Gökbayrak
 Doğu Türkistan Kültür 
Dayanışma Derneği Genel merkezi

 
DOĞU TÜRKİSTAN’DAN HABERLER

Uygur tüccarlar: “Çinliler pasaportları, Uygurların ekonomik durumuna darbe vurmak için topluyor”
05.07.2007
Çin hükümetinin haziran 18 den itibaren Uygurların pasaportlarını toplamaya başlaması, içerideki ve dışarıdaki Uygurlarda endişeye ve itiraza neden oldu. Çinli makamlar pasaportların toplanmasını “ kendi başına hac yapmayı” engellemek amacıyla yaptığını açıklasa da, bu gerçeği yansıtmamaktadır.
Bu uygulama ile Uygurların seyahat özgürlüğü kısıtlanmaktadır.

Yurt dışındaki Uygur öğrenciler: “tatilde vatanımıza gidersek pasaportlarımızı alırlar mı?...”

06.07.2007
Çin hükümeti 18 Hazirandan itibaren genel olarak pasaportları toplamaya başlamıştı. Bazı Uygurların araştırmasına göre bütün Doğu Türkistan’da başlayan toplama olayında polis gücü kullanılmaktadır. Eğitim ve başka sebeplerle yurt dışında bulunanların ailelerine Çinli makamlar tarafından baskı uygulanmaktadır. Çin makamların bu girişimi yurt dışında eğitim görmekte olan öğrenciler arasında endişeye neden oldu.

Çin yüksek mahkemesi Hüseyin Celil’in itirazını ret etti

10.07.2007
Uygur özerk bölgesi yüksek mahkemesi, Kanada vatandaşı, Uygur mücahit Hüseyin Celil’in, Ürümçi şehir mahkemesinin kararına yaptığı itirazı ret etti. Ürümçi şehir mahkemesi Çin hükümeti tarafından terörist ve bölücü faaliyetlere katılmakla suçlanan KANADA vatandaşı Hüseyin Celil’i ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı. Çin yargısının bu kararı Kanada hükümetinin itirazına ve iki ülke arasında krize neden oldu.
Uygur özerk bölgesi yüksek mahkemesi, ortaya atılan delillerin onun ömür boyu hapis cezası için yeterli olduğunu açıkladı. Çin yargı makamları Hüseyin Celil’in avukatının mahkeme salonuna girmesine izin verse de, yargılama sürecini yakından takip etmekte olan Kanada Uygur derneğinin başkanı Muhammed Tohti’nin anlattıklarına göre avukatının savunma yapması engellendi.
Hüseyin Celil’in Kanada da yaşamakta olan eşi Kamile Hanım, Kanada hükümetini Çin’e baskı yapmaya davet etti.

Uygur insan hakları örgütü Osman Alihan’ı kurtarmak için çare aramakta

11.07.2007
05.07.2007 tarihinde Pakistan emniyet teşkilatı tüccar Osman Alihan’ı tutukladı. Merkezi Washington’da bulunan Uygur Amerikan derneğinin anlattığına göre Osman ALİHAN Çin’e iade edilirse ondan önce Pakistan’da tutuklanıp iade edilen başka mücahitlerle aynı sonu paylaşacak.
Dünya Uygur kurultayının icra kurulu başkanı, Uygur Amerika derneğinin sekreteri Alim SEYİTOF, Uygur insan hakları örgütü, Pakistan emniyeti tarafından tutuklanan Osman Alihan’ı kurtarmak için ciddi uğraş vermektedir. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki insan hakları örgütleri ile ilişkiye geçildiğini, A.B.D. ve başka batılı ülkelere olayı duyurmaya çalışıldığını söyledi.
Dünya Uygur kurultayı başkanı Rabiye Kadir hanımın anlattığına göre, Osman Alihan Çin’e iade edilirse, alacağı en hafif ceza ( uluslar arası toplum olaya müdahale ederse) ömür boyu hapis cezasıdır.
Osman Alihan Türkiye’de oturma iznine sahip bir tüccardı. Pakistan’dan geçerek Suudi Arabistan’a hacca gitmek isteyenlerin vize başvurularının ret edilmesi üzerine haziran - ağustos 2006 arasında İslamabat’taki Suudi Arabistan elçiliği önünde Uygur hacıların katıldığı aylar süren protesto eylemlerini organize edenlerdendi.
DUK başkan yardımcısı Seyit TÜMTÜRK’ün anlattığına göre, Osman Alihan hiç bir siyasi olaya karışmamıştı. O Türkiye’den Pakistan’a ticaret amacıyla gidip orada tutuklanmıştır. DUK, Pakistan hükümetinin hatasını anlayıp, hemen düzelterek Osman Alihan’ı derhal serbest bırakmasını talep etti.
Osman Alihan’ın olayı 2003’te Pakistan tarafından Çine iade edilen İsmail Samet’le aynıdır. İsmail Samet Ekim 2005’te idam cezasına çarptırılmış, Şubat 2006’ da idam edilmişti.

