DUK BASIN BİLDİRİSİ 

2007 Doğu Türkistan Milli Davası için yeni bir umut ve bir dönüm noktası olarak başlamıştır. Yeni yıla henüz girmişken Çinli Yetkililer "Pamir Dağlarındaki Terör Kampına Yönelik Operasyon" adı altında 18 Doğu Türkistanlıyı katlettiklerini dünya kamuoyuna duyurdu. Ancak, gerek DUK gerekse uluslar arası kamuoyu, Çin'in dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik, Doğu Türkistanlıları terörist olarak gösterme çabasını doğru analizlerle gün yüzüne çıkardılar. Ardından Çinli Yetkililer Uygur Milli Hareketinin lideri Sayın Rabiye KADİR hanımın 2007 Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmesini önlemek amacıyla yoğun bir şekilde karalama kampanyası başlattı. Bu ikinci girişimde başarısız oldu ve Rabiye KADİR hanım bu ödüle aday gösterildi.Aşağıda sunacağımız rapor, DUK ve kurultaya bağlı örgütlerin krolonojik olarak bir aylık faaliyetlerini içermektedir.31 Aralık 2006 akşamı Amerikan Uygur Derneğinin düzenlediği yeni yıl kutlama töreninde

DUK'un lideri Rabiye KADİR hanım konuşma yaptı ve Doğu Türkistan ve Dış ülkelerde yaşayan bütün Uygurların yeni yılını ve Kurban Bayramını kutladı. Ayrıca bütün Uygurların hiç umudunu kaybetmeden, birlik ve ittifak içerisinde, yılmadan mücadele ederek, hak ve özgürlükleri için mücadele etmeye çağırdı.Uygur Özerk Bölgesi Komünist Partisinin genel sekreter yardımcısı Nur Bekri, Özerk Bölge Basın ve Medya kuruluşları başkanları toplantısında Uygur Milli Hareketinin lideri Rabiye Kadir hanımı karalamakla yetinmeyip, KADİR'i "Uygurların Anası" olarak dile getirilmesine karşı olduğunu belirtti. Bu nedenle DUK lideri Rabiye KADİR hanım, DUK sekreteri Dolkun İSA ve DUK sözcüsü Dilşat REŞİT, Nur BEKRİ'nin bu tavrını sert bir dille eleştirerek gerekli cevabı verdiler. 9 Ocak 2007 Dolkun İSA, Rabiye KADİR Hanıma yöneltilen karalama kampanyasına cevap olarak "Rabiye KADİR hanım sonsuza dek bizim anamızdır" diyerek bir bildiri yayınladı. 

MÜNİH'TE KURBAN BAYRAMI

7 Ocak 2007'de, DUK dini işleri komitesinin başkanlığında, Münih'teki değişik sivil toplum kuruluşlarının faaliyet merkezini oluşturan "Bir Dünya Evi"nde Kurban Bayramını nedeni ile bayramlaşma yapıldı. Kutlama törenine Münih'teki ve Almanya'nın diğer şehirlerinden gelen Uygurlar da katıldı. Bayram-laşmaya 200 ü aşkın Uygur katıldı. Küçük yaştaki çocukların milli giysileri katılımcılara sevinç ve hüznü bir arada yaşattı. Mahalli sanatçıların duygu yüklü şarkıları vatan hasreti ile yanıp tutuşan davetlilerin azda olsa vatan özlemlerini giderdi. Bayramlaşma Doğu Türkistan Enformas¬yon Merkezi (ETIC) ve ETIC'e bağlı Uygur Televizyonu (U-TV) tarafından internet üzerinden dünyaya dağıttı. 

