DOGU TÜRKİSTAN'DAN HABERLER

Hazırlayan: Gökbayrak

 

2006/19/01 Guantanamo'daki 7 Uygur Türkü 3 yıldır gidecek yer bulunamadı

ABD'nin 2001'deki Afganistan işgali sırasında rastgele yakalayıp, Kübada'ki Guantanamo üssünde alıkoyduğu yaklaşık 500 esir arasında 18 de Doğu Türkistan vatandaşı, yani Uygur Türkü bulunuyor. Çin zulmünden kaçarak Afganistan'a sığman ve orada terörist oldukları gerekçesiyle yakalanıp Guantanamo'ya götürülen Uygurlardan 7'si, 2003 yılında alman bir kararla düşman unsur olmaktan çıkarıldılar. ABD yönetimi Uygurların işkence görebileceği ihtimaline karşı Çin yönetimine teslim edilmeyeceğini, Çin dışında isteyen ülke olması halinde Uygurları o ülkeye vereceğini açıkladı. Bunun üzerine 7 Uygur vatandaşı aralarında Türkiye'nin de olduğu tam 20 ülkeye iltica başvurusunda bulundu. Ancak hiç bir ülkeden olumlu yanıt alamadı.

 

06.22.02. Gökbayrak Doğu Türkistan Semalarında

Bağımsızlığımızın sembolü olan GÖKBAYRAK Anavatanında bir kez daha açılmıştır.

Fransız haber ajansından alınan bilgilere dayanılarak Dünya Uygur Kurultayı sözcüsü Dilşad Resifin açıklamasına göre olay yaklaşık bundan bir hafta önce Doğu Türkistan Hoten vilayetinin Keriye kasabasının pazar yerinde bir grup Doğu Türkistanlılar tarafından Gökbayrak açılarak halkın galeyana gelmesine sebep olmuştur.

Olay üzerine Çin güvenlik güçleri kasabayı abluka altına alarak geniş çaplı aramalar yapmış olmasına rağmen sonuç elde edememişlerdir. Güvenlik güçleri olayı ayrılıkçı güçlerin işi olarak tanımlamış ve bazı tutuklamalarda bulunmuştur.

 

Çin Hükümetinin Doğu Türkistan'da Müslüman halk için uyguladığı dini baskısı

Doğu Türkistan'da bir şehirde bulunan bir camiinin duvarına asılan Çin hükümetinin resmi ilanında aynen şöyle denmektedir.

Aşağıda belirtilen kişiler camiye dini vazife için giremezler ibaresi yazılmıştır.

1.         Komünist parti üyeleri ve partiye bağlı diğerteşkilat üyeleri

2.         Kamuda çalışan işçilerve yakınları

3.         Kamuda çalışıyor olup yıllık izinde olanlar

4.         Kamu sektöründen emekliye ayrılanlar

5.         Devlet dairesinde çal ışan memur ve hizmetliler

6.         Kadınlar

7.        18yaşını doldurmayan gençler.

Doğu Türkistan'da bulunan her hangi bir derecedeki parti üyeleri Kurban Bayramı arifesinden başlayarak tüm camii İmamları.Vatanperver dini zevattan işlerini daha iyi yapmaları,hakkında hükümet bildirisinde Müslüman halkın üzerindeki dini baskıları daha geniş kapsamlı bir şekilde anlatımına parti üyeleri camii imamları ve halk arasında itibar gören zevata bu görevi harfiyen uygulamaları hakkında talimat verilmiştir.

09.01.2006 Pazartesi tarihinde bir internet sitesi (AHBARAT TORİ) sitesinde yayınlanan bununla ilgili habere göre Uygur Özerk Bölgesi Komünist parti daimi üyesi Şevket Emin Uygur ve Tungan (Çinli Müslümanlar)arasından ileri gelen din adamı ve Camii imamlarla görüşerek bunlara,parti ve hükümetin isteklerini dile getirip.vatanperver din adamlarımız uzun yıllardan bu yana parti ve hükümet ile aynı çizgide hareket ederek hükümetin isteklerinin yerine gelmesinde bizlere yardımcı olmuştur.Bundan sonrada Müslüman halkımıza partimiz ve hükümetimizin dini siyaseti hakkındaki bildirilerini doğru bildirmenizi istiyoruz demiştir. Kanuna aykırı yapılacak herhangi bir dini faaliyetin önünde durarak halka bunların zararlarını anlatmaları gerektiği bunun Uygur bölgesinin birlik ve beraberliğini bozacağını ve bölgenin kalkınması ile alakalı olduğunu söylemiştir.

Bundan birkaç ay önce gerçekleştirilen Uygur Otonom bölgesinde dini işleri kanun ile yönetme toplantısında VVang Loven dini işler konusunda söz ederek her derecedeki bürokrat ve avama dinsizlik terbiyesini teşvik edip dini zatların mefkuresini sürekli terbiye ederek komünist parti ve Çin hükümetine bağlılık ve sadakada birlikte halkıda bu fikir doğrultusunda terbiye etmelerini istedi. Genç çocuklara Sinkianğ (Doğu Türkistan'ın) tarihini doğru okutarak Çin'in menfaati her şeyin üstünde diyerek bu iddiayı doğru yol olarak göstermek gerek dedi.

 

Halkın Feryadı;

Çin hükümeti yukarıda zikredilen düşünce plan ve siyasetler ile Uygur milletinin dini yaşantısı ve vicdan hürriyetini kontrol altına almakta, Uygur bölgesinden aldığımız haberlerde, Müslümanların Bayram arefesinde Çin hükümetinin, bu gibi inanç itikatları kontrol hareketleri zirveye çıkmaktadır. Müslüman Uygur halkı Çin hükümetinin bu yerdeki baskısı ve zulmünü en acı şekilde yaşamaktadır.

Kaşgar vilayetinin bir köyünden röportaj isteğimizi kabul eden bir çiftçi Çin hükümetinin kullandığı dini siyasetleri hakkında şunları söyledi. Talebe.parti üyeleri, hatta köy ve mahalle muhtarlarının camiye gitmelerinin yasak olduğunu söyledi.

Çin hükümetinin Uygur bölgesinde uygulamakta olduğu dini siyaseti bölge halkının çok ciddi tepkisi ile karşılaşmakla birlikte.halkın bu konuda açıktan tepki göstermesi yine Çinli yetkililerin uyguladığı anti demokratik uygulamalar ve takibatlara Uygur halkı bu haksızlıklara sesini çıkaramamaktadır.

Biz Uygur bölgesindeki en büyük camilerden biri olan Heytgah camisine telefon ederek.kanun ve kaideler hakkında bilgi aldık Camii görevlilerinden biri daha önceki beyanını inkaredercesine çelişkili cevaplar vermiştir. (GÜLÇEHRE) RFA.

  • 743 defa okundu.