Gökbayrak 
Dünya Uygur kurultayı 
Propaganda ve Haber Merkezi


Dünya siyaset Arenasında.

2006 yılı dünya genelinde büyük değişiklikler ve önemli siyasi olayların yaşandığı bir yıl oldu.Bu yıl içinde Dünyadaki siyasi hadiselere paralel olarak milli hareketimizde de büyük değişiklikler ve tarihi olaylar yaşandı.Doğu Türkistan meselesi demokratik devletlerin hükümet ve parlamentolarında önemli meseleler arasında müzakere edilir seviyeye ulaştı.Uygur meselesi geçmişteki her dönemle karşılaştırıldığında dünya milletlerinin gözünde itibar kazandı.Muhaceretteki milli hareketimiz Dünya Uygur Kurultayı’nı merkez haline getirerek siyasi bir teşkilat olarak şekillendirdi.
24 -27 Aralık 2006 günleri gerçekleştirilen Dünya Uygur Kurultayı 2.genel kurulu tarihi bir toplantı oldu, mili hareketimiz yeni bir başlangıca adım attı. Dünya Uygur Kurultayı’nın halkımız içinde ve dünya milletleri arasında itibarı gücü günden güne artmakta, milli hükümetler, parlamentolar uluslar arası teşkilatların Dünya Uygur Kurultayı’na olan ilgisi artmaktadır.
Dünya Uygur Kurultayı 2.genel kurulunun hemen ardından, demokratik devletlerin hükümet parlamenterleri Dünya Uygur Kurultayı delegelerini kabul ederek duygularını paylaştılar.Dünya Uygur Kurultayı 2.olağan genel kurulundan bir ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen liderimiz ve manevi annemiz Rabiya hanım önderliğinde dünyanın birçok yerinde birçok faaliyetler gerçekleştirdi.Aşağıda bu faaliyetler kısaca özetlenmiştir.

Cumhurbaşkanı KÖHLER ve Başbakan MERKEL’den
Kutlama mesajı.


24 Kasım günü başlayan Dünya Uygur Kurultayı 2.genel Kurulu toplantısı 27 Aralık günü başarı ile tamamlandı.Kurultayda Uygur milli hareketinin lideri Rabiye Kadir hanım başkanlığındaki yeni yönetim seçildi.Doğu Türkistan hareketinin plan ve programı müzakere edildi ve karara bağlandı.Kurultayın açılış programına Almanya Cumhurbaşkanı KÖHLER, Başbakan MARKEL, bakanlar, parlamento üyeleri ve birçok devletin elçilerinden ellinin üzerinde tebrik mesajı alındı.Birçok uluslar arası teşkilatların liderleri açılış konuşması yaptı.

1 - Münih’teki Çin Konsolosluğu önünde protesto.

27 Kasım tarihinde Dünya Uygur Kurultayı 2.genel kurul toplantısı tamamlandıktan sonra, yeni idare heyeti, dünyanın farklı bölgelerinden gelen vekiller, Almanya’da yaşamakta olan 100 ün üzerinde Uygur’un katılımı ile Çin’in Münih konsolosluğu önünde görkemli bir protesto gösterisi düzenlenerek Doğu Türkistan milli hareketinin yeni başkanları ile dahada güçlü olduğunu Çin Hükümetine gösterdi.

2 -DUK.Başkanı ve idare heyeti BAVYERA Eyaletinde.

27 Kasım tarihinde dünya Uygur Kurultayı lideri Rabiye Kadir hanım önderliğinde, genel başkan yardımcısı Asgar CAN, Seyit TÜMTÜRK, icra komitesi başkanı Alim SEYTOFF ve hanımlar komitesi Başkanı TAMARA hanımdan oluşan heyet Dünya Uygur Kurultayının oluşturulmasından sonra BAVYERA Eyaleti’nin üst düzey hükümet temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.Rabiye hanım BAVYERA Eyaletinin en büyük partilerinden biri olan Sosyal Demokratlar Partisi’nin başkanı Franz MAGET bey ile görüşmesinden sonra Münih vilayetinde vali yardımcısı Her MAUATZEDER ile görüşme yaptı.Daha sonra Yeşiller Partisi BAVYERA Eyalet başkanı MARGARİTA hanım ile görüştü.Bu görüşmede Kurultay toplantısından önce Çin yetkililerinin BAVYERA Parlamentosunu ziyaret ederek parlamento üyelerinin toplantıya katılmamalarını rica ettikleri detaylı olarak anlatıldı.Öyleki Yeşiller Partisi, Çin’in Münih başkonsolosu YİNG’in casusluk iddiası ile hakkında davacı olacaklarını bildirdi.Bu konudaki haber Münih’te yayınlanmakta olan ‘’Akşam Gazetesi’nin 24 kasım tarihli sayısında yayınlandı.