ÇIN YALANINA CEVAP

DUK da bu kanlı olayla ilgili Çin'in görüşlerini reddetti. Ayrıca, Amerikan Uygur Derneği de bir bildiri yayınlayarak , BM'ni olayla ilgili incelemelerde bulunmasını ve olayın gerçek nedeninin açığa çıkarılması için girişimde bulunmaya çağırdı 8 Ocak 2007'de Çinlilerin düzenlediği basın toplantısında; 5 Ocak 2007 Pamir Bölgesinde teröristlerin yuvasına operasyon düzenlediğini açıklıyor, 18 teröristin öldürülüp, 17 de ele geçirildiğini belirtiyordu. Bu olayla ilgili olarak dünya kamuoyunda değişik yorumlar yapıldı. 

DUK BAŞKANINDAN AÇIKLAMA 

9 Ocak 2007: DUK lideri Rabiye KADİR ha-nım, "Pamir Dağlarında meydana gelen olaylarda 18 Uygurun vahşice öldürülmesi, Komünist Çin Yönetiminin Doğu Türkistan'da uyguladığı soykırım politikasının açıkça bir göstergesi" adı altında bir bildiri yayınladı. Bildiride, Çin Yönetiminin bu olaydaki   tutumu   lanetlenirken,   bu   kanlı   olayın dünyadaki en acımasız ve iğrenç facialardan biri olduğu vurgulandı.Rabiye Kadir hanım, bütün demokratik ülkeleri, uluslar arası insan hakları örgütlerini, Çin Yönetiminin bu olayla ilgili tutumunu ve insanlık suçunu kınamaya çağırdı. 

DUK'TAN KANADA BAŞBAKANINI ZİYARET

11 Ocak 2007: DUK genel başkan yardımcısı, KANADA Uygur Derneği'nin Başkanı Mehmet TOHTİ, Kanada Başbakanı Stephen HARPER, yeniden göreve atanan Devlet sekreteri Jason KENNEY, Ortadoğu ve Orta Asya işlerinden sorumlu Baş danışman Wajit KHAN ile görüştü. Mehmet Tohti, Rabiye KADİR hanım adına geçen sene Aralık ayında STEPSLER'in DUK'u temsil ettikleri ve Hüseyin Celil davasına gösterdiği ilgiden dolayı memnuniyetlerini bildirdi ve Çin'de ziyarette bulunan Kanada Uluslar arası Ticaret Bakanının Çin Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde Hüseyin CELİL meselesini tekrar gündeme getirmesini rica etti. Başbakan Stephen HARFER, Mehmet TOHTİ vasıtasıyla Rabiye KADİR hanıma saygı ve selamlarını iletti 

ALMAN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DUK MERKEZİNDE

11 Ocak 2007: DUK'un merkezinde, DUK ile Alman-ya'daki Türk sivil toplum kuruluşları ortaklaşa bir toplantı   düzenlediler.Toplantıda Uygurların bugünkü durumu ve Türk sivil toplum kuruluşlarının Uygurların sorununa bakışı tartışıldı 

DUK'TAN ALMAN SİYASİLERİNE TEŞEKKÜR

. DUK başkan yardımcısı Asgar CAN, 20 Aralık 2006 ve 19 Ocak 2007 tarihleri arasında Almanya'nın Yeşiller Partisi Federal Parlamentosu genel sekreteri sayın Volker BECK'e iki defa mektup yollayarak, kendilerinden Almanya Parlamentosunda Uygurlara ilişkin insan hakları ihlallerini gündeme getirdikleri için teşekkür etmekle   beraber,   GULJA   olaylarının  yıldönümünde gerçekleştirilecek olan protestoya katılmasını istemiştir. Sayın VOLKER, 21 Kasım 2006 da Almanya Parlamentosunda Rabiye Kadir hanımı kabul etmiş ve 30 Aralıkta Almanya Parlamentosunda Uygur İnsan Hakları meselesini gündeme getirirken, Rabiye KADİR hanımın çocuklarının hapisten kurtulması için Almanya Dışişleri Bakanım göreve çağırmıştır.

