GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma 
Derneği Genel Merkezi-KAYSERİ

 
DOĞU TÜRKİSTAN’DAN HABERLER

Çin, Doğu Türkistan’ı, En Büyük Domuz Üretim Üssüne Dönüştürmeyi Hedefliyor:

Çin’in Uygur Bölgesi’ndeki hayvancılık bölümünün haberine göre, Çin Uygur bölgesini önümüzdeki 10 yıl içerisinde Çin’in Kuzey Batısındaki en büyük domuz besleme üssü olarak tesis etme çalışmasına yatırım başlamıştır. Tanrı Dağ Web Sayfasının konuyla ilgili haberine göre, Uygur Özerk Bölgesi Yönetimi her yıl 10 milyon yüeni domuz yetiştiriciliği için ayırmıştır.
Çin hükümeti Uygur Bölgesi’nde domuz besleme üssünün kurulacağı bölgeleri ilk aşamada kararlaştırmış, ve bu karara göre, Sanji’nin Doğusu, Kumul’un Kuzeyi, Tanridağ eteklerindeki bölgeler, İli Vadisi, Tarim Havzası, Jungarya Havzasındaki bölgeler, KORLA, AKSU,ve KAŞGAR İli önemli üsler olarak belirlenmiştir. Edinilen bilgiye göre, halıhazırda adı geçen bölgelerde geniş kapsamlı domuz besleme fırmalarının geliştirilme çalışmaları, besleme bölgeleri, beslenmeden iyi sonuç almaya yönelik çalışmalar ve bu konuda uzman ekiplerin yetiştirilmesiyle ilgili çalışmalar çoktan başlamıştır.
Dünya Uygur Kurultayı sözcüsü Dilşat REŞİD’in açıklamasına göre, genel olarak İslam dinine, dinsel örf ve adetleri ve milli kimliklerine sıkı sıkıya bağlı Doğu Türkistan bölgesini, Çin hükümeti domuz besleme üslerini daha da genişletmesi, bu bölgedeki müslümanların dini ve yaşamsal örf – adetlerine yönelik ağır hakarettır, dolayısıyla Çin’in bu icraatı, Uygur bölgesindeki halkın tepkisini çekmekte ve halkı öfkelendirmektedir.

Bu Yıl Doğu Türkistan’da Yine Yaklaşık Bin Kişi Aids Hastalığına Yakalandı.

Uygur Bölgesi’nde AİDS hastalığına yakalanan kişilerin sayısı, 1995 yılından bu yana ciddi oranda artış göstermiştir. Uygur bölgesi AİDS hasta sayısınında Çin genelinde 4. sırada olduğu belirtilmiştir.
"Şinjang astane gazetesi"nin, Çin Hükümetinin AİDS hastalığına yakalanma istatistik raporuna dayandırdığı habere göre, günümüzde Uygur Bölgesinde AİDS’e yakalananların sayısı 60 bini geçmiş, başta İli, Ürümçi, Aksu ve Kaşgar illeri olmak üzere toplam 90 ilde AİDS hastası bulunmaktadır.
Şinhua ajansinin haberine göre, Eylül 2005’den Eylül 2006’ya kadar Uygur Bölgesi’nde AİDS’e yakalananların sayısı 6000’e ulaşmıştır. Şinjiang astane gazetesine göre, eylül 2006-2007 arasında Aidse yakalananların sayısı 3681’e ulaşmıştır.

Rabiye Kadir Hanım Japonya’da Bir Dizi Ziyaretlerde Bulundu:

Dünya Uygur Kurultayı başkanı, Uygur Milli Hareketi lideri Rabiye KADİR hanım, Uluslararası Af Örgütü Japonya şubesinin daveti üzerine, 7-28 Kasım tarihleri arasında Japonya’da çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Rabiye KADİR Hanım Japonya’da 8 ayrı şehirde konferans verdi.
28 Kasım’da Japonya Senato ve Temsilciler Meclisi Üzeyeleri tarafından düzenlenen şahitlik toplantısına katıldı. Rabiye KADİR hanımın Japonya’ya gerçekleştirdiği ilk ziyareti olmakla berabar, Rabiye hanım TOKYO’da RFA Uygurca şubesinin muhabirini kabul ederken: “Benim ziyaretimin temel amacı, Japonya hükümeti ve halkını, Uygur halkını desteklemeye çağırmaktır” dedi. Rabiye KADİR Hanım Japonya hükümetinin, kendisine Japonya’yı ziyaret etmeye imkân tanıdığına çok minnettar olduğunu ifade etti.
Rabiye KADİR Hanım, Japonya hükümeti ve halkının Uygur halkının kendi kültürü ve kişisel haklarını savunmasında yardım etmesini, suçsuz yere Çin hapishanelerinde bulunanlar ve iki oğlunun özgürlüğüne kavuşması için Çin hükümetine baskı yapmasını, Uygurların dünya üzerinde yürüttüğü insan hakları faaliyetlerini desteklemesini umud ettiğini belirtti.Ayrıca Japon hükümetinin Uygur öğrencilere göstermiş olduğu ilgi ve alakalarından dolayı özellikle teşekkür etti.
Tibet’in dini lideri Dalay LAMA, Tayvan’daki Gou Mindang (Milliyetçi Çin) Başkanı Ma Yingju, Demokrasi ve Kalkınma Partisi Başkanı She Changyenler de kendisi ile aynı zamanda ziyarette bulunacağını belirten Rabiye KADİR Hanım : “Ben, DALAY LAMA’nın ve Gou Mindang (Milliyetçi Çin) Başkanı Ma Yingju, Demokrasi ve Kalkınma Partisi liderlerinin Japonya’da ziyarette bulunmasından son derece memnunum, hepimizin hedefi demokrasi, özgürlük ve kişisel haklardır. Bu nedenle ben Japonya hükümetinden son derece minnettarım, Japonya hükümetinin bize sağladığı bu fırsat için müteşekkirim” dedi.
Uluslararası Af Örgütü Japonya şubesinin müdürü: “Ben, Rabiye KADİR hanımın Japonya’ya gelmesinden son derece mutluyum, bu sefer Rabiye KADİR hanıma Japonya’da konferanslar düzenlemeyi teklif etmemizin nedeni; insanları Çin’de yaşanan insan hakları sorunları, Uygurların kendi kültürünü yaşatma, insan hakları ve kendi kaderini kendileri tayin etme haklarına önem vermeye çağırmaktır” dedi.

