BASINDA DOĞU TÜRKİSTAN

                                                                                                              HALUK GÖKTÜRK

 

Değerli "Gök Bayrak" okuyucuları bu sayımızda, Basında Doğu Türkistan sayfamızda bir değişiklik yaparak "21 Mart 1995 tarihli" Beklenen Vakit Gazetesi'nden "Çinde Vahşet" konulu haberi aynen veriyoruz.

 

Çinli yetkililerin idam mahkûmlarının organlarının alınmasının "çok nadir durumlarda" olduğunu ifade etmelerine rağmen, bu resmî yalanlamanın hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı açıklandı

 

DIŞ HABERLER SERVİSİ

 

Çin'de idam mahkûmlarının organlarının ameliyatla alındığı ve devletin yüksek görevlilerinden ihtiyacı olanlara nakledildiği açıklandı. Resmi yetkililerin ihtiyacından artan organların da yabancılara fahiş fiyatlarla satıldığı bildirildi.

Fransız haftalık L'Express dergisinin yaptığı araştırmaya göre, her yıl en az iki bin ile üç bin arasında idam mahkûmunun organları anestezi yoluyla kendilerinden alınıyor ve başkalarına naklediliyor.

Dergi, daha önce Sovyetler Birliği'nde Stalin zamanında aynı yönteme başvurulduğunu ve idam mahkumu pek çok insanın organının alınarak başkalarına nakledildiğini kaydetti. Çin'de mahkûmlardan organ alma işinin yeni cerrahların yetiştirilmesi maksadıyla da yapıldığı kaydedildi.

DOĞU TÜRKİSTANLILAR

Buna karşılık, Çin hükümetinin yüksek düzeydeki bir yetkilisi, "Kurşuna dizilenlerin yüzde 90'ının organları hastaneler tarafından kullanılır" açıklamasında bulundu.

Ele geçirilen Çin resmi belgelerine göre, her yıl iki bin ile üç bin arasında mahkûmun böbrek ve gözleri alınıyor ve rejimin resmi yetkililerinin ihtiyacı için kullanılıyor. Honkong tıp çevrelerine göre de. Alınan bu organlar 75 ile 150 milyon Türk lirası karşılığında yabancı hastalara satılıyor.

Bir başka vahşet de "Savcıların El Kitabı" adlı eserde görülüyor. Bu kitapta "Suçlulardan alınan organların işe yaraması için. bu kişilerin tam olarak Öldürülmemesi ve canlı dokuların ölümüne meydan vermemesi gerekir" deniliyor.

Öte yandan. Çin'de özellikle bayramlarda çok sayıda kişi kurşuna dizilerek "düzen ve halkın mutluluğu sağlanıyor." Kurşuna dizilenlerin çoğunluğunu ayrılıkçılar oluşturuyor. Ayrılıkçılar denilince kastedilenin Doğu Türkistan Türkleri ile Tibetliler olduğu biliniyor. Geçen 31 Ocak'ta Köpek yılından. Domuz yılına geçen Çin, bu bayram münasebetiyle yüzlerce "ayrılıkçı" kurşuna dizildi.

Milletlerarası Af Örgütü. Çin'de her yıl artan sayıda binlerce kişinin kurşuna dizildiğini kaydetti. Fakat dergiye göre, gerçek sayının Af Örgütü'nün verdiği rakamlardan kat kat fazla olduğu biliniyor.

  • 1241 defa okundu.