 ÇİNİN RABİYE KADİR KORKUSU

"Çin Zaman Gazetesi" ve "Dowey Haberleri" gibi Çin basınında 18 Ocak'taki haberlere göre, "Sinjiang Sosyal Bilimler Akademesi, Orta Asya Araştırmalar Merkezi" başkanı PEN IZHPING "Rabiye KADİR Döneminin Başlanmasını Önleme" adı altında yeni bir senaryo hazırlamıştır. PEN, Uygurlar arasında büyük etkisi olan Rabiye KADİR hanımın bütün Uygurları birleştirerek ve Batının insan hakları ile ilgili girişimle¬rinden de yararlanarak Çin Yöneti¬mine büyük zarar verebileceği olasılığını "Rabiye KADİR Dönemi" olarak nitelemiş, ayrıca Rabiye KADİR hanımın Nobel Ödülünü kazanmasını engelleme¬nin büyük önem taşıdığını vurgula¬mıştır. Rabiye KADİR hanım bununla ilgili olarak "Özgür Asya Radyosu" nun ziyaretini kabul ederken, Çin Hükümeti'nin Uygur-lara yaptığı zulümleri dünyaya ilan ederek "Rabiye KADİR Dönemi"nin başladığını söylemiştir. 

DUK'TAN BAVRERA PARLEMENTOSUNU ZİYARET

22 Ocak 2007: DUK başkan yardımcısı Askar CAN, sekreter Dolkun İSA BAVYERA Parlamentosunda MARGARETA hanımı ziyaret ederek, Doğu Türkistan'daki son gelişmeler ve Pamir Olayı ile ilgili bilgi verdi. Bu görüşmede ayrıca GULJA olayının 10. yıldönümü dolayısıyla DUK Yeşiller Partisi ile ortaklaşa basın toplantısı düzenleme kararı alındı. 

DUK'TAN BİR İLK

22 Ocak 2007: DUK sekreteri ve Uygur Lider Kadrosu Yetiştirme Program Müdürü Sayın Dolkun İSA, bütün Doğu Türkistan Teşkilatlarına birer mektup yollayarak, DUK ve Temsil edilmeyen Milletler Teşkilatının ortaklaşa organizesi ile 05 Mayıs 2007 de Hollanda'da Uygur liderlerini insan hakları ve demokrasi konularında eğitimden geçirme kursu açacaklarını, dolayısıyla Doğu Türkistan milli hareketinin siyasi ve örgüt yapılanmasını daha da sağlamlaştırmayı amaçladıklarını bildirmiştir.

 İVANVİ'DEN RABİYE HANIMA DESTEK

23 Ocak 2007: Avrupa parlamentosu üyesi, Avrupa Liberal Demokratlar Birliğinin lideri Sayın Istvan Szent IVANVİ, Avrupa Parlamentosunun bütün üyelerine mektup göndererek, AB Çin Dostluk Grubu başkanı sayın Nirja DEVA'nın DUK lideri Rab iye KADİR hanım hakkındaki görüşlerini reddetti. O mektubunda Çin Hükümetinin 1949'dan bu yana Uygurların demokrasi, insan hakları çerçevesinde yürüttükleri hareketini sert bir şekilde bastırmakta olduğunu, Uluslar arası insan hakları kuruluşlarının konuyla ilgili çok sayıda rapor yayınladıklarını, belirterek Parlamento üyelerinin Çin'in aldatmacı propagandalarına aldanmadan, gerçekleri görmeye çağırdı.

 

DUK'TAN ALMAN PARLEMENTOSUNU ZİYARET

DUK İcra komitesi başkan yardımcısı Ablikim İDRİS, DUK sekreteri ve Doğu Türkistan Birliği lideri Dolkun İSA, 24 Ocak 2007'de Berlin'e gitti ve Alman Parlamentosunun bazı milletvekilleri ile görüşmelerde bulundu ve milletvekillerine Doğu Türkistan'daki son gelişmeler özellikle Uygur kızlarının zorla Çin'in iç eyaletlerine götürülmekte olduğunu, ayrıca Çin'in yeniden uygulamakta olduğu "Darbe Hareketleri" nin sonucu olarak birçok masum kişilerin tutuklanması gibi konular hakkında bilgi verdikten sonra, Almanya Hükümeti'nin ve Parlamentosunun Çin'e baskı yapmasını istedi. Hiçbir suçu olmadığı halde halen hapiste yatan Rabiye KADİR hanımın evlatları ve tarihçi Tohti MUZART, ABDUGANİ, Hüseyin İSA ve isimleri burada zikredilemeyen binlerce siyasi tutuklunun serbest bırakılmasının gerekli olduğunu ifade etti.