25 Kasım Olaylarında Tutuklanan Uygurlardan Bazıları İdama Mahküm Edildi:

25 Kasım’da Kaşgar Orta Mahkemesi, “Çin’in güvenliğini tehdit etmek” suçundan tutuklanan Uygurlardan Abduveli İmin başta olmak üzere 6 Uyguru yargıladı ve “Ülkeyi Parçalamaya Yönelik “Törör örgütü kurmak ve Yönetmek”, “yasadışı patlayıcı hazırlamak” gibi suçlamalarla idama mahkum ederken, bazılarını da müebbet hapis cezasına çarptırdı.
Şinhua ajansinin konuyla ilgili haberine göre, : " Abduveli İmin dahil 6 Uygur, Devleti parçalamak için, Ağustos 2005’den Ocak 2007’e kadar, gönüllü olarak dini eylemlerde ve cihad teşvikinde bulunmuştur. Ayrıca Terör eğitim kampı kurarak Hilafete dayalı İslam ülkesi kurmak için hazırlıklarda bulunmuştur. 6 Uygur “Doğu Türkistan İslam partisini kurmuş ve iletişim araçlarına zarar verme, otöbüs bombalama, KOŞRAP köyünü işgal ederek bağımsızlık ilan etme teşebbüsünde bulunmuştur”. Abduveli İmin, muhtar Setivaldi, Kurban Mamutlar, Ehmet Rahman, İmin Mehmanlar da idam cezasına çarptırılmış ve infazın iki yıl sonra uygulanmasına karar verilmiştir.

Suudi Arabistan Radyosunun Uygur Dili Yayını Yeniden Başladı:

Saudi Arabistan’daki muhabirimizin haberine göre, Suudi Arabistan Radyosunun Cidde şehrinden yayın yapan “Türkistan” bölümünün yayını 11 Kasım’dan itibaren tekrar başladı. Bu bölümün yayınına, Suudi Arabistan hükümetinin gelişim projesine göre ara verilmiş ve birkaç ay durdurulmuştu. Birtakım düzenlemelerden sonra tekrar yayına başladı.
Muhabirimizin bildirdiğine göre, Türkistan bölümünün yayını özellikle Uygur bölgesi ve eski Sovyetler Birliğinin Orta Asya bölgesine yönelik olup, 1982’de kurulmuş ve llk yıllarda birer saat yayın yapılıyordu. Daha sonra iki saate çıkarıldı, bu süre içerisinde Uygur ve Özbek dillerinde karışık yayın yapılıyordu. Şimdi ise, Uygurca bir buçuk saat, Özbekçe bir buçuk saat olmuş ve Uygurca ile Özbekçe diğer dillerden ayrılmış, çalışanların sayısı da 20 den fazla kişiye ulaşmıştır.
Ayrıca Uygurca yayının programları öncesine göre yenilenmiş ve eksiklikler tamamlanmıştır. Bu programlar; Kuran Kerimin Uygurca İlmihalının yanı sıra Dünya ve Suudi Arabistan’ın bölgesel haberlerinden oluşmaktadır Edindiğimiz bilgiye göre, şuanda dış ülkelerde Amerika Birleşik Devletlerinden başka Suudi Arabistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da da Uygur dilinde radyo yayını yapılmaktadır. 1947’den buyana Uygurca yayınını sürdüren Özbekistan Uluslar arası radyosu, bu yıl Uygurca yayına sınır getirmiştir.

Amerika’da Yaşayan Uygurlar Doğu Türkistan Cumhuriyetlerini Andı.

12 Kasım, 1933’de Kaşgar’da ve 1944’de Doğu Türkistan’ın GULCA şehrinde kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyetini anma günüdür. Bu nedenle dünyanın dört bir yanında yaşayan Doğu Türkistanlılar anma faaliyetllerinde bulundular. Bazı ülkelerdeki Çin Büyükelçilikleri önünde Doğu Türkistan’da yaşanan zulme hayır protestoları düzenlendi, bazı ülkelerdeki Uygurlarsa Cumhuriyet gününü anma toplantıları şeklinde kutladı.
11 Kasımda Amerika da Virginia ileri teknoloji salonunda Dünya Uygur Kurultayı tarafından Cumhuriyeti anma günü düzenlendi. Anma gününe Washington’da ve diğer eyaletlerde yaşayan Uygurlar katıldı. Bu toplantı esnasında Doğu Türkistan Cumhuriyetinin kuruluşu ve sonucunu ilgilendiren konuların ele alınmasının yanı sıra şehitler için Kuranı Kerim okundu dua edildi.
Uygur Milli Hareketi’nin lideri Rabiye KADİR hanım Japonya’da ziyarette bulunduğundan, bu törene katılamadı. Ancak mesajı katılımcılara okundu. “Doğu Türkistan’lıları ecdatlarının şanlı izlerini unutmadan, birlik ve beraberlik içerisinde mücadele etmeye çağıran” Rabiye KADİR Hanım ayrıca 12 Kasım Cumhuriyet günü dolayısıyla tebrik mesajı ile, bütün dünyadaki Doğu Türkistanlıların 12 Kasım Cumhuriyet gününü kutladı.