3 -DUK.Başkanı ve idare heyeti Almanya Parlamentosunda.

Rabiye Kadir hanım kurultay açılışı öncesi 21-23 kasım günleri Dünya Uygur Kurultayı’nın programı çerçevesinde İcra komitesi başkanı Alim SEYTOFF, başkan yardımcısı Abdulhakim İDRİS eşliğinde Almanya Parlamentosunu ziyaret etti.Bu ziyaret programında Almanya Federal Parlamentosu üyesi, Yeşiller Partisinin Parlamentodaki temsilcisi Volker BACK beyle görüşme yapılarak Uygur meselesi hakkında izahatlı görüşme yaptı.Ayrıca dışişler bakanlığı üst düzey yetkilileri ile görüşerek Uygur meselesi konusunda destek istendi.

4 -DUK. Başkanı ve idare heyeti Brüksel’de Avrupa parlamentosunda.

Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabiye Kadir hanım 27 Kasım tarihinde Almanya’daki programını tamamladı. Dünya Uygur Kurultayı programı çerçevesinde 28 kasım tarihinde başlayan iki günlük ziyaretle başkan yardımcısı Asgar CAN, icra komitesi başkanı Alim SEYTOFF beyler eşliğinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamentosunun üst düzey yetkilileri ve Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları komitesinin yetkilileri ile görüştü.Görüşmede Doğu Türkistan’daki Çin zulmü ve Çin Devlet terörünün durumu hakkında bilgi verildi.Parlamento yetkilileri görüşmeler üzerine kendilerinin Uygur meselesi hususunda daha ciddi yaklaşımlar göstermeleri gerektiğini her geçen gün daha derinden hissettiklerini ifade ettiler. Rabiye Kadir hanım Avrupa Parlamentosu ziyaretinde Parlamentoda düzenlenen ‘’Dünyadaki Dini Özgürlükler meselesi’’ toplantıda ve ‘’Çin’deki Dini Özgürlükler konulu toplantıya katılarak Doğu Türkistan’daki dini zulümler hakkında bilgi verdi. Ayrıca 29 kasım tarihinde gerçekleştirilen ‘’Avrupa Parlamentosunun kişilik hukuku’’ konulu toplantısına konuşmacı olarak katıldı. Başkan yardımcısı Asgar CAN bu toplantıda Çin’deki siyasi tutukluların özellikle Uygur siyasi tutuklarının ölüm cezalarına çarptırılmaları konusunda rapor sundu.İcra komitesi başkanı Alim SEYTOFF bey bu toplantıda 1989 yılından bu yana Avrupa Parlamentosunun Çin’e uyguladığı silah ambargosunun devam etmesinin önemli olduğunu, ambargonun kaldırılması durumunda Çin’in bu silahları Uygur’ları sindirmek için kullanacağını ifade etti.

5 -DUK.Almanya parlametosun’da Özel gündemde,

30 kasım tarihinde Almanya Parlamentosu Yeşiller Partisi temsilcisi Volke BECK bey, Almanya Parlamentosundaki 600 üzerindeki parlamento üyelerine, Dünya Uygur Kurultayı ve Rabiye Kadir hanım hakkında özel konuşma yaptı. Konuşmasında Çin hükümetinin uluslar arası terörle mücadele bahanesi ile, Uygurlar üzerinde ciddi baskı yaptığını, Bundan birkaç gün önce Almanya’da Dünya Uygur Kurultayı’nın 2.genel kurulunun açılışının yapıldığını, Kurultayda Rabiye Kadir hanımın başkan olarak seçilmesinin hemen ardından Çin hükümetinin Rabiye Kadir hanımın oğlunu 7 yıl hapse mahkum ettiğini ifade ederek Almanya Dış işleri Bakanının Pekin hükümeti ile ciddi bir şekilde görüşerek Rabiye hanımın çocuklarının serbest bırakılması için girişimde bulunulması gerektiğini ortaya koydu.