 DUK'TAN TİBET TEMSİLCİSİNİ ZİYARET

 24 Ocak 2007: Ablikim İDRİS ve Dolkun İSA BERLİN'deki ziyaretleri sırasında Merkezi BERLİN'de bulunan Tibet'i Savunma Örgütünün Koordinatörü NADİNE hanımla görüştüler ve Tibet'i Savunma Örgütü ile DUK'un dayanışma içerisinde daha da güçlendirilmesi konusunu ele aldılar ve tjnümüzdeki aylarda BERLİN'de birlikte çalışma konusunda anlaşmaya vardılar.

 DUK'TAN MÜNİH BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET

 31 Ocak 2007 MÜNİH Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Christan UDE, Belediye sarayında bir tören düzenledi ve Muhacirleri kabul etti. Bu törene hükümet ve milletvekillerinin yanı sıra yabancı teşkilatların temsilcileri, toplam 300 den fazla kişi katıldı. Törene   Uygurları   temsilen   DUK   başkan yardımcısı Askar CAN, Avrupa Doğu Türkistan Birliğinin genel sekreteri Erkin ZUNUN iştirak etti. Sayın Christan UDE ve diğer hükümet yetkilileri ile görüştü ve görüşme sırasında Almanya'daki Uygurlar meselesi özellikle Uygur muhacirler meselesi hakkında bilgi verdiler.

 DUK ve UYGUR AMERİKAN DERNEĞİNDEN ORTAK TOPLANTI

 31 Ocak 200: DUK ile Amerika Uygur Derneğinin çabalarıyla Amerikan Uluslar arası Dini Özgürlük Komitesi Toplantı Salonunda Çin'deki diğer milletlerin baskılara maruz kaldıklarına ilişkin delilleri ispatlama ve dinleme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Amerika Dışişleri Bakanlığının demokrasi,   insan hakları ve emekçi sorumlularının yanı sıra halen Çin hapishane-sindeki Hüseyin CELİL'in eşi Kamile hanım, Uluslar arası Tibet Hareketi Örgütünün lideri BUCHUNG SERİN katıldı ve Çin'deki diğer milletlerin baskılara maruz kaldıklarına şahitlik ettiler. Kamile hanım da şahitlik toplantısında eşi Hüseyin CELİL'in durumuyla ilgili bilgi verdiler.

HOLLANDA'DAN RABIYE HANIMA JEST

UAÖ Hollanda Şubesi tarafından yayınlanan aylık derginin bu yılki ilk sayısında Hollanda'da 2007'de dağıtılan "Milli Posta Kartlan'mn tanıtımı yapılmış, DUK ve Uygur Milli Hareketinin lideri Rabiye KADİR hanım "Milli Posta Kartları" nın geleneğine uygun olarak , bu yılki "Milli Posta Kartları"nın şans sembolü olarak seçilmiştir. "Milli Posta Kartları" Hollanda'da yayınlanan , tarihi önem taşıyan en etkili kartlardandır. Dolayısıyla "Milli Posta  Kartları"nı   daha   etkin   konuma   getirmek amacıyla her yıl dünyada belli bir konuma sahip ve çalışmalarında önemli başarılara imza atan ünlü şahsiyetler "şans sembolü" kişileri seçmektedir. Hollanda'da Uluslar arası Af Örgütü ve diğer 53 örgüt ortaklaşa yayınladığı, 2 milyar "EURO" değerindeki "şans sembolü" kartına Rabiye KADİR Hanımın layık görülmesi, Uygurlar için büyük önem arz etmektedir. Uygur meselesinin Hollanda ve dünya kamuoyunda tanınması açısından büyük önem taşımaktadır. 

