Miliyet Milliyet Com.tr

ABD’nin 11 Eylül 2001’den sonra terörle mücadele yöntemleri neticesinde, Uygur Türklerinden
18 kişinin yaşadığı dram İtalya’daki Corriere della Sera gazetesine haber oldu.
Gazetede, "Kandahar’dan Tiran’a: Guantanamo’daki Urgurlar yurtsuz kaldılar" başlığıyla yayımlanan habere göre, Guantanamo’daki tutukluluk, Uygur Türklerinin suçsuz olmalarına karşın bugün hiçbir ülkeden sığınma hakkı alamaz duruma gelmelerini de beraberinde getirdi.
Haberde, 2006 ortalarından beri Tiran’da BM’ye ait bir mülteci kampında tutulan 5 Uygur Türkünün, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı ülkelere sığınma başvuruları hep olumsuz sonuçlandı.

UMUT...
Corriere della Sera’nın haberine göre, 18 Uygur Türkünün, daha güzel bir gelecek umuduyla 2001 yılında Doğu Türkistan’dan kaçışları tam bir trajediyle sonuçlandı. Uygurların, Guantanamo’da tutuklu kalmalarını da içeren dram, şöyle gelişti:
"Uygur Türklerinden 18 kişi, 2002 yılında Kandahar’da Pakistan yetkilileri tarafından tutuklanarak, 5000 dolar karşılığında, ’terörist’ oldukları iddiasıyla ABD’ye teslim edildi.
ABD askerlerinin, Guantanamo’ya sevk ettikleri Uygurların, oradaki tutuklulukları ve sorguları neticesinde suçsuz oldukları anlaşıldı.
Çin Halk Cumhuriyeti tarafından fişlendikleri için ülkelerine dönemeyen Uygur Türkleri, hiçbir ülkeden siyasi sığınma da elde edemez duruma düştü." Haberde, ABD yetkililerinin suçsuz buldukları 18 Uygur Türkünden 5’inin geçen yılın ortalarından itibaren Arnavutluk’taki BM mülteci kampında, diğerlerininse halen Guantanamo’da bekledikleri; muhtelif ülkelere yaptıkları sığınma başvurularının da Çin Halk Cumhuriyeti’nden tepki endişesiyle sürekli geri çevrildiği belirtildi.
Halen Tiran’daki kampta bulunan Uygurların, Ahmet Adil, Ahtar Kasım, Eyüp Hacı Mehmet, Ebubekir Kasım ve Adil Abdulhakim’den oluştuğu belirten Corriere della Sera’daki haberde, şu ifadelere yer verildi:
?Beş Uygur, şimdi Tiran’da gelecek beklentisinden yoksun tecrit edilmiş biçimde yaşıyor. Sığınma talepleri, Finlandiya, İsveç, Almanya, Norveç ve Türkiye tarafından reddedildi.?

GUANTANAMO’DA ÇİNLİ AJANLAR DA SORGU YAPMIŞ
Haberde, Uygur Türklerinin eylül 2002’de Guantanamo Kampında Çinli ajanlar tarafından da sorgulandığı belirtilerek, şöyle denildi:
?Uygurlar, eylül 2002’de Guantanamo’da iki hafta boyunca altı Çinli ajan tarafından da sorgulandıklarını iddia ediyor. Tehditler eşliğinde, gündüzleri aç bırakılıp, soğuğa tabi tutulma taktiğiyle sorgulanmışlar.
ABD’li yargıçlara, BM gözlemcilerine izin verilmeyen Guantanamo’da, bu nasıl mümkün olabilir? Bir FBI ajanına göre, ’O dönemde ABD yetkilileri, Orta Doğu konusunda Çin’den peşin destek alma karşılığında Uygurları Pekin’e teslim etme hesapları yapmaktaydı’.
Halen Guantanamo’da görev yapan, isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Çinlilerin orada bulunmuş olduklarını doğruladı. Guantanamo’daki sözcü Robert Durant ise konuya ilişkin sorumuzu yanıtsız bıraktı." Uygur Türklerinin ABD’li avukatı Sabin Willet ise Corriere della Sera’daki demecinde, suçsuz durumdaki müvekkillerine hiçbir ülkenin sığınma hakkı vermemesini eleştirerek, ?Hükümetim, yapılan hatayı telafi etmek durumunda. Ama Guantanamo’yu eleştiren Avrupalılar, hadiseyi olumlu sonuçlandırma girişimimizde bizi hayal kırıklığına uğrattılar? dedi.
Avukat Willet, Küba’da Camp 6’da beklemekte olan müvekkillerinin morallerininse son derece kötü olduğunu kaydetti. Avukat Willet, Küba’da kendisiyle en son geçen ay görüştüğü Abdüsssamet adlı müvekkilinin, kendisine, ?Eşime söyleyin yeniden evlensin. Beni artık ölmüş biri olarak addetsin? demesini de buna örnek olarak gösterdi.

  • 815 defa okundu.