Gökbayrak 
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma 
Derneği Genel Merkezi/Kayseri

24-27 Kasım 2006

    Dünya Uygur Kurultayı 2. Olağan genel kurulu tüm vekillerin bir araya gelmesi ile başladı.

    Dünya Uygur kurultayı Dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Doğu Türkistan teşkilat başkanları vekiller ve delegelerin toplanması ile Almanya’nın MÜNİH şehrindeki EDEN otelinin Avrupa salonunda 24.Kasım 2006 günü saat 19.00 da başladı.

    Kurultayın açılışı ABD. Kanada, Avustralya, Türkiye, Suudi Arabistan, Fransa,İsveç,İsviçre, Belçika,Hollanda,Norveç,İngiltere,Kazakistan,Kırgızistan ve Almanya’da bulunan teşkilat başkanları Federal Almanya Cumhuriyeti parlamentosundan üyeler üst düzey yönetiminden bürokratlar BAVYERA eyalet hükümeti temsilcileri parlamento üyeleri siyasi parti temsilcileri İnsan hakları örgütü uluslar arası Af örgütü temsilcileri ve basın mensuplarının yanı sıra Almanya’nın çeşitli eyalet ve şehirlerinde yaşayan Uygur kardeşlerimiz katılmıştır.

    Bu kongreye Federal Almanya Başbakanı Sn. Angela MERKEL başta olmak üzere İçişleri bakanı, siyasi parti başkanları yabancı ülke Büyükelçilikleri toplantıya katılamayan sivil toplum örgütleri birer kutlama telgrafı göndererek desteklemişlerdir.
Uygurların manevi annesi Rabiye KADİR hanım ve beraberindeki Federal Almanya’daki Türk İslam teşkilatları başkanları şeref misafiri sıfatı ile salona girişlerinde sevinç ve alkışlarla karşılandı.