Çin, Uygur Özerk Bölgesindeki Okul Çağı Gelmemiş Çocuklara Çin’ce Eğitim İçin Fon Ayırdı.

Çin hükümeti Uygur Özerk Bölgesi’nde daha okul çağına gelmemiş çocuklara Çince öğretmek için fon ayırıyor.
Çin’in 'Tanri Dağ sitesinin haberine göre, Özerk Bölge yönetimine bağlı maliye nezareti, Hoten, Kaşgar v.b yedi vilayet ve buralara bağlı köylerde daha okul çağına gelmemiş 122 bin 939 çocuğa Çin’ce öğretmeyi hedeflemiş, “çift dilli eğitim” adı altında “70 milyon 390” bin yüen fon ayırmıştır. Bu plana dahil edilen çocuklar için günlük bir buçuk yüen yardım edilmesi karara bağlanmıştır.
Uygurlar Çin hükümetinin Uygur Özerk Bölgesi’nde 'Çift Dilli Eğitim' prejesini başlatması, Uygur dilini yok ederek, Uygur Özerk Bölgesi’ni Çinlileştirmeye yönelik olduğunu düşünüyor ve bunun gerçek delillerini dünya kamuoyuna açıklıyorlar.
Amerika Kongresi’nin Çin İşleri İcra Komitesinin 2007’de yayınladığı yıllık raporunda da, Çin hükümetinin Uygurların milli kimliğine yönelik uyguladığı “sert darbe indirme” politikası ve Uygur diline getirilen sınırlamalar eleştirildi.

Çin Doğu Türkistan’ın Doğal Gazını Çin’e Taşıma İşine Hız Verdi:

Çin medyasının haberine göre, Tarım Petrol şirketi, geçen yıl kasım ayı boyunca, doğal gaz üretim miktarı ve batının gazını doğuya nakletme miktarını geçen yılkine oranla daha da arttırmıştır.
Çin petrol ve doğal gaz şirketi Tarım petrol yatakları şirketi geçen yıl 31 Ekime kadar üretilen doğal gaz miktarının 13 milyar 200 milyon metreküpe ulaştığı, batı’dan doğuya taşınan doğal gaz miktarı 11 milyar 200 milyon metreküpe ulaşmış, adı geçen petrol şirketinin günlük doğal gaz üretim miktarı 45 milyon metreküpü geçmiş, 2007 yılının sonuna kadar üretilmesi hedeflenen doğal gaz miktarı 15 milyar 700 milyon metreküp olup, Çin Doğu Türkistan’ı ilk sırada yer alan üretim merkezi haline dönüştürmeyi planlıyor.
Çin Doğu Türkistan’ın doğal gazlarını Doğu bölgesine nakletme adımını hızlandırmak amacıyla, 2004’de Batı bölgesinin gazını Doğu Bölgesine nakletme hattı tesisatını tamamlamıştır. Edinilen bilgiye göre, Çin Petrol ve Doğal Gaz Grubu Şirketi Kuzey Batı’da yine ikinci büyük petrol ve doğalgaz boru hattı tesisi için 102 milyar yüen yani 13 milyar 600 milyon dolar fon ayırmıştır. Bu 8 bin kilometre karelik petrol ve doğalgaz sevkiyat boru hattı önümüzdeki yılın başında başlayacak, 2010 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Wu Banggo, Doğu Türkistancıların Bastırılmasında Yardım Eden Özbekistan’a Teşekkür Etti.

Özbekistan’da ziyarette bulunan Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Wu Bangguo, Cuma günü Taşkent’te, Özbekistan Yüksek Meclis Başkan Yardımcısı Edhem ŞADMANOF ile görüşmesinde iki ülkenin parlamenterleri arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmeye istekli olduğunu vurgulamıştır.
Wu ayrıca, Çin ile Özbekistan’ın BM ve Şanghay İşbirliği Örgütü çerçevesinde uyumlu ve dayanışma içerisinde olduklarını vurgulamış, Çin ile Özbekistan’ın siyasi, ekonomik, enerji ve güvenlikle ilgili konularda 15 yıldır dayanışma içerisinde ilerleme kaydetmiştir, dedi..
Cuma günü Taşkent’te düzenlediği basın toplantısında, Çin’in, Tibet ve Tayvan meselelerinde Özbekistan’ın Çin’e destek verdiğini özellikle Doğu Türkistan teröristlerine karşı Çin Hükümetine sağladığı yardımından ötürü Özbekistan hükümetine teşekkür edeceğini de belirtmiştir.
Özbekistan Parlamento başkan yardımcısı ŞADMANOF demecinde, Özbekistan hükümeti, Çin’in gerek Uluslararası ve bölgesel sorunlarla ilgili tutumunu, gerek Şanghay İşbirliği Örgütü içindeki rolünü takdir eder, demiştir.
Bilindiği üzere, Özbekistan hükümetinin özellikle, 2005‏ Mayısında devlet başkanı İslam KERİMOF yönetimine karşı ENDİCAN’da patlak veren gösterileri kanlı bastırması ve 2006‏’deki Kanada vatandaşı,Doğu Türkistan uyruklu Hüseyin Celil’i Uluslar arası Hukuka aykırı olduğu halde, Çin’e teslim etmesi, Uluslar arası İnsan Hakları Örgütleri ile Batılı Ülkelerin sert eleştirilerine neden olmuştu.

