Gökbayrak 
Doğu Türkistan Kültür Ve 
Dayanışma Dereneği genel merkezi Kayseri

 
DOĞU TÜRKİSTAN HABERLER
AVRUPA DOĞU TÜRKİSTAN BİRLİĞİNDE YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI
05.03.2006 tarihinde Avrupa Doğu Türkistan Birliğinin 15. genel kurul toplantısı yapıldı.
Demokratik bir ortamda gerçekleştirilen bu defaki genel kurul toplantısı sonunda Dünya Uygur kurultayının Başkâtibi Dolkun Eysa oybirliği ile Avrupa Doğu Türkistan Birliğinin Başkanlığına seçildi. Ayrıca Ablimit Tursun ve Enver Abdulkerim Başkan yardımcılığına getirildiler.
Avrupa Doğu Türkistan Birliğinin Genel Sekreterliğine Erkin Zunun, Muhasipliğe umut Tursun seçildiler. Bunlardan başka Avrupa Doğu Türkistan Birliğinin 6 daimi üyeliğine de Abdurèshit, Gülnar Qurban, Esqer Tursun, Abduweli Almas, Melike Rustem, Munire Almas toplantıya katılanlar tarafından oy birliği ile seçildiler.
ÜNLÜ UYGUR İP CAMBAZI ADİL HOŞUR ÇİN PARALAMENTOSUNDA SESİNİ YÜKSELTTİ
06.03.2006 Doğu Türkistan halkı tarafından “Yüksekler Şahı” olarak anılan ünlü ip cambazı adil Hoşur Pekin’de yapılan “Ülke halk temsilcileri kurultayı”nın istişare toplantısında fikir beyan ederek Eğitim ve öğretim masraflarının haddinden fazla ağır olmasından dolayı Doğu Türkistan’daki üniversite öğrencilerinin çok zor şartlar altında kaldığını ortaya koydu.
Adil Hoşur söz konusu toplantıda, Doğu Türkistan’daki ailelerin çoğunun gelir düzeyleri çok düşük olması sebebiyle çocuk okutan ailelerin iktisadi yönden kat kat borç batağına saplandıklarını, özellikle de yüksek okullarda öğrencisi b ulunan ailelerin ilk yılın zorluklarını bir şekilde atlatsalar bile ikinci yıla girildiğinde evlerinde besledikleri birkaç baş hayvanlarını ve oturdukları evlerini bile satmak zorunda kaldıklarını, bunlarda yetmeyip sağa sola borçlandıklarını ve hatta ağır okul masraflarını karşılayamamaları sebebiyle çocuklarını okuldan almak mecburiyetinde kaldıklarını, yüksek okulu bitiren birçok gençlerin de daha sonra iş bulamamaları yüzünden yoksulluğa ve sefalete mahkûm olduklarını, bu yüzden de ailelerin çocuklarını okutmaktan soğuduklarını gür bir sesle ifade ederek, bir an önce eğitim öğretimde eşitliğin sağlanmasını ve okul masraflarının acilen aşağı çekilmesini istemiştir.
ÇİNLİLERİN AÇ KALMASINI DOĞU TÜRKİSTAN TOPRAKLARI ÖNLÜYOR
07.03.2006 Çin tarafından yayınlanan Tanrıdağ internet sitesinde, Doğu Türkistan’ın Çin’in gelecekte açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmamasının garantisi olduğu ile ilgili itirafname sayılabilecek türden haberler yayınlanıyor.
Haberin içeriği şöyle, “gelecek günler göz önüne alındığında Çin deki ekilebilir arazilerin aralıksız olarak azalmakta olması sebebiyle Doğu Türkistan’da yeni ekilebilir alanlar oluşturulmasının gizli zarureti ortadadır. Burada oluşturulacak yeni ekilebilir arazilerden istifade ile tarımdaki üretimin arttırılması ülkemizin (Çin’in) açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmamasında kesinlikle büyük rol oynar”
Söz konusu haberde, Pekin’de yapılan “Ülke Halk Vekilleri Kurultayı”na katılan Doğu Türkistanlı kukla vekiller Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da yeni tarım arazileri açma çalışmalarına daha fazla meblağ ayrılmasını ve böylece Doğu Türkistan’ın Çin’in önde gelen üretim merkezlerinden biri haline getirilmesini de talep etmişlerdir.