    Kongrenin açılış töreni ALPTEKİN talim terbiye merkezi öğrencilerinin Doğu Türkistan milli marşı ve Federal Almanya devlet marşlarını söylemesiyle resmen başladı.
Dünya Uygur kurultayı başkanı Sn. Erkin ALPTEKİN açılış konuşması için kürsüye gelerek misafirleri ve katılımcıları selamlayarak konuşmasına başladı. Erkin ALPTEKİN bey konuşmasında Dünya Uygur kurultayı başkanlığına seçildiği günden bugüne kadar Doğu Türkistan ve Uygur halkının sorunlarını anlatmakla yapmış olduğu çalışmalarının neticelerini görmekte olduğunu ifade etti başkanlığı süresince milli davamıza gönül veren her zaman destek olan bütün dava arkadaşlarına teşekkür ederek sözlerini tamamlayarak kurultayın bundan sonraki çalışmalarında başarı dileyerek tamamladıktan sonra kürsüye davet edilen Rabiye KADİR hanım şimdiye kadar büyük bir fedakarlıkla Doğu Türkistan’ın milli davasına yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı Erkin ALPTEKİN beye teşekkür ederek sözlerine başladı.
Dünya Uygur kurultayı yönetimi diğer ülkelerdeki Uygur teşkilatlarını ve hemşerilerimizi düzenledikleri yardım kampanyasına davet etti.Duyarlı teşkilatlarımız ve hemşerilerimizin bu kampanyaya vermiş olduğu destekle toplanan 100 bin Euro,ve Rabiye KADİR hanım için yaptırılan plaket DUK Başkanı Sn. Erkin ALPTEKİN bey tarafından Rabiye KADİIR hanıma takdim edildi.Takdim edilen bu ödüller karşısında çok duygulanan Rabiye KADİR ödülünü alırken bu ödül Doğu Türkistan halkının Uygur evlatlarının bana bahşettiği en değerli ödüldür diyerek aldı. 100 bin Euro’luk nakdi ödülü Dünya Uygur kurultayına hibe olarak geri vermesi toplantıya katılanlarıda duygulandırdı.Rabiye KADİR hanım Doğu Türkistan ve Uygur halkının bugün içinde bulunduğu durumu halkının yaşadığı zulümü işkenceyi bir bir anlatarak Doğu Türkistan davasının ve Uygur halkının ve yapılmakta olan bu kutsal davanın öneminin altını çizdi.Rabiye KADİR hanım’ın sözlerini bitirmesinden sonra konuşmaya davet edilen dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen teşkilat başkanları kendilerinin yaşadıkları ülkelerde Doğu Türkistan meselesinin boyutları ve geldiği nokta bundan sonra yapılacaklar hakkında kısa konuşmalarla sözlerini bitirmelerinden sonra sırası ile kürsüye gelen yabancı bilim adamları ve misafirler, Doğu Türkistan davası ve Uygur meselesi hakkındaki fikir ve düşüncelerini analizlerini ortaya koydu.Misafirlerden kürsüye ilk gelen Tehlike altındaki milletler teşkilatı Başkan yardımcı Sn. Ulrich DELİUS sözlerine Çin’in Doğu Türkistan halkına dünya kamuoyunun gözleri önünde uygulamakta olduğu akıl almaz zulüm,işkence ve baskıları kınadı. Sırasıyla kürsüye gelen, Sınırsız insan hakları teşkilatı başkanı sözlerine Doğu Türkistan ve Uygur halkının muhakkak bir gün bağımsızlığına kavuşacağını Çin’in bugünkü zorbalıkla yürüttüğü siyaset ile bir yere gidemeyeceğini ve bunun ilmi araşmalarından örnekleri ile belirtti. Daha sonra kürsüye gelen Temsil edilmeyen milletler teşkilatı genel sekreteri Sn. Marino BASDUCHEN Çin hükümetinin Doğu Türkistan ve Uygur halkına uyguladığı insanlık dışı baskı zulüm ve işkenceler, Doğu Türkistan halkının bağımsızlık yolundaki mücadelesinden asla vazgeçiremez bunu bizde biliyoruz. Çin’de bilmelidir dedi.
Söz sırası gelen ve toplantıya İsrail’den katılan HAYFA Üniversitesinden Sn.Prof. Yitzhak SİCOR sözlerine 2.si yapılan Dünya Uygur kurultayına davet edilmekten ve bu toplantıya katılmaktan duyduğum minnettarlığımı belirtmek istiyorum, beni bu toplantıya davet edenlere teşekkür ederim dedi, sözlerine Doğu Türkistan ve Uygur halkının bugün maruz kaldığı durumu hakkında bilgi veren SİCOR Uygur milletinin gelecekteki bağımsızlığı hakkındaki araştırmaları ve bilgilerini aktardı.
    Doğu Türkistan ve Uygur meselesinde bir uzman olan Sn.Av. Alberichit GÖRİNG Dünya Uygur kurultayının kurulduğu günden bugüne kadar geçen kısa bir zaman içinde kendini ispat eden uluslar arası bir teşkilat haline gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi,bundan sonraki çalışmalarını Dünya Uygur kurultayı ile dayanışma içinde Doğu Türkistan ve Uygur halkının bağımsızlığı için yapacağını söyledi.
    Kurultaya katılan misafirlerin konuşmalarından sonra Dünya Uygur kurultayı kültür kolunun hazırladığı programla Uygur folklarından örnekler ile halk sanatçılarının Uygur milli müziği gösterisi ile toplantı salonu bir anda bayram şenliğine dönüştü.
    Dikkatleri çeken bir diğer olay ise Dünya Uygur kurultayına katılacak olan vekiller ve delegeleri bu kurultaya gitmelerini engellemek için delege ve vekillerin bulundukları ülkelere yapılan Çin baskılarına karşı eksiksiz olarak katılmaları bile sevinç kaynağı olmuş, Çin ne şekilde engellerse engellesin bu halk bu millet, Çin’e gereken dersi böyle vermiş ve Çin emeline ulaşamamıştır. Alman basınının önde gelen gazetelerinden AKŞAM gazetesinin 24.Kasım 2006 tarihli haberinde Çin düzenlenecek Dünya Uygur kurultayına suikast düzenledi şeklinde vererek sert bir dille suçladı.Diğer yandan Almanya’nın önde gelen siyasi partilerinden (Yeşiller Partisi, Çin’in Almanya’da bulunan Başkonsolosu hakkında suç duyurusunda bulunarak mahkemeye baş vuracaklarını ifade etti.
    Almanya’nın MÜNİH şehrinde yapılan Dünya Uygur kurultayının 2. kongresi Alman içişleri bakanlığının ve MÜNİH emniyet müdürlüğünün sağladığı olağan üstü güvenliği ile yapıldı. İlk günkü kurultay oturumu saat 19.00 da başladı gece saat 23.00 da sona erdi. Kurultayın 2. günkü oturumu 25 ve 27 Kasım’da değişik 15 ülkeden gelen Doğu Türkistan teşkilat başkanları, delege ve vekillerinin iştiraki ile Doğu Türkistan milli hareketinin izleyeceği stratejisi plan ve programı gözden geçirilerek yapılması gereken değişiklikler karara bağlandı. Dünya Uygur kurultayının 2. olağan kongresi sonunda yapılan seçimde Rabiye KADİR hanım toplantıya katılan vekiller ve delege oylarının tamamı ile Dünya Uygur kurultayına genel başkan olarak seçildi. Genel başkanlığa seçilmesinden dolayı bir konuşma yapan Rabiye KADİR hanım, bana güvenerek inanarak bu kutsal davanın başına getirdiğiniz için teşekkür ederim, ömrümün bundan sonrasında hayatımın sonuna kadar yılmadan bu davaya hizmet edeceğime yemin ederim diye sözlerini tamamladı. 

  • 1167 defa okundu.