Çinli Öğrencileri Doğu Türkistan’a Yerleştirme Projesi Uygulanıyor:

Çin’de üniversiteden mezun olan Çinli gençleri, Uygur Bölgesine getirip yerleştirme projesinin hayata geçirilmesi için “Batı Bölgeleri Destekleme” planı çerçevesinde her yıl bir çok Çinli genç, Doğu Türkistana gelip işe yerleşmekte ve onların çoğu iyi imtiyaz ve hayırseverlik güvencesi altında Doğu Türkistana yerleşme fırsatından yararlanmaktadırlar.
Batı Bölgelere Yardım planından başka yine 2000 yılında Çin Eğitim Bakanlığı, Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Propaganda Dairesi v.b kurumlar tarafından tesis edilen “Batıyı Keşfetme – Eğitim Ödül Planı” olarak adlandırılan proje kapsamında ve cesaretlendirme ve yardım etme eğitim para ödülü yakında çalışma ve tesis etme ordusunun temel karargahı olarak bilinen Şihenze şehrindeki 38 Çinli üniversite öğrencisine verilmiştir.
Uzun yıllar Şihenze’deki yüksek eğitim merkezlerinde görev yapan bir yetkilinin söylediğine göre, adı geçen eğitim ödül planı esas olarak kolordudaki Çinli öğrencilere yönelik olup, günümüzde kolordudaki Çinlilerin Çin Merkezi hükümetinin bazı politikalarına olan tepkileri sertleşmekte hatta bazı Çinliler çocuklarının mümkün olduğunca Çin’den iş bulup taşınmasını istemektedirler.

Çin Hükümeti Uygurlara Sindirme Politikası Güdüyor

Çin hükümetinin Uygur Bölgesindeki şubeleri, Uygur Bölgesinde “Sert Darbe İndirme” operasyonunu aralıksız sürdürmekte olup, haberlere göre, Çin halihazırda Aksu İlinin Bay İlçesinde bu yılın ortasından başlayarak sürdürmekte olduğu “Sert Bastırma Operasyonu”nu tekrar başlatmıştır. Bu çerçevede,, Dünya Uygur Kurultayı bildiri yayınlayarak Çin’in bu uygulamasına sert tepki gösterdi.
Edinilen bilgiye göre, Çin hükümeti bay ilçesine bağlı köylerdeki bütün yollara kontrol noktası kurup, bütün evlerde arama yapıp, dini materyalleri toplama ve din adamlarını tutuklamaya devam etmektedir.
Edindiğimiz bilgiye göre, Çin hükümeti BAY İlçesinin Selim Köyünde " İslam Özgürlük Partisi” üyelerinin olduğunu bahane ederek, bu köyde 6 yıldır aralıksız baskı politikası ve operasyonlarını sürdürmekte olup, şimdiye kadar birçok kişi tutuklanmış ve Çin bu köyde bir haftadır arama operasyonlarını daha da genişleterek arama operasyonlarını ev ev sürdürmektedir.
Dünya Uygur Kurultayı sözcüsü Dilşat REŞİT’in bildirdiğine göre, Doğu Türkistan da Çin’in iddia ettiği gibi “İslam Özgürlük Partisi” mevcut değildir ve bu Çin’in bu iddia ile yürüttüğü operasyonunun bir parçasıdır.REŞİT ayrıca, Çin’in bu hareketinin hiçbir dayanağı olmamaktadır. Bu nedenle Çin ‘in Doğu Türkistanda bu gibi sindirme operasyonlarına biran önce son vermesi gerektiğini vurguladı. "Çin’in bu icraatı Uygurların dini özgürlük haklarını ağır bir şekilde ihlal etme anlamına gelmenin yanı sıra Uygurların normal yaşamlarını sürdürmesine de çok ağır müdahaledir” dedi.
Çin her yıl aylarca devam eden “Sert Darbe İndirme” operasyonlarını Uygur Bölgesi’nde aralıksız sürdürmekte, bu da, dünya çpında faaliyet gösteren insan hakları örgütlerini tepkisini çekmekte ve bu örgütler, Çin’in bu zorbalığa dayalı icraatlarının Uygurların İnsan Haklarını ağır bir biçimde ihlal ettiğini yıllık raporlarında açıkça belirterek, Çin’i kınamaktadırlar.

Dünya Yazarları Doğu Türkistanlı Düşünce Suçlusu Yazarları Serbest Bırakmaya Çağırdı:

Çin ve dünyanın değişik ülkelerdeki bir çok yazar, Çinli yetkililere açık mektup yazarak, Çin hapishanelerinde tutuklu bulunan ve aralarında Uygur yazarların da bulunduğu 40 yazarın olimpiyattan önce serbest bırakılmasını istedi.
Çin makamlarına gönderilen mektup: “Biz Düşünce Özgürlüğü İçin Hazırız” başlığını taşıyor; bu mektubu, Çin ve dünyadaki ünlü yazarlardan Margerit ATWUD, Frankine PROSE, Salman RESHİDİ, Çinli yazarlardan Lyu SHYAWBO, We JENG yiler yazmıştır.
Mektup, Çin devlet başkanı Hu jintav, Çin yüksek teftiş mahkemesi başkanı Jiya Chünwang WE Çin Yüksek Mahkemesi Başkanı Shaw YANG lere yollandı.
Bu yıl Ağustos ayında Çin hükümeti "Biz Hazırız " sloganıyla olimpiyat propagandasını başlatmış ve bu çerçevede "Biz Hazırız " konulu olimpiyat şarkısını da ilan etmişti.
Adı geçen açık mektupta, Çin’in "Dünya İnsan Hakları Günün’de Çin’in gerçek anlamda hazır olduğunu ispatlamak için hapisteki yazarların bırakılması şöyle talep edilmiştir: " Bugün dünya insan hakları günüdür. . Biz sizlerden, Çin’in sadece olimpiyat için değil aynı zamanda bütün Çin vatandaşlarının tüm haklarını tanıma, güvence altına alma ve tebrik etmeye de hazır olmaya çağırıyoruz.”
Mektupta Uygur Bölgesi’nde tutuklanan yazarlardan Tohti Tuniyaz ( Muzat), Nurmuhemmet Yasin, Abduljan Memtimin ve Küresh Hüseyin v.s vardır.