5 Ocak 2007 ŞEHİTLERİMİZ İÇİN HATİM DUASI

14.01.2007 Kayseri : 5 Ocak 2007 günü Çin'in düzenlediği operasyonlarda şehit edilen 18 Doğu Türkistanlı hemşerimiz için Kuran-ı Kerim hatmi yapıldı ve dua edildi. Dernek genel merkez binasında düzenlenen hatime Kayseri'deki büyüklerimiz ve hemşerilerimiz katıldı. Dernek Genel başkanımız Sn. Seyit TÜMTÜRK 5 Ocak günü meydana gelen çatışmalar, sonrasında gelişen olaylar ve son durum hakkında bilgi verdi. 

MAZLUMDERTN ANLAMLI ÖDÜLÜ

27.01.2007 İstanbul:

MAZLUMDER İstanbul şubesi tarafından Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Sn. Rabiye KADİR hanıma ödül verdi.Bayrampaşa kültür merkezindeki ödül törenini MAZLUMDER İstanbul   Şube   Başkanı Sn. Av. Mustafa ERCAN beyin açılış konuşması ile başladı. MAZLUMDER'i tanıtan Sinevizyon gösterisi yapıldı. Bu toplantıya Sivil toplum örgütleri, milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri, Şairler ve Aydınlar'dan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu.Katıldı. Uygur Kurultayı Başkanı Rabiye KADİR hanım Sinevizyon gösterisi ile tanıtıldı.

MAZLUMDER 10 yıldır insan hakları ve mazlum milletler ile alakalı çalışan kişi ve teşkilatları yaptığı hizmetlerinden dolayı ödüllendirmektedir. MAZLUMDER bu yılda Uygur milleti için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan her türlü baskı ve engellemelere karşı durarak Doğu Türkistan ve Uygur halkı için çalışan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Sn. Rabiye KADİR hanıma bu ödülü layık görmüştür. DUK Başkanı Sn. Rabiye KADİR hanımın ödülünü vekaleten, Doğu Türkistan Kültür ve dayanışma derneği Ankara şube Başkanı Sn. Hayrullah EFENDİGİL almıştır. 

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE PROTESTO

05.02.2007 Ankara: 5 şubat 1997 Gulja olaylarının 10. yıldönümü ve 5 Ocak 2007 tarihinde 18 Doğu Türkistanlının katledilmesi nedeni ile Çin Ankara Büyük Elçiliği önünde protesto edildi.Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel merkezi ile Ankara şubesinin birlikte organize ettiği protesto gösterisine başta Doğu Türkistanlılar olmak üzere, Türk Dayanışma Konseyi, Türk-Kamu Sen, siyasi parti temsilcilikleri, sivil toplum örgütleri, üniversite görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Protesto esnasında, Doğu Türkistan'da uygulanan idamlar, aile planlaması gibi insan hakları ihlallerinitemsilen,  "Çocuk  Katili  Çin"  "Katil  Çin"  yazılı sembolik siyah tabut bırakıldı. 

SAYIN BİRCAN AKYILDIZT ZİYARET

05.02.2007 Ankara: Derneğimiz yönetim kurulundan oluşan bir heyet her zaman Doğu Türkistalıların yanında olan hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen Türk Kamu Sen Genel Başkanı Sn Bircan AKYILDIZ beye ve Türk Kamu sen teşkilatının yönetim kadrosuna teşekkür ziyaretinde bulundu. 

DUK HEYETİ CHP GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

06.02.2007 Ankara: Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği genel başkanı Sayın Seyit TÜMTÜRK,   Ankara   Şube   Başkanı   Hayrullah EFENDİGİL ile DUK genel sekreter yardımcısı Dr. Erkin EMET'ten oluşan heyet CHP genel merkezinde Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı Sayın Onur ÖYMEN ve Genel başkan yardımcısı Mersin milletvekili Sn. Mustafa AKYÜREK beyleri makamında ziyaret etti.