Özbekistan hükümetinin insanlık ayıbı

26.03.2006 Özbekistan hükümeti, Kanada vatandaşı Uygur Türklerinden Hüseyincan Celil'i hiç bir gerekçe göstermeden gözaltında tutuyor. Hüseyincan Celil, 26 Mart'ta Özbekistan vatandaşı 29 yaşındaki eşi Kamila Telendibaeva ve çocukları Muhammed, Abdulcelil ve Bedreddin ile Kanada'dan Özbekistan'a eşinin ailesini ziyaret için gitti. Ancak Özbek yetkililerce apar topar gözaltına alındı.
ÇİN'E TESLİM EDİLECEK
Başkent Taşkent'te tutulduğu belirtilen Celil'in sağlık durumu hakkında hiçbir bilgi vermeyen yetkililerin Çin ile temasa geçtiği ve en kısa zamanda Celil'i Çin'e iade edeceği belirtiliyor. Yıllardır Çin sınırları içerisindeki Doğu Türkistan'da yargısız infazlarla binlerce kişinin ölümüne neden olan Çin'in, Hüseyin Celil'i de ısrarla Özbektan'dan istediği öğrenildi.
10/14 Çin Hükümeti tarafından “Yasa dışı dini faaliyet gösterenler” olarak suçlanan ve bu güne kadar isimleri açıklanmayan bazı Uygurların İsim listesi:
1-İbrahim Tursun:20 yaşında, Hoten Keriye-Köknar’lı. 08.07.2005 tarihinde Ürümçi’deki Sen shi hangzi ayaktalla pazarı arkasındaki binadan Çin polislerince yakalanarak götürülmüştür. O’na dini eğitim alan talebelerden olduğu suçu isnat edilerek Şu anda ise, Ürümçi’deki Nenguan karakolunda tutulmaktadır.
2-Muhammetjan İslam: 18 yaşında, Hoten Keriye -Kökyardan. . 08.07.2005 tarihinde Ürümçi’deki Sen shi hangzi ayaktalla pazarı arkasındaki binadan Çin polislerince yakalanarak götürülmüştür. O’na dini eğitim alan talebelerden olduğu suçu isnat edilmiştir. Şu anda ise, Ürümçi’deki Nenguan karakolunda tutulmaktadır.
3-Dölet Rozi: 17 yaşında, Hoten Keriye -Kökyardan. . 08.07.2005 tarihinde Ürümçi’deki Sen shi hangzi ayaktalla pazarı arkasındaki binadan Çin polislerince yakalanarak götürülmüştür. O’na dini eğitim alan talebelerden olduğu suçu isnat edilmiştir. Şu anda ise, Ürümçi’deki Nenguan karakolunda tutulmaktadır
4-Alim Abduqadir: 18 yaşında, Hoten Keriye -Kökyardan. . 08.07.2005 tarihinde Ürümçi’deki Sen shi hangzi ayaktalla pazarı arkasındaki binadan Çin polislerince yakalanarak götürülmüştür. O’na dini eğitim alan talebelerden olduğu suçu isnat edilmiştir. Şu anda ise, Ürümçi’deki Nenguan karakolunda tutulmaktadır.Yukarıda ismi geçenlerin sayısı aslında 6 kişi olup, aynı gün aynı yerden götürülmüşlerdir.Geriye kalan iki kişinin isimleri ve akıbetlerinin ne olduğu tespit edilememiştir.
5-Muhammet İbrayim: 36 yaşında, Hoten Keriye-Siyek köyünden olup, din,i eğitim verdiği suçlamasıyla 2000 yılı Çin hükümeti görevlileri tarafından götürüldükten sonra 10 yıl hapis cezası verilmiştir.
6- Abley Emet: Hoten keriye nahiyesi- Şembazar Tagdaşman’ dan 2001 yılı Çin hükümeti görevlilerince götürülmüş olup, 5 yıl hapis cezası verilmiştir.
7- Abdulla İsmayil: 23 yaşında, Hoten Keriye-Şembazar’dan 2001 yılında tutuklanmış, 8 yıl hapse mahkum edilmiştir.
8-Abdullah Zakir:30 yaşında, Korla, Koşerik köyünden, 20.07.2005 tarihinde Korla terminalinde elinde dini kitap bulunduğu için Çin polisleri tarafından götürüldü. Şimdi Çarbağ tutukevinde çok ağır işkencelere uğramaktadır. Ayrıca 7000 yuen para cezası da verilmiştir.
