HABERLER

 

Doğu Türkistanlı Öğrenciler Kayseri'de

Doğu Türkistan'dan. Anavatan Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans eğilimi iyin yelen 15 öğrenci. TOMER Kayseri şubesi'nde Türkçe dil kurslarına haşladı.

Kayseri’deki Yüksek Öğretim Yurtlarında kalan öğrencilere derneğimizde Kayseri’deki hemşeriler ile tanıştırmak amacıyla iftar yemeği verildi. Öğrenciler Kayseri'deki hemşerilerine Doğu Türkistan hakkında bilgi verdiler Derneğimiz yönetim kurulu öğrencilere derneğimiz faaliyetleri hakkında bilgi vererek, her türlü konuda yardım sözü verdi

 

Derneğimizde Ramazan Bayramı

Derneğimizde Ramazan bayramı alışılmışın dışında Doğu Türkistan örf ve adetlerine uygun olarak hazırlandı. Derneğe Doğu Türkistan'da olduğu gibi minder, yer sofrası duvar örtüsü (zedival) yer sofrası Türkistan yiyecekleri ile donatıldı.

 

Derneğimiz Kayseri'deki siyasi parti ve vakıf temsilcileri tarafından ziyaret edildi. Kayseri milletvekilleri Sn. Şaban Bayrak ve Sn. Seyfi Şahin. Başbakanlık Hukuk Danışmanı Sn'. Durdu Özer. DYP İl Başkanı Sn. Ahmet Özsarıvıldız ve il teşkilatı. ANAP İl Başkanı Sn. İbrahim Yılmaz ve İl teşkilatı. MHP İl Başkanı Sn. Zeynel Timur ve İl teşkilatı. RP İl Yönelim Kurulu üyeleri tarafından ziyaret edildi. Vakıflardan ise Kılıcaslan Eğilim Vakfı. Sosyal Hizmetler Vakfı. Dadaloğlu Vakfı ve Türk Ocakları tarafından da ziyaret edildi.

Bayramın ikincigünü dernekle tertip edilen bayramlaşma programında ziyaretçilerimize. Doğu Türkistan'ın bugün ki durumu hakkında bilgi verildi. Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği II. Başkanı Mehmet Emin Batur. Kayseri'deki Doğu Türkistanlıların bayramları buruk yaşadıklarını belirterek." Doğu Türkistan'da yaşayan 35 Milyon soydaşımız Çin zulmü altında yok olma tehlikesiyle yaşıyor. 1949 dan beri bizler bayramları hep buruk yaşadık. Bizim bayramımız Doğu Türkistan'ın kurtulduğu gündür. Allah'ın izniyle, mutlaka o günler gelecektir. Dernek olarak çalışmaları mız o yöndedir." dedi.

 

Kocasınan  İlçesi Belediye Başkanı  Sayın Bekir Yıldız Derneğimizi ziyaret etti.

Kocasinan Belediye Başkanımız Sayın Bekir Yıldız. Derneğimizi ziyaret ederek, hem şehrilerimize Kocasinan ilçesi ve mahallemiz için yaptıkları ve yapacakları icraatları anlattı

Doğu Türkistan Davasının bütün Türkiye'nin ortak davası okluğunu belirterek. Derneğimize

Her türlü yardımı yapacaklarını kaydettiler

 

MHP İlçe Teşkilatı Derneğimizi Ziyarat etti

Milliyetçi Hareket Partisi Kocasinan İlçe yönetim kurulu derneğimizi ziyaret ederek.

Doğu Türkistan Davası konusunda maddi ve manevı yardıma hazır olduklarını söylediler.

 

VEFAT EDENLER

Doğu Türkistanlı hemşerimiz Sn. Mehmet Ergenekon'un eşi Sn. Binnaz hanım Hakkın

rahmetine kavuşmuştur.

 

Değerli dava arkadaşımız Kadir Mete'nin validesi Sn. Tülay hanım Hakkın rahmetine   kavuşmuştur.

 

Yönetim Kurulu üyemiz Sn Oktay Bozkurt'un validesi Sn.Zöhre hanım Hakkın rahmetine   kavuşmuştur.

 

Vefat eden hemşerilerimize Yüce Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve uzun ömürler   niyaz  ederiz.

 

 

  • 1258 defa okundu.