Gökbayrak 
Doğu Türkistan Kültür Dayanışma 
Derneği Genel Merkezi-KAYSERİ
Çin'i Dini Özgürlükler Konusunda “ Özel Olarak İzlenen” ülkeler listesine ekledi

03.05.2007 Tarihinde Amerika’daki Uluslararası Dini özgürlükleri Savunma Örgütü Bazı ülkeler hakkında rapor yayınladı. Çin’i Dini özgürlükler konusunda özel olarak izlenecek ülkeler listesine ekledi. Çin Hükümeti “ Dini özgürlükler hakkında sistemli olarak program yürütmekte ve ağır zararlar vermektedir” denilerek kınandı. Örgüt raporunda, Çin hükümetinin Dindar Uygurları “Terörist” diye baskı altına aldığını hatırlattı.

KARAMAY olayının perde arkası aydınlatıldı

07.05.2007 Tarihinde Çin Halk Devlet Televizyonu muhabirinin 8 Aralık 1994’te KARAMAY’da gerçekleşen 288 öğrencinin ölümüyle sonuçlanan Tiyatro Salonu yangını hakkında hazırladığı haberin İnternette yayınlaması bu olay hakkındaki 12 yıldan buyana gizlenen gerçeğin ortaya çıkması. Çin’de büyük tartışmalara yol açtı.
12 yıl önce meydana gelen olay hakkındaki haber Çin Devlet Televizyonu muhabiri Chen YAWWEN tarafından hazırlanmış fakat Çin Hükümetinin sansürüne uğramıştı. Belgelerle ispatlanan bu haberin içeriğine baktığımızda yangın esnasında Komünist Parti Liderleri ve yetkililerinin çıkışına öncelik verildiğinden öğrencilerin yerlerinden kalkması engellenerek 288 çocuğun yanarak ölmesine sebep olmuştur.

TOKSUN İlçesinde Esnaf zor durumda

09.05.2007 İstasyonumuza gelen haberlere göre, İli Bölgesi AKSU Vilayetine Bağlı TOKSUN İlçesindeki “ Toptancılar Çarşısı” Bir Çinli tarafından satın alındı. Pazarı yönetmekle görevli hükümet Yetkilileri bu çarşıdan geçimlerini sağlayan 100 kadar Uygur esnafı çarşıyı terk etmeye zorladı.

Almanya parlamentosu Çin hükümetinin “LAWGEY” yasasını kınayan rapor taslağını tartışmaya açtı

11.05.2007 Federal Almanya Parlamentosu Çin’in tutukluları çalışma kamplarında ıslah etme yasasını kınayan bir rapor taslağını tartışmaya açarak çalışma kamplarındaki kurallar, İnsan haklarına aykırı baskıya dayanan yasa, diye kınandı.
Rapor taslağı Mart ayında iktidardaki Hıristiyan Demokratlar Koalisyonu, Liberal Demokratlar ve Yeşiller Partisi milletvekilleri tarafından ortaya atıldı. Raporda Çin Hükümetinin istatistik bilgilerine dayanılarak Çin’deki çalışma kamplarında 200 binin üzerinde kişinin bulunduğu, bu kişilerin ücretsiz olarak çalıştırıldığı hatırlatıldı.
Rapor Çin’in çalışma kamplarında Üretilen ürünlerin Almanya ve Avrupa Pazarına girmesinin engellenmesi için yetkili makamlara çağrı yapıldı. Raporun 10.05.2007 günkü oylanmasından önce, Çin’in Almanya’daki elçisi yazılı nota vererek “Bu rapor Çinin İç İşlerine kaba bir şekilde karışmaktır” diye itiraz etti.

Uygur Bölgesinde bulaşıcı hastalıklar hızla yayılıyor

15.05.2007: Uygur özerk bölge sağlık müdürlüğünün açıklamasına göre, bu yıl Nisan ayında Uygur bölgesinde Verem, Hepatit B, Hepatit C, İshal ve Tipo gibi 5 bulaşıcı hastalığın artış oranı arttı. Nisan ayı içinde URUMÇİ’de Hepatit C bu hastalıklara yakalananların sayısı 2600 e ulaşmış olup, bunlardan 2 sinin hayatını kaybettiği bildirildi..
Çin haber ajanslarının bu hafta URUMÇİ’den verdiği haberlere göre, Nisan ayında Özerk Bölge İçinde Hepatit A, Hepatit B’ ye yakalananların sayısı %35 artarak, 14 bine ulaştı. Güvenilir haber kaynaklarının verdiği bilgilere göre önlemi alınamayan bu hastalıklar bu yıl % 88 le ifade edilmektedir.

