Gökbayrak 
Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma 
Derneği Genel Mrk KAYSERİ


5 Ocak 2007 ŞEHİTLERİMİZ İÇİN HATİM DUASI
14.01.2007 Kayseri : 5 Ocak 2007 günü Çin'in düzenlediği operasyonlarda şehit edilen 18 Doğu Türkistan'lı hemşerimiz için Kuran-ı Kerim hatmi yapıldı ve dua edildi.
14 Ocak 2007 pazar günü saat 12:00 da dernek genel merkez binasında düzenlenen hatim için Kayseri'deki büyüklerimiz ve hemşerilerimiz katıldı. Hatim duasında başta 5 Ocak günü Çin’liler tarafından geçmişte ve günümüzde şehit edilen Doğu Türkistanlılara Allahtan rahmet geride kalan ailelerine sabır ve metanet dileriz.
Dernek Genel başkanımız Sn. Seyit TÜMTÜRK 5 Ocak günü meydana gelen çatışmalar, sonrasında gelişen olaylar ve son durum hakkında bilgi verdi.

MAZLUMDER’İN ANLAMLI ÖDÜLÜ

27.01.2007 İstanbul: MAZLUMDER İstanbul şubesi tarafından Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Sn. Rabiye KADİR hanıma ödül verdi.
İstanbul, Bayrampaşa ilçesi kültür merkezindeki ödül törenini MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Sn. Av. Mustafa ERCAN bey bir açılış konuşması ile açtı. Konuşmasında kurulduğu günden bugüne kadar geçen 16 yıllık süre zarfında MAZLUMDER’in yaptığı hizmetler ve faaliyetleri hakkında geniş çaplı bilgi verdi. Başkan M. ERCAN’ın konuşmasından sonra toplantı, MAZLUMDER’i tanıtan Sinevizyon gösterisi ile devam etti. Bu toplantıya Sivil toplum örgütleri, siyasi parti milletvekilleri ve parti temsilcileri, Şairler ve Aydınlar’dan oluşan yoğun davetli topluluğuna Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabiye KADİR hanımı tanıtan bir Sinevizyon gösterisi ile devam edildi.
MAZLUMDER 1991 yılında kurulan insan hakları ile ilgili bir sivil toplum kuruluşudur. MAZLUMDER 10 yıllık bir zarfında insan hakları ve mazlum milletler ile alakalı çalışan kişi ve teşkilatları yaptığı hizmetlerinden dolayı ödüllendirmektedir. MAZLUMDER olarak bu yılda Uygur milleti için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan her türlü baskı ve engellemelere karşı durarak Doğu Türkistan ve Uygur halkı için çalışan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Sn. Rabiye KADİR hanıma bu ödülü vermeyi karar vermiştir. Biz Rabiye KADİR hanımın Doğu Türkistan ve Uygur halkı için yaptıklarını gördük. 2006 yılında teşkilatımızdan Ayşe İ. DEMİRİZ hanım Washington’a giderek Sn. Rabiye KADİR hanımla bir röportaj gerçekleştirdi, yapılan bu mülakatta olsun ve yapmakta olduğu hizmetlerinden dolayı bu ödülü kendisine layık gördük, diyen MAZLUMDER. Başkanı Sn. Mustafa ERCAN Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Sn. Rabiye KADİR hanımın ödülünü vekaleten, Doğu Türkistan Kül. ve dayanışma derneği Ankara şb. Başkanı Sn. Hayrullah EFENDİGİL’e takdim etti.