Ziyaret esnasında heyetimiz CHP yetkililerine Doğu Türkistan'daki genel durumla ilgili bir rapor takdim edildi. Sn. Onur ÖYMEN memnuniyetini ve raporu inceleyeceğini ve konu hakkında araştırma yapacağını belirterek, ziyaretten duyduğu memnuiyeti ifade etmiştir. 

TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONUNU ZİYARET

06.02.2007 Ankara:TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Nevşehir Millet vekili Sn. Mehmet ELKATMIŞ makamında Dünya Uygur Kurultayı heyetince ziyaret edildi. DUK başkan yardımcısı Sn.Seyit TÜMTÜRK 5 Ocak 2007 'de 18 Doğu Türkistanlının şehit edilmesi, Dünyanın bu olaya sessiz kalması, 10. yıldönümünde 5 Şubat 1997 GULJA olayları ve DUK genel Başkanı Sn Rabiye KADİR hanımın Türkiye'ye gelmesi için vize alamadığı konusunda bilgi verdi. Sayın ELKATMIŞ,Sn. ÖYMEN'e Doğu Türkistan meselesinin partiler üstü bir mesele olduğu, devleti ile, milleti ve siyasi partileri ile birlikte ortak mesele olarak ele alınması gerektiği aktarıldı. 

TBMM  BAŞKAN VEKİLİNİ ZİYARET

22.02.2007 Ankara: TBMM Başkan Vekili Sn. Sadık YAKUT, DUK heyetince makamında ziyaret edildi.Ziyarette Sayın Meclis Başkan Yardımcısına DUK Başkanı Sayın Rabiye KADİR hanımın kendileri vize engeline takılarak gelememiş olsa da selamlarını getirdiğimizi ifade ederek söze başladık. Sayın YAKUT'a son katliam ve idamlarla ilgili bilgi verdikten sonra Çin işgali altındaki Doğu Türkistan meselesini içeren kapsamlı bir rapor takdim edildi. Kendilerinden bahsedilen konuların TBMM'de gündeme getirilmesi için destek talebinde bulunuldu 

 TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONUNU ZİYARET

TBMM'nin insan hakları komisyon başkanı olarak konuya insan hakları ihlalleri yönünden yaklaşıyorum. İkincisi de Doğu Türkistan halkı ile olan aynı din, dil, tarih birliğidir. Kardeş Doğu Türkistan halkının sorunları ile ilgilenmek benim için bir görevdir. İkinci konu benim için daha önemli ve daha etkilidir" dedi. Sn. TÜMTÜRK, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerinin incelenmesi için TBMM bünyesinde bir heyet oluşturarak Doğu Türkistan'a gönderilmesi ve Rabiye KADİR hanımefendinin Türkiye'ye girişine uygulanan vize yasağının açıklanmasının mümkün olmadığını ve bu konunun çözüme kavuşturulmasını istedi. Sayın ELKATMIŞ konu ile yakından ilgileneceğini ve çözüm için yardımcı olacağını söyledi. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANINI ZİYARET

06.02.2007 Ankara: Dünya Uygur Kurultayı yetkililerinden oluşan heyet Diyanet işleri başkanı Sayın Prof. Dr. Ali BARDAKOGLU'nu makamında ziyaret etti.

Heyet sayın başkana Doğu Türkistan topraklarının Türklerin İslam'la ilk şereflendiği toprak olduğunu, maalesef bu gün komünist ve ateist Çin işgali ile Doğu Türkistan'da asimilasyonun bir aracı olarak ateizmin ilköğretimden itibaren Müslüman Uygur çocuklarının üzerinde, milli ve manevi kimliklerinin yok edilmesi için ders olarak okutulduğunu dile getirdi. Bugün Dünya, demokrasi, din ve vicdan hürriyetinin yüksek tonda seslendirildiği bir dönemde maalesef Doğu Türkistanlılar kendi milli ve manevi kimliklerinden yoksun bırakılmaktadır. Bu bağlamda İslam Konferansı örgütünü, Diyanet işleri başkanlığımızın acilen uyarılarak Müslüman Doğu Türkistan halkının din ve vicdan hürriyeti üzerindeki Çin   baskılarının   kaldırılması   için   girişimdebulunmaya davet etti.

