaseki makamında derneğimiz Genel Başkanı sayın Seyit Tümtürk ve yönetim kurulu ve mahallemiz ileri gelen aksakallardan oluşan bir heyet ile ziyaret edildi. Sayın M. Özhaseki’ye günümüzde Doğu Türkistan’da ve dünyada gelişen son olaylar hakkında bilgi verildi. Görüşme sırasında Sayın Başkan ziyaretten oldukça memnun kaldığını ifade etmiştir.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS TV PROGRAMI

30.03.2008 Kayseri:Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Üniversite televizyonu KAMPÜS Tv nin ortaklaşa hazırladıkları,İletişim Fakültesi Sekreteri Sayın Yaşar Eldem’in hazırlayıp sunduğu Günümüzde Doğu Türkistan ve göç konulu 3 bölümlük bir belgesel çekimi yapıldı. Derneğimizde düzenlenen programın 1. bölümüne, Doğu Türkistan’dan göçü bizzat yaşayan büyüklerimiz ve 1965 yılında Doğu Türkistanlıların Kayseri’ye gelişlerini bizzat yaşayarak gören, o günleri bilen Kayseri eşrafından değerli büyüklerimiz Av.Nevzat Türkten ve Alim Gerçel beyler katıldı. Programın giriş bölümünde başkanımız sayın Tümtürk, Doğu Türkistan hakkında bilgiler verdi. Doğu Türkistan’ın coğrafi konumu, stratejik önemi ve 1949 yılında başlayan Kızıl Çin istilasından sonra yaşanan vahşeti aktardılar. Göçün tüm zorluklarını yaşayan büyüklerimiz, memleketlerinden neden göç etmek zorunda kaldıklarını, yaşadıkları baskı ve zulmü, 2-3 ay süren HİMALAYA yolculuklarını anlattı. Büyüklerimizin Doğu Türkistan’da ve göç yolunda yaşadıkları davetlileri oldukça duygulandırdı. Bu meşakkatli yolda bin bir cefa ile o günleri yaşayan, bugünleri göremeyen aramızdan ayrılarak ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet yaşayanlarımıza da sağlık, sıhhat ve esenlikler dileriz.

Bu program çerçevesinde, Doğu Türkistan’ın kültürel konuları ele alındı. Türk ve Dünya medeniyetinin beşiği Doğu Türkistan mutfağından yemekler ikram edildi.Uygur halkının milli giysileri ve müzik aletlerinin tanıtıldığı programın akışında Doğu Türkistanlı kadın şairimiz Nurala GÖKTÜRK’ün BİZ KİMLERİZ? adlı şiirini Doğu Türkistanlı kızımız Dilara Süydünlü okudu. Çin işgalindeki Doğu Türkistan’ı temalarla anlatan resim sergisi ile uygulanan zulümler, işkenceler,Doğu Türkistan halkının maruz kaldığı akıl almaz insanlık dışı yaşam koşulları, sömürülen zenginlikler tanıtıldı.
Derneğimiz ve Erciyes Üniversitesi iletişim Fakültesinin ortaklaşa hazırladıkları Doğu Türkistan’dan göç ve Kültür Değerlerimizi konu alan programa, Doğu Türkistan halkına olan sevgi ve bağlılığını her zaman ifade eden Kayserimizin seçkin simalarından; Erciyes dergisi sahibi Sayın Av. Nevzat Türkten,Kayseri Kültür ve Turizm derneği başkanı Sayın Alim Gerçel,Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanlık danışmanı araştırmacı yazar Sayın Mehmet Çayırdağ, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Hamza Çakır ve İletişim Fakültesi sekreteri Sayın Yaşar Eldem bey katıldı. Programda asırlar öncesinden günümüze kadar Dünya kültür ve medeniyetine beşik olan Doğu Türkistan’ın yetiştirdiği Hoca Ahmet YESEVİ’den, Hacı Bektaşı VELİ’ye, Ali Şir NEVAİ’den, Kaşgarlı MAHMUD’a daha nice isimlerini burada zikredemeğimiz büyüklerimizin dünya ve insanlık alemine yapmış olduğu hizmetleri anlatıldı. Programın sonunda derneğimizin Türk ve İslam dünyasına yönelik çalışmalarından dolayı derneğimiz Genel Başkanı Sayın Seyit Tümtürk’e Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Sayın Doç.Dr Hamza Çakır tarafından plaket verildi.