Çin, hükümeti Pakistan’dan Uygur’ların iadesini İstedi

17.05.2007: Çin Pakistan Hükümetinden Pakistan Afganistan sınırındaki bölgelerde gizlenmekte olduğunu iddia ettiği 20 den fazla Uygur Türk’ünü kendilerine iadesini istedi.
Hindistan’da yayınlanan “Vakit” Gazetesinin, Pakistan Dışişleri Bakanlığında çalışan İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin açıklamasına dayanarak verdiği haberde Çin Hükümeti, “ Pakistan’dan aranan TERÖRİST diye adlandırdıkları Uygurları yakalayıp teslim edilmesi lazım” dedi.
Çin Hükümeti Bağımsız Doğu Türkistan Devleti kurmak İçin Mücadele Eden, Doğu Türkistan İslam hareketı’nın 20 den fazla üyesinin Pakistan sınırındaki Kabileler bölgesinde faaliyette olduğunu iddia etmektedir.
Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tesrin ESLAM, Çin’in talebini yalanlamasına rağmen daha önce İsmail SAMET ve Muhammed TOHTİ gibi Doğu Türkistan’lıyı Çin’e iade eden Pakistan hükümetinin konu hakkındaki tavrı kaygıyla izlenmektedir. Bilindiği gibi, iade edilen İsmail SAMET idam edilmiş, Muhammed TOHTİ müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

KARAMAY’da kaliteli Doğalgaz yatağı bulundu

18.05.2007: Çin resmi haber ajansı XİNHUA ‘nın verdiği haberlere göre, Uygur Özerk Bölgesindeki bir Petrol arama şirketi 30 Milyar metreküp rezerve sahip büyük doğalgaz yatağı katmanı buldu. Bulunan bu doğalgaz yatağından günlük 47,1 milyon metreküp gaz çıkarılabileceği bildirildi. Bu doğalgaz yatağından çıkan gazlarla Uygur özerk bölgesinin güneyindeki yerleşim alanlarının doğalgaza dönüşümünün kolaylaşacağı bildirildi.
Haberde gaz yatağını bulan şirket hakkında bilgi verilmezken, gaz yatağının CUNGARYA havzasında bulunduğu açıklandı. Çinli yetkililerin açıklamasına göre, CUNGARYA havzasındaki toplam doğalgaz rezervi 6,8 Milyar Metreküptür. Çin’in doğalgaz ihtiyacı her yıl artarak devam etmekte. Çin 2006’da 6,55 milyar metreküp doğalgaz kullandı. Bu rakam 2005’e göre %19 daha fazla. Çin’li yetkililerin Uygur Özerk bölgesindeki Petrol ve doğalgaz kaynaklarını Uygur halkının yaşam kalitesini arttırıcı etken olduğunu iddia etse de, doğayı kirletmesi, Su sıkıntısına ve Çin’li göçmenlerin çoğalmasına katkı sağlaması dışında Uygur halkına bir faydası olmamaktadır.

Şanghay Beşlisi Örgütüne üye ülkelerin ÜRÜMÇİ’deki toplantısı sona erdi

19.05.2007: Şanghay Beşlisi Örgütüne üye ülkelerin askeri yetkililerinin Bu yıl Ağustos ayında Rusya’da Yapılacak Terörizme karşı ortak harekat ve askeri tatbikat için yapılan hazırlıkların ele alındığı ÜRÜMÇİ’de yapılan toplantı sona erdi.Dört gün süren toplantı gündeminde örgüte üye 6 ülkenin askeri yetkililerinin tatbikatın nasıl yapılacağı, tatbikatta kullanılacak silah araç ve mühimmat belirlendi. Önümüzdeki Ağustos ayında Rusya’nın Ural Dağı eteklerindeki CİLYABİNSK bölgesinde yapılacak Terörizme karşı ortak askeri Tatbikata Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan askerleri katılacak. (Ömer Kanat)

Çin Hükümeti Doğu Türkistan bölgesinde korsan yayınlara karşı kampanya başlattı

23.05.2007: Çin Komünist Partisi her seferinde büyük toplantılar öncesi topluma karşı siyasi temizlik hareketi yapmayı adet haline getirmiştir.SİNKİANG haberleri İnternet sitesinde yayınına göre, 22 Mayıs tarihinde Uygur Özerk Bölge Parti Meclisi propaganda bölümünün müdürü LİYİ Komünist Partinin 17. Kurultayının açılışını kutlamak İçin, bu yaz “ Korsan yayınlara karşı, dış bağlantıları yok etmek” hareketine başlanacağını, bu hareketin önemli kısmının siyasi, dini ve başka korsan yayınları yasaklamak, onları engellemek ve devlet politikasına karşı fikirleri önlemek olduğunu söyledi. ( Veli)