Ürümçi şehrindeki bütün internet kafeler gözetleniyor

14.07.2007
Uygur Özerk bölgesi emniyet teşkilatının toplumun haber almasını koruma müdürlüğü, Ürümçi şehrinin güvenliğini koruma şirketiyle birlikte Ürümçi’de bulun 580 internet kafeye izleme ve gözetleme cihazları yerleştirmeye başladı.
Sinkiang haber sitesinin bu olayla ilgili haberinde şimdiye kadar 128 kafeye izleme ve gözetleme cihazları yerleştirildi. Bu cihazlarla internet kafeler 24 saat gözetlene biliyor. Burada elde edilen bilgiler emniyet teşkilatın ilgili makamların kullanımına sunuluyor.

Gerekirse polisler bu bilgileri kullanabiliyor.
Uygurların ömrü kısalmakta


16.07.2007
Çin haber organları, Hoten’in Kiriye ilçesinin Laysu köyünü dünyadaki uzun ömürlülerin yaşadığı 4 merkezden biri olarak ilan etti. Bu haber Uygurları çok sevindirdi. Bu köyde 2400 kişi yaşamaktadır. Bunların içinde 60 yaşından büyük 167 kişi, 80 den büyük 30, 100 den büyük 16 kişi vardır. Köydeki en yaşlı kişi olan Ramazan dede 70 kişilik bir aileye sahip. Haberde köydeki insanların hiç birinin sigara kullanmadığı, içki içmediği, yaşlıların sağlık durumu şehirdekilerin orta yaş gurubundan daha iyi olduğu açıklanıyor.
Buna rağmen Uygurların geneline bakıldığında, ömür kısalmaktadır. Uzmanların görüşlerine göre bu olay doğanın kirlenmesi, yiyeceklerin sağlığa uygun olmayışı ve siyasi baskılar nedeniyle olmaktadır.

Kuça ilçesinde çin hükümetine karşı gösteri yapıldı

19.07.2007
Çin hükümetinin göçmen getirme politikası, Doğu Türkistan’da köylü gençleri özellikle Uygur kızları her türlü hileleri kullanarak Çin topraklarına taşıması, Uygurlar arasında infiale yol açmaktadır. Bunun sözde Uygurları refah düzeylerini geliştirmek için yapıldığını ve köylü gençlerin bu yer değiştirme politikasından memnun olduğunu söyleyip propaganda çalışmalarına devam edip, buna karşı çıkanların yaptıklarını gizlemeye devam etmektedir. Yakında bize gelen haberlere göre Aksu ili Kuça ilçesinde köylüler halk meydanında toplanıp Çin hükümetinin kızları mecburi olarak Çin eyaletlerine taşımasına karşı gösteri yapmıştır.

Çin hükümeti yakında Kaşkar tokuzaktan yüzlerce Uygur kızlarını Çin topraklarına götürdü

23.07.2007
Çin hükümeti yakında Kaşkar Tokuzak ilçesinden yüzlerce Uygur kızını Çin eyaletlerini götürdü. Kızlarını vermemek için direnenler, köylülere evlerinin yenilenmesi için verilmesi vaad edilen 14.000 tuğlanın verilmeyeceği ile tehdit edilmektedir. Bunun yanında çeşitli cezaların kesileceği söylenmektedir. Çin’e götürülen Uygur kızları devamlı gözaltında tutulmaktadır. Aileleri ile irtibat kurmaları yasaklanmıştır. Dışarı ile telefon görüşmesi yapanlar bilgi sızdırdığı gerekçesi ile cezalandırılmaktadır.