6 -DUK.Üyesi Merhum Köreş KÖSEN anıldı

1 Kasım tarihinde Dünya Uygur Kurultayının eski baş denetçisi merhum Köreş KÖSEM efendinin kırk yemeği İsveç’in Eskilstona şehrinde verildi. Bu güne, Dünya Uygur Kurultayı’nın eski başkanı,şimdiki baş danışmanı Erkin Alptekin,gen.sekreter Dolkun EYSA, Dünya Uygur Kurultayı delegeleri ve yakın Ülkelerdeki kurultay üyeleri, İsveç’teki Uygur cemaati katıldılar.

7 –DUK. Başkanı ve heyeti ABD. Dışişlerinde.

Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabiye Kadir hanım ve icra komitesi başkanı Alim SEYTOFF bey 4 Aralık tarihinde ABD Dış İşler Bakan Yardımcısı Ellen SAUERBREY Hanım ile görüşüp Uygur’ların şu andaki siyasi durumunu Çin hükümetinin Uygurlara karşı uyguladığı zulmü ve Uygur Göçmenleri meselesini hakkında görüştü. Bakan Yardımcısı Ellen SAUERBREY Hanım Amerika Hükümetinin Uygurlar meselini yakından takip ettiğini bildirdi

8-Amerika’daki Gösteri.

10. Aralık 2006 günü Uygur Amerikan Cemiyeti ABD. deki Washington Çin Büyükelçiliği önünde protesto düzenledi.Gösteriye Washington’da yaşamakta olan çok sayıda Uygur katıldı.Gösteri öğleden sonra saat 15.00 da başlayıp 2 saatten fazla devam etti.

9-Kanada’daki Gösteri.

10. Aralık 2006 ‘de Kanada TORONTO şehrindeki Çin Konsolosluğu önünde Kanada Uygur Cemiyeti,Uluslar arası Af örgütü,Tibetli ve Tayvanlı bağımsızlık yanlılarının organizasyonu ile protesto gösterisi düzenlendi.Eyleme Kanada’da resmi ziyarette bulunan DUK.Başkanı Rabiye Kadir Hanım DUK.Baş Danışmanı Sıdık ROZİ ve Kanada Uygur Cemiyeti Başkanı Mehmet TOHTİ’den oluşan bir grup Uygur katıldı.

10-Türiyedeki’deki Gösteri.

10 Aralık 2006 Ankara:10 Aralık 2006 Dünya İnsan Hakları günü münasebeti ile Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şubesi Ankara Sakarya Caddesinde Doğu Türkistan’da İnsan hakları ihlallerini gösteren bir resim sergisi düzenlendi Sergide Doğu Türkistan’daki cezaevlerindeki ve Uygurlar üzerinde genel hak ihlalleri içeren görüntüler katılımcıları ve ziyaretçileri derinden etkiledi.Daha sonra basın açıklaması yapıldı.Eyleme Ankara’daki siyasi parti temsilcileri sivil toplum örgütleri, dernekler, vakıf yöneticileri ,Öğretim görevlileri ve Öğrencilerden oluşan bir grup katıldı.

11-DUK.Başkanının Kanada ziyareti.

DUK.Başkanı Rabiye Kadir Hanım 8-12-2006 / 13-12-2006 ‘tarihine kadar Kanada’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.Ziyaret esnasında Kanada parlamento yetkilileri ve Kanada hükümeti yetkilileri samimi bir şekildi kendilerini kabul ettiler. -) DUK.Başkanı Rabiye Kadir Hanıma bu seferki Kanada ziyareti DUK’un Uluslar arası kamuoyundaki itibar ve saygınlığını bir kez daha en üst seviye’ye taşıdı.Başkanımız Rabiye Kadir Hanım’ın ziyareti aşağıdaki şeklinde gerçekleşmiştir.

12-DUK.Başkanı Kanada CBC Televizyon programında.

DUK. Başkanı Rabiye Kadir Hanım DUK.Baş Danışmanı Sıdık Rozi veDUK: İcra Kurulu Başkanı Alim SEYTOFF’tan oluşan bir heyet havaalanında karşılandıktan sonra ilk olarak CBC Tv.sinin 1 saatlık Uygurlarla ilgili programına katıldı.

