Rabiye Kadir 
Dünya Uygur Kurultay BaşkanıDünya tarihinde dalgalar yaratan büyük hareketlerin hepsi birlik, beraberlik, ittifaklık temelinde meydana gelmiştir. Hayatın her sahasında başarı kazanma, günlük yaşamın daha düzenli olması, Her şey birliği beraberliği şart kıldığı gibi, millî davalar, mücadeleler de birlik, beraberlik, ittifaklığı şart kılması gayet doğaldır. Millî nüfuz olmadan milletin hiç itibarı olmaz; millî nüfuz ise millî birlikten ve beraberlikten doğar.
Son yıllarda Uluslar arası alanda destek kazanmaya başladık, Diğer yandan ise istilacı Çin’in sömürge politikası acımasız derecelere ulaştı. Doğu Türkistan millî mücadelesinin mücahitlerine, insan hakları faaliyetçilerine karşı son derece vahşi politika izlemeye başladılar. Millî mücadelemiz çok karmaşık, çok zor bir vaziyetle karşı karşıyadır. Mücadelemiz her Doğu Türkistan’lıdan gayret şecaat, akıl, feraset, daha önemlisi amaca mutlaka ulaşacağımız inanç ve iradesinde sabit olmalarını, birlik, ve ittifak’a önem vermelerini talep etmektedir. Çünkü yüce bir davayı hedef alan milletin gündeminde birlik ve beraberlik en önde gelmektedir.
24 Kasım 2006’dan 28 Kasım 2006’ arası Almanya’nın MÜNİH kentinde gerçekleştirilen Dünya Uygur Kurultayının 2.Olağan genel kurul toplantısına katılım arzu ettiğimiz birlik ve beraberlik, Ufuğunun göründüğünün belirtisi olmuştur. Kurultayımıza Uluslar arası kuruluşların temsilcileriyle katılması, tanınmış bilim adamlarının katılması Almanya hükümet yetkililerin kutlama mesajları göndermesi iddialarımızı ispatlamış, İşgalci Çin’i rahatsız ettiği gibi ve bundan büyük kaygı duyduğu anlaşılmaktadır.
Şimdi Doğu Türkistanlıların insan hakları, hürriyet istekleri yolunda birlikte çalışmasının yeni ufuğu doğdu. Bu yolda birlik ve beraberliğimizi kaybetmeden ittifaka, güçlü sarılırsak amacımıza ulaşmamız şüphe götürmezdir. Çünkü hak bizimdir, Halk yanımızdadır. Vatan bizimdir, hakkı, adaleti ve demokrasiyi seven tüm dünya insanları bizimledir.
Şöyle diye bilirim ki bu Kutsal dava yolunda bize tarihi bir fırsat doğmaktadır. Bizler, Vatan ve millet önünde üstlendiğimiz sorumluluktan dolayı bu fırsatı doğru değerlendirmeliyiz, doğru istifade etmeliyiz, halkımızın bizlerden beklediği ümitleri yerine getirmede ortak çaba harcamalıyız.
Hepinizi bu büyük birliğe çağırıyorum. Yaşasın büyük millî birliğimiz! Yaşasın Milli bağımsızlık mücadelemiz.  • 1164 defa okundu.