2008 PEKİN OLİMPİYATLARINI BOYKOT EDİYORUZ.

02.04.2008 İstanbul:Bu sene yaz döneminde Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenecek olan. 2008 yaz olimpiyatlarını, aralarında başta Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği genel merkezi ve Ankara şubesi, İstanbul’da bulunan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Doğu Türkistan Gençler Derneği,Doğu Türkistan Göçmenler Derneği, Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği,Doğu Türkistan Vakfı, İsa Yusuf ALPTEKİN Vakfı, bir araya gelerek. 02.04.2008 de Hotel Golden Hill de bir basın toplantısı düzenleyerek. Bu organizasyonun Olimpiyat oyunlarının, olimpiyatın temel nitelikleri olan spor, dostluk, kardeşlik ve barış gibi temel unsurlara tamamen karşı olan, hatta olimpiyatların başlamasına az bir zaman kala, gerek Tibet gerekse Doğu Türkistan’daki siyasi askeri gücünü deneyen. Çin Halk Cumhuriyeti gibi insan hakları konusunda sicili ve dosyası bozuk bir ülkeye verilmesinin. Sadece bu ülkeyi uluslar arası arenada takdir etmek ve onurlandırılmak olacağı belirtilmiştir. Yapmış olduğumuz basın toplantısına çok sayıda ulusal basın mensubu ilgi göstererek. Haber bültenlerinde ve sayfalarında yer ayırmışlardır.

MECLİS BAŞKANINA ZİYARET

15.04.2008 Ankara :Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği genel Başkanı,Dünya Uygur Kurultayı Başkan yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk Ankara şube başkanı Sayın Hayrullah Efendigil 14.04.2008 tarihinde TBMM başkanı sayın Köksal Toptan’ı makamında ziyaret etti.
TBMM başkanı sayın Köksal Toptan meclis başkan yardımcıları sayın Meral Akşener, Sayın Nevzat PakdiL den oluşan 16 kişilik milletvekili heyeti ile 06.04.2008 -12.04.2008 tarihleri arasında Çin Meclis başkanının resmi davetlisi olarak Çin Halk Cumhuriyetine resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.
Bu ziyaret esnasında TBMM başkanı Sayın Köksal Toptan beyin Çin Devlet Başkanı,Meclis başkanı ve diğer yetkililerle olan ikili resmi görüşmelerinde Doğu Türkistan da ki Uygurlarla ilgili olarak’’Onlar bizim kardeşlerimizdir sizin de vatandaşlarınızdır.Uygur Türkleri Çin ile Türkiye arasında gerçek dostluk vesilesidir.Bu manada Uygur bölgesine Çin devletinin daha çok yatırım yapması istihdam ve destek sağlanması gerekmektedir.’’sözleri ile ziyareti gerçek anlamını bulmuş,Daha önceki gezilerde sarf edilen Sinkiang Çin'in bir iç sorunu gibi söylevlerden kaçınılarak orada yaşayan Uygurların kardeş ve Türk olduklarının dile getirilmesi ve sahiplenilmesi Türk dış politikasında bir değişiklik olarak algılandı..
Heyetimiz sayın Köksal Toptan beye 35 Milyonluk Doğu Türkistanlı kardeşlerimize sahip çıkma anlamındaki sözlerinden dolayı Dünya Uygur Kurultayı adına teşekkür etti.
Kurultay başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk Çin’in Doğu Türkistan’daki uyguladığı insan hakları ihlalleri asimilasyon politikaları,2008 Pekin Olimpiyatları öncesi Uluslar arası kamuoyunun yanıltmaya yönelik Çin işgal yönetiminin gerçek yüzünü anlatmıştır.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA BİTMEYEN ZULÜM

