Abdullah GÜLER- 
YazarVakit gazetesini ziyaret eden Doğu Türkistan Maarif ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Çin zulmünü anlattı. Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlar sistematik işkence görüyor. Müslüman Doğu Türkistan halkını İslam’dan uzaklaştırmak için her yolu deneyen Çin yönetimi, 18 yaşından küçüklere camiye gitmeyi yasaklarken, kültürel erozyon için barlar açılmasını teşvik ediyor. Yıllardır Kızıl Çin yönetimi altında zulüm gören Doğu Türkistanlı Müslümanlar, Vakit gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Mustafa Karahasanoğlu’nu ziyaret etti. 1949 yılından beri Çin işgali altında olan İnançlı Doğu Türkistanlıları tek çatı altında toplamak için kurulan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği’nin yöneticilerinden oluşan heyet, Karahasanoğlu’na, yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

“ZULÜM ARTIK SİSTEMLİ”

Doğu Türkistan’ın İslam’dan uzaklaştırılmaya çalışıldığını belirten Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Dr. Alimcan Ataullah, “Her yerde barlar açılıyor. Kızlarımızın akılları çelinmeye çalışılıyor” dedi. 11 Eylül saldırılarının ardından yaşanan sıkıntıların arttığını belirten Ataullah, özellikle camiler ve namaz kılmaya yönelik inanılmaz kısıtlamaları anlattı. Zulmün azalmadığını, artık sistemli hale geldiğini ifade eden Ataullah, şunları söyledi: “Camilere 18 yaşından küçüklerin girmesi yasak. Bir camiden başka camiye cemaatin gitmesi yasak, herkes kendi camisinde kılacak. Her gün okullarda öğle arası verilirken, Cuma günleri öğrenciler Cuma namazına iştirak edemesin diye öğle arası verilmiyor. Namaz kılanı okuldan atıyorlar. Evlerinde kılanları da fişliyorlar. Sadece başkentte ezan hoparlörden okunabiliyor, diğer 15 ilde bu yasak.” Çin kaynaklarına göre 13 milyon olan Doğu Türkistan nüfusunun aslında 25-30 milyon civarında olduğunu belirten Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Dr. Alimcan Ataullah, Orta Asya ülkelerinin genelde Ruslaşmasına rağmen Doğu Türkistan halkının İslam’a bağlılığının devam ettiğini vurguladı. Baskılar sebebiyle namaz kılma oranının azaldığını, ancak Ramazan’da oruç tutma oranının çok yüksek olduğunu söyleyen Ataullah, oruç üzerinde yaşanan baskıları da şu sözlerle ifade etti: “Ramazan’da oruç tutanlar da fişleniyor. Sahur vakti sokaklar geziliyor, ışık yanan evler fişleniyor ve engeller çıkarılıyor. Sahuru bırakmak istemeyen Müslüman halk ise mum ışığında kendilerini kamufle etmek suretiyle oruç tutuyor.” Ataullah, Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıların destek görebildiği yegâne kaynağın Vakit gazetesi olduğuna da işaret etti. Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimizin sıkıntılarını dinleyen Vakit gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Mustafa Karahasanoğlu ise, Vakit gazetesinin Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimize her zaman destek olduğunu ve bu desteğin bundan sonra da artarak devam edeceğini söyledi. Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği yöneticilerinden, yaşanan bütün sıkıntıları Vakit’e ulaştırmasını özellikle isteyen Karahasanoğlu, “Temelinde İslam düşmanlığı olan kısıtlamaların sona erdirilmesi için medya olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Zulümler her boyutuyla kamuoyuna aktarılmalı. Doğu Türkistan’ın komünist zulüm karşısında İslam’a sarılma aşkı ve bağlılığını takdirle karşılıyoruz” diye konuştu.

“DAYANIŞMA İÇERİSİNDE DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ”

Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettikten sonra gayrimüslimlere dinlerini yaşama hürriyeti verdi. Zorbalıkla davranmadı. Çünkü dinine ve kendine güveniyordu. Şu an İslam düşmanı tutumların temelinde de bu kompleks var” diyen Karahasanoğlu, dünyaya imtihan için geldiğimizin altını çizerek şunları söyledi: “Dinimizin kıymetini bilmeli ve ona göre daha fazla çalışmalıyız. Her Müslümanın mücadele alanı farklı. Kimi özgürlük, kimi eğitim, kimi ise kültürel alanda mücadele veriyor. Biz de bu açıdan en iyi gazeteyi çıkarmaya çalışıyoruz. Bu bakımdan birbirimizle dayanışma içerisinde olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamuoyundaki duyarlılığı ayakta tutmak ve Türkiye’deki Doğu Türkistanlıların sorunlarını dile getirmek için elimizden geleni yapacağız.” ------------

DOĞU TÜRKİSTAN’IN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şubesi tarafından 12 Kasım 1933’te Kaşgar’da, 12 Kasım 1944’te de Gulca’da iki ayrı Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla toplantı düzenlendi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Konferans Salonu’nda yapılan toplantının açılışında konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Sabahattin Çakmakoğlu, büyük Türk Dünyasının bugün ayakta tam bağımsızlık içinde yaşayan ülkeleri arasında Doğu Türkistan’ın da bulunmasından gurur duyduğunu söyledi. Türkmeneli Kültür Merkezi Başkanı Erdem Coşkun da, Irak’taki Türkmenler olarak Doğu Türkistanlı’larla aynı sorunları yaşadıklarını belirterek, “Sizler Çin’de, bizler Irak’ta senelerdir o baskı altında yaşamaktayız” dedi. 

  • 806 defa okundu.