GÜZEL KOKULU UYGUR DOPPASI PATENT ALDI

24.07.2007
Doğu Türkistan’ın Korgas ilçesinde Lenger köyünde yaşayan çiftçi Kalbinur 2004 senesinde kendi eliyle diktiği doppaları satmaya başlamış. Kokulu malzemeleri ekleyerek tasarlayıp diktiği güzel kokulu Uygur doppasına devlet patent enstitüsü tarafından patent hakkı verildi.

B.M. VEKİLLERİ DOĞU TÜRKİSTAN’I ZİYARET ETTİ

29.07.2007
BM örgütü ticaret ve gelişim kurulundan bir heyet 28 Temmuz günü Doğu Türkistan’ı ziyaret etti. Özerk bölgenin Çinli başkan yardımcısı Şu Viy’le görüştü. Çinin Şinhua ajansının haberine göre BM. Ticaret – gelişim kurulunun yatırım ve küçük ölçekli iş yerlerini güçlendirme bölümünün başkanı Halil Ahmet HAMADANİ’in başkanlığını yaptığı heyet, Doğu Türkistan’ın ticari işlerini ve sermaye hareketlerini incelemeyi hedeflemiştir. Çinli yetkili Hamadani’ye Uygur özerk bölgesinin gelişimini tanıtmakla beraber, Hamadani’nin bu ziyareti vasıtasıyla “ sinkiang’ı tanımasını, ekonomik olarak yardım etmesini ve yol göstermesini” ümit ettiğini bildirdi. Hamadani Doğu Türkistan’a daha çok yatırım çekip, orada ki şirketler ve uluslararası işletmelere yardım dileceğini açıkladı.
Geçtiğimiz yıllarda BM. nin insan hakları bölümü, hapislerde yapılan işkenceleri araştırma bölümü, mülteciler bölümü ve medeni mirasları koruma bölümü Doğu Türkistan’ın durumuyla yakından ilgilenmekte. Bununla beraber Uygurların uluslararası arenada yaptığı faaliyetleri önemli rol oynadığını bildiriyor.

Bişkek’te Uygur tüccarlar tutuklanmakta

06.08.2007
Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Şangay Yardımlaşma örgütünün yakında yaptığı toplantının hazırlık aşamasında, Bişkek emniyet teşkilatı Doğu Türkistan’dan Kırgızistan’a gelip ticaret yapmakta olan Uygurları kanunlara aykırı halde tutuklayıp, bazılarını sınır dışı etmektedir.

Kanada hükümeti Guantanamo’daki 17 Uygur’a siyasi sığınma hakkı vermeyi reddetti

16.08.2007
Kanada hükümeti, başkan Bush hükümetinin Guantanamo askeri hapishanesinde tutuklu halde tutulan 17 Uygur esire siyasi sığınma verme isteğini reddetti. Kanada basınında yayınlanan haberlere bakılırsa, Amerika hükümeti, Kanada hükümetini Uygur esirlere sığınma vermeye ikna etmek için 2005 ten bu yana üç sefer Kanada’ya heyet gönderdi. Amerika hükümet yetkilileri, bu meselede Kanada başbakanı Stefan Harfer uzun süreli müzakereler yaptı. Ancak olumlu sonuç alınamadı.

Yeni Zelanda hükümeti Guantanamo’daki Uygurlara siyasi sığınma hakkı vermeyi reddetti

20.08.2007
Amerikalı yetkililere dayanan habere göre, Yeni Zelanda hükümeti A.B.D.’nin Guantanamo askeri hapishanesindeki serbest bırakmak istediği Uygur’a siyasi sığınmak hakkı vermeyi reddetti.
“2005 ve 2006 yılında Yeni Zelanda Amerika’nın Guantanamo’daki esir olarak tutulmakta olan bazı Uygurları mülteci olarak kabul etme talebini birkaç sefer reddetti” Diyor. Amerika sosyal güvenlik bakanlığındaki mülteciler bölümünün başkanı Kevin Tİrd; Çine iade edilmesi tehlikeli olan Guantanamoda’ki Uygur esirleri Kanada ret ettikten sonra sorulan sorulara cevap verirken yukarıdakileri açıkladı.
Önceki hafta pentagon, Guantanamo askeri hapishanesindeki esirleri yerleştirme hakkında birkaç ülkeyle görüştüğünü açıklamış olsa da, sözcü Grek Hiks hangi ülkelerle görüştüğünü açıklamaktan kaçındı.