19.04.2008 Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları, Sarıyer’deki Çin Konsolosluğu önünde Doğu Türkistan’da HOTEN’de tutuklanan 600 kadar hanımın akibetleri hakkında bir gösteri düzenledi..
Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Terzİ, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, en üst düzeyde kardeşlerimizin hak ve hukukunu koruma adına üzerine düşen görevleri, bir an önce ve eksiksiz yerine getirmelidir” dedi.Mesut Acar
Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları, Sarıyer’deki Çin Konsolosluğu önünde bir eylem yaparak, Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik tutumunu protesto etti. Çok sayıda partilinin katıldığı eyleme Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Sadrettin Karaduman ile il yönetim kurulu üyeleri Osman Nuri Kabaktepe, Salih Beşir, Ahmet Yiğitalp ve Bekir Demirkaya da katıldı.
Gençlik Kolları adına basın açıklamasını okuyan Başkan Hüseyin Terzi, “Bin yıldır İslam toprakları olan Doğu Türkistan, yarım asırdan fazla bir süredir Çin yönetiminin işgali altındadır dedi.
Hükümet gereğini yapmalı
Buradan önce hükümete sonra da değerli vatandaşlarımıza seslendiğini belirten Terzi, “Türkiye gerekirse Pekin Olimpiyat oyunlarına katılmamalıdır. Komünist Çin hükümeti bırakınız sporun kaynaştırıcı ruhunu, insanlık ruhunu anlayamayacak, bir yapı içerisindedir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, her platformda ve büyükelçiliğimiz vasıtasıyla en üst düzeyde kardeşlerimizin hak ve hukukunu koruma adına üzerine düşen görevleri, bir an önce ve eksiksiz yerine getirmelidir. Sonuç olarak, HOTEN’de gözaltında tutulan Müslümanlar bir an önce serbest bırakılmalıdırlar. Doğu Türkistan’daki zulüm bir an önce son bulmalıdır. Zalimlerin insafına bırakılan kardeşlerimiz yalnız değildir. Bizler Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Başkanlığı olarak; şartlar ne olursa olsun her zaman mazlumun yanında zalimin karşısında olduğumuzu bu vesile ile bir kere daha bütün dünyaya ilan ediyoruz” dedi.


DÜNYA UYGUR KURULTAYI (DUK) İCRA HEYETİ TOPLANDI

20.04.2008 Dünya Uygur Kurultayı İcra komitesinin genişletilmiş toplantısı Almanya’nın Berlin şehrinde Türk Diyanet Vakfı ‘Türk İslam Birliği ‘salonunda 20.04.2008 tarihinde başladı.
Doğu Türkistan davasının Uluslar arası toplumda en üst kuruluşu olan (DUK) aralarında ABD.Kanada,Orta Asya Türk,Cumhuriyetleri,Fransa,İngiltere,Almanya,İsveç,İsviçre,Hollanda ve Türkiye’den olmak üzere 13 ülkeden yaklaşık 49 kişilik teşkilat yöneticisi katıldı.
Toplantı vatanları için şehit olmuş kardeşlerimiz bacılarımız büyüklerimiz için saygı duruşu ve ruhlarına Fatiha okunarak başlanmıştır.
DUK başkanı ve aynı zamanda Doğu Türkistan’lıların manevi annesi Rabia KADİR’in açılış konuşması,onu müteakip DUK başkan yardımcılarından Almanya’dan Asgarcan ve Türkiye’den Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel başkanı Sayın Seyit TÜMTÜRK’ün Konuşmaları ile devam etmiştir.aynı zamanda Diaspora’daki Doğu Türkistan teşkilatlarının başkanları’da söz alarak ülkelerinde yapılan faaliyetlerini Kurultaya bir rapor halinde sundular.
4 Nisan 2008 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen 2008 Pekin Olimpiyatlarını protesto mitinginde Doğu Türkistan davasını dünya gündemine taşıması ve bu protestoya başarılı bir şekilde tamamlayan Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği Genel başkanı Sayın Seyit Tümtürk’e Kurultay tarafından teşekkür edilmiştir.