9-Ayşem Kerem: 19 yaşında, Korla şehri Toprici köyünden. 20.07.2005 tarihinde Korla terminalinde elinde dini kitap bulunduğu için Çin polisleri tarafından götürüldü. Şimdi Çarbağ tutukevinde çok ağır işkencelere uğramaktadır. Ayrıca 7000 yuen para cezası da verilmiştir.
10-Amangul ismayil:19 yaşında, 20.07.2005 tarihinde Korla terminalinde elinde dini kitap bulunduğu için Çin polisleri tarafından götürüldü. Şimdi Çarbağ tutukevinde çok ağır işkencelere uğramaktadır. Ayrıca 7000 yuen para cezası da verilmiştir.
11-Huşur Gopur: 32 yaşında, Korla Lenger köyünden2005 – yili 7 – ayning 20 – küni Korla qatnash békitide yénidin diniy kitap chiqqanliqi üchün saqchilar teripidin tutup kétilgen, Şimdi Çarbağ tutukevinde çok ağır işkencelere uğramaktadır. Ayrıca 7000 yuen para cezası da verilmiştir.
12-Ablikim Abdulla: 30 yaşında, Hoten vilayetinden. Ürümçi Cangjanglu peyschiso polisleri tarafından götürlmüştür.isnat edilen suç ise, dini eğitim vermek ve almak. Şu anda Şisen siyasi suçlular hapishanesinde tutulmaktadır.
13-Kurbancan Cuma: 24 yaşında, Değiştirilen ismi Bilal. Kaşgar Yopurga nahiyesinden. 25.04.2005 tarihinde tutuklandı.
14-Ablet Turap: 30 yaşında, Karamay’dan olup, 30.05.2005 tarihinde tutuklandı.
15-Mettursun Hudaberdi: 27 yaşında, Kaşgar- Yerken Toğraklenge. Dini suç işlediği iddiası ile tutuklanmış olup, şu anda Kaşgar’da bulunan Polis okulunun yanındaki hapishanede yatıyor.
16- Berat Mehsut:27 yaşında Hoten ili Keriye Nahiyesi Kökyar köyündeki yeni östeng (yeni ırmak) mahallesindendir. Dini ders verdiği suçlamasıyla 2003 yılının ağustos ayında 8 yıl süre ile hapis cezasına çarptırılmıştır. Şu anda hapiste.
17-Metrozi Gopur:2000 yılının şubat ayında dini ders vermek uçlamasıyla 8 yıl hapse mahkum oldu. Şimdi ise Keriye hapishanesinin 6. koğuşunda yatmaktadır.
18-Sulayman Metniyaz: 38 yaşında, Hoten vilayeti, Keriye nahiyesi Kökyar köyündendir. Dini ders verdiği suçlamasıyla 2003 yılının Haziran ayında 13 yıl hapse mahkum edildi. Şu anda Ürümçi Ludavan hapishanesindedir.
19- Mettursun Sayim:42 yaşında, Hoten vilayeti, Keriye nahiyesi Tograk köyü-yakalenger bölgesinden evine öğretici çağırarak dini eğitim aldığı için, onun hocasına 3000 yuen, Mettursun sayim’e ise, 5000 yuen tutarında para cezası verilmiş, 2004 yılının Ekim ayında dini ders almak suçlaması ile tutuklanmış olup, bu güne kadar kendisinden bir haber alınamamaktadır.
20-Muhammet Abduhalik:25 yaşında, Hoten vilayeti Şembazar’dan 2001 yılının Nisan ayında tutuklanıp 6 yıl hapse mahkum edilmiştir. Şu anda Sanji hapishanesindedir.
21- Osman Muhammetemin: 23 yaşında Hoten vilayetine bağlı Keriye nahiyesinin Şembazar’dan dır. 2004 yılının Nisan ayında tutuklanmış olup, 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Şu anda Şiho hapishanesindedir.

22- AbdurahmanNeyyidin:Hoten doğumlu olup 37 yaşındadır. Abdurrahman Neyyidin 2000 yılında 15 çocukla beraber din dersindeyken tutuklanmış olup, iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Cezasının bitiminde göz hapsine alınmış olup, halen kendisine kimlik hakkı tanınmamıştır.
23- Abdukadir Abduweli: 40 yaşında Hoten vilayetine bağlı Keriye nahiyesinin Şembazar 2005 yılının 15 ağustosunda Ulambayda tutuklandı. Çin polisleri onu 2001 yılından beri kaçak durumdaki safdaşı Muhammet Abdusadık’ı bulup teslim etmesi için rehin almıştı.