100 bin kişilik pamuk toplama birliği Doğu Türkistan’a gelmeye başladı

21.08.2007
Şinhua web sitesinin haberine göre, Çongçing’dan Doğu Türkistan’a pamuk toplamak için 100 bin kişilik mevsimlik işçi birliğini taşıyan özel tren binlerce kişiyle ilk seferine başlayıp Doğu Türkistan’a doğru yola çıktı.
20 Ağustosta Doğu Türkistan’a doğru yola çıkan bu Çogçingli Çinliler, Doğu Türkistan’ın çeşitli bölgelerindeki askeri üretim birliklerine yerleşecek. Bu sene topraklarımıza gelen bu Çinlilere, Çin hükümeti ulaşım masraflarını ve günde iki yuan yardım parası veriyor.
Doğu Türkistan’daki haber sitelerinden aldığımız haberlere baktığımızda bu sene gelecek olan mevsimlik işçi Çinliler başka eyaletlerden gelecekmiş. 19 Ağustos günü Gensu, şendung gibi yerlerden ilk seferinde 140 binden fazla pamuk toplayıcısı demiryolu vasıtasıyla Korla vilayetine ulaştı. Onlar Bayungulan bölgesindeki çeşitli pamuk toplama merkezlerine dağıldı. 2006 senesi Çongçingde görülen kuraklıktan zarar gören Çinli çiftçileri yardım için 100 den fazla mevsimlik işçi vatanımıza yerleştirilmişti. Ondan itibaren Çongçingdan her sene Doğu Türkistan’a 100 binden fazla Çinli geliyor. Çin hükümetini işsiz Çinlileri topraklarımıza taşınmasının aksine Uygur işsizleri özellikle kızlarımızı Çin topraklarına iş bulduk bahanesiyle taşıması Uygurlarda kuşku ve itiraza neden olmaktadır.

Ürümçi AIDS hastalığını yayılma hızında Doğu Türkistan’da ilk sıraya yerleşti

24.08.2007
Çinli yetkililerin açıklamalarına göre, Uygur özerk bölgesinin merkezi Ürümçi AIDS virüsünün yayılma nispetinde İli vilayetini geçerek bölgede ilk sıraya yerleşti. Yetkili makamlar uyuşturucu madde nedeniyle AIDS bulaşanların %70’nin Ürümçi’de yaşamakta olduğunu açıkladı.
Fakat yetkili makamlar Ürümçi’de ne kadar kişiye AIDS virüsü bulaştığını açıklamadı. Ürümçi şehri emniyet müdürlüğü önceki gün basın toplantısı düzenleyip, uyuşturucu madde kullanımının gün geçtikçe artmakta olduğunu açıkladı. İlgili makamla, şırıngayla uyuşturucu madde kullanımının Uygur özerk bölgesindeki AIDS virüsünün yayılmasının en büyük etkenlerden biri olduğunu söylemektedir.
Amerika’daki tanınmış araştırma kurumlarından biri olan Amerika Strateji ve Uluslar arası araştırma merkezi geçen ay yayınladığı bir raporda AIDS virüsünün Doğu Türkistan’da bundan sonraki beş sene içinde çoğalmaya devem edeceğini, Kaşkar’da AIDS bulaşan hamile kadınların sayısının %5’i geçtiğini, bunun Golca’da %3, Turfan’da %4’i geçtiğini ve AIDS virüsü taşıyanların çoğunluğunun yerli halk olduğunu ortaya koydu.

New York şehrindeki Çin'li insan hakkı savunucusu örgüt Uygur yazar "Nurmuhammed’in" akıbetinden endişeli

27.08.2007
Merkezi New York şehrinde olan Çinli insan hakkı savunusu örgütü 24 Ağustos günü basın toplantısı düzenleyip, Çin hükümetinden hapisteki Uygur yazar Nurmuhammed Yasin’in sağlık durumu hakkında uluslar arası topluma bilgi vermesini istedi.
Basın toplantısında Nurmuhammd Yasin’in hapiste işkence altında öldüğü hakkında teyit edilemeyen haberlerin ortaya çıktığını hatırlatıp, Çin’de insan hakkı örgütü Pekin’deki yabancı ülke elçiliklerini ve BM. Örgütü’nün işkenceyi önleme kurulunun başkanını Çin hükümetiyle irtibata geçerek Muhammed Yasin hakkında konuşmasını, onunla beraber yazarın sağlık durumunu açığa çıkarmak için, Çin hükümetinden onu hapiste ziyeretine izin vermesini talep etti.
Uygur şair ve yazar Nurmuhammed Yasin 2004 senesi şubat ayında KAŞKAR EDEBİYATI dergisinde “ YABANİ GÜVERCİN” adında kısa bir hikaye yayınladığı için, 2004, 29 Şubatta Çin hükümeti tarafından sözde “ devletti yolsuzluğa çağırdı” denen suça istinaden tutuklamıştı.
Kaşkar mahkemesi daha sonra onun hakkında kapalı oturum yapıp 10 sene hapis cezasına çarptırmıştı. Çin hükümeti tarafından Nurmuhammed Yasin’e verilen 10 yıl hapis cezası uluslar arası toplumda itiraza neden olmuştu.
Yakın süre içinde, Nurmuhammed Yasin’in hapiste Çinli polisler tarafında dövülerek öldürüldüğü hakkında haberler yayılmış olsa da şimdiye kadar bu haberin doğru yada yalan olduğu teyit edilemedi.