Çin'in dünyada Müslümanlara şirin görünmek için Filistin-İsrail meselesinde Filistin'lilerden yana tavır sergiler görünürken aynı Çin'in işgal altında bulundurduğu Müslüman Doğu Türkistan halkına soykırım uyguladığı gerçeğini Sn. BARDAKOGLU'na aktararak bu konuya destek olunması talebinde bulundu. 

MİLLETVEKİLLERİNİ ZİYARET

06.02.2007 Ankara: TBMM İçişleri komisyonu başkanı Tekirdağ milletvekili Sn. Tevfık Ziyaeddin AKBULUT ve Sakarya milletvekili ve meclis içişleri komisyonu üyesi Sayın Süleyman GÜNDÜZ makamlarında ziyaret edildi.Son yıllarda Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye gelmiş olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin ikamet, vatandaşlık ve diğer kanuni meseleleri ile ilgili kendilerine bilgi verilerek, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'ın bugünkü durumu ile ilgili geniş bilgi verildi ve kendilerine Doğu Türkistan'ı konu alan kapsamlı bir rapor takdim edildi.DUK başkan yardımcısı Sayın TÜMTÜRK şunları söyledi."Çin Halk Cumhuriyeti Birleşmiş Milletlerde veto hakkına sahip 5 daimi üyeden birisi olmasına rağmen Kıbrıs meselesinde Rum tarafının tezini destekleyerek, tek Kıbrıs politikasını savunmaktadır. Ayrıca Kuzey Irak'taki PEŞMERGE liderlerini geçtiğimiz yıl PEKİN'e davet ederek, bu bölgeye olan ilgisini gizlememiştir.

Ekonomik alanda ise ticari ilişkilerde 1/15 Türkiye'nin aleyhine büyük bir dengesizlik oluşmuştur, (ithalat 15 Milyar dolar buna karşı ihracat 1 milyar dolardır). Bunun yanı sıra askeri teknoloji beklentimizde boşa çıkmıştır. Bu gerçekler bağlamında Türkiye'mizin hangi gerekçelerle Doğu Türkistan davasından imtina ettiğini anlayabilmiş değiliz". 

PROF.DR.IRFAN GÜNDÜZ'Ü ZİYARET

21.02.2007 Ankara: AK parti grup Başkan vekili ve İstanbul milletvekili Sn. Prof. Dr. irfan GÜNDÜZ beyi TBMM de makamında ziyaret edildi. Ziyaret esnasında kendilerine Doğu Türkistan'daki son durum hakkında bilgi verilerek, rapor takdim edildi. Türkiye'nin Çin ile olan ilişkilerinde tüm iyi niyetine rağmen, bu iyi niyetin Çin tarafından taviz olarak algılandığı ve Çin'in devlet gücü ile Doğu Türkistan'daki asimilasyon ve soykırım hareketinin yaygınlaştırdığı, bu şekilde devam ederse gelecekte mücadelesini edeceğimiz bu bölgenin tamamen Çinlileşme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu gerçeği ifade edildi. Bu konuda Sayın GÜNDÜZ'den, TBMM'deki konuya duyarlı milletvekillerine durumu iletmesi istendi. 