13-DUK.Başkanı ve idare heyetinden Hüseyin CELİL ailesine ziyaret.

Aynı gün DUK Başkanı Rabiye Kadir Hanım ve Beraberindeki heyet Çin ceza evinde haksız yere yatmakta olan Hüseyin Celil’in Hanımı Kamile Hanımı ziyaret için ONTORİO Vilayetinin BURLİNGON bölgesine gitti.Onun ve Çocukların hatırını sordu.Bu sırada Kanada ‘nın en büyük Gazetelerinden olan Globge and Mail!ın yönetmeni Ömer El AKKAD beyin ziyaretini kabul etti.

14-DUK.Başkanı ve idare heyeti Kanada’daki Uygurlarla bir araya geldi.

Aynı gün akşam Kanada’daki Uygur Cemiyetinin organize ettiği ,Rabiye Kadir Hanımı karşılamak ve yüz yüze görüşmek için Kanada’daki LİTVANYA Elçiliğinin toplantı salonunda tertip edilen geceye katıldı.Salondaki Uygurlar ile görüşüp onların dertlerini dinledi.Sorularını cevaplandırdı.Cemaate DUK. İle ilgili geniş bir açıklama yaparak bilgilendirdi.

15-DUK.İdare heyeti uluslar arası af örgütü ile bir araya geldi.

9.12.2006 ‘tarihinde Uluslar arası Af örgütünün TORONTO şubesi tarafından Rabiye Hanım için özel olarak düzenlenen toplantıya iştirak etti.CBC’Tv. başta olmak üzere bir çok gazetenin muhabirlerini kabul etti.

16-DUK.Başkanı ve İdare heyeti OTTOWA’da basın toplantısı.

TORONTO’da organize edilen faaliyet gerçekleştirildikten sonra. OTTOWA’daki hükümet yetkilileri ve parlamenterler ile yapılacak görüşmeler için 10.12.2006 ‘de Rabiye Hanım başkanlığında’daki DUK.heyeti OTTOWA’ya hareket etti. Rabiye Hanım12.12.2006 günü Ottowa’da ilk olarak parlamento’da muhabirlerle bir basın toplantısı gerçekleştirdi.Bu toplatıya 12’den fazla Tv. ve birçok gazetenin muhabirleri katıldı.toplantının gündemini Hüseyin Celil meselesi ve Rabiye hanımın tutuklanan çocuklarının meselesi oluşturdu.bu toplantı Kanada’daki CPAC televizyon kanalından canlı olarak yayınlanmıştır.Aynı kanal daha sonra 15 dakikalık bir program gerçekleşti.

17-DUK.dan uluslar arası Af örgütüne ziyaret.

11.12.2006 Günü akşam saat 17.00 ila 19.00 arasında uluslar arası af örgütü genel sekreteri Sn.Alex NEVE Bey DUK başkanı Rabiye Kadir hanım ve heyeti onuruna ziyafet verdi.Rabiye hanımın tüm faaliyetleri Kanada devlet televizyon kanalı CPAC tarafından belgesel şeklinde kayda alındı.

18-DUK.Başkanı ve heyeti CIDA Televizyon kanalında.

11.12.2006 öğleden sonra DUK. heyeti CIDA (Kanada Uluslararası Gelişim Ajansı) Asya işleri Direktörü Jeff NANKİVELL bey başkanlığında 4 kişilik üst düzey yetkili ile görüştü.

19-DUK.Başkanı ve heyeti Kanada Dışişlerinde.

12.01.2007 Sabah DUK başkanı Rabiye Kadir ve heyeti Kanada dışişleri bakanlığı Başdanışmanı Peter VAPRAAP bey ile görüştü,Bu görüşme esnasında Kanada’nın Uygurlar ve Uygur davasına nasıl yardım edebileceği üzerine müzakere edildi.

20-DUK.Başkanı ve idare heyeti Kanada Parlamentosunda.

