Sarah Matheson Epoch 
Times New Zealand Staff,


Sydney’de toplanan yüzlerde protestocu, APEC liderlerinin Çin devlet başkanı Hu Jintao ile Çin’deki sayısız insan hakları ihlalleri konusunda konuşmalarını istediler. Protestocular üstteki resimde gösterilen işkenceyi canlandırdılar. (The Epoch Times)

Sydney – Tüm dünyadan temsilciler APEC liderlerinin Çin halkı için konuşmalarını talep etmek için on binlerce kilometre uzaklıktan toplandılar.

İnsan hakları savunucuları, siyasetçiler, demokrasi eylemcileri ve diğer örgüt temsilcileri Darfur ve Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan hakların, Yeni Zelanda, Avustralya ve Tayvan’daki Falun Gong mensuplarının haklarını savunmak ve Çin’deki sosyal değişime destek vermek için APEC zirvesinin yapılacağı Sydney’e geldiler.
İngiliz Milletler Topluluğu İnsan Hakları Komisyonu 2000-2005 üyesi olan Dr Sev Ozdowski yaklaşık 1000 kişinin katıldığı mitingde yaptığı konuşmasında Çin’deki insan hakları ihlallerinin APEC zirvesi gündemine alınması gerektiğini söyledi. Miting Perşembe günü Sydney’deki Hyde Park’ında yapıldı.
Dr Sev Ozdowski Çin’e Beijing Olimpiyatları hakkı verildiği zaman Çin insan hakları sicilini iyileştirileceği sözü vermişti. Ancak Çin’deki insan hakları sürekli bir şekilde kötüleşmektedir dedi.
O, Falun Gong mensuplarına yapılan eziyet katliam niteliğindedir dedi ve şunları kaydetti:
Ayrıca Çin Hükümeti insan hakları anlayışını Zimbabwe, Burma gibi ülkelere ihraç etmiştir ve Darfur’daki katliamı desteklemiştir.
Eğer uluslar arası toplum 1936 yılındaki Berlin Olimpiyatları’nı boykot etmiş olsalardı büyük kırım büyük ölçüde önlenmiş olacaktı.
Şuan eylem zamanıdır.
Falun Gong uluslararası sözcüsü ABD’li Erping Zhang, Çin’de 3074 Falun Gong mensubu idama mahkum edilmiştir, ayrıca bundan daha fazlası kayıptır. Bu sayı devletin onayıyla yapılan organ çalımından dolayı ölenleri kapsamamaktadır dedi.
Uluslar arası insan hakları avukatı Kanada’lı David Matas Çin hapishanelerindeki Falun Gong mensuplarının organlarının çalımıyla ilgili delillerin toplandığı “Kanlı Hasat” kitabını hazırlayanlardandır.
David Matas APEC zirvesi yardımıyla bugün Çin’de yaşanmakta olan sayısız insan hakları ihlallerini kamuoyuna açıklamak önemlidir dedi.
O ayrıca APEC Hükümetleri insanlıktan bahsetmedikçe fonksiyonlarını yerine getirmiş olmazlar dedi.
Asya Pasifik İnsan Hakları Yardımsever Umudu örgütü başkanı Yeni Zelanda’lı Pan Qing Avustralya Hükümeti’ni Çin Hükümeti ile insan hakları konusunu konuşmaya hazırlanmasından dolayı övdü.
O ayrıca hepimiz aynı dünyada yaşamaktayız, Çin Komünist Partisi’nin insan hakları ihlallerini durdurmalıyız dedi.
Greens senatörü Kerry Nettle Avustralya Hükümeti’nin Çin’le çok güçlü ticaret ilişkisi vardır, ancak liderler APEC zirvesinde önemli konularda yeterince konuşmamaktadır; biz insan hakları ve demokrasi konularını gündeme taşımalıyız dedi.
Edmund Rice Centre’den Phil Glendenning Avustralya’ya sığınma talebinde bulunan birçok kişi Çin’e döndüğünde kaybolmuştur dedi.
O ayrıca APEC zirvesine katılan tüm liderler Matas-Kilgour’un hazırladığı Çin’deki Falun Gong mensuplarının organlarının çalınmasıyla ilgili raporunu okumalıdır dedi.
Bizim gerçekleri söylemeye hazır bir liderliğe ihtiyacımız var. Ancak biz şuan öyle liderliğe sahip değiliz.
Dünya insan haklarından korkmayan bir Çin istemektedir. Dünya kendi tarihine değer veren bir Çin istemektedir dedi.
Avustralya Doğu Türkistan Cemiyeti’nden Dimyan Rahmet Çin Hükümeti Doğu Türkistan veya Uyguristan’da öldürme, kaçırma ve bayanlara tecavüz etme gibi cinayetlerine devam etmektedir dedi.
O ayrıca Çin Komünist Partisi tüm Uygurları Çince konuşmaya zorlayarak, çocukları ana dilinden mahrum bırakarak dil asimilasyon programını uygulamaktadır dedi.
Çin Komünist Partisi’ni Bırak servisinin Avustralya sözcüsü Anne Zhong Çin Komünist Partisi’nin cinayetlerinin tüm Çin’e yayıldığını, sosyal istikrarsızlığın büyümekte olduğunu söyledi. O ayrıca 2004’ten beri 25,727,155 Çin vatandaşının Çin Komünist Partisi ve onunla ilgili örgütlerden kamuoyu önünde ayrıldığını kaydetti.

http://en.epochtimes.com/news/7-9-6/59489.html
6 Eylül, 2007

  • 1259 defa okundu.