CHMT Batılı Gazetecilerin Uygur Bölgesini ve Tibet’i ziyaret edip edemeyeceğine açıklık getirmesini İstedi

25.05.2007: Çin Dişleri Bakanlığı Tibet’i ziyaret eden batılı İki gazeteciyi uyardı. Bunun üzerine Sınır tanımayan gazeteciler Örgütü Cuma günü bildiri yayınlayarak, 2008 Pekin Olimpiyat Düzenleme Komitesi Başkanı Liyu CHİ’den yabancı basın mensuplarının Olimpiyat esnasında Çin’in tüm bölgelerine gidip, kiminle röportaj yaparsa yapabilir, denen kararnameye Uygur Bölgesi ve Tibet’in dahil olup olmadığına açıklık getirmesini İstedi.
Bildiride, “İyu CHİ’den yabancı basın mensupları Tibet ve Uygur bölgesini hiçbir zorluk ve engellemeyle karşılaşmadan ziyaret edebilir” diye açıklama yapmasını bekliyoruz. Çin’li yetkililer, yabancı basın mensuplarının Olimpiyat esnasında Çin’in bütün bölgelerine gidip, İstediği kişilerle söyleşi yapabileceğini açıklamıştı. ( Erkin)

Çin Olimpiyat Dolaysıyla Rabia Kadir’inde İçinde Bulunduğu Bir Kaç Kişiye Dikkat Edilmesini İstedi

27.05.2007: 2008 Pekin Olimpiyatları münasebetiyle Çin Emniyet Müdürlüğü teşkilatı bildiri yayınlayarak, Çin’in içindeki ve dışındaki olimpiyat münasebeti bazı kişilerin araştırılmasını emretti.
Çin’ce yayın yapan “ BOSHUN” web. sitesinin yayınladığı habere göre Nisan ayında Çin İçişleri Bakanlığı bütün eyalet, özerk bölge ve direk Pekin’e bağlı şehirlere gizli genelge göndererek, olimpiyatla ilgili kişilerin araştırılmasını İstedi. Çin Hükümetine faydasız diye bakılanların tümüyle temizlenmesini, 11 Çeşit Kategorideki İnsanların İçinden 43 türdeki kişileri Olimpiyatın dışında tutulması gerektiğini kararlaştırdı.
Bu türdeki kişiler İçine Çin’in İçindeki ve Dışındaki “ Düşman Güçler” diye adlandırılan Örgütün üyeleri ve İdeolojik arenadaki önemli kişiler eklenmiş. Dalay LAMA’ın Sürgündeki hükümet mensuplarıda O Kategori İçine dâhil edildi. “BOSHUN” Sitesinin yayınına göre Çin İç İşleri Bakanlığı yayınladığı Genelgede yurt dışında mücadelesini sürdürmekte olan Rabia KADİR, Erkin AlPTEKİN’in başını çektiği dokuz kişinin gözetlenmesi ve kontrol altına alınması talep edildi.
Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia KADİR Hanım Demokrasiyi destekleyen ülkelerden Pekin Olimpiyatını boykot etmesini İstemişti. ( Ümitvar)

9. Cumhurbaşkanı Sülayman Demirel’e anlamlı ödül

28.05.2007: 9.cu Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL, Azerbaycan Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramiz ASKAR Bey, ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk AKALIN’a 24 Mayıs 2007 nin Kaşgarlı MAHMUT yılı münasebeti ile katkılarından dolayı birer plaket verildi.
24 Mayıs Tarihinde Türk Dil Kurumu Toplantı Salonuda,.9. Cımhurbaşkanı Süleyman DEMİREL’in Divanı Lıgatıt Türk’ün yayınlanmasına yaptığı katkıdan dolayı ödülü takdim edildi.
Törende Divanı Lugatıt Türk eserini Azeri Türkçesine Çeviren Azerbaycan Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramiz ASKAR Bey Divanı Lügatıt Türk ve Kaşgarlı MAHMUT hakkında konuşma yaptı.