24 Muhammet Abdulla:36 yaşında 23 yaşında Hoten vilayetine bağlı Keriye nahiyesinin Şembazar’dan dır. 2001 yılı Nisan ayının 15’ inde dini faaliyet gösterdiği gerekçesi ile tutuklnıp 6 yıl hapse mahkum edilmiştir. Korla şehri Eskişehir Taş deng hapishanesine atılmıştır.
25- Abduleziz Hakim: 37 yaşında, Hoten’in Keriye nahiyesinin Yaglenge köyünde 07.04.2001 tarihinde Çin polislerince tutuklandıktan sonra 5 yıl süre ile hapis cezasına çarptırıldı. Şimdi Korla şehri Eskişehir Taş deng hapishanesindedir.
26- Abdukadir Muhemet Ezizi damollam:36 yaşında Hoten’in Keriye nahiyesinin Siyek köyünden 2000 yılının Haziran ayında tutuklanıp 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda sanji hapishanesindedir.
27- Metkurban Kasim: 38 yaşında, Hoten vilayetine bağlı Keriye nahiyesinin Şembazar’dan 2000 yılının Haziran ayında tutuklanıp 10 yıl hapis cezası verildi. Şimdi Sanji hapishanesindedir.
28- Ömer Abdughini:28 yaşında yash.Hoten’in Kériye nahiyesine bağlı Shembazar Saybagh mahallesinden 2002 yılının aralık ayında tutuklandı. 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda nerde olduğu bilinmiyor.
29- Abdirişit Tursun: Hoten- merkezden. Dini sebeplerle tutuklanıp müebbet hapse mahkum edildi. Şu anda nerde olduğu bilinmiyor.
30- Yasin Muhammet Selim:27 yaşında, Hoten Kerye Shembazardan. 2004 yılı Kasım ayında tutuklanıp bir yıl hapis cezası verildmişti. Şu anda Ürümçi’deki Şorbulak hapishanesindedir.
31- Abdureşit Tursun. 37 yaşında, Hoten’in Keriye nahiyesinin Siyek köyünden 2001 yılı sınbaharda tutuklanıp, Hizbuttahrir ile ilişkisi olduğu suçlaması ile müebbet hapis cezası vermişlerdir.
32- Abdullah Muhammetturdi: 45 yaşında,. 28.07.2005 tarihinde Ürümçi’deki Sanşihangza-Rabiye Kadir Ticaret Merkezinin arkasındaki bir binadan “yasadışı dini faaliyet gösterdi” suçlamasıyla tutuklandı.
33- Henipehan: Abdullah’ın hanımı, 42 yaşında, Hoten vilayetine bağlı Keriye nahiyesi- Şembazardan’dır. 28.07.2005 tarihinde Ürümçi’deki Sanşihangza-Rabiye Kadir Ticaret Merkezinin arkasındaki bir binadan “yasadışı dini faaliyet gösterdi” suçlamasıyla eşi ile birlikte tutuklandı.Şu anda akıbeti bilinmiyor.
34- Aycamal Muammet Emin: 18 yaşında, 15.06.2005 günü 17 yaşındaki Rukiye, 14 yaşındaki Cariye ve 12 yaşındaki Raile adındaki kişilere dini eğitim verdiği için 2000 yuan para cezası verilerek, Şehir nüfusundan kaydı silinmiştir.
35 - İslam Abdurahman Tursun: 21 yaşında, Hoten’ e bağlı Keriye nahiyesinin Siyek köyündendir.2005 yılı Ağustos ayında Sanshi Hangzi’daki milletler sokağında tutuklanıp götürüldü.
36 -Rehim Rozi: 38 yaşında, Korla’ya bağlı Saydong köyündendir. 2001 yılının Temmuz ayında 10 yıl hapis cezası verildi.
37- Rehim Kerem:37 yaşında Korlaya b ağlı Lenge köyündendir. 2001 yılı Temmuz ayında 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda Sanji hapishanesindedir.
38) Mahmut Kari:29 yaşında Korla şehrindendir. 2001 yılının Mayıs ayında 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
39- Abdughani Ebeydullah:25 yaşında, Hoten’in Keriye nahiyesi –Şembazar’dandır. 2005 yılı Ağustos ayının başlarında ürümçi’ deki Zongsen’de tutuklanıp götürüldü.
