Guentalemo'daki 5 Uygur Serbest Bırakıldı.
Amerika Birleşik Devletlerinin 11 Eylül olaylarından sonra Afganistan'a müdahalesi esnasında tutuklanarak Guentalemo (Küba) askeri hapishanesine götürülen 22 Uygur'dan beşi 05.05.2006 cuma günü serbest bırakıldı.
ABD'nin bir yıl önce suçsuz olduğuna karar verdiği 5 uygur genci, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 20 ülkeye siyasi sığınma hakkı tanınması için yapılan başvuruların kabul edilmemesi nedeni ile Guentalemo üstünde tutluyorlardı. Çin'in iadelerini istediği Uygurlar, Çin'de insanlık dışı muamelelere maruz kalacağı nedeni ile ABD tarafından Çin'e iade edilmedi.
Arnavutluk hükümetinin siyasal sığınma talebini kabul etmesi üzerine ABD Ebubekir Kasım, Adil Abdulhekim, Ekber, Eyup Haci Ahmet ve Muhammed Adil'i serbest bıraktı. Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gelen uygurlar Birleşmiş Milletler Misafirhanesine yerleştirildi.
Haber Kaynağı Rfa...Tarih 05.05.2006 


Arnavutluk'tan Uygurların İadesini İstedi.
05.05.2006 tarihinde Guentalemo üstünden serbest bırakılan ve Arnavutluk tarafından siyasi sığınma talepleri kabul edilen 5 Uygur gencin İadesi için 08.05.2006 günü Tiran Çin büyükelçisi Arnavutluk makamlarına başvurdu.
Suçsuzlukları kabul edilen 5 Uygur gencini "Teroristlikle" suçlayan Çinli Büyükelçi, Arnavutluk'un sığınma hakkın vermesine karşı olduklarını, uluslararası kanunlar çerçevesinden iade edilmeleri gerektiğini bildirdi.
Arnavutluk hükümeti ise Uygurlara siyasal sığınma hakkın tanıdığını ve şu anda işlemlerin devam ettiğini, Çin'e iade edilmeyecekleri karşılığını verdi.
Haber Kaynağı Rfa...Tarih 08.05.2006 
 
Çin, Uygur Türklerine hiç rahat vermiyor...

Çin, Uygur Türklerinin sürgündeki liderlerinden Rabiye Kadir'in çocuklarını tutukladı
- Uygur-amerikan cemiyeti (UAA) Başkanı Rabiye Kadir:
- "Çin yönetiminden 3 çocuğumu derhal serbest bırakmasını talep ettim"
- "Çin, ailemi ve Doğu Türkistan’daki akrabalarımı rahatsız etmekten vazgeçmeli"
(31 mayıs 2006 çarşamba)
Çin, sürgündeki Uygur lider kadir'in çocuklarını tutukladı...
- Çin, Uygur Türklerinin sürgündeki liderlerinden Rabiye Kadir'in çocuklarını tutukladı
- Uygur-amerikan cemiyeti (UAA) başkanı Rabiye Kadir:
- "Çin yönetiminden 3 çocuğumu derhal serbest bırakmasını talep ettim"
- "Çin, ailemi ve Doğu Türkistan’daki akrabalarımı rahatsız etmekten vazgeçmeli"
İha - Çin, Uygur Türklerinin sürgündeki liderlerinden Rabiye kadir'in çocuklarını tutukladı.
Uygur-amerikan cemiyeti (UAA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin egemenliğindeki Sincan Uygur otonom bölgesi'nde yaşayan Müslüman Uygur Türklerinin sürgündeki liderlerinden Rabiye kadir'in 3 çocuğu pazartesi günü çin yönetimi tarafından tutuklandı.
tutuklamaların, ABD kongresi'nden bir heyetin Sincan’a yapacağı ziyaret öncesine denk gelmesi dikkat çekici bulundu.
Çin’de siyasi mahkum olarak 6 yıl hapis yatan milyoner iş kadını rebiya kadir, mart 2005'te serbest bırakılarak sınır dışı edildi. kadir ABD’de sürgünde yaşıyor.
açıklamada, "Kadir'in oğulları Ablikim ve Alim Abdiriyim ile kızı Ruşengül pazartesi günü tutuklanarak hapse atıldı" ifadeleri kullanıldı.
geçtiğimiz pazartesi günü Uygur-amerikan cemiyeti başkanı seçilen Rabiye kadir, "Çin yönetiminden 3 çocuğumu derhal serbest bırakmasını talep ettim. Çin yönetimi, ailemi ve doğu Türkistan’daki akrabalarımı rahatsız etmekten vazgeçmeli" dedi.
açıklamada, Çin yönetiminin Sincan’a gidecek ABD kongresi heyeti ile kadir'in çocuklarının görüşmesini engellemek için böyle bir yola başvurduğu belirtildi.
Haber Kaynağı BBCTurkish.com...Tarih 31.05.2006 
 
Kanada vatandaşı Hüseyin Celil Çin’de işkence ve ölüm cezasıyla karşı karşıya
Syed B. Soharwardy
Muhafazakar hükümet tüm Kanada’lıları korumalıdır
Kanada hükümeti Hüseyin Celil’in başına gelebilecek her türlü kötü durumun sorumluluğunu paylaşacaktır
Calgary - Kanada İslami Yüksek Konseyi (ISCC) Kanada vatandaşı olan Hüseyin Celil’in kendisini zulüm ve ölüm cezalarının beklediği bir ülke olan Çin’e gönderilmesini protesto etmektedir.
Hüseyin, Çin hükümetinin insan hakları konusundaki politikasının çok sıkı bir karşıtı olmuştur. Kanada vatandaşı Hüseyin Celil Çin’den bir uzlaşı mültecisi olarak Kanada’ya gelmiştir.Uygur kökenlidir ve Çin’deki Uygur Özerk Bölgesi’nde siyasi bir lider olmuştur.1969 yılında Kaşgar’da dünyaya gelmiştir.Burası, 1949’da Çin tarafından işgal edilen ve 1956’da Çin toprakları arasına katılan eski Doğu Türkistan Cumhuriyetidir.Kendisi Sincan’daki Uygur halkının hakları için mücadele vermiştir.
Çin hükümetinin talepleri üzerine Huseyin Özbekistan’a bir ziyareti sırasında tutuklanmıştır. Hüseyin’in Çin yetkili mercilerine teslim edildiği şu anda kesinlik kazanmıştır.
Kanadalı Müslümanlar muhafazakar hükümetten devreye girmesini ve Hüseyin Celil’in Özbekistan’dan Çin’e teslim edilmesini durdurmasını istemektedir. Bununla beraber, muhafazakar hükümet her Kanadalı’yı korumak istemediğini göstermiştir.Onlar yalnızca inanç, kök ve siyasi altyapısına dayanarak seçtikleri vatandaşlarını korumaktalardır.
ISCC her Kanada vatandaşını muhafazakar hükümetin başarısızlığını protesto etmeye çağırmakta ve hükümetten tüm Kanada’lılara eşit muamele göstermesini istemektedir. ISCC Kanada hükümetinin derhal devreye girmesini, Hüseyin Celil’in güvenliğini sağlamasını ve Çin yetkilileriyle görüşüp onun Kanada’ya güvenli biçimde geri gönderilmesini sağlamasını istemektedir.
Syed B.Soharwardy’e yönelik her türlü sorunuz için lütfen (866)-208-6898 numaralı telefonu arayınız veya contact@islamicsupremecouncil.com adresine eposta gönderiniz.
Al-Jazeerah, Haziran 28, 2006 

  • 1161 defa okundu.