Doğu Türkistan’dan Zorla Çin’in Diğer Eyaletlerine Çalışamaya Götürülen Kızlardan Bazıları Yurda Döndü:

Çin medyasına göre, 10 Aralık Çin’in Je Jiang eyaletinin Pingşu şehrindeki bir fabrıkada çalıştırılmak üzere götürülen bazı Uygur kızları yurda dönmüştür. Bu sefer yurda dönen kızların çoğu Yenihisar ilçesinden bu yıl Mart ayında Çin’in Jejyang eyaletine götürülmüş, götürüldüğünden bu yana bu kızların nerede olduğu bilinmemekteydi. Halbuki, biz daha önce Çin fabrikalarından kaçıp gelen bu kızlardan edindiğimiz bilgilere göre, bu kızlar fiziksel aşağılama gibi durumlara maruz kalmışlardır.
Çin’in Uygur Bölgesindeki hükümeti ve yerel yönetim organları 2006 yılının sonlarından başlayarak Uygur kızlarını Çin eyaletlerine zorla götürmüş, Çin’in bu icraatı dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan Uygurları büyük endişeye sevketmiş ve Uygur İnsan Hakları savunucularının çabalarıyla dünya kamuoyunun dikkatini çekmişti.
Amerika Dışişleri Bakanlığı İnsan Kaçakçılığıyla Mücadele ve Denetleme Dairesinin başkanı, Büyükelçi Mark LOGAN, Uygurların İnsan Kaçakçılığının kurbanı olduğunu belirtirken, Uygur kızlarını mevcut koşullar altında Çin eyaletlerine götürülme haberi doğruysa, bunun insan kaçakçılığı suçunu teşkil edeceğini bildirmişti.

BM Çalışma Örgütü Doğu Türkistan Teşkilatlarından Rapor İstedi:

BM Çalışma Örgütü dış, ülkelerdeki Doğu Türkistan teşkilatlarının şikayeti üzerine Doğu Türkistan’daki yerel emek gücünün hizmet, maaş, sağlık ve sosyal ve medeni konularda aşağılanma, Uygur kızlarının Çin eyaletlerine zorla götürülmesi meselesinde gözlemci olacağını belirtmiştir. İsveçre’nin Cenevre şehrini ziyaret eden muhaceretteki Uygur hareketinin lideri Rabiye KADİR hanım, BM Çalışma Örgütü çalışanlarıyla bir araya gelirken bu meseleleri tartıştı.
"Çin’in İmzaladığı BM’nin ilgili emek taahhütlerine aykırıdır”
Kaşgar İl Parti Sekreteri Shi Dagang, Kaşgar’daki bütün kurumların temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda "Uygur kızlarının Çin’e gidip çalışmasına karşı çıkmak, Uygur halkına yapılan kötülüktür” derken, , Uygur kızlarını ucuz emek gücü olarak geniş kapsamlı Çin’e götürme politikası BM Çalışma Örgütünün dikkatini çektiği ve bu Çin’in imzaladığı BM’nin ilgili emek ahdinamelerine aykırı” olduğunu söyledi.
Rabiye KADİR Hanımın açıklamasına göre, Çalışma Örgütü çalışanları Çin’e göç ettirilen Uygur kızları ile ilgili olarak bazı bilgiler edindiğini ve Uygurların bu mesele hakkında kendilerini delil – materyal temin etmesini talep etmiştir. Bu seferki buluşma BM Çalışma Örgütü çalışanların Uygur temsilcisi ile ilk defa karşılaşması ve Uygur kızlarının Çin’e göç ettirilmesi, zorunlu çalışma kampları ve Uygur emek gücünün zorlukları hakkında ilk bilgi edinmesidir. Rabiye KADİR hanım, Çalışma Örgütü çalışanlarına Uygur çiftçilerinin durumu, zorunlu çalışma, Çin’deki Uygur kızları ve onların ebeveynlerinin şikayeti anılan CD sini Çalışma Örgütü çalışanlarına takdim etmiştir
Amerika Dışişleri bakanlığı insan kaçakçılığıyla mücadele dairesi başkanı, büyükelçi Mark LOGAN, Çin’in "doğum yaşındaki kızları göç ettirme planı tesadüf değildir” derken, Rabiye KADİR hanım Çin’in bu planı "Ergenlik çağındaki Uygur kız ve erkek gençlere evlenme fırsatı tanınmamasındaki asıl hedef, Uygurların doğal olarak çoğalmasını engellemektir” dedi.
" Uygur emek gücünün durumunu resmi bir mesele olarak gündeme getireceğiz”

Çin Doğu Türkistandan Her Yıl 300 Bin Kişiyi Çin’e Göç Ettirmeyi Planlıyor:

Çin medyasına göre, 12 Aralıkta sona eren Uygur Özerk Bölgesi 7. komitesinin 5.Genel kurulunda Uygur Bölgesi’nin güneyindeki iki vilayet ve bir ilçeye bağlı köylerdeki 1milyon 300 bin çiftçiye teknik açıdan eğitim vererek “her bir aileden bir kişiyi işe yerleştirme” politikasının hayata geçirilmesine vurgu yapılmıştır.
Tanridağ haber sitesinin açıklamasına göre, Çin, Uygur Bölgesi’nde"11. Beş Yıllık Plan”ın son dönemde Doğu Türkistan kırsalından “her yıl aralıksız 300 bin kişiyi göç ettirip işe yerleştirilmesini güvence altına alarak, her yıl yaklaşık 1 milyon 500 bini aşkın kişiyi emek – istihdam vasıtasıyla yararlanmak” için katılımın sağlanması kararlaştırılmıştır.
İşte bu karara uygun olarak, Çin hükümeti ve Uygur bölgesi yerel hükümet yetkilileri 2006 yılının sonlarından başlayarak, köylerdeki yedek emek güçlerini Çin’de işe yerleştirme bahanesiyle Uygur Bölgesinin güneyindeki kasaba ve köylerden binlerce Uygur kızını Çin’e nakletmiş ve bu dış ülkelerde yaşayan Doğu Türkistanlıları kaygılandırmaktadır.

Çin Hükümeti Doğu Türkistanda Kamuya Personel Alırken Dinsizleri Tercih Ediyor:

Uygur Özerk bölgesi yetkililerinin bütün illerdeki ilgili kurumlara gönderildiği bir genelgede, yerel yetkililerden resmi kurumlara teknik ya da çalışanları kabul ederken dine inanmayan, dini faaliyetlere iştirak etmeyenlerin alınması talep edilmiştir.
2007 ‏- Sayı 7, olarak işaretlenen “resmi kurumlara teknik uzman ve çalışan kabul etme taslağı” , Uygur Özerk bölgesi komünist partisinin teşkilat bölümü, memurlar nezareti, emek ve sosyal refah nezareti ve maliye nezareti gibi organlar tarafından hazırlanmıştır. Bu taslağa göre, kabul edilenin Çin dilini iyi bilmesinin yanı sıra, milli bölücü ve yasadışı dini faaliyetlere hiç baş eğmeden karşı çıkan kişilerden olması başka bir deyişle dine inanmayanlardan olmasına önem verilmesi talep edilmiştir.
Ancak taslakta dini faaliyetlerin hangi dini faaliyetleri kapsadığı belirtilmemiş, sadece Ramazan ve Kurban bayramı namazı ve cenaze namazına katılan bir kişinin dini faaliyete katılıp katıldı mı diye kaydedilecek ya da kaydedilmeyecek, bu dile getirilmemiştir.
Çin anayasasında, Çin vatandaşlarının dini özgürlükleri itiraf edilse de, insan hakları örgütleri Çin vatandaşlarının dini ibadet özgürlüklerinin kısıtlandığını dile getirerek Çin’i eleştirmektedirler.

İsmail Tilivaldi Başkanlık Görevinden İstifa Etti:

Uygur Özerk Bölgesi başkanı İsmail Tilivaldi cuma günü başkanlık görevinden aniden istifa etti. Şinhua ajansının haberine göre, Uygur Özerk Bölgesi 10. Dönem Halk Kongresinin 13. Toplantısı İsmail Tilivaldi’nin istifasını kabul etmiş ve yerine Özerk Bölgesinin Komünist parti sekreter yardımcısı Nur Bekri geçici olarak başkan olarak atamıştır. Ancak haberde İsmail Tilivaldi’nin neden istifa ettiği belirtilmemiştir.
Nur Bekri’nin İsmail Tilivaldi’nin yerine getirileceği uzun zamandır herkes tarafından bilinse de, gözlemciler İsmail Tilivaldi’nin görev süresi sona ermeden aniden istifa etmesini kimse beklemiyordu. Bazı gözlemciler, son zamanlarda İsmail Tilivaldi ile Wang Luchüen arasında anlaşmazlıklar yaşandığını belirtmektedirler. O, kültür devriminden sonra Uygur Özerk Bölgesi’nde başkanlık görevi sona ermeden istifa eden ilk yerel görevlidir.

DERNEK’TEN HABERLER DERNEK'TEN HABERLER

12 Kasım’da Kurulan Cumhuriyetlerimizi Andık:

12.11.2007 Ankara: Aziz vatanımız Doğu Türkistan’a Çin işgaline son vermek maksadıyla 12 Kasım 1933 ve 12 Kasım 1944 yıllarında kurulan Cumhuriyetleri anmak ve yakın geleceğe ışık tutması amacı ile Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği Ankara şb. Bşk. Sn. Hayrullah EFENDİGİL’in çalışmaları ile Ankara Ticaret Odası toplantı salonunda 11.11.2007 tarihinde’’12 Kasım 1933 Ve 12 Kasım 1944 Yıllarında Kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyetlerini anma paneli’’düzenlenmiştir.
panele konuşmacı olarak Sn. Abdullah BUKSUR ‘Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Gen.Bşk.,Sn. Seyit TÜMTÜRK ‘Dünya Uygur Kurultayı Bşk.Yrd. Doğu Türkistan Kültür day.der.Gen.Bşk. Sayın Dr.Hasan Ali KARASAR ‘Bilkent Üni.Ulus.İliş.A.Dalı Öğr.Üyesi-Dünya Türk Gençleri Bir. Gen.Bşk.Sn..Erkin EMET ‘Ank.Üni.D.T.C.F..Öğr.Üyesi .Ali MERTHAN Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğr.Üyesi .Sn. Sabahattin ÇAKMAKOĞLU MHP.Kayseri milletvekili katıldı.
Konuşmacılar kısaca tarih sürecinde Doğu Türkistan, Doğu Türkistan da bağımsızlık mücadelesi ve Japonya,Uluslar arası sahada Türk-Çin ilişkileri, konularında birbirlerinden değerli bilgileri sundu.Panelimize yaklaşık 300-350 kişilik Doğu Türkistan dostları ile birlikte Ankara’da bulunan tüm siyasi partilerin yönetim kurulu üyeleri,Tüm Şehit ve Gaziler federasyonu üye ve yöneticileri,Türkmeneli derneği başkanı ve üyeleri,Kamu-Sen’e bağlı tüm sendikaların başkanları,Ankara’da bulunan sivil toplum örgütü üyeleri,katıldılar.