12 Aralık 2006 saat 11.00 de Dünya Uygur Kurultayı heyeti Kanada parlamentosunda Uygurlar hakkında ilk kez gerçekleşen bu toplantıda Uygur meselesi ele alındı. Toplantıda Kanada başbakanlığının parlamento genel sekreteri JASON KENNEY bey toplantıya oturum başkanlığı yaptı. Bu toplantıya muhalefet partilerinden (EN-ENİCHİLER) partisi üyeleri,Liberal Parti üyeleri,Adalet eski bakanı Sn. IRWİN COTLER, Yeni Demokratik Parti üyelerinin ve parlamentoda üyesi bulunan tüm partilerin katıldığı toplantıda Rabiye KADİR hanım tarafından verilen bilgiler ele alındı. Doğu Türkistan Uygurlarının bugünkü durumu hakkındaki toplantıda,Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve bugün Çin hapishanesinde bulunan Uygur asıllı Kanada vatandaşı Hüseyin Celil’in durumu görüşüldü.Bu toplantıda söz alan Dünya Uygur Kurultayı Başkan yardımcısı Mehmet TOHTİ Uygurların bugünkü durumu hakkında bilgi verdi.

21-DUK.Başkanı ve idare heyeti Onuruna ziyafet.

12.Aralık 2006 günü saat 13.00 de Kanada Başbakanı genel sekreteri JASON KENNEY ve Kanada Dışişleri bakanının Parlamento sekreteri OBHRAİ bey Rabiye KADİR hanım onuruna bir ziyafet verdi. Sıcak ve samimi bir ortamda geçen yemekte yine dile getirilen Doğu Türkistan ve Uygur meselesinde Kanada hükümetinden, ve sivil toplum örgütleri,siyasi partilerin,kamuoyun destekleri ile Kanada dışişlerinin dış siyasetinde daha aktif roller üstlenmesi talep edildi.

22-DUK.Başkanı ve heyeti Kanada parlamentosunda şeref misafiri.

12.Aralık.2006 günü saat 14.00 de Rabiye KADİR hanım başkanlığındaki Dünya Uygur Kurultayı heyeti Kanada Parlamentosuna şeref misafiri olarak davet edildi. Parlamentodaki bu toplantıda Radikal Parti üyesi Sn. Mike WALLİCE ‘ye tarafından Rabiye KADİR hanım ve DUK heyetinin Kanada’ya yapmış olduğu bu ziyareti parlamentoda bulunuşlarının önemi hakkında bilgi verdi.Milletvekilleri Rabiye KADİR ve heyetini ayakta alkışlayarak sevgi gösterisinde bulundular.Kanada başbakanı Sn. Stepehn HARPER ve dışişleri bakanı Sn. Peter MACKAY başta olmak üzere bakanlar bürokratlar üst düzey yönetici ve milletvekilleri,şeref locasındaki Rabiye KADİR ve heyeti ile ayrı görüşerek aralarında bulunmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

23-DUK.Başkanı ve idare heyeti Kanada Başbakanlığında.

12.Aralık2006 günü öğleden sonra DUK başkanı Rabiye KADİR hanım,Bşk.yardımcısı Mehmet TOHTİ ve DUK yürütme Kurulu başkanı Alim SEYTOFF’tan oluşan heyet Kanada Başbakanı tarafından kabul edildi.Rabiye KADİR hanım kabulde Başbakana gösterdiği yakın ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür etti, Rabiye hanım Başbakan Stepehn HARPER’a Uygur doppası hediye ederek hatıra resmi çektirdi.Görüşmede Kanada hükümetinin Doğu Türkistan ve Uygur halkına göstermiş olduğu samimi ilgi ve alakalarından dolayı Doğu Türkistan’lılar adına teşekkür ettikten sonra şuanda Kanada vatandaşı olduğu halde Çin hapishanesinde bulunan Hüseyin Celil,ve Rabiye KADİR hanımın tutuklanan çocukları hakkında bilgi verilerek fikir alışverişinde bulundular.Başbakan Stepehn HARPER yakın bir zamanda DUK başkan yardımcısı Mehmet TOHTİ ile bu konuyu tekrar görüşeceğini dile getirdi.

24-DUK.Başkanı ve idare heyeti Kanada Dışişlerinde.

12.Aralık2006 günü öğleden sonra Kanada dışişleri bakanlığını ziyaret eden Rabiye KADİR hanım başkanlığındaki heyet dışişleri üst düzey yöneticileri ve insan hakları komisyonu ile yaptığı görüşmede Çin’deki insan hakları ihlallerini görüşerek Kanada hükümetinin yapabilecekleri açıkça masaya yatırıldı.