DERNEKTEN HABERLER


Guantanamo'dan Serbest Bırakılan Uygurları Ziyaret

07.08.2007 Mekodanya: 6 yıl Guantanamo üstünde tutuklu tutulduktan sonra suçsuz oldukları anlaşıldıktan sonra serbest bırakılan 5 Uygur genci Arnavutluk'ta Birleşmiş Milletler misafirhanesinde kalmaktadır. ABD Uygurları kabul etmesi için içlerinde Türkiye'nin de bulunduğu 23 ülkeye teklif götürmüş ancak hiç bir ülke kabul etmemiştir. Çin'in bütün baskılarına rağmen Arnavutluk 5 Uyguru mülteci olarak kabul etmiştir. Ancak halen Guantanamo Üstünde 22 Uygur genci kendilerini kabul edecek bir ülke beklemektedir.
2007 yılı başından beri Arnavutluk'ta ikamet eden 5 Uygur Genci 13. Türk Dünyası Gençlik Kurultayı için Makedonya'da bulunan DUK başkan yardımcısı Seyit Tümtürk, DUK sekreter Yardımcısı Dr. Erkin Emet ve İstanbul Doğu Türkistan Gençler Derneği başkanı Tibet Yücetürk tarafından ziyaret edildi.
Ziyaret esnasında Uygur kardeşlerimize maddi ve manevi destek verildi. Arnavutluk’taki durumları hakkında bilgi alındı. Tüm Doğu Türkistan'lıların yanlarında olduğu mesajı verildi. 6 yıl zor şartlar altında yaşayan ve Arnavutluk'ta Birleşmiş Milletler mülteci kampında yaşayan Uygur kardeşlerimize büyük moral verildi.

