Rabia Kadir Uygur Gençlerinin sorunlarını dile getirdi

Rabia Kadir: "Çin'de cinayet işlenmeye zorlanan Uygur gençlerinin temel sorunu siyasi bir meseledir" dedi. Geçmişten günümüze, Doğu Türkistan'lı Uygur gençlerin kandırılarak Çin topraklarında tetikçilik,hırsızlık,dolandırıcılık gibi yasa dışı işlerde maşa niyetine kullanılmasının araştırılması ve çözüm bulunması gereken bir konu olduğunu dile getirdi.

Doğu Türkistan'daki bazı aydınlar bu sorunun nedeninin Doğu Türkistan'daki iktisadi sorunlar ve eğitim seviyesinin düşük olmasının olduğunu dile getirseler de, yurt dışında yaşamakta olan Uygur aydınlar, meselenin Çin hükümetinin Uygurlar üzerinde yürüttüğü siyasi bir oyun olduğu konusunda

 

Çin hükümetinin Ateizm propagandası

Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'deki İslam Enstitüsünde okuyan Uygur öğrenciler Çin bayrağı altında öğrenim görmekteler.

Çin hükümetinin resmi yayın organı son sayısında komünist partinin propagandasının yapılarak, partinin özüne sadık kalınarak, siyasi propagandanın daha da güçlendirilmesi gerektiğini ve bu siyasi hareketin Uygur topraklarında daha güçlü olması gerektiğini dile getirmiştir.

13.07.2006 günü Kaşgar Gazetesi'nde yayınlanan bir makalede; Komünist parti ve yöneticilerinin önemini dile getirdikten sonra esas mesele olarak "Uygur Özerk bölgesinde devlet dairelerinde çalışmakta olan az sayıdaki Uygur memurlarına Komünizim ve ateizm konusunda propaganda ve baskı yapılması konusunda" durulmuştur. Makalede ayrıca Uygur topraklarında görevli Çinli Komünist parti üyelerine seslenilerek "başta Amerika olmak üzere bazı komşu devletlerin insan hakları ve dini özgürlüğü savunarak Doğu Türkistan'da bölücülük hareketi yapmakta oldukları" iddia edilmiştir.

 

Uygurların Hac farizasına ret

 

RFA 25.08.2006:Hac farizalarını yerine getirmek maksadı ile Pakistan üzerinden Suudi Arabistan'a gidecek olan Uygurların vize talebi Suudi devleti tarafından hiçbir bahane gösterilmeden red edildi. Konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmayan Suudi devleti sessizliğini sürdürmektedir.Pakistan'da bulunan yaklaşık 1900 Uygur'un yaptığı açıklamada tek maksatlarının Hac farizalarını yerine getirmek olduklarını söylemişlerdir.

 

 Kuran Öğretmek Suç mu?

08.08.2006: Doğu Türkistan'da Çin hükümetinin dini zorbalığı devam etmekte. Doğu Türkistan'ın Aksu iline bağlı Shayar kazasının Qoylar kırsal kesiminde okulların sömestr tatilinde çocuklara Kuran öğretmek amacıyla kendi evinde yaklaşık 8-10 öğrenciye ders vermekte olan 35 yaşlarında Uygur öğretmen ve öğrencileri tutuklanarak gözetim altına alınmıştır.

 

Dünya Uygur Kurultayından Dilşad Reşid'in ifadesine göre,Çin polisi tutuklanan bu öğrencileri yaklaşık 1000-2000 Yüen kefalet karşılığı serbest bırakmıştır.

Öğretmen ise tutuklanarak ceza evine konulmuş ve yargılanacağı günü beklemektedir.Çin hükümeti Doğu Türkistan'daki tüm dini faaliyetleri yasaklamış ve bu gibi hareketleri bölücülük olarak görmektedir.        

  • 735 defa okundu.