40- Muhammet Turdi Muhammetemin:32 yaşında, Hoten’in Keriye nahiyesi –Şembazar’dandır. 28.07.2005 tarihinde Ürümçi’deki milletler sokağı kaştaşı pazarından tutuklanıp götürülmüştür.
41 ) Gocabdullah Hekim:20 yaşında, Hoten’ e bağlı Keriye nahiyesinin Siyek köyündendir.2004 yılının Ağustos ayında tutuklanıp bir yıl süre ile hapis cezası verilmiştir.
42) Abduleziz İmam:38 yaşında, Hoten’ e bağlı Keriye nahiyesinin Siyek köyündendir.14.08.2005 tarihinde 16-17 yaşlarındaki 4 talebesi ile beraber götürüldü. Aradan iki gün geçtikten sonra talebeleri salıverildi. Abduleziz İmam şimdiki Keriye-Siyek tutukevinde şiddetli işkencelere maruz kalmaktadır.
43 - Metturdi Mettursun:24 yaşında, Hoten’e bağlı Keriye nahiyesi-Şembazar’ dandır.2001 yılı ilkbaharda tutuklanarak 5 yıl hapis cezası verildi.
44 - Abley Ahmet: 25 yaşında, Hoten’ e bağlı Keriye nahiyesinin Siyek köyündendir.2001 yılı ilkbaharda tutuklanarak 6 yıl hapis cezası verildi.
45- Hebibullah Hacim:Hoten “Saf dil eğitim okulu” nun kurucusu ve başkanı olup, 2005 yılının Ağustos ayının 10. günü Çin polisleri tarafından alınıp götürüldü.
46- Abdureşit Niyaz:1965 yılında Karamay’da doğdu. Daha önce Eğitim Enstitüsü öğretmenliği yapmıştır. Daha sonra Karamay Maybulak Dergisinde çalıştı. 2004 yılının Mayıs ayında tutuklandı.


DÜNYA UYGUR KURULTİYİ’DİN HEWERLER


1-2006.03.01 kuni DUK reisi Erkin Alptekin efendi Yunanistan payitehti Atinada echilghan Dunyada Zumigerlik Herikitining kuchlinixi bilen munasiwetlik bir konfrenska katnixip doklat bedri.
2-2006.03.04 kuni Matlada chakirilghan Atom sinaklirining ziyanliri mawzuluk konfrenska katnixip Hitayning Sherki Turkistandiki 1964- yildin 1995 yiligha keder 46 ketimlik yerasti, usti atom sinaklirini emelge axurghanlikini, otturigha koydi.
3-DUK 25Mart, 2005 tin itibaren Ingilizche we Uyghurche tor sehipisini hazirlighan. 2006.03.01 kunidin baxlap, Girmanche sehifisi ixka kirixti.
4-2006.03.05 kuni Yawrupa Sherki Turkistan Birligining 15-ketimlik kurultiyi chakirildi. Reislikke DUK bax katipi Doklun EYSA, reis yaridemchiligige Abdulhamit Tursun ixtirakchilarning awaz birligi bilen saylandi.
5.2006.03.08 kuni DUK reisi Erkin Alptekin Dunya Ayalar Kuni munasiwiti bilen Girmaniyening Wursburg Universititidiki konfrenska katnixip Sherki Turkistandiki ayalar heklirining depsendichiliklirini kuntertipke kelturdi.
6.2006.03.14 kuni Uyghur insan hekliri himayichisi we helkara Uyghur insan hekleri we demokratiye wekfining reisi Rabiye Kadir hanim ABD parlamint binasida Uyghur medeniyet kuni nami bilen chong bir paaliyet emeliylexturdi.
7.2006.03.17 kuni Dinlar Arasi Diyalogni kuchlendurux bilen munasiwetlik Girmaniyening Miyunhin xehridiki Turk Islam texkilatliri we Hiristiyan jamaet we texkilatliri arisida otkuzulgen yighingha DUK ka wakaliten DUK bax katipi Doklun Eysa we dini Olima Ablekim Damolla katnaxti.
8.DUK bax katip yaridemchisi Dr.Erkin EMET istiratigiye merkizining dewiti bilen Shanghey Ixbirligi texkilati we Sherki Turkistan mawzuluk yighingha katnaxti.
9.2006.03.15- DUK bax katipi Doklun Eysa Majaristan Telvizyuni hazirlighan bir programgha katnixip, Sherki Turkistan hekkide melumat bedri.