BÜYÜK ANADOLU BİRLİĞİNDEN ÖDÜL

03.02.2007 Ankara: Ankara’daki saygın sivil toplum kuruluşlarından olan Büyük Anadolu Birliği (BAB) 20–29 Ekim tarihleri arasında Ankara Altın Parkta “Adım adım Anadolu Festivali” adında bir festival düzenlemiştir. 81 ili temsil eden dernek, vakıf özel ve kamu kuruluşlarının da katıldığı, ayrıca Türk dünyasının da temsil edildiği bu festivale derneğimizin Ankara şubesi de iştirak etmiştir. İşgalci Çin devletinin ata yurdumuz Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu insan hakları ihlallerini, asimile politikalarını ve özellikle de bir milleti yok etmeye yönelik sinsi çalışmalarını imkânları nispetinde her yönü ile dokuz gün boyunca festivali takip eden yerel ve ulusal basına ve ziyarete gelen Bakan, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ile geniş halk kitlesine anlatma fırsatı elde etmiştir.
Büyük Anadolu Birliği 03.02.2007 Cumartesi günü görkemli bir tören ile Adım adım Anadolu Festivaline katılan dernek, vakıf ve teşkilat başkanlarına hizmetlerinden dolayı birer plaket ve onur üyeliği ödül töreni düzenlemiştir. BAB Genel Başkanı Sayın Yusuf ÇELİK Derneğimizin Ankara şube başkanı Sayın Hayrullah EFENDİGİL. Beye Ankara’daki aktif ve özverili çalışmaları ile festival boyunca Doğu Türkistan’ı ve onun haklı davasını çok güzel bir şekilde tanıttıklarından dolayı bu ödüle layık gördüklerini ifade ederek onur plaketi takdim etmiştir. Hayrullah EFENDİGİL de Sayın Yusuf ÇELİK bey ve idare heyetine Doğu Türkistan davasının tanıtılmasına vesile olduklarından dolayı teşekkür ederek, bunun gibi Türk dünyasını birbirine kaynaştırıcı faaliyetlerin artarak devam etmesi temennisinde bulunmuştur.

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE PROTESTO

05.02.2007 Ankara: 5 şubat 1997 Gulja olaylarının 10. yıldönümü ve 5 Ocak 2007 tarihinde 18 Doğu Türkistan'lının katledilmesi nedeni ile Ankara Çin Büyük Elçiliği önünde protesto edildi.
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel merkezi ile Ankara şubesinin birlikte organize ettiği protesto gösterisine başta Doğu Türkistan'lılar olmak üzere, Türk Dayanışma Konseyi, Türk-Kamu Sen, siyasi parti temsilcilikleri, sivil toplum örgütleri, üniversite görevlileri ve öğrencileri katıldı. Çin Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri, 5 Şubat 1997 olayları nedeni ile protesto edildi. Son olarak 5 Ocak 2007 günü 18 Doğu Türkistan'lının şehit edilmesi kınandı. Yapılan basın açıklaması ile dünya kamuoyu duyarlı olmaya çağrıldı.
Protesto esnasında, Doğu Türkistan'da uygulanan idamlar, aile planlaması gibi insan hakları ihlallerini temsilen, "Çocuk Katili Çin" "Katil Çin" yazılı sembolik siyah tabut bırakıldı.

SAYIN BİRCAN AKYILDIZ’I ZİYARET

05.02.2007 Ankara: Derneğimiz yönetim kurulundan oluşan bir heyet ile Türk Kamu Sen Genel Başkanı Sayın Bircan AKYILDIZ 5 Şubat 2007 deki Çin büyükelçiliği önündeki protesto gösterilerinde olsun zaman zaman yapılan Doğu Türkistan davası ile ilgili toplantılarımıza katılarak her zaman Doğu Türkistalıların yanında olan hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen başta Sn Bircan AKYILDIZ beye ve Türk Kamu sen teşkilatının yönetim kadrosuna teşekkür ziyaretinde bulunuldu.

DUK HEYETİ CHP GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ.

06.02.2007 Ankara: Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği genel başkanı Sayın Seyit TÜMTÜRK, Ankara Şube Başkanı Hayrullah EFENDİGİL ile DUK genel sekreter yardımcısı Dr. Erkin EMET'ten oluşan heyet CHP genel merkezinde Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı Sayın Onur ÖYMEN ve Genel başkan yardımcısı Mersin milletvekili Sn. Mustafa AKYÜREK beyleri makamında ziyaret etti.
Ziyaret esnasında heyetimiz CHP yetkililerine Doğu Türkistan'daki genel durumla ilgili, siyasi, ekonomik, nüfus v demografik yapısını içeren, aynı zamanda Çin'in Doğu Türkistan'da yapmış olduğu asimilasyon ve insan hakları ihlallerini içren bir rapor takdim edildi. Raporu teslim alan Sn. Onur ÖYMEN memnuniyetini belirterek, Uygurlar ve Çin'in Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerini içeren raporu inceleyeceğini ve konu hakkında araştırma yapacağını belirterek, ziyaretten duyduğu memnuiyeti ifade etmiştir.
Türkiye Çin arasında maalesef Doğu Türkistan meselesinin yeterince dile getirilmediğini, bu konuya Çin’in aşırı baskısı, Türkiye'nin de ürkek davrandığı dile getirildi. Sn. ÖYMEN'e Doğu Türkistan meselesinin partiler üstü bir mesele olduğu, devleti ile, milleti ve siyasi partileri ile birlikte ortak mesele olarak ele alınması gerektiği aktarıldı.

TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONUNU ZİYARET

06.02.2007 Ankara:TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Nevşehir Millet vekili Sn. Mehmet ELKATMIŞ makamında Dünya Uygur Kurultayı heyetlerince ziyaret edildi.
Ziyaret esnasında DUK genel başkan yardımcısı Sn.Seyit TÜMTÜRK 5 Ocak 2007 'de 18 Doğu Türkistan'lının şehit edilmesi, Dünyanın bu olaya sessiz kalması, 10. yıldönümünde 5 Şubat 1997 GULJA olayları ve DUK genel Başkanı Sn Rabiye KADİR hanımın Türkiye'ye gelmesi için vize alamadığı konusunda bilgi verdi. Özellikle 5 Ocakta şehit edilen 18 Doğu Türkistan'lı hakkında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, Çin kaynaklarından alınan haberler ile Çin'in gerçekleri saptırarak Dünya kamu oyunu yanıltmaya çalıştığını aktardı.
Sayın ELKATMIŞ, Doğu Türkistan meselesi ile iki açıdan ilgisi olduğunu dile getirirken, "birincisi ben TBMM'nin insan hakları komisyon başkanı olarak konuya insan hakları ihlalleri yönünden yaklaşıyorum. İkincisi de Doğu Türkistan halkı ile olan aynı din, dil, tarih birliğidir. Kardeş Doğu Türkistan halkının sorunları ile ilgilenmek benim için bir görevdir. İkinci konu benim için daha önemli ve daha etkilidir dedi.
Sn. TÜMTÜRK, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerinin incelenmesi için TBMM bünyesinde bir heyet oluşturarak Doğu Türkistan'a gönderilmesi ve Rabiye KADİR hanımefendinin Türkiye'ye girişine uygulanan vize yasağının açıklanmasının mümkün olmadığını ve
bu konunun çözüme kavuşturulmasını istedi. Sayın ELKATMIŞ konu ile yakından ilgileneceğini ve çözüm için yardımcı olacağını söyledi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANINI ZİYARET

06.02.2007 Ankara: Dünya Uygur Kurultayı yetkililerinden oluşan heyet Diyanet İşleri başkanı Sayın Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU’nu makamında ziyaret etti.
Heyet sayın başkana Doğu Türkistan topraklarının Türklerin İslam’la ilk şereflendiği toprak olduğunu, maalesef bu gün komünist ve ateist Çin işgali ile Doğu Türkistan'da asimilasyonun bir aracı olarak ateizmin ilköğretimden itibaren Müslüman Uygur çocuklarının üzerinde, milli ve manevi kimliklerinin yok edilmesi için ders olarak okutulduğunu dile getirdi. Bugün Dünya, demokrasi, din ve vicdan hürriyetinin yüksek tonda seslendirildiği bir dönemde maalesef Doğu Türkistan'lılar kendi milli ve manevi kimliklerinden yoksun bırakılmaktadır. Bu bağlamda İslam Konferansı örgütünü, Diyanet işleri başkanlığımızın acilen uyarılarak Müslüman Doğu Türkistan halkının din ve vicdan hürriyeti üzerindeki Çin baskılarının kaldırılması için girişimde bulunmaya davet etti.
Çin'in dünyada Müslümanlara şirin görünmek için Filistin-İsrail meselesinde Filistin'lilerden yana tavır sergiler görünürken aynı Çin'in işgal altında bulundurduğu Müslüman Doğu Türkistan halkına soykırım uyguladığı gerçeğini Sn. BARDAKOĞLU’na aktararak bu konuya destek olunması talebinde bulundu.