13. Türk Dünyası Gençlik Kurultayı Toplandı.

Makedonya'nın Ohri kentinde toplanan 13. Türk Dünyası Gençlik kurultayına Doğu Türkistan'ı temsilen Dünya Uygur Kongresi başkan yardımcısı Seyit Tümtürk, genel sekreter yardımcısı Dr. Erkin Emet, Doğu Türkistan Gençlik ve Dayanışma derneği başkanı Tibet Yücetürk bir heyet halinde katıldılar.
13. Türk Dünyası gençlik Kurultayı Türk Ocakları genel merkezinin organizasyonu ile gerçekleşti. Genel başkan Nuri Gürgür ve genel sekreter Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Türk Dünyası Gençlik Derneği başkanı Dr. Hasan Ali Karasar, Türkiye Makedonya Büyükelçiliği müsteşarı, Makedonya parlementosu başkan yardımcısı, Makedonya parlamentosu Türk kökenli bakan ve millet vekilleri, belediye başkanları ve üst düzey zevatın katılımı ve protokol konuşmaları ile başladı.
Açılış konuşmasında Türk Ocakları genel başkanı Sayın Nuri Gürgür 250 milyonluk Türk dünyasının en problemli bölgelerinin günümüzde Kırım ve Doğu Türkistan olduğunu beyan ederek tüm Türk Dünyasının ortak hareket etmesini işaret eden bir konuşma yaptı.
Doğu Türkistan'ı temsilen Dünya Uygur Kongresi başkan yardımcısı Seyit Tümtürk Doğu Türkistan'ın sorunlarını dile getirdi. Konuşmasında Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı baskı ve zulmü, soykırımı ve Uygur halkını tarihten silmek için uygulanan asimle politikalarını anlattı. Binlerce Uygur gencin her yıl eğitim veya iş gerekçeleri ile zorla Çin'in iç kesimlerine götürüldüğünden bahseden Sayın Tümtürk, Doğu Türkistan'da özellikle gençler üzerinde yoğun bir baskı olduğunu söyledi. Bu baskılardan ve başka sebeplerden yurt dışına çıkmak zorunda kalan gençlerinde komşu Türk Cumhuriyetlerinde sıkıntılar yaşadıklarından bahsetti. Bu kardeş cumhuriyetlerin Uygur gençleri Çin'e iade etmesini eleştirdi. Çin'e iade edilen pek çok gencin idam edildiğini ve diğerlerinin ağır hapis cezalarına çarptırıldığını söyledi. Kurultaya katılan delegelerden bu konu hakkında ülkelerinde girişimde bulunulmasını ve iade işlemlerinin durdurulmasını istedi.
Doğu Türkistan heyeti katıldığı komisyonlarda Doğu Türkistan'ın sorunlarını dile getirdi. Siyasi ve Dini komisyonlarda sonuç bildirisi için önemli kararlar alınmasına yardımcı oldu.
Kurultaya katılan Doğu Türkistan heyeti basın mensuplarından oluşan bir grup ile Makedonya'nın tarihi yerlerini ziyaret etti. TRT1, Anadolu Ajansı, Yeniçağ Gazetesi, ATA TV, Türkmen eli TV gibi basın organlarından gazeteciler ile birlikte Atatürk'ün mezun olduğu Manastır Askeri idaresi ziyaret edildi. Bu gezi esnasından gruptaki basın mensuplarına Doğu Türkistan ile ilgili teferruatlı bilgi verildi. Başta TRT1 olmak üzere yayın organları ile röportaj yapıldı.
13. Türk Dünyası Gençlik Kurultayı Sonuç Bildirisi