Pekinde 100 e yakın magdur Uygur davacı gözaltına alındı

30.05.2007 “ 4 Haziran Sitesi” nin haberine göre PEKİN yüksek mahkemesi davaları kabul etme bölümüne bir kaç gün önce PEKİN’e dava açmaya gelen davacılardan 100 e yakın Uygur gözaltına alındı. olaydan haberi olan kişilerin anlattıklarına göre, davacılar Çin’ce bilmediği için, onlar dertlerini anlatamadığı gibi paralarını kendilerini ticari pazarlama şirketi olarak tanıtan Çin’lilere 60 milyon YUAN parasını kaptıran ve dava ettikleri içinse suçlu duruma düşen ve buda yetmezmiş gibi gözaltına alınan Uygurların bu durumlarını saklamış ve halkın duymaması için sansürlemişlerdir .Olayın tanıkları tarafından anlatılan ifadelere göre mağdurlardan para toplayan JİYANGSİNİN GUYGANG şehrindeki bu şirkete yasa dışı yollardan sermaye edindirmek suçlaması ile Uygurların hem paralarına el konulmuş itiraz edenlere ise silahlı kolluk kuvvetleri darp etmiş, olaydan kaçamayanlar ise MAJYALU’daki hapishanede tutuldukları söylenmektedir.

İli’de bulunan petrol rezervleri arttı

04.06.2007: 31 Mayıs Çin petro kimya sanayii holding’in kuzeybatı şube şirketinin açıklamasında, onların kontrolündeki TARIM havzası Petrol sahasındaki kuyulardan kalitesi yüksek Petrol sondajlanmaya başlandı.Tarım Nehri Petrol sahasındaki 600 kilometre kare alan içinde 200 milyon varil petrol rezervi olduğu tahmin edilmektedir. TANRIDAĞ Sitesinde 31 Mayıs Çin petrol kimya sanayii Holding’in kuzeybatı şube şirketi yetkilisinin açıklamasından aktarılanlara göre, 11 Nisan TARIM havzası petrol sahasında 12 kuyuda rezervi yüksek katmanlara rastlandı. Ad4 kuyusunun o günkü araştırmada 1018 varile ulaşarak TARIM havzası Petrol sahasındaki en büyük sondaj kuyusuna ulaştı. ona paralel olarak Ad5, Ad7, kuyularından arka arkaya petrol fışkırmaya başladı. (Cuma)

Çin hükümetinden Doğu Türkistan topraklarındaki Çarşı pazar cadde sokak ismini Değiştirmekte

12.06.2007: Türkiye’nin tarihten beri Avrupayı Asyaya bağlayan konumu nedeniyle önemli ticaret merkezlerinin başındaydı. Onun için Uygurlar çoğunlukla ticaretlerini Türkiye’ye gelip yapıyordu onun yanında Uygur topraklarındaki halkların Türkiye’den gelen ürünleri severek satın aldığı için, ticaret mekanlarına İstanbul Marketleri, Atatürk Kuru Temizleme,Turan Restorant gibi isimlerle Türkiye’ye ve Türk halkına olan sevgilerini ifade etmeye çalışan Uygur halkına yeni düzenleme ve çarşı Pazar kanununa aykırı hareket adı altında böyle isimlerin yazılamayacağını bildirerek bir bir çarşı Pazar ticari mekanların isimleri değiştirilmektedir.Örneğin Kaşgar’daki Turan Restoran’ın ismi Nuran olarak değiştirildi.
İnsan Hakları Örgütleri Çin’i “Devlet Sırrı” Anlayışına açıklık getirmeye çağırdı
12.06.2007: Merkezi ABD.’nin Newyork şehrindeki “Çin’de İnsan Hakları Örgütü” 12 Haziranda Bir Bildiri yayınlayarak, Çin Hükümetinden “ Devlet Sırrı” anlayışının neleri kapsadığını açıklamasını talep etti Çin Komünist Partisi uzun süreden beri önemli kişileri tutuklamak için gizli bir yasadan faydalandığını hatırlatan Sharon HAM, bununla ilgili yasalar, Çin Komünist Partisine “ Devlet Sırrı” nın ne olduğunu ve onu istediği gibi değiştirme fırsatı yaratıyor dedi.
Röportajında Çin Hükümetinin 1999 yılında Uygur Milli Hareketinin Önderi Rabia KADİR’i ve 1998 de Uygur tarihçisi Tohti TUNİYAZ’ı tutuklarken “ Devlet Sırrı” anlayışından faydalandığını hatırlatan Sharon HAM, Çin Hükümetinin Rabia Hanımı ABD de. yaşayan eşine gazetede yayınlan haberleri gönderdiği için 8 yıllık hapis cezasına çarptırıldığının üzerinde önemle durdu. (Ömer Kanat)

Merhum İsa Yusuf Alptekin’in “ Esir Doğu Türkistan İçin” adlı kitabı yayınlandı

13.06.2007: Doğu Türkistan davasının yılmaz savunucusu Merhum İsaYusuf ALPTEKİN’in “Esir Doğu Türkistan İçin” adlı eserinin 2. cildi olan “ İsa Yusuf ALPTEKİN’in mücadele Anıları” adındaki eseri yayınlandı.
Bu eserde Merhum liderin siyasi faaliyetleri, özellikle Türkiye’ye yerleştikten sonra uluslar arası Arenada yürüttüğü faaliyetleri, bazı belgeler, konferanslarda yaptığı konuşma metinleri ve önemli bazı belgeler yer almakta.