BAŞKENT TV'DE DOĞU TÜRKİSTAN

06.02.2007 Ankara: DUK Başkan yrd. Sayın Seyit TÜMTÜRK merkezi Ankara'da bulunan Başkent Tv'nin talebi üzerine yaklaşık yarım saat süre ile haber saatinde canlı yayın konuğu oldu. Canlı yaym süresince kamuoyuna 5 Ocak 2007 de 18 Doğu Türkistan'ımın şehit edilmesi olayı, 5 Şubat GULJA olaylarının 10.Yıl dönümü ve Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı İnsan hakları ihlallerini geniş bir şekilde anlattı. Ayrıca Türk-Çin ilişkilerinde Türkiye aleyhine gelişen durum ile Çin'in aldatmaca politikası hakkında uluslar arası gerçekler ışığında bilgi verdi. Çin'in Kıbrıs Rum kesimine olan desteği, Kuzey Irak'taki PEŞMERGE liderlerinin Çin'e davet edilmesi, Türkiye aleyhine gelişen Türk-Çin ticari ilişkileri, komşularının Çin ve Kuzey Kore menşeli füzelerle donatılmış olması gibi konular detayları ile anlatıldı. Türkiye aleyhine gelişen Çin'le ilişkilere rağmen Doğu Türkistan meselesinin niçin gerekli ilgiyi bulamadığının anlaşılmaz olduğunun altı çizildi.

Türkistan davası hakkında Türkiye kamuoyunun Sağlık-iş sendikasının katkısı ile medya aracılığıyla bilgilendirilmesi sağlandı.Ziyaret   esnasında   Derneğimiz  Ankara   şube Başkanı Sn. Hayrullah EFENDİGİL'de hazır bulundu. 

SAĞLIK İŞ SENDİKASINA ZİYARET

21.02.2007 Ankara: Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Mustafa BAŞOGLU'nu Dünya Uygur Kurultayı temsilcileri sendika genel merkezinde ziyaret etti.

Ziyaret esnasında Doğu Türkistan'da son günlerde meydana gelen katliamlar ve idamlar hakkında bilgi vererek, kendilerini Doğu Türkistan'ın genel durumu hakkında bilgilendirdi.

Sendikanın organizasyonu ile basın toplantısı düzenlendi. Yerel ve ulusal medyanın hazır bulunduğu toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.  

TÜRK-ÇİN PARLAMENTOLAR ARASI DOSTLUK GURUBU BAŞKANINI ZİYARET

 21.02.2007 Ankara: Türkiye-Çin parlamentolar arası dostluk grubu başkanı, AK parti grup Başkan vekili Sn. Salih KAPUSUZ TBMM'deki makamında DUK heyeti tarafından ziyaret edildi.

Ziyaret esnasında DUK Başkan yrd. Sn. Seyit TÜMTÜRK, DUK Başkanı Sn Rabiye KADİR hanımın selamlarını ilettikten sonra, Sn. KAPUSUZ'a gelişen son olaylar, 5 Ocak katliamı ve İsmail SAMET'in Çin Halk Mahkemesindeki yargısız infaz sonucu 8 Şubat 2007'deki idamı hakkında bilgi verdi. Doğu Türkistan'da Müslüman Türk halkını katlederken, Türk-Çin parlamentoları arasındaki dostluktan bahsetmenin ne kadar doğru olacağı ifade edildi. Dostluk ifadesi altında kurulan bu birlikteliğin içinde Doğu Türkistan'da yaşanan olaylar, Çin'in zulmü,   soykırımının   yeterli   kadar   dile   getirilip getirilemediği soruldu. İki ülke arasında dostluk temelli ilişkilerin ancak ve ancak Çin'in Türkiye ile kardeş olan Doğu Türkistanlılara uyguladığı soykırım ve baskıdan vazgeçmesi durumunda gerçekleşe-bileceği ifade edildi.

Bunun üzerine Sayın KAPUSUZ, Çinli yetkililerle görüşülen her platformda Doğu Türkistan'daki Uygurların insan hakları ve demokrasi konusunda gerektiği kadar desteklenmesi ve haklarının verilmesi ile ilgili taleplerimizi dile getiriyoruz. Bundan sonrada bu konudaki girişimlerimiz devam edecektir dedi.

DUK heyeti Sn. KAPUSUZ'a Doğu Türkistan'ın içinde bulunduğu sıkıntıları içeren kapsamlı bir rapor takdim etti. Sn. KAPUSUZ'da raporu başta Başbakan ve Dışişleri bakanı olmak üzere ilgili makamlara ileteceği sözünü verdi.

  • 770 defa okundu.