25-DUK.Başkanı ve idare heyeti (NDP) yi ziyaret etti.

12.Aralık2006 günü akşam saatlerinde Rabiye KADİR başkanlığındaki DUK heyeti (NDP) Yeni demokrat Parti başkan yardımcısı Sn. Bill BLAİKE ve aynı zamanda bir Uygur dostu olan Kanada hükümeti eski genel sekreteri Sn. David KİLGOUR beyler ile bir araya gelerek ikili görüşmeler gerçekleştirdiler.

26-DUK.Başkanı Sn.Rabiye KADİR hanım’ın yazılı açıklama yaptı.

12 Aralık 1985 günü Çin’de meydana gelen öğrenci hareketinin 21.yıldönümü dolayısı ile DUK genel başkanı Rabiye KADİR hanım yazılı bir açıklama yaparak Doğu Türkistan gençlik gününü kutladı. Dünya Uygur kurultayının 2.olağan kongresinde (12.Aralık 1985 gününü Doğu Türkistan gençlik günü olarak karara bağlanmış bugünün anısına yapmış olduğu açıklamada bugün Doğu Türkistan’lı öğrencilerimizin önderliğinde yapılan bu hareket, Doğu Türkistan halkının, İşgalcı Çin hükümetinin baskıcı komünist rejimine Uygur halkı adına yapılmış şerefli bir baş kaldırış Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı adına Uygur halkının layık olduğu hürriyet için yakılan bir meşaledir.Vatanı için halkının özgürlüğü için kendini feda eden vatan uğruna şehit olan aziz şehitlerimizi burada yad ederken Çin hapishanelerindeki kardeşlerimizin aile ve yakınlarının bu günlerini kutlarım.Vatanlarını terk etme zorunda bırakılan Dünyanın çeşitli ülkelerindeki kardeşlerimizede şimdiye kadar yapılan her türlü sıkıntılarının giderileceğini söyleyerek bu faaliyetlerin hızlandırılarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

27-DUK. Din işlerinden yardıma davet.

Dünya Uygur Kurultayı Din işleri komisyonu toplantısında yaklaşan mübarek Kurban Bayramı dolayısı ile 14.Aralık 2006 da yayınladığı bildiri ile Doğu Türkistan’daki ve dış dünyadaki kardeşlerimizin bayramlarını tebrik etmek, şimdiye kadar Dünya Uygur kurultayının girişimleri ile devam ede gelen bir merkezden yürütülen sadakai fitre ve canlı kurban toplama işi her yıl olduğu gibi bu yılda devam edeceğini toplanan yardımların Doğu Türkistan’da vatan için millet için din için canlarını feda eden hapisler yatan kardeşlerimizin mağdur olan ailelerine ve çocuklarına verilmek için yardım toplama kampanyası başlatıldı.

28-DUK.ve ADTB. Tarafından Merhum lider İsa ALPTEKİN anıldı.

17.Aralık 2006 günü Doğu Türkistan bağımsızlık hareketinin yılmaz savunucusu merhum İsa Yusuf ALPTEKİN’in 11.ölüm yıldönümü dolayısı ile Dünya Uygur Kurultayı ve Avrupa Doğu Türkistan birliğinin ortaklaşa düzenlediği anma toplantısı Kuranı kerim hatmi ve merhum liderin hizmetleri anlatılarak yapıldı.Anma toplantısında bir konuşma yapan DUK genel sekreteri ve Avrupa Doğu Türkistan birliği başkanı Dolkun EYSA yaptığı konuşmada merhum İsa beyin 94 yıllık ömrünü Doğu Türkistan ve Uygur halkının bağımsızlık mücadelesi için harcadığını İsa beyin 20.asrın 1930.yıllarında yakmış olduğu bağımsızlık meşalesini hayatının sonuna kadar devam ettirdiğini Doğu Türkistan bağımsızlık hareketini bugünlere kadar taşımış yalnız Doğu Türkistan değil, tüm Türk dünyasının medarı iftiharı olduğunun altını çizmiş rahmetle anıyoruz demiştir.

29-Doğumunun 1000.yılında Mahmut KAŞGARLI anıldı.