10.2006.03.20- DUK bax katipi Doklun Eysa Hitayning 1933 yildiki Sherki Turkistan Islam Jumhuriyiti reisi Hoja Niyaz Hajimning mazirini baxka jaygha yotkixini kattik xekilde eyiplidi.
11.2006.03.24-26: DUK reisi Erkin Alptekin Girmaniyening Erfurt xehride emeliylexturulgen Pan Yawrupa Herikitining yighinigha katnixip, Sherki Turkistan hekkide liksiye berdi.
Teshkilatimiz Hewerliri
2006-03-08- Ankara: Jemiyitimiz Ankara xubisi reisi Hayrullah Efendigil we ijtimaii jemiyet texkilatliri Dunya Ayallar Kunide Hitay hukumitining ixghali astidiki Uyghur Turk ana we kizlirigha karitilghan dewrge, insanlikka oyghun bolmighan ehlaksizlilar, jiddi rewixte dawam kiliwatkan irki kirghinchilik xeklini alghan mejburi bala chuxuriwetish karxi Ankaradiki Hitay hukumiti bax elchihanisi aldigha eyiplesh simwoli kara bayrak koydi we metbuat bayanati bilen tenkitlidi. Bugun tebrikliniwatkan “Dunya Ayallar Kuni” munasiwiti bilen yillardin biri Sherki Turkistanda Hitay hukumitining turluk zulumliri bilen yokitilixka mehkum we mezlum helkning bu awazini dunyagha we Hitay hukumitige anglitixka siz hormetlik siyasi partiye wekillirini, insan hekliri koghdighuchilirini we ijtimaii jemiyet mesuplirini burchini ada kilixka chakirimiz” didi.
2006-03-22- Kayseri: Sherki Turkistan Dawasining tehimu yahxi tunutilishi uchun jemiyitimiz teripidin ohximighan wilayetlerdiki ijtimai jemiyet organliri, ixchi- hizmetchilerge ait jemiyetler teripidin texkillengen Sherki Turkistan dawasining tunutilixi mehsitide urunlaxturulghan tunji konfres Konya xehrimizde emelge axuruldi.
Jemiyitimiz bax reisi Seyit Tumturk we idare heyiti ezaliri, Ankara Xube reisi Hayrullah Efendigil we iadare heyiti ezaliri birlikte Konya Turk Ochaklirini ziyaret kilip, ularning paaliyetlirige muweffikiyet tilidi. Arkidin KOnyaning eng chong tilwiziye kanallirining biri KONTV ning dewitige asasen Jemiyet reisimiz Seyit Tumturk tarapindan bir saetke yekin Sherki Turkistan dawasini anglatti, bu program xu kuni saet 22:00de tarkitildi. Selchuk Unversititi Hayal Et Toluluğu taripidin urunlaxturulghan “Sherki Turkistan Meseliliri” konfrensida bu kutluk dawa anglitildi.
2006-03-25- Kayseri: Kayseri xeherlik hukumet teripidin 24, 25 Mart, 2006 kunliride Erjiyeste uyuxturulghan “1-Erjiyes Xeir Kunliri” uchun Kayserige kelgen mexhur xairlar 25 Mart (xenbe) kuni Jemiyitimizni ziyaret kildi. Jemiyitimizni ziyaret kilghan kilghanlar TURKSAV bax reisi Yahya Akengin ependi bexida bolghan 20 din artuk xair we adabiyatchilirimizgha Sherki Turkistan toghrisida melumat birildi. Hitay mustemlikisi astidiki Sherki Turkistandiki ahirki weziyet bilen munasiwetlik xeirlirini okuxliri bilen nahayiti janlik keypiyat yaratti.
2006-03-30- Kayseri: Tokyo Unversititi ukutux heyitidin Mizutani Naoku Hanim 30Mart, 2006 (peyxenbe) kuni Jemiyitimizni ziyaret kildi. Sherki Turkistanning yekin tarihi we hazirki weziyiti hekkide kilghan tetkikatliri munasiwiti bilen Jemiyitimizni ziyaret kilghan Naoku Hanimgha Jemiyet reisimiz Seyit Tumturk ependi keng melumat berdi. Bolupmu ahirki yillarda tetbikliniwatkan bisimlar we Uyghurlar duch kiliwatkan weziyet hekkide melumat berdi. Naoku Hanim ahirida 1961- yili Sherki Turkistandin hijret kilixka mujbur bolup kelip, nahayiti eghir xartler astida Afghanistangha we kiyinche Turkiyege kelgen pixkedemlirimiz bilen sohbet otkuzdi. Ular hijret jeryanida duch kelgenliri we hazirki ehwalliri toghirisida melumat berdi. Naoku Hanim bir kunluk ziyaritidin kiyin Kayseridin ayrildi.