TBMM’DE MİLLETVEKİLLERİNİ ZİYARET

06.02.2007 Ankara: TBMM İçişleri komisyonu başkanı Tekirdağ milletvekili Sn. Tevfik Ziyaeddin AKBULUT ve Sakarya milletvekili ve meclis içişleri komisyonu üyesi Sayın Süleyman GÜNDÜZ makamlarında ziyaret edildi.
Son yıllarda Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye gelmiş olan Doğu Türkistan'lı kardeşlerimizin ikamet, vatandaşlık ve diğer kanuni meseleleri ile ilgili kendilerine bilgi verilerek, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'ın bugünkü durumu ile ilgili geniş bilgi verildi ve kendilerine Doğu Türkistan'ı konu alan kapsamlı bir rapor takdim edildi.
Aynı zamanda DUK başkan yardımcısı Sayın TÜMTÜRK, Türkiye- Çin ilişkilerinde Doğu Türkistan meselesini yetkililerin tabiri ile dostluk köprüsü olacağı yalanının tamamen göz boyamadan ibaret olduğunu ve Doğu Türkistan'ı yok etmek için zaman kazanmaya yönelik bir oyun olduğunu ifade etti. Ayrıca Türk-Çin ilişkilerindeki gelişmelerin tamamen Türkiye'nin aleyhine geliştiğini ifade ederek şunları söyledi.
"Çin Halk Cumhuriyeti Birleşmiş Milletlerde veto hakkına sahip 5 daimi üyeden birisi olmasına rağmen Kıbrıs meselesinde Rum tarafının tezini destekleyerek, tek Kıbrıs politikasını savunmaktadır. Ayrıca Kuzey Irak'taki PEŞMERGE liderlerini geçtiğimiz yıl PEKİN'e davet ederek, bu bölgeye olan ilgisini gizlememiştir.
Ekonomik alanda ise ticari ilişkilerde 1/15 Türkiye'nin aleyhine büyük bir dengesizlik oluşmuştur. (ithalat 15 Milyar dolar buna karşı ihracat 1 milyar dolardır). Bunun yanı sıra askeri teknoloji beklentimizde boşa çıkmıştır. Bu gerçekler bağlamında Türkiye'mizin hangi gerekçelerle Doğu Türkistan davasından imtina ettiğini anlayabilmiş değiliz.

BAŞKENT TV’DE DOĞU TÜRKİSTAN

06.02.2007 Ankara: DUK Başkan yrd. Sayın Seyit TÜMTÜRK merkezi Ankara'da bulunan Başkent Tv'nin talebi üzerine yaklaşık yarım saat süre ile haber saatinde Başkent Tv'nin canlı yayın konuğu oldu. Canlı yayın süresince kamuoyuna 5 Ocak 2007 de 18 Doğu Türkistan'lının şehit edilmesi olayı, 5 Şubat GULJA olaylarının 10.Yıl dönümü ve Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı İnsan hakları ihlallerini geniş bir şekilde anlattı. Ayrıca Türk-Çin ilişkilerinde Türkiye aleyhine gelişen durum ile Çin'in aldatmaca politikası hakkında uluslar arası gerçekler ışığında bilgi verdi. Çin'in Kıbrıs Rum kesimine olan desteği, Kuzey Irak'taki PEŞMERGE liderlerinin Çin'e davet edilmesi, Türkiye aleyhine gelişen Türk-Çin ticari ilişkileri, komşularının Çin ve Kuzey Kore menşeli füzelerle donatılmış olması gibi konular detayları ile anlatıldı. Türkiye aleyhine gelişen Çin'le ilişkilere rağmen Doğu Türkistan meselesinin niçin gerekli ilgiyi bulamadığının anlaşılmaz olduğunun altı çizildi.
H.Kaynak Gökbayrak.Tarih 06.02.2007

İSMAİL SAMET ŞEHİT EDİLDİ.

08.02.2007 İsmail SAMET, Kaşgar'a bağlı Yenihisar kasabasında 1969 yılında doğmuştu. Evli ve iki çocuk babasıydı. Çin'li cellatlar tarafından bu gün 8 Şubat 2007 perşembe günü ÇİN yerel saati ile 09:00, Türkiye saati ile 06:00 da idam edildi.
Hiç bir suçu yoktu. Çin'liler dahi herhangi bir eyleme katıldığı, bir örgüt içinde faaliyet gösterdiğini iddia etmemişti. Onun suçu Doğu Türkistan'lı olmaktı. 2002 yılının 5 Şubat günü Müslüman ve dost ülke bildiğimiz Pakistan yetkililerince tutuklanmış ve Çin'e iade edilmişti. İsmail SAMET 2002 yılından bu yana URUMÇİ yakınlarında bulunan GUENGTİNG hapishanesinde tutuluyordu. 7 Şubat günü son kez ailesi ile görüşmesine izin verilen İsmail SAMET,kurşuna dizilerek idam edildi, ve Doğu Türkistan'lı şehitler kervanına katıldı. İsmail SAMET’in ailesi ve Doğu Türkistan halkının başı sağolsun.Ruhun şad mekanın cennet olsun.

SAĞLIK İŞ SENDİKASINA ZİYARET

21.02.2007 Ankara: Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Mustafa BAŞOĞLU’nu Dünya Uygur Kurultayı temsilcileri sendika genel merkezinde ziyaret etti.
Ziyaret esnasında sağlık iş sendikası yönetim kurulu üyeleri ve Genel Başkanına DUK Başkan yardımcısı Sn. Seyit TÜMTÜRK, DUK Başkanı Sayın Rabiye KADİR hanım ve tüm Doğu Türkistanlıların selamını iletti. Ardından, Doğu Türkistan’da son günlerde meydana gelen katliamlar ve idamlar hakkında bilgi vererek, kendilerini Doğu Türkistan'ın genel durumu hakkında bilgilendirdi.
Ziyaret esnasında, Sendikanın organizasyonu ile basın toplantısı düzenlendi. Yerel ve ulusal medyanın hazır bulunduğu toplantı yaklaşık 1 saat sürdü. Bu vesile ile Doğu Türkistan davası hakkında Türkiye kamuoyunun Sağlık-iş sendikasının katkısı ile medya aracılığıyla bilgilendirilmesi sağlandı.
Ziyaret esnasında Derneğimiz Ankara şube Başkanı Sn. Hayrullah EFENDİGİL'de hazır bulundu.

DIŞİŞLERİ ESKİ BAKANINA ZİYARET

21.02.2007 Ankara: Dışişleri eski Bakanı, Düzce Milletvekili, TBMM Avrupa Parlamentosu Komisyonu Başkanı Sayın Yaşar YAKIŞ bey, TBMM deki makamında DUK heyeti tarafından ziyaret edildi.
DUK başkanı Sn. Rabiye KADİR'in selamları iletildikten sonra, Sn. Bakana Doğu Türkistan konusunda kapsamlı bilgi verildikten sonra Doğu Türkistan'ın genel durumu ve Çin işgali ile ilgili bilgiler içeren rapor takdim edildi.
Sayın YAKIŞ'a Doğu Türkistan'daki son gelişmeler 5 Ocaktaki katliam, 8 Şubattaki İsmail SAMET'in idamı ve gelişen olaylar hakkında bilgi verildi.
Dışişleri eski Bakanımıza, Türk-Çin ilişkilerindeki uluslar arası, askeri, siyasi ve ekonomik alandaki dengesizlik detayları ile anlatıldıktan sonra gelişen olayların tamamen Türkiye ve Doğu Türkistan aleyhine olduğu ifade edildi. Buna rağmen Türk-Çin ilişkilerinde Doğu Türkistan meselesini görmezlikten gelinerek yok sayılmasının hiç bir şekilde izahının olmadığı ifade edildi.
Son olarak, dışişleri eski bakanı olması sebebi ile DUK Başkanı Rabiye KADİR hanımın 2006 ve 2007 yıllarında iki defa vize talebinde bulunmasına rağmen, Çin'in Türkiye üzerindeki yoğun baskıları sonucu Türkiye'ye girişinin engellendiği belirtilmiştir. Bunun üzerine sn. YAKIŞ bu engelin hiç bir şekilde izahının mümkün olmadığını, Sayın KADİR'in Amerika'da yasal oturumunun ve seyahat belgesinin olmasına rağmen, sadece Türkiye'ye girememesinin anlaşılır tarafının olmadığını ifade etmiştir. Bu konuda gerek Başbakanlık gerekse Dışişleri bakanlığı nezdinde durumu araştıracağını bildirdi.

TÜRK-ÇİN PARLAMENTOLARI ARASI GURUBUNU ZİYARET

21.02.2007 Ankara: Türkiye-Çin parlamentolar arası dostluk grubu başkanı, AK parti grup Başkan vekili Sn. Salih KAPUSUZ TBMM'deki makamında DUK heyeti tarafından ziyaret edildi.
Ziyaret esnasında DUK Başkan yrd. Sn. Seyit TÜMTÜRK, DUK Başkanı Sn Rabiye KADİR hanımın selamlarının ilettikten sonra, Sn. KAPUSUZ'a gelişen son olaylar, 5 Ocak katliamı ve İsmail SAMET'in Çin Halk Mahkemesindeki yargısız infaz sonucu 8 Şubat 2007'deki idamı hakkında bilgi verdi. Doğu Türkistan'da Müslüman Türk halkını katlederken, Türk-Çin parlamentoları arasındaki dostluktan bahsetmenin ne kadar doğru olacağı ifade edildi. Dostluk ifadesi altında kurulan bu birlikteliğin içinde Doğu Türkistan'da yaşanan olaylar, Çin'in zulmü, soykırımının yeterli kadar dile getirilip getirilemediği soruldu. İki ülke arasında dostluk temelli ilişkilerin ancak ve ancak Çin'in Türkiye ile kardeş olan Doğu Türkistan'lılara uyguladığı soykırım ve baskıdan vaz geçmesi durumunda gerçekleşebileceği ifade edildi.
Bunun üzerine Sayın KAPUSUZ, Çinli yetkililerle görüşülen her platformda Doğu Türkistan'daki Uygurların insan hakları ve demokrasi konusunda gerektiği kadar desteklenmesi ve haklarının verilmesi ile ilgili taleplerimizi dile getiriyoruz. Bundan sonrada bu konudaki girişimlerimiz devam edecektir dedi.
DUK heyeti Sn. KAPUSUZ'a Doğu Türkistan'ın içinde bulunduğu sıkıntıları içeren kapsamlı bir rapor takdim etti. Sn. KAPUSUZ'da raporu başta Başbakan ve Dışişleri bakanı olmak üzere ilgili makamlara ileteceği sözünü verdi.

PROF.DR.İRFAN GÜNDÜZ’Ü ZİYARET

21.02.2007 Ankara: AK parti grup Başkan vekili ve İstanbul milletvekili Sn. Prof. Dr. İrfan GÜNDÜZ beyi TBMM de makamında ziyaret edildi. Ziyaret esnasında kendilerine Doğu Türkistan'daki son durum hakkında bilgi verilerek, rapor takdim edildi. DUK Başkanı Sn. Rabiye KADİR Hanımın Türkiye'ye girişinin engellenmesi, İsmail SAMET'in idamı ve 5 Ocaktaki 18 Doğu Türkistan'lının şehit edilmesi anlatılarak, olaylar hakkında geniş bilgi verildi. Türkiye'nin Çin ile olan ilişkilerinde tüm iyi niyetine rağmen, bu iyi niyetin Çin tarafından taviz olarak algılandığı ve Çin'in devlet gücü ile Doğu Türkistan'daki asimilasyon ve soykırım hareketinin yaygınlaştırdığı, bu şekilde devam ederse gelecekte mücadelesini edeceğimiz bu bölgenin tamamen Çinlileşme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu gerçeği ifade edildi. Bu konuda Sayın GÜNDÜZ’den, TBMM'deki konuya duyarlı milletvekillerine durumu iletmesi istendi.

TBMM BAŞKAN VEKİLİNİ ZİYARET

22.02.2007 Ankara: TBMM Başkan Vekili Sn. Sadık YAKUT, DUK Başkan yardımcısı Sn Seyit TÜMTÜRK, DUK teftiş komisyonu üyesi Sn Hayrullah EFENDİGİL, DUK gen. Sek. Yrd. Sn Dr. Erkin EMET, DUK gençlik kolları Türkiye sorumlusu Sn. Abdullah TURSUN'dan oluşan heyet tarafından TBMM başkanlık makamında ziyaret edildi.
Ziyarette Sayın Meclis Başkan Yardımcısına DUK Başkanı Sayın Rabiye KADİR hanımın kendileri vize engeline takılarak gelememiş olsa da selamlarını getirdiğimizi ifade ederek söze başladık. Sayın YAKUT'a son katliam ve idamlarla ilgili bilgi verdikten sonra Çin işgali altındaki Doğu Türkistan meselesini içeren kapsamlı bir rapor takdim edildi. Kendilerinden bahsedilen konuların TBMM'de gündeme getirilmesi için destek talebinde bulunuldu.

  • 766 defa okundu.