16-17-Aralık 2006 günü İstanbul’da Doğu Türkistan vakfının organize ettiği doğumunun 1000.yılında Mahmut KAŞGARLI ve Doğu Türkistan sempozyumuna 20 kişiyi aşkın bir ilim adamının konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda açılış konuşması yapan Devlet eski bakanı Sn. Prof. Dr. Ahat ENDİCAN, İstanbul vali yardımcısı Sn. Murat KOCABAŞ,Büyük Birlik Partisi genel başkan yardımcısı Sn.Ertuğrul MOGANBAY,Türk dünyası araştırmaları vakfı başkanı Sn.Prof.Dr.Turan YAZGAN,DUK Başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan kül.ve dayanışma derneği genel Başkanı Sn.Seyit TÜMTÜRK,Ankara şube başkanı Hayrullah EFENDİGİL,DUK onursal başkanı ve Doğu Türkistan vakfı başkanı Sn. Em.Gen. M. Rıza BEKİN beyin konuşmaları ile Büyük Türk düşünürü ve bilgini Mahmut KAŞGARLI ölümsüz eseri LUGATİD Türk eseri hakkında bilgi verildi.İki gün süren sempozyumda Doğu Türkistan ve Uygurların bugünü ve geleceği tartışıldı.

30-DUK.Başkanı Rabiye KADİR hanımın teşkilatlara genelgesi.

19.Aralık 2006 Dünya Uygur kurultayı başkanı Rabiye KADİR hanım 1997 GULJA olayları dolayısı ile Doğu Türkistan teşkilatlarına gönderdiği genelge ile dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Doğu Türkistan teşkilatlarını uluslar arası Af örgütü ve İnsan hakları örgütü, Tibetliler Çinli demokratlar, FALUNGUNG örgütü, İç MOĞOLİSTAN örgütleri ile ciddi bir şekilde işbirliğine giderek bu örgütlerin destekleri ile ortaklaşa hareket edip her teşkilat bulunduğu ülkelerdeki Çin Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları önünde 4 ve 6 şubat 2007 günleri arasında yapılacak, Çin hükümetini protesto gösterilerine şimdiden hazırlıklarını yapmalarını yazılı ve görsel basın mensuplarını şimdiden bilgilendirmelerini istedi.

31-DUK.Başkanı Rabiye KADİR BM. Ziyaret etti.

19.Aralık 2006 günü Rabiye KADİR hanım ve Alim SEYTOFF Birleşmiş milletler teşkilatı göçmenler dairesinin Washington’daki merkez bürosunu ziyaret etti. Bu ziyarette göçmen bürosu başkanı ve üst düzey yöneticilerinin hazır bulunduğu görüşmede Uygur göçmenlerinin sorunları ele alındı.Göçmen dairesi başkanından her türlü yardımın alınacağı sözü alındı.

32-DUK.İcra Bşk.Amerika’nın sesi radyosunda.

19.Aralık2006 günü DUK icra komite başkanı Alim SEYTOFF Amerika’nın sesi radyosunun ek televizyonu Çin’ce bölümündeki açık oturum programına katılarak,bu oturama telefonla katılan özellikle Çin’den katılan katılımcılara Uygurların geçmişi ve Çin’lilerin Doğu Türkistan’ı işgalleri hakkında sorulan sorulara geniş ve açıklamalı olarak diplomatik bir üslupla cevap verdi.

33-DUK.Başkanı ve heyeti Cumhuriyetçiler toplantısında.

19.Aralık2006 günü DUK.Başkanı Rabiye KADİR hanım ve Alim SEYTOFF Washington uluslar arası Cumhuriyetçiler Enistitüsüne yapmış olduğu ziyarette buradaki yıllık toplantısına’da katılarak Doğu Türkistan ve Uygur halkının bugünkü durumu kendisinin yıllarca Çin hapishanelerinde yaşadıkları ve şuanda Çin tarafından tutuklanan evlatları hakkında dünyanın çeşitli ülkelerinden bu toplantıya katılan 200 ü aşkın bilim adamı araştırmacılara anlattıkları ile duygulu anlar yaşayan katılımcılar Çin’e olan nefretlerini bir kez daha ifade ettiler.

34-DUK.Başkanı ve heyeti ABD.Dışişleri Göçmen bürosunu ziyaret etti.