KAMPÜS TV’DE HİCRETİMİZ

26.04.2008Kayseri:Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesinden yayın yapmakta olan Kampus TV yetkilileri Doğu Türkistanlıların vatanlarından vatan için ayrılmalarını anlatan HİCRET adlı bir belgesel program için derneğimiz ile ortak çalışmaya başlamışlardır.
1949 yılında Kızıl Çin birliklerinin anavatanımız Doğu Türkistan’ı resmen işgalinden sonra başlattıkları asimilasyon ve zulümleri hür dünyaya anlatmak ve vatan dışında da bu kutsal davayı sürdürmek amacı ile vatan için vatan dan ayrılarak bin bir güçlükle Afganistan üzerinden Türkiye’ye göçlerini anlatan belgesel gerçek hayat hikayelerinin anlatıldığı bir program olmuştur.
Çekimleri yaklaşık 7 saat süren programda Kayseri’de hala hayatta olup o günleri anlatan başta Sayın Seyyid Rızvan Tümtürk,Sayın Mehmet Emin Tuğcu,Sayın Mehmet Dursun Türkmen Sayın Mehmet Ergenekon ve yaşlı bayanların olayları sanki bugün yaşıyormuş gibi anlatması bizleri ve yapımcıları hayli şaşırtmıştır.
Tarihi bir yapım Hicret belgeseli Doğu Türkistan davasının çektiği meşakkatin ne kadar zor olduğunu ortaya koymaktadır.

NEVRUZ YEMEĞİNDE BULUŞTULAR

Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği Kayseri şubesi ile Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği Hanımlar Komisyonunun 26.04.2008 günü birlikte organize ettiği yemekli toplantısında bir araya geldi.Davetlilerin yoğun ilgisi ilk göze çarpan olay oldu.
Türk milletinin yaklaşık 2645 yıllık bir geleneği olan NEVRUZ hava şartlarının elvermemesi dolayısı ile ancak gecikmeli olarak gerçekleştirildi.Yaklaşık 300 kişilik davetlinin hazır bulunduğu bu etkinliğimize Doğu Türkistan mutfağından Pilav,Samsa,tatlı,salata,ayran ikram edilmiştir.
Günün önemini belirten TÜRDKAD adına Sayın R.Armağan KARAÖRS yaptığı konuşmasında ‘NEVRUZ’un Türklerin Ergenekon dan çıkışının ve yeni mevsimin başlangıcı olduğu ifade edilerek,birlik ve beraberliğin böyle günlerde üst safhaya çıktığı dile getirilmiştir.İstanbul'dan gelerek günümüze onur veren Doğu Türkistanlı şair Sayın Nurala Göktürk yazmış olduğu şiirlerden örnekler sundu.
’Dernek adına konuşma yapan Hanım kolları komisyon başkanı Sayın Rabia İlktürk ‘böyle bir günde Doğu Türkistan davasının dile getirilmesinin sevindirici olduğunu belirterek 2008 Pekin Olimpiyatlarının Çin’de yapılmasının da Doğu Türkistan davasının gündeme gelmesine vesile olduğunu söyledi.
İlimizde yayın yapan Televizyonlar bu etkinliğimizi izleyicilerine akşam haber akışında kamuoyuna duyurdu.
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Hanımlar Komisyonu Başkanı Sayın Rabia İlktürk' NEVRUZ'UN önemini yazılı olarak açıkladı.. 

  • 1307 defa okundu.