Çin Hükümeti Türkiye’de Kungza Araştırma Bölümü Kuracak

15.06.2007: Çin Hükümeti Türkiye’nin önemli Üniversitelerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesiyle ortaklaşa KUNGZA araştırma birimi kurma kararı aldı.Türkiye’nin önemli Üniversitelerinden biri olan ODTÜ’nün sitesindeki haberde Çin Halk Cumhuriyetinin Ankara Büyük Elçiliği Kültür ateşe’si Shi RUYLİNG’nin bu araştırma birimini kurmadaki amaçları hakkında gazetecilere açıklamada bulundu. Çin ekonomideki gelişmesi ile diğer ülkeleri etkilemeye başladığını, açıkça söylemek gerekirse Çin Devletinin uluslar arası topluma yöneldiği yazılmakta. Shi RUYLİNG açıklamasında yurtdışında Çin’ce öğretecek ve Çini tanıtacak merkezlere ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştır.Shi RUYLİNG bu araştırma enstitüsünün Türkiye’de kurulan ilk merkez olduğunu söyledikten sonra “Biz önümüzdeki yıllarda 50 ülkede daha 120 KOMPİÇYUS Enstitüsü açacağız. Bu merkez yalnızca Çin’ce öğretecek kurs veya okul değil,aynı zamanda bütün halkların faydalanabileceği kültür Merkezi olacak. Bu enstitüde eğitim verecek öğretim üyeleri Çin’den gelecek ve ayrıca burada Çin kültürü her yanı ile tanıtılacak. Açılacak olan bu merkez hakkında bilgi veren ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Vural AKBULUT açıklamasında bu merkezin 2007 yılı sonuna kadar açılacağını söyledi.

Teklimakan’ın Ömrü Hakkında Yeni Neticeler Ortaya Çıktı

18.06.2007: Çin’li bilim adamları yeni araştırmaların sonucunu açıklayarak dünyadaki ikinci büyük çöl olan TAKLAMAKAN’ın ömrünün onların tahmin ettiğinden daha uzun olduğunu açıkladı. Yeryüzü zamanı İnternet sitesinin 17 Haziran günü verdiği habere göre, Çin Doğal Bilimler Akademisindeki bilim adamları, Uygur Özerk bölgesindeki TAKLAMAKAN çölünün ömrünün 5,3 Milyon yıl olduğunu gösteren bulgulara rastlandığını açıkladı.

Doğu TÜRKİSTANLI LARA BİR ÇİFTE STANDART DAHA

20.06.2007: Çin Hükümeti kendi eyaletlerinde pasaport almayı kolaylaştırırken, Uygurların pasaport almasını katı kurallarla kontrol altına alıp zorlaştırdı. Bu amaç doğrultusunda sadece Uygurların ve Müslümanların pasaportlarının toplanması tepkilere neden oldu. Uygurların serbest dolaşımını engellemek, hacca gidişlerini devlet kontrolü altına almak için başlatılan bu hareket endişe verici düzeydedir.
Çin Hükümeti iki yıl önce özel yasa ve kanunlarla Çin vatandaşlarının pasaport almasını kolaylaştırdığından beri, Çin’in kendi eyaletlerinde pasaport verme süresi üç gündür. kimlik ve iki fotoğraftan başka bir şey talep edilmiyor. onlar acil durumlarda 15 dakikada pasaport alabilmektedir.Fakat Uygur Özerk Bölgesi Çin’in bir eyaleti sayılıp aynı yasa ve kanunlarla yönetiliyor olsa bile kanunların uygulanmasında çifte standart uygulanmakta Uygurların pasaport alma süresi İçinde Uygulanan prosedür onları zorlayan isteklerde çoktur. Şimdilerde daha zorlaştırıcı engeller konulmakta. süre üç gün değil üç aya kadar uzamaktadır. Çok zorluklar ile daha önceden alınmış pasaportlara da el konmaktadır. Pasaportların toplanmasından sonra Uygur halkının dışarı çıkmak istedikleri zaman önce gideceği ülkelerden davetiye getirtip kendi oturduğu mahalledeki muhtarlara veya milli işler makamına onaylattıktan sonra pasaportun kısıtlı bir süre için verileceği yurt dışından döndükten sonra pasaport tekrar ilgili makama teslim ediliyor.Bu yapılanlar çifte standart değil de nedir?