21.Aralık 2006 günü Rabiye KADİR hanım ve Alim SEYTOFF ABD. Dışişleri bakanlığı göçmenler bürosu başkanı Charlott PONTİCELLİ hanımla bir araya gelerek bugün yurtlarını terk eden dünyanın çeşitli ülkelerinde sefil ve perişan haldeki Uygur halkının durumunu dile getirdi. Daha sonra Çin hükümetinin evlilik çağına gelen yaşları 15 ila 20 arasındaki Uygur kızlarını zorla toplayarak bu kızların okullarda eğitileceği bahanesi ile Çin’in Doğusundaki bölgelere göndermekte bu genç kızlarımızın aileleri ise çocuklarının akibetinden endişe etmektedir. PONTİCELLİ hanım ve dışişleri yetkilileri bu duydukları karşısında hayretlerini gizleyemeyen PONTİCELLİ en yakın zamanda bu konuyu masaya yatıracaklarını bildirdi.

35-DUK.Gen.sekreteri U-TV’ye açıklama yaptı.

25.Aralık2006 günü DUK. genel sekreteri Doklun EYSA Doğu Türkistan haber merkezi tarafından yayınlanacak olan U-TV’nin programına katılarak 1980 yılında Doğu Türkistan’daki gençlik hareketi hakkında sorulan sorulara cevap verdi.Bu program 30 Aralık günü internet sitesi aracılığı ile dağıtıldı.

36-DUK.Din işleri kampanyası sonuç verdi.

Dünya Uygur kurultayı Din işleri yüksek kurulunun Kurban bayramı öncesi Canlı Kurban toplama kampanyasından 50 nin üzerinde canlı kurban toplayarak dünyanın çeşitli ülkelerindeki ihtiyaç sahibi mağdur Uygur kardeşlerimize ulaştırıldı.

37-DUK.Başkanı Rabiye KADİR hanımın bayram mesajı.

30Aralık 2006 günü Dünya Uygur kurultayı başkanı Rabiye KADİR hanım yayınladığı Kurban bayramı mesajında Doğu Türkistan’daki ve Dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan bütün vatandaşlarımın mübarek Kurban bayramlarını kutlarken bayram hediyesi niteliğinde olan DUK. 2. olağan kongresinde alınan kararları şahsımda bir yemin bir and olarak takdim ediyorum dedi.

38-DUK.Merkezinde kurban bayramı.

31.Aralık2006 günü Mübarek Kurban bayramı Almanya’nın Münih şehrinde DUK. Merkezinde bayram namazını toplu olarak kıldı.Okunan hutbede DUK din işleri komite başkanı Turguncan ALAVUDUN kurtuluşun birlik ve beraberlikten geçtiğini ifade ederek birlik ve beraberliğimizi sağlamamız lazım dedi. Daha sonra DUK. Din işleri komitesi Bşk. yardımcısı Alim CAN efendi yaptığı açıklama ile tüm halkımızın mübarek kurban bayramlarını kutladı,Aziz şehitlerimize dualar edildi toplu bayramlaşma yapıldı.

39-DUK.Kadın kollarından açıklama.

Dünya Uygur kurultayı kadın kolları başkanı Aygül YUSUF, DUK 2. olağan kongresinde tüm vekillerin kabulü ile Uygur kadınlarının bu kutsal dava içinde aktif rol alabilecekleri konusundaki kararını hatırlatarak çeşitli ülkelerdeki Doğu Türkistan teşkilatlarının genç kızlarımızı ve hanım kardeşlerimizi davamızın tanıtımında üstlenmesi gereken göreve hazırlamak alacakları görevleri yerine getirerek milli davada onlarında söz sahibi olmaları istendi. Hanımlar ve çocuklarımızın bu davayı daha iyi bilmeleri ve daha güzel öğrenmeleri için bir radyo kanalı açıldı. Hür Uygur internet radyosu adındaki radyo Dünya Uygur kurultayı radyosunun yayın yönetimi DUK.kadın kollarına devredildi.

40-DUK.Kararları alındı.

Dünya Uygur kurultayı 2.olağan kongresinde alınan kararlar DUK.Başkanı Rabiye KADİR hanım imzası ile resmen yayınlandı.

  • 1083 defa okundu.