5 Ocak. Aktu,nun Koşrap Kasabası

Doğu Türkistan'da Yeni Katliam

(BASIN BİLDİRİSİ)

 

Seyit TUMTURK

Dünva Uvgur

Kurultayı Başkan Yrd

 

Fransız AP haber ajansı, "Çin silahlı güçlerinin Afganistan, Pakistan ve Kırgızistan üçgenindeki Pamir yaylasında Doğu Türkistan İslami Hareketine (DTİH) bağlı bir eğitim kampına Cuma günü düzenlediği operasyonda DTİH üyesi 18 kişinin öldürüldüğü ve 17'sinin tutuklandığı, bir Çinli askerin öldüğünü birinin de yaralandığını" bildirdi.

Bu haber, Doğu Türkistan Toplum Güvenliği merkez büro başkanı Song Hongli'nin 8 Ocak günü yaptığı açıklamalara dayanmaktadır. Çin'in olaylar ile ilgili yaptığı açıklamalar, kamuoyunu yanıltmak, gelişen olayları kendi lehine kullanmak amacı ile baştan aşağıya hayali senaryolarla süslenmiştir.

Birinci Yalan: Olaylar Çin'in iddia ettiği gibi Afganistan, Pakistan ve Kırgızistan üçgeninde yer alan Pamir yaylasında gerçekleşmemiştir. 5 Ocak 2007 günü gelişen çatışmalar Doğu Türkistan sınırları içindeki Kaşgar iline bağlı Aktu'nun Koşrap köyünde meydana gelmiştir. Bu bölge 5 Nisan 1990'da Doğu Türkistan halkının Çin işgaline karşı bağımsızlık hareketlerinden biri olan Barın olaylarının patlak verdiği bölgenin sınırıdır. Çin coğrafi olarak yanıltıcı açıklamaları ile Doğu Türkistanlıları bu bölgede aktif olan El-Kaide ve Taliban gibi radikal örgütlere bağlantılı göstermeye çalışmaktadır. Hâlbuki Çin'in Amerika'ya karşı Afganistan'da El-Kaide ve Taliban'a maddi ve askeri destek sağladığı dünya kamuoyu tarafından bilinmektedir.

İkinci yalan: Şehit olan Doğu Türkistanlıların 11 Eylül 2002 de bölgeye sızan DTİH örgütüne bağlı güçler olduğu iddiasıdır. Konu hakkında kesin tarih verebilen Çinlilerin neden önlem almak için 5 yıl beklediği sorusu akla gelmektedir. Dile getirilen tarihteki 11 Eylül ise 11 Eylül terör olaylarına çağnşım yapmaktan başka bir şey değildir.

Haberin en can alıcı kısmı ise olayların DTİH ile ilişkilendirilmesidir. Bilindiği üzere 11 Eylül saldırılarından sonra Çin uluslar arası terörle ilgili mücadeleye destek vermek için ABD'den DTİH'nin terör listesine alınmasını şart koşmuştur. ABD de tarihi bir hata yaparak sadece Çin'in münferit birkaç olayı iftira atmak sureti ile isnat ettiği DTİH örgütünü terör listesine almıştır. Bu fırsatı bir koz olarak kullanan Çin tamamen legal olarak faaliyet gösteren tüm Doğu Türkistanlıları DTİH ile bağlantılı göstererek terörist olarak itham etmektedir. Doğu Türkistan halkı Müslüman'dır. Ama terörist değildir. Bu nedenledir ki; günümüze kadar masum insanlara asla zarar vermemiştir. Çin'in yaptığı gibi zulüm ve baskı ile hareket etmemiştir. Terör ile asla ilgisi olmamış ve bundan sonrada olmayacaktır. 5 Ocak 2007'deki Çin operasyonunun arka planında hala Çin hapishanesinde bulunun Doğu Türkistan asıllı Kanada vatandaşı Hüseyin Celil'in olaylarla ilişkilendirilme çabası bulunmaktadır. Çinli yetkililerle görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Kanada hükümeti devlet sekreteri Jason Kenney, maliye bakanı Jim Flaherty, ticaret bakanı David Emerson'un Çin'i ziyareti bekleniyordu. Hüseyin Celil olayına Kanada hükümetinin ve Avrupa Parlamentosunun takipçi olmasını engellemek için Çin devlet televizyonlarında 5 Ocak 2007 operasyonunun sözde görüntülerini yayınlayarak, sonrasında hapisteki Hüseyin Celil'in Çin'in isnat ettiği tüm suçlamaları baskı sonucu zorla kabul ettirilen görüntüleri yayınlanmıştır. Bu görüntülerle Kanada başta olmak üzere batılı ülkelere Hüseyin Celil meselesinden uzak durması için mesaj verilmiştir.

Altını çizerek ifade etmek isterizki Milli bağımsızlık mücadelemizin terörle hiçbir ilgisi yoktur. Davamız öncesi ile birlikte 1933 ve 1944 bağımsız Doğu Türkistan cumhuriyetlerinin, 1990 Barın, 1995 Hoten, 1997 Gulja halk ayaklanmalarının devamıdır. Bu tarihi gerçekler de mi Çin'in iddia ettiği gibi terör hareketleriydi? Mücadelemiz mazlumum zalime, haklının haksıza karşı mücadelesidir. Ecdadımızın çizdiği bu şerefli yolda Doğu Türkistan bağımsız olana kadar yürüyeceğiz.

Ne yazık ki; Çin dünya kamuoyunu yalan haberler ile yanıltmaya devam etmektedir. Doğu Türkistan'da bağımsız haber kaynaklarının çalışması mümkün olmadığından Çin'in tamamen kendi lehine yaptığı açıklamalar ile yetinilmektedir. İddiada yer alan elde edilen silah ve mühimmatlar nerdedir. 18 Doğu Türkistanlının şehit olduğu çatışmada sadece 1 Çinli askerin ölmesi ne kadar gerçekçidir. En önemlisi de, ele geçirildiği bildirilen 17 Doğu Türkistanlının akıbeti nedir?

Doğu Türkistan adını 11 Eylül saldırılarına kadar ağzına almayan ve ret eden Çin, bu tarihten itibaren her şeyi DTİH bağlamakla, hayali ve yalan açıklamalar yapmakla özellikle batıyı ve dünya kamuoyunu Doğu Türkistanlılar aleyhine çevirmeye çalışmaktadır.

Türk yurdu olan Doğu Türkistan'da işgalci olan Çin'dir. Son olaylarda da 18 Doğu Türkistanlıyı şehit eden, 17'sini tutuklayarak akıbetini gizleyen, sonra hayali senaryolara dayanan açıklamalar yapan Çin'dir. İnsanları öldüren, öldürdükten sonra da bunlar teröristtir diye iftira atan ve gerçek terörist olan Çin'dir.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, esir düşen arkadaşlarımıza , tüm Doğu Türkistanlılara sabır ve metanet diliyoruz.

  • 1057 defa okundu.