6-12 Ağustos 2007 tarihleri arasından Makedonya'nın Ohri şehrinden düzenlenen 13. Türk Dünyası Gençlik Kurultayın sonucunda önemli kararlar alındı. Türk dünyasının sorunları ve çözüm yolları ortaya kondu.
Gençlik kurultayına katılan Doğu Türkistan Heyetine oluşturulan çalışma komisyonlarında Doğu Türkistan'ın sorunlarını dile getirdi ve sonuç bildirisinde önemli maddelerin konulmasını sağladı. Aşağıda kurultay sonuç bildirisinde Doğu Türkistan ile ilgili maddeler yer almaktadır. Sonuç bildirisi hazır olduğu zaman tamamı sitemizde yayınlanacaktır.
Makedonya’da yapılan Türk Dünyası Gençlik Kurultayı sonuç bildirgesine ilave edilen maddeler;
1- Türk dünyasının her yerinde, Türkiye de dahil olmak üzere,1987 yılındaki Çernobil faciasının etkileri sürmektedir.Doğu Türkistan’da en son 1996 yılında olmak üzere 1964’ten beri (50) elliye yakın nükleer deneme yapılmıştır. Buna ek olarak Çin dünyanın dört bir yanından nükleer atıkları kabul etmekte ve Doğu Türkistan’a Uygurların yaşadığı bölgelere bu atıkları sevk etmektedir. Radyoaktif maddelerin etkisi gerek insanlar gerekse tabiat üzerinde tahrip edici olmaktadır. Bu konularda,ilgili devletlerdeki devlet başkanlarına gerekli tavsiyeler yapılmasını talep eder.
2- Çin’in baskı ve zulmünden dolayı Doğu Türkistan’dan kardeş Türk Cumhuriyetlerine sığınan Uygur Türklerinin Çin’e iadelerinin engellenmesini tavsiye eder.
3- Halen sürgün hayatı yaşayan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabiye KADİR ve hayatı pahasına savunuculuğunu yaptığı Doğu Türkistan ve Uygur Türklerine karşı, Çin Hükümetince yapılan baskı, yıldırma ve saldırıların biran önce son bulması ve Türk Cumhuriyetleri tarafından Rabiye KADİR’in vatanına dönmesine yönelik tüm diplomatik girişimlerin desteklenmesini ve halen haksız suçlamalarla tutuklu bulunan oğlunun serbest bırakılmasının gerekliliğini vurgular. Doğu Türkistan halkına yönelik olarak yürütülen soykırım, temel hak ve özgürlüklerin yok edilmesi girişimlerini şiddetle kınar ve bu insanlık suçlarının bütün dünya kamuoyuna sunulması için ciddi çalışmalar yapılması gerektiğine işaret eder.
4- 2008 yılının Avrasya Yazarlar Birliği tarafından “KAŞGARLI MAHMUT YILI “olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Bu kararın bütün Türk devlet ve topluluklarınca da uygulanması ve konu ile ilgili faaliyetler yapılması komisyonumuzun dileğidir.
5- Komisyonumuz, Türkçenin en eski sözlüğü olan Divan-ü Lügat-it Türk’ü Azerbaycan’da yayınlayan Azerbaycanlı Türkolog Ramiz ASKAR’a İranlı bilim adamı Hüseyin ÜZGÜN’e ve buna benzer çalışmalar yapan bütün bilim adamlarımıza tebriklerini iletir.
6- Uygur Özerk bölgesinde Uygur, Kazak, Kırgız, gibi Türk topluluklarının anadilde eğitim hakkına müdahale edilmemesi konusunda Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerekli uyarı yapılmasını ilgililerden rica ediyoruz.
7- Türk dünyasına yön vermiş din büyüklerinin; Hoca Ahmet YESEVİ, Hacı Bektaş VELİ, Yunus EMRE, MEVLANA’nın eserlerinin ve örnek hayatlarının Rusça’ya ve bütün Türk lehçelerine tercümelerinin ve uyarlamalarının yapılması gerektiğini vurgular.
8- Bağımsız olan cumhuriyetler dışında yaşayan kardeşlerimizin dini yardımı dini ve sosyal hakları konusunda bağımsız Türk Devleti’nin Çin, Rusya, Bulgaristan, Yunanistan, İran, Suriye gibi ülkelerle diplomatik düzeydeki ilişkilerin kuvvetlendirilmesi ve girişimler de bulunulmasının önemine değinilir
9- Halen sürgün hayatı yaşayan Doğu Türkistan Uygur Türklerinin liderlerinden Rabia Kadir’e davası için sarf ettiği gayretten ötürü takdirlerini ve mücadelesi yolunda tam desteğini sunar.
10- Doğu Türkistan Halkı’na yönelik olarak yürütülen soykırım, temel hak ve özgürlüklerin yok edilmesi girişimlerini şiddetle kınar ve bu insanlık suçlarının bütün dünya kamuoyuna sunulması için ciddi çalışmalar yapılması gerektiğine işaret eder.
11- Çoğunluğu Uygur Türklerinden oluşan Doğu Türkistan’daki halk sırf İslamiyet’e mensup oldukları için zulüm görmekte ve çeşitli hizmetlerden mahrum bırakılmaktadırlar. Yapılan bu insanlık dışı uygulamalardan dolayı Çin Devletini kınar ve dünya kamuoyunu bu insanlık suçuna müdahale etmeye çağırırız.
12- Uygur Özerk bölgesinde Uygur, Kazak, Kırgız gibi Türk topluluklarının anadilde eğitim hakkına müdahale edilmemesi konusunda Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerekli uyarı yapılmasını ilgililerden rica ediyoruz.

2008 Pekin Olimpiyatları Portesto edildi.

08.08.2007 Ankara:2008 de Çinin başkenti Pekinde yapılacak olan yaz olimpiyatlarını protesto ve boykot edilmesi için Çin Ankara büyük elçiliği önünde derneğimiz Ankara şubesi ve sivil toplum kuruluşları tarafından protesto eylemi düzenlendi. 16.08.2007 tarihinde saat 12:30 da başlayan basın açıklamasında Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şube başkanı Sayın Hayrullah EFENDİGİL basın açıklaması yaptı. Komonist Çin hükümetinin esareti altında tuttuğu başta Doğu Türkistan olmak üzere Tibet ve İç Moğolistan'a uygulamakta olduğu insanlık dışı zulüm ve işkencelere dikkat çekmiştir. Doğu Türkistan halkına uygulanan asimle ve soykırıma rağmen barış, dostluk ve kardeşlik ifade eden olimpiyat oyunlarının Çin’de yapılacak olmasının yanlış olduğunu vurgulamıştır. İnsan haklarına inananları 2008 Pekin olimpiyatlarını boykot etmeye çağırdı. Basın açıklamasının ardından Çinin Ankara büyükelçiliğinin kapısına utanç abidesi siyah çelenk bırakıldı.

  • 715 defa okundu.