2006-03-31- Kayseri: Erjiyes Universititi Injinirlik pakoltiti okughuchilar jemiyitining adet buyiche dawamlaxturup kiliwatkan yillik yighilix kichiside Sherki Turkistangha keng urun ajritildi. 31 Mart jume kuni Kayseride urunlaxturulghan yighingha Unversitit ukutux heyiti, ijtimai texkilat wekilliri, kona- yengi universitit ukughuchiliri katnaxti. 500 ge yekin ixtirakchi kelgen bu yighingha Jemiyitimizning idare heyitimu ixtirak kildi. Bu kichide urunlaxturulghan liksiyelerdin kiyin Turk tarihi we Turk doletlirini tunuxturidighan bir hojjetlik film korsitildi.
Jemiyetning bax reis yaridemchisi Ebubekir Turksoy ependi Sherki Turkistanning yekinki tarihi we buguni hekkide keng melumat berdi. Sherki Turkistan muzikichliridin Abdullah Kuse ependi we uning etriti Sherki Turkistanni asas kilip turup, Turk muzikiliridin orneklerni berdi.
2006-04-02- Ankara: Dunya Demokratiye Herkiti teripidin İstanbulda urunlaxturulghan “4-Dunya Demokratiye Herikiti Kurultiyi” 2- April, 2006 Istanbul Lutfu Kadir Kurultay merkizide baxlandi. Kurultaygha Sherki Turkistanliklargha wakaliten Dunya Uyghur Kurultiyi reisi Erkin Alptekin ependi, Uyhgur Amerika Jemiytining reisi Nuri Turkel ependi we Rabiye Kadir Hamin dewet kilindi. Emma Turkiye Hukumitining viza bermesliki tupeyli Rabiye Kadir Hanim bu kurultaygha ixtirak kilalmidi. Kurultayning Turkiyede echilixini purset dep bilgen Jemiyitimizning Ankara xobisi Demokratiye we Insan heklirini Kurultay zaligha elip kirdi. Bexida Jemiyitimiz bolux bilen birge Sherki Turkistan bilen munasiwetlik texkilatlarning ixtirak kilixi arkisida Kurultay echilghan Lutfu Kadir Kurultay zalining aldida lozunkilar echildi.
2006-04-05- Ankara: Kizil Hitay herbi birlikining buningdin tuluk 16 yil ilgiri Kexker wilayitige karaxlik Barin yezisida muxulman Uyghurlargha karxi yurguzulgen irki kirghinchilikni hatirlex mehsitide Kaysediki Jemiyitimiz we Ankara xobimiz, Mezlumlar Jemiyiti İstanbul xobisi idare heyiti, İstanbuldiki siyasi partiye idare heyetliri, Ijtimai jemiyetlerning ezariliri we dawasigha ixengen Sherki Turkistanliklar bile kop sandiki muhbirlar İstanbuldiki Hitay konsuli aldigha toplinip namayix otkuzdi.
250-300 etrapida adem katnaxkan bu namayix paaliyitide metbuatka hewer bergen Jemiyitimiz Ankara xobe resimiz Hayrullah Efendigil “1990 yilidiki Sherki Turkistanning Kexker wilayitige karaxlik Barin yezisida Hitay impiriyalist kuchlirining yokitix siyasitidin kutulup kalghan bir mesjidni bu yerdiki musulman jamaetning rimunit kilixnigha Hitaylarning itiraz bildurixi nitijiside, buninggha narazilik bildurgen helk kozghilang kilghan, bu kozghilangdin chuchup ketken Hitay hokumiti bu hadisining putun Sherki Turkistangha yeyilip kitixidin endixe his kighan Hitay hukumiti bu rayungha hawa kuchlirining yaridimige tayanghan 10, 000 din artuk ekser ewetken we bu yerdiki gunahsiz helkni keti janlik koymaslik xerti bilen bu rayunni heritidin uchuriwetken. Bu kanlik wekening 16 yilliki munasiwiti bilen Ketliamni eyiplex we Sherki Turkistandiki Hitay zulmini dunyagha anglitix uchun buyerdimiz” digen halda, Sherki Turkistan dawasining hechkandak yerde yalghuz kalmighanlikini, dunya jughrapiyisining neride bolsa bolsun, 7 yaxtin 70 yaxkiche bolghan barlik Sherki Turkistanliklarning bu mukeddes dawagha ige bolidighanliklirini tilgha aldi.
Yene Mezlumlar Jemiyiti İstanbul xobisi reisi bu hekte bayanat ilan kilip, “Dunyaning keyiride bolsa bolsunk insan hek we erkinlikliri depsendiliklirige karxi turiximiz lazim. Hitayning zoriyiwatkan iktisadi dunyaning ixtihasini echiwatidu, bu seweplik Hitay yurguziwatkan hukuk depsendichilikliri kormeske selip kelginige ohxax bir hil kanaet meydangha kiliwatidu. Biz buninggha kuchluk karxi turimiz. Sherki Turkistanda 35 milyon insan yaxawatidu we bu insanlar en addi hekliridin merhum keliwatidu. Sherki Turkistanlik kerindaxlirimizning bu heklik dawalirini himaye kilimiz we her zaman yenida bulimiz” deyix akrilik bu mukeddes dawaning her zaman yenida bolidighanliklirini tekrar tilgha kelturdi.
İstanbuldiki Hitay elchihanisi aldigha koyulghan Kara Chembirek bilen namayix paaliyiti ahirlaxti İstanbuldiki hemxeherlirimiz uzun waktlardin biri bundak bir heriketning İstanbulda bolghanlikidin hayajanlanghanlikini tilgha elixti.
2006-04-27- Ankara: Jemiyitimizning medeni paaliyetliri katarida Hitay asaritide kalghan eziz wetinimizni tunutux mehsitide KANAL “A” telvizyonining ettigenlik programmisi “KUNGE BEKIX” ta Jemiyet reisimiz Seyit Tumturk ependi “Sherki Turkistanning Tarihtiki Orni” nini kiskiche anglatti.
Sherki Turkistandiki Hitay zulmi tilgha elinghan bu programda hususen bu tupraklarning ezeldin Turk yurti ikenligini we bu tuplar ustide kanchilighan turk doletlirining kurulghanliki we u yerning sepi ozidin Turk yurti ikenligini yene bir ketim kuchlendurdi.
Sherki Turkistandiki ahirki wekeler hekkide yene metbuatkimu hewer birildi.
2006-04-27- Ankara: Ghazi Universititi ukughuchiliri terifidin emelilexturuxi pilanlanghan, Universitit idarisi teripidin bir kanche kun ilgiri ruhset birilgen “Sherki Turkistan” mawzuluk konfrens Hitay taxki ixlar ministirligining arigha kirixi bilen emeldin kalduruldi.
Ukughuchi gurupliri ata diyarlirini tonux we melumat igellex meksitide tertipligen “Sherki Turkistan” konfrensi 2006-04-27 kuni Ghazi Universititi Iktisadi we Idari bilimler fakoltiti 100-yil konfrens zalida emeliylexturux meksitide Universitit idarisining makullimaslikigha karimay, Turk- Hitay doslukigha tesir yitidu, dep tertip komititi teripidin heyranlik yaritildi. Komitit teripidin elinghan kararning ahirki kunide otturigha chikirilixi bir kursak kopugu xeklide, izah edildi.
Jemiyet reisimiz Seyit Tumturk ependi konfrens zali aldida bergen bayanatida “kilghan iximiz tamamen ukughuchi guruppisi uyuxturghan bu yighinda kulimizdin kelginiche eziz tupraklirimizni anglitixtin ibaret idi. Ejebe bumu jinayetmu? 1.5 milyarlik Hitay ejeba nimini yuxuriwatidu, nimidin korkuwatidu” digen halda metbuat bayanati berdi.
Konfrenstin hewiri bolmighan 300 ge yekin mihman bu ehwaldin heyran kaldi. Buning arkisidin Ghazi Universititi Iktisadi we Idari bilimler fakoltiti konfrens salonidin piyade halda 45 minutluk musafide bolghan Ukutkuchilar Uuyxmisi bax merkizining yighin zaligha keder mangdi. Ankara kuchilirida KIZIL BAYRAK bilen KOKBAYRAK ni bir yerde korgen wetendaxlarning ketilixi bilen bu yighin tehimu keng jamaetchilikke hitap kildi.


  • 767 defa okundu.