Uluslar Arası Kudüs Konferansı Düzenlendi:

15-16 kasım 2007 tarihleri arasında İstanbul feshhane'de uluslararası kudüs konferansı düzenlendi. Konferansa Dünya Uygur kurultayını temsilen DUK Bşk. Yrd.Sn. Seyit TÜMTÜRK katıldı.
Uluslararası Kudüs konferansına 103 ülkeden üst düzey bürokratlar yetkililer katıldı. Konferans süresince Doğu Türkistan meselesi katılımcıların dikkatine sunuldu. Çin işgalindeki Doğu Türkistan'ın bugünkü durumu hakkında bilgi verdi. İngilizce ve Arapça olarak hazırlanan bröşürler dağıtıldı.

Uluslar Arası Sivil Toplum Örgütleri Toplantısı Yapıldı:

18.11.2007 İstanbul'da dünyanın dört bir tarafından gelen dernek, vakıf gibi sivil örgüt temsicilerinin katılımı ile Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri toplantısı düzenlendi. Toplantı vesilesi ile katılımcılar, sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini ve amaçlarını tanıtmak amacı ile stand açtılar.
Toplantıya Doğu Türkistan'ı temsilen DUK Bşk.Yrd. Sn. Seyit TÜMTÜRK ve İstanbul Doğu Türkistan maarif ve day. der. yöneticileri katıldı.
Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğinin organizasyonu ile Doğu Türkistan standı açıldı. Katılımcıların yoğun ilgisini çeken Doğu Türkistan standından, ziyaretçilere Doğu Türkistan hakkında bilgi verildi.
.
11. Türk Devlet Ve Toplulukları Toplantısı Yapıldı:

11. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı 17-20 Kasım tarihleri arasında Azerbaycan'ın Başkenti BAKÜ'de düzenlendi. Kurultaya Doğu Türkistan'ı temsilen Dünya Uygur Kurultayı Bşk.Yrd. Seyit TÜMTÜRK ile birlikte 6 kişilik bir heyet katıldı.
Kurultayın açılış konuşması yapan ev sahibi Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEW (İşte, dilde, fikirde birlik) olunması gerektiğini söyledi. Kurultayda konuşma yapan TC. Başbakanı Sn.R.Tayyip Erdoğan'da Türk dünyasında yaşanan olayların iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi ve Türk Dünyası devlet ve toplulukları sekreteryası oluşturulması gerektiğini söyledi. Ortak dil ve tarih araştırmaları yapılarak eğitimde bir tek müfredatın uygulanmasını önerdi.
Kurultayın sonuç bildirisinde Doğu Türkistan ile ilgili iki önemli madde yer aldı.
1. Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerinin Çin ile olan ilişkilerde dile getirirlmesi.
2. Çin'e yapılacak resmi ziyaretlerde Doğu Türkistan'ın da ziyaret edilecek yerler arasına alınması.
DUK Başkan yardımcısı Sayın TÜMTÜRK, uluslararası ilişkiler komisyonu çalışmalarına katıldı. Komisyona Doğu Türkistan ile ilgili rapor sunuldu.
DUK heyeti Azerbaycan meclisi milletvekilleriyle, Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Ertuğrul GÜNAY, Sanayi Ticaret bakanı Sn. Zafer ÇAĞLAYAN ayrıca Türkiye'den gelen yetkililer ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile ikili görüşmeler yaptı.
Kurultay sırasında Kanal 7, Azerbaycan Televizyonu, Türkmeneli televizyonlarında programlar yapılarak, Doğu Türkistan davası anlatıldı. Ayrıca Azerbaycan'daki ulusal gazeteler ziyaret edilerek Doğu Türkistan'da işgalci Çin'in uygulamaları hakkında bilgi verdi..

İhh Kayseri Şubesi Açıldı:

01.12.2007 Kayseri:İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği'nin Kayseri Şubesi 1 Aralık 2007 Cumartesi günü yapılan tören ile açıldı.
Açılışa insani yardım vakfı genel başkanı Av.Bülent Yıldırım,AKP milletvekili Ahmet Öksüzkaya ve çok sayıda davetli katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan İHH Kayseri Şubesi yönetim kurulu başkanı Şaban Sözduyar şubenin planları hakkında bilgi verdi.
Açılışta Dernğimiz genel başkanı ve yönetim kurulu üyelerimiz heyet halinde hazır bulundu. Tören esnasında ve sonrasında İHH genel başkanı Bülent YILDIRIM ve Kayseri şube başkanı Şaban SÖZDUYAR ile ikili görüşmeler yapıldı. Doğu Türkistan davasına ve Doğu Türkistanlılara bu güne kadar İHH tarafından yapılan destekten dolayı teşekkür edildi.
.
Kayseri Valisi Şehrimize Veda Etti:

03.12.2007 Kayseri valisi Sn. Osman GÜNEŞ, yaptığı veda ziyaretlerden sonra verilen akşam yemeğinde Kayseri'ye veda etti.
22 Temmuz seçimleri öncesinde 3 aylık bir dönem için İç İşleri bakanlığı yapan ve İç İşleri Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Kayseri Valisi Sayın Osman GÜNEŞ, 2 yıla yakın süre görev yaptığı Kayseri'ye ve Kayseri halkına veda etti.
Gerek ilimizde sürdürdüğü valilik görevi, gerekse İç İşleri Bakanlığı görevi esnasında Doğu Türkistan'lılara ve Doğu Türkistan davasına manevi desteğini esirgemeyen Sayın Valimizin veda yemeğinde Dernek başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimiz hazır bulundu.Sayın valimizin veda yemeği sonrası söz alarak kürsüye gelen dernek başkanımız Sn.TÜMTÜRK
Sayın GÜNEŞ'e Doğu Türkistan davasına verdiği desteklerinden dolayı teşekkür etti. Doğu Türkistan'ın milli kıyafeti Çapan.doppa hediye edildi.

Doğu Türkistan’da Neler Oluyor ?

10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü münasebetiyle Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği Ankara Şube başkanı Sayın Hayrullah EFENDİGİL tarafından, Ankara Kızılay Sakarya Caddesinde, Doğu Türkistan’da Çin tarafından işlenmekte olan insan hakları ihlalerini ayrıntılarıyla anlatan basın bildirisi dağıtılmıştır.Ayrıca bu vahşeti konu alan resim sergisi açılarak, Çin’in uyguladığı vahşet bir kez daha kamuoyunun gözleri önüne serildi.
10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü münasebetiyle yaptığımız bu etkinlige başta Kamu-Sen,memursen,Türkmen cephesi birliği gibi bir çok sivil toplum kuruluşları’da yanımızda yer alarak Doğu Türkistan davasının sahipsiz olmadığını bir kez daha gösterdiler.
Özellikle Ankara’da bulunan üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği bu eylemimize katılanlar Ankara şube başkanımız Sayın Hayrullah EFENDİGİL tarafından bilgilendirilmişlerdir.
Yerel basının yakından takip ettiği bu eylemimiz hiçbir taşkınlığa sebep olmadan olaysız bir şekilde son bulmuştur.

Minnetle Anıyoruz...

17.12.2007 .Doğu Türkistan davasının yılmaz savunucusu İSA YUSUF ALPTEKİN’i rahmetle anıyoruz.
Vefatının 12.yılında Doğu Türkistan ve Türk dünyasına yaptığı hizmetler Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel merkezi tarafından unutulmamış unutturulmamıştır. Her zaman her platformda kendisini minnet ve saygıyla anıyoruz.
Doğu Türkistan, Trt İnt Televizyonunda:
09.12.2007 Uluslararası yayın yapan TRT INT televizyonu yapımcılarından Mine ERKAN'ın hazırlayıp sunduğu Doğu Türkistan'ı konu alan Türkiye'deki Dünya programı, 8,9,10 aralık 2007 günlerinde yayınlandı.
Programın yapımı için Ankara şubemizi ziyaret eden Sayın Mine ERKAN, Şube başkanımız Sayın Hayrullah EFENDİGİL ile röportaj yaptı. Röportajda Doğu Türkistan hakkında bilgi veren Sayın EFENDİGİL, son zamanlarda Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı soykırım ve asimle politikaları üstünde durdu.
Yrd. Doç. Dr. Erkin EMET, ünlü Türk bilim adamı ve edebiyatçı, Divan-ı Lügat-üt Türk 'ün yazarı Kaşgarlı Mahmut hakkında bilgi verdi.
Uluslar Arası Türk Dünyası İnsan Hakları Paneli:
12.12.2007 :10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü münasebeti ile Türk Dünyası İnsan Hakları derneği tarafından Uluslar Arası Türk Dünyası İnsan Hakları konulu 2 günlük panel düzenledi. 9 ve 10 aralık günleri TOBB genel merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen panele Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azarbeycan, KKTC, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Kırım ve diğer Türk devlet ve topluluklarından temsilciler katıldı.
Panele Doğu Türkistanlıları temsilen Yrd. Doç. Dr. Erkin EMET konuşmacı olarak katıldı. Sayın EMET konuşmasında, Tarihten günümüze Çin zulmü ve insan hakları ihlalleri ile günümüzde Doğu Türkistan davasının geldiği noktayı kısaca anlattı.

Kayseri’de Kurban Bayramı Coşkusu:

21.12.2007 Kayseri:Dini bayramlarımızdan olan Kurban Bayramı Kayseri’de ikamet etmekte olan Doğu Türkistanlılar arasında daha coşkulu bir şekilde kutlanmaktadır.
Kardeşliğin beraberliğin paylaşmanın sembolü olan bu bayramda birinci gün, kurbanlıkların kesilip ertesi güne hazırlanması ve mezarlık ziyaretleri ile bu günü değerlendiren hemşerilerimiz, esas olan bayramın ikinci gün sabah namazı ile Doğu Türkistan camisinde toplanarak namazın ifa dilmesi ile birlikte başta mahallemizin önde gelen büyüklerin öncülüğü ile, dernek yönetim kurulumuzun hazır bulunduğu yaklaşık 100 kişilik bir cemaat topluluğu ile bütün evleri tek tek dolaşılarak ev sahibinin bayramı tebrik edilerek atalarımızdan bu günlere kadar gelen örf adetimizi yaşamanın hazzı ile bir bayramı daha geride bıraktık.

  • 760 defa okundu.