Uluslar arası af Örgütü PAKİSTAN’I UYARDI

25.06.2007: Uluslar arası af Örgütü şimdi Pakistan’ın Kabililer Bölgesinde saklanmakta olan 22 Uygur’u Çin’e iade etmemesi için Pakistan’a hükümetini uyardı
İnsan hakları örgütünün bu isteği PAKİSTAN’lı yetkililer tarafından PEKİN’de toplanan teröre karşı yapılan toplantıdan önce ortaya atıldı. Bu 22 Uygur’u Çinliler Sözde “ Doğu Türkistan İslami Hareketi”nin üyesi olarak kabul ediyor. Ama Uluslar arası af örgütü, onların Çin’e iade edilmesi durumunda haklarının çiğneneceği, taraflı yargıçlar tarafından yargılanacağı, bağımsızlık yanlısı suçuyla idam bile edilebileceklerini söyledi.
Çin İnsan hakları ihlalleri araştırmacısı Karina Barbara FRANCİS “ Çin Hükümeti Uygurlara çeşitli suçlar isnat etse de Uygurları Terör ve ayrılıkçı örgütlerle ilişkilendirerek suçlasa da, hiçbir zaman onlarla ilgili delilleri çıkarıp ortaya koyamadı dedi” Ayrıca yargının adil olmadığını, cezaların ağırlaştırılmasının devamlı gündemde olduğuna işaret ederek, “ Onun İçin yukarıda zikrettiğimiz 22 Uygur eğer Çin’e iade edilirse başlarına geleceklerden endişe ediyoruz” dedi. 

Amerikan Başkanı Bush’tan Rabiye Kadir Hanıma Övgü

05.06.2007 Amerikan Başkanı Bush Rabiye KADİR Hanımı bir insan hakları savunucusu olarak gösterdiği hizmetlerden dolayı övdü.
Almanya’daki G 8 zirvesine katılmadan önce Çek’te ziyarette bulunan ABD başkanı Bush, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag’da DUK (Dünya Uygur Kurultayı) lideri Rabiye KADİR hanımla görüştü ve Rabiye KADİR hanımın insan hakları ve demokrasi mücadelesini takdirle karşılaşıladığını belirtti.
Başkan Bush, PRAG’da düzenlenen “Uluslar arası Güvenlik ve Demokrasi” toplantısında Rabiye KADİR hanımı özellikle dile getirerek, “Benim burada yine görüşmem gereken önemli bir muhalif lider vardır, O da Rabiye KADİR hanımdır. Biz, Rabiye KADİR hanımın oğullarının hapse atıldığını ve bunu insan hakları faaliyetlerinden dolayı Çin’in Rabiye KADİR’den intikam almak için yaptığına inanıyoruz” dedi.
Bush yine, Rabiye KADİR hanım gibi kişiler (bay ve bayanlar)ın kendi ülkeleri için bitmez tükenmez zenginlik teşkil ettiğini, bunun da ötesinde silahlı kuvvetler, yeraltı zenginlikleri ve petrol rezervlerinden daha önem taşıdığını belirtti.
Bush konuşmasının ardından, eşi Laura BUSH ile birlikle Rabiye KADİR hanımla bir araya gelerek, Rabiye KADİR hanımdan hal hatır sordu ve Uygurların insan hakları için yürüttüğü mücadelesini takdirle karşıladıklarını belirtti ve bunun önemini vurguladı.

DERNEKTEN HABERLER

6-11 05-11 Mayıs 2007 Hollanda:
Dünya Uygur Kurultayı (DUK) ve Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Örgütü (UNPO) tarafından düzenlenen "Demokrasi ve İnsan Hakları konusunda Uygurlar için Liderlik Eğitim Semineri" 6-11 Mayıs 2007 tarihleri arasında Hollanda'nın DENHANG şehrinde düzenlendi.
Seminerin açılışında Doğu Türkistan'ın özgürlüğü için şehit düşmüş, hapishanelerde yatan ve dünyada insan hakları konusunda mücadele verenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. UNPO genel sekreteri Mario BUSDACHEİN açılış konuşması yaptı ve seminerin başarı ile sonuçlanması dileklerini sundu. Ardından kürsüye gelen DUK başkanı Sayın KADİR, Uygurların geçmişteki faaliyetleri ve gelecekte Doğu Türkistan davasında karşılaşılacak sorunlar hakkında bildiri sundu.
Sayın KADİR'in konuşmasından sonra kürsüye Hollanda parlamentosu üyesi orta Asya fonu Başkanı Sn. Fatma AKTAŞ bir konuşma yaptı.
Ardından sıra ile UNPO Başkanı Ulrich DELİUS ve Hawaii Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Joshua COOPER söz alarak konuşma yaptılar.
Toplantının ikinci gününde hazırlanan program doğrultusunda eğitim faaliyetleri devam etti. Uygur İnsan Hakları Projesi direktörü Alim SEYTOOF, Dr. Ulrich DELİUS, Prof. Dr. Joshou COOPER, Ala MAMTİMİN bildirilerini sundu.
Seminer kapsamında konuşmacılar, bildirileri ve program hakkında bilgi aşağıda ayrıntılı olarak yer almaktadır.
Düzenlenen bu seminer esnasından DUK'un genişletilmiş 1. İcra komitesi toplantısı da Hollanda’da gerçekleştirildi. Seminer için DENHANG da hazır bulunan DUK icra komitesi üyeleri ile diğer icra komitesi üyeleri yoğun geçen eğitim seminerlerinden sonra gece yarılarına kadar icra komitesi toplantılarını gerçekleştirdiler.
Katılımcılar Avrupa parlamentosu binasını ziyaret etti. Seminerin bir bölümü Avrupa Parlamentosu toplantı salonlarının birinde yapıldı.
Toplantı süresi içerisinde katılımcılar LAHEY adalet divanını ziyaret etti.
6 gün süren seminer ve komite çalışmalarında önemli açılımlar sağlanmıştır. Dünya çapında böyle büyük bir organizasyonun düzenlenmesi, diğer sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket edilmesi çok olumlu bir gelişmedir. Toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimizi bildirmek istiyoruz. Doğu Türkistan davasının geleceği için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.

Annelerimizi Unutmadık.

13.05.2007 Kayseri Her Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler günü Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkez Sosyal tesislerinde derneğimizin Kadın Kollarının düzenlediği etkinliklerle kutlandı.
Derneğimizin Kadın Kollarının organize ettiği güne başta mahallemizde bulunan bütün bayanlar, şehrimizin siyasi parti kadın kolları da iştirak ettiler
Güne Doğu Türkistan’da şehitlerimiz, annelerimiz ve bacılarımız için bir dakika saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlanmıştır çocukların okudukları birbirinden güzel Doğu Türkistan ve özlem şiirleriyle bu güzel etkinliğe ayrı bir anlam katmıştır.
Derneğimizin sosyal tesislerinde gerçekleştirilen bu etkinliğimize iştirak eden annelerimize ve gençlerimize günün anlamını ifade eden kırmızı güller hediye edildi, ayrıca iştirak edemeyen büyüklerimiz evlerinde ziyaret edilerek hal ve hatırları sorularak hediyeler takdim edildi..
Aziz vatanımızın güzel nağmeleriyle etkinlik sona ermiştir.

Birlik Vakfı'nda Doğu Türkistan Konferansı

14.05.2007 Ankara:Birlik Vakfı Ankara şubesi tarafından organize edilen "Günümüzde Doğu Türkistan ve Sorunları" konulu konferansa DUK başkan yardımcısı Seyit TÜMTÜRK konuşmacı olarak katıldı. Konferans öncesi Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'ı tanıtıcı 25 dakikalık slayt gösterimi katılımcılara sunuldu.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Birlik Vakfı Ankara şubesi başkanı sayın Selahattin ÖZDEMİR vakıf hakkında bilgi verdi. 1985 yılında kurulan Vakıf günümüz siyasilerininde içinde bulunduğu seçkin bir kurucuları içinde barındırmaktadır. Başbakan Sayın Erdoğan, Adalet bakanı Sayın Cemil ÇİÇEK ve İç işleri bakanı Sayın Abdulkadir AKSU’nunda bulunduğu 40 kişi tarafından kurulduğunu ve şu anda Türkiye'nin en büyük vakıflarından bir olduğunu söyledi. Vakfın Türk dünyası ile yakından ilgilendiğini ve vakıf bünyesinde düzenli olarak Türk dünyasının sıkıntılarının ve sorunlarının anlatılması için konferanslar düzenlendiğini kaydetti. En büyük Türk topraklarından olan Doğu Türkistan'ın anlatılması amacı ile de Sn. TÜMTÜRK’ü davet ettik dedi.
Sayın TÜMTÜRK konferans’da Doğu Türkistan hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, son 60 yılda Çin'in Doğu Türkistan halkına uyguladığı zulüm ve asimle faaliyetlerini anlattı. Bu durum karşısında Doğu Türkistanlıların çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Alman Heyeti Derneğimizi Ziyaret Etti

04.06.2007 Kayseri: Alman bilim adamları, bürokratları ve DUK başkan yardımcısı, MÜNİH Yabancılar Meclisi başkan yardımcısı sayın Asgar CAN'dan oluşan bir heyet 10 günlük bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. Ziyaretleri esnasında İstanbul, Konya ve Kayseri'yi ziyaret ettiler.
Kayseri'de iki gün bulunan ve çeşitli ziyaretlerde bulunan heyet Kayseri'de yaşayan Doğu Türkistan'lılar hakkında bilgi aldı. Kayseri'nin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etti.
DUK başkan yardımcısı ve dernek genel başkanımız Sayın Seyit TÜMTÜRK ile birlikte Alman heyeti başta Kayseri Valisi Sn. İbrahim YURDAKUL, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Mehmet ÖZHASEKİ, Erciyes Üniversitesi Rektör yard. Sn. Prof. Dr. Asuman GÖLGELİ, İlahiyat fakültesi dekanı Sn. Prof. Dr. Şefaettin SEVERCAN’ı ziyaret etti.

Radio Free Asia Yetkililerinden Teşekkür

14.05.2007 Kayseri:ABD Başkenti WASHİNGTON da yayın yapan Radio Free Asia (Özgür Asya Radyosu-RFA) Genel Müdürü Blanquita CULLUM ve başkanı Libby LİU Genel Başkanımız Sayın Seyit TÜMTÜRK'e hitaben gönderdikleri mektupta, çalışmalarından ötürü derneğimizi ve Türkiye'de ki Doğu Türkistan'lılara teşekkür etti.
RFA, bütün Asya kıtasına, kıtada kullanılan tüm dillerde yayın yapmaktadır. özellikle demokrasi yerleşmemiş ülkelere yönelik yayınları ağırlıkta bulunmaktadır. RFA 'da günde 30 dakikalık 2 program Uygurca olarak yayınlanmaktadır.
Sayın CULLUM ve LİU Ankara ziyaretlerinde RFA Uygurca Bölüm başkanı Dr. Dolkun KAMBERİ ve Türkiye muhabiri Dr. Erkin EMET ve dernek başkanımız Seyit TÜMTÜRK ile Mayıs ayı içerisinde bir araya geldiler. Doğu Türkistan içinde ve dışında olan gelişmelerin Doğu Türkistan halkına iletiminde, yurt dışındaki Doğu Türkistan'lıların mücadelelerinin ve faaliyetlerinin Doğu Türkistan halkına aktarılmasında önemli bir rol üstlenen RFA ya teşekkürlerimiz aktarılmıştır. Yerine getirdiği önemli görevin yanında özellikle Doğu Türkistan halkının milli ve dini kimliklerinin muhafazası için yayınlar yapılmasının ve günde 1 saat olan yayın süresinin arttırılması konusunda önerilerimiz sunulmuştur.

Genç Parti Milletvekili Adaylarından Ziyaret

08.06.2007Kayseri: Yaklaşan genel seçimler öncesi siyasi partiler ve milletvekili adaylarının derneğimizi ziyaretleri devam ediyor.
Genç Parti Kayseri Milletvekili adayları Emekli Jnd. Kıdemli Albay Bekir KÖK ve Erdal YILMAZ derneğimizi ziyaret etti. Ziyaretleri esnasında, Doğu Türkistan davasına olan ilgileri ve Doğu Türkistan davası hakkındaki fikirlerini dile getirdiler. İktidara gelmeleri durumunda Doğu Türkistan ve Doğu Türkistan halkı için yapmayı arzu ettikleri faaliyetleri aktardılar.
Ziyaretleri esnasında milletvekili adaylarına Doğu Türkistan'daki son durum ve diaspora’daki Doğu Türkistan mücadelesi hakkında bilgi verildi. Doğu Türkistanlıların siyasilerden beklentileri ve yapılması gerekenler hakkında açıklamada bulunuldu.

Kadınlar Komisyonu Piknik Düzenledi.

24.06.2007 Kayseri: Kayseri'de yaşayan Doğu Türkistan'lıların dayanışma içinde, birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi için faaliyetler yürüten derneğimizin bu amacı doğrultusunda 24 Haziran 2007 pazar günü kadın ve çocuklara yönelik kır gezisi ve piknik düzenlendi.
Derneğimiz kadınlar komisyonunun organizesi ile gerçekleştirilen geziye Doğu Türkistan'lı kadınlar yoğun ilgi gösterdi. İlimizin önemli mesire alanlarından olan Sarımsaklı Barajına düzenlenen geziye çocukları ile birlikte çok sayıda kişi katıldı.
Sabah saatlerinden akşama kadar süren gezide kadınlarımız bir yılın stres ve yorgunluğunu atarken, çocuklar havanın güzelliğinden faydalanarak oyunlar oynadı, gönüllerince eğlendiler